Πρωινο ξυπνιμα με γαβγισμα.Παρακαλω βοηθηστε


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ βρε παιδια!:(!!
εγω την πηρα απο 2μισι μηνων!μου την χαρησανε γιατι μια κυρια δεν το ηθελε!λετε να ειχε προηγηθει κατι και να το επηρεασε απο τοσο νωρις τησ ηλικιας του?
εγω την ειχα+την εχω σαν παιδι!!θα μου πειτε οτι αυτο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο!!οκ συμφωνω!!αλλα οσον αφορα την κοινονικοποιηση που ανεφερατε πιο πανω...ενα θα σας πω:
οπου πηγαινα μαζι και η Ασταρτη!!(η σκυλιτσα) σε επισκεψη,σε καφετεριες,σε παρκα,σε δασσος,θαλασσα,παραλιες,διακοπες μαζι!καμπινκ εννοειται!μεχρι και στην μηχανη τησ ειχα ειδικη θεση με μαρσιπο στην πλατη μου!!
και στο σπιτι της εχω και καλαθι μεσα που κοιμαται,και σπιτακι εξω στον κηπο.δηλαδη με λιγα λογια οτι γουσταρει το εχει η Ασταρτουλα!:p
τεσπα!ευχαρηστω για τησ πληροφοριες σας+τισ αποψεις σας!!και δεκτες ολες!
θα σας πω και κατι ακομα...
στον κτινιατρο οταν την παω..για κουρεμα...να φανταστητε τησ κανει 2 η' 3 stedon(ηρεμιστηκες) γιανα κατσει αλιως δεν καθετε ειναι σε υπερδιεγερση(εννοειται οτι την κραταω και τησ μιλαω συνεχεια και ειμαι διπλα τησ) ειναι φυσιολογικο????


μου εχει πει ο γιατρος οτι πρεπει νε εχει ψυχασθενηκεσ τασεις!!γιατι ...ενς εχει γινει πια 3μισι χρονων..συνεχιζει κυνηγαει την ουρα της να την πιασει και τησ γαυγηζει!και να σας πω και το θε'ι'κο....αυτοτρωγεται μονη τησ!!!απο ανια μαλλον!!
δηλαδη ..γλυφει το ποδο τησ μεχρι να ματωσει...και ανηγει πληγη και τετοια!!!οχι συχνα...αλλα το κανει!!!:confused:
θελω να ρωτησω μηπωσ εχει συμβει σε καποιν αυτο το προβλημα...και πωσ αντιμετοπιζετε??και ΑΝ αντιμετοπιζετε!

η' να δεχτω οτι η Ασταρτουλα...ειναι ψυχασθενικη???
:confused::confused::confused:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ βρε παιδια!:(!!
Μη στενοχωριέσαι! Μπορεί να έκανες μπορεί και όχι! Το γαύγισμά της άλλωστε μπορεί να υποδηλώνει και ενθουσιασμό!
εγω την πηρα απο 2μισι μηνων!μου την χαρησανε γιατι μια κυρια δεν το ηθελε!λετε να ειχε προηγηθει κατι και να το επηρεασε απο τοσο νωρις τησ ηλικιας του?
Βέβαια, πολύ άνετα!

στον κτινιατρο οταν την παω..για κουρεμα...να φανταστητε τησ κανει 2 η' 3 stedon(ηρεμιστηκες) γιανα κατσει αλιως δεν καθετε ειναι σε υπερδιεγερση(εννοειται οτι την κραταω και τησ μιλαω συνεχεια και ειμαι διπλα τησ) ειναι φυσιολογικο????
Ηρεμιστικές για το κούρεμα? Μήπως να της κάνει και ολική νάρκωση? :mad:
Κοπέλα μου μην την ξαναπάς εκεί. Οι κτηνίατροι δεν είναι groomers! Βρες έναν επαγγελματία groomer και θα κάνει τη δουλειά μια χαρά χωρίς ηρεμιστικές και ναρκώσεις...
μου εχει πει ο γιατρος οτι πρεπει νε εχει ψυχασθενηκεσ τασεις!!γιατι ...ενς εχει γινει πια 3μισι χρονων..συνεχιζει κυνηγαει την ουρα της να την πιασει και τησ γαυγηζει!
Σιγά μην είναι και σχιζοφρενής η σκυλίτσα :eek:
Από στρες / βαρεμάρα το κάνει αυτό! Πρέπει να εκτονώνεται αυτή η ενέργεια - μεγάλες βόλτες, τρέξιμο πολύ και πολύ παιχνίδι.
και να σας πω και το θε'ι'κο....αυτοτρωγεται μονη τησ!!!απο ανια μαλλον!!
δηλαδη ..γλυφει το ποδο τησ μεχρι να ματωσει...και ανηγει πληγη και τετοια!!!οχι συχνα...αλλα το κανει!!!:confused:
Συχνά δίνουν ηρεμιστικά σε τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ είμαι αντίθετη. Επαναλαμβάνω, χρειάζεται πολλή άσκηση και εκτόνωση.
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
ΣΕΒΑΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕς!!!!
ΟΚ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!
:)ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ...ΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ 8ωρων την ημερα στα βουνα και στα δαση να τρεχει και να ''ξελυσαξει'' :pσιγουρα θα ηταν το ιδανικοτερο!!!
αλλα δεν εχω πια καθολου χρονο..για να το κανω αυτο,...ΤΟΤΕ τι κανω?θα ηθελα πολυ να τησ το κανω αλλα λογω συγκιριων δεν παιζει!!!!

οσον αφορα για τισ ηρεμιστηκεσ!!!αφου δεν καθεται με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!!
και οι ''ειδικοι'' ΚΟΥΡΕΜΑΤΟς τι παραπανω μπορουν να κανουν σε αυτεσ τισ περεπιπτωσεισ??
αφου την κραταω εγω!!!και τησ μιλαω στο αυτι τησ..και παλι ...:eek::eek:

-και τι εχεισ να πεισ για το : ΑΥΤΟΤΡΟΓΕΤΑΙ???:(:confused: ????
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Πάρε ακόμη ένα σκυλάκι για να κάνουν παρέα και να εκτονώνεται εκεί. Θα έχει συνέχεια με τι να ασχοληθεί και θα σταματήσει την "αυτοκαταστροφή" της...
Έχω την εντύπωση πως όλα αυτά τα κάνει για να τραβήξει περισσότερο την προσοχή σας. Θέλει full time να ασχολούνται μαζί της..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αυτοτρώγεται - stress, ενέργεια που δε βγάζει αλλού, βαρεμάρα
Οι "ειδικοί κουρέματος" είναι επαγγελματίες. Πρέπει να βρεις έναν ΚΑΛΟ τέτοιον επαγγελματία και θα κάτσει η σκυλίτα σου.
Πόση ώρα βόλτα και πόση άσκηση της παρέχεις?
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ελευθερία, καλό είναι να βγάζεις (είτε εσύ είτε ο άντρας σου πχ) την σκυλίτσα 3 φορές την ημέρα.
Είναι πολύ βασικό για έναν σκύλο να βγαίνει βόλτα διότι εκτός απο εκτόνωση παίρνει πολλά ερεθίσματα.
Καταλαβαίνω πως με το παιδί δεν σου μένει χρόνος αλλά κάπως πρέπει να βρείς μια λύση.

Δώσε παιχνίδια στο σκύλο σου όταν θες να κάνεις δουλειές για να ασχολείτε και αυτό και να μήν τρώει την ουρά του όπως αναφέρεις. Δώσ'του κόκκαλο να μασουλάει, παιχνίδια που κάνουν θόρυβο για να παίζει, κλπ...

Σχετικά τώρα με το κούρεμα, είναι πολύ λυπηρό να πρέπει να του κάνει ενέσεις για να την κουρέψει.
Γν’ωμη μου είναι να την κουρεύεις εσύ διότι μόνο μαζί σου κάθεται.
Πάρε ένα ψαλίδι η αγόρασε μια κουρευτική και σιγά σιγά μάθε την να περιμένει υπομονετικά όσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για να την κουρέψεις.
Βέβαια η καλύτερη λύση είναι να βρείς έναν επαγγελματία κομμωτή όμως δεν ξέρω αν θα μπορέσει να την κουρέψει επειδή δεν θα κάθεται με τίποτα (φαντάζομαι).
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
-και τι εχεισ να πεισ για το : ΑΥΤΟΤΡΟΓΕΤΑΙ???:(:confused: ????
Ανία, καταπίεση, νευρικότητα. Το δάγκωμα της ουράς σχετίζεται με όλα τα παραπάνω αλλά μπορεί να οφείλεται και σε πρόβλημα των περιπρωκτικων αδένων ή ακόμα και σε προσπάθεια προσέλκυσης της προσοχής. Το σκυλάκι σου όντως έχει σοβαρό πρόβλημα.
Προσπάθησε να βρεις χρόνο και να ασχοληθείς μαζί της. ;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι..μην δεχτεις απο κανεναν στο σκυλι σου να του κανουν ηρεμιστικη...

Καλυτερα μονη σου και ας μην βγει τελειο..

Το σκυλακι περα απο την ενταση που εχει στην βολτα δειχνει καποιου ειδους φοβια με ανθρωπους και σκυλακια..
Μπορει οντως αυτοι που το ειχαν πριν τοτε, κατι να εγινε..
Απευθεινσου σε ειδικο οποσδηποτε..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εχεις σκεφτει το ενδεχόμενο να επιβραβεύεις και να εχει επιβραβευση λάθος συμπεριφορές στο παρελθον με αποτέλεσμα να τις εχεις ενισχύσει???

μηπως π.χ την ωρα που χτυπιετε και δεν κάθετε εκτος από τα λόγια στο αυτι την χαιδευεις (επιβραβευεις δηλαδη την συμπεριφορά της !!!!!!!!) για να ηρεμήσει???
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι ..σωστο και αυτο που ειπε ο Μακης..πχ να το πηρες αγκαλια ..να το χαιδεψες?
Αν και αναζητησει προσοχης στη βολτα μου φαινεται περιεργο..
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
το ειδα το videaki!!!XAXAXXA:D:D

MHN σου πω!!!ετσι κανει!!!!μονο που εκτος ποδι,,ορμαει και την ουρα!!!

οκ..το ξερω οτι ολα ξεκινανε απο τις βολτες και ποση ωρα κραταει...να ειναι εξω και να τριγυρναει..αλλα αν οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν...???
τεσπα!!!

απλα εχω προσπαθησει και τησ κοψω αυτο το γαυγησμα γιανα μπορει να απολαμβανει και αυτη περισσοτερα!!!!
περισσοτερεσ βολτεσ και τεοια..και μην μου λετε οτι αυτο δεν ειναι προβλημα!!!

εμενα μου δινεται η ευκαιρια να βγαλω το παιδι μου 1-2 φορεσ την εβδομαδα βολτα και θελω να το συνδιασω μαζι και το σκυλακι...
αλλα για να παω σε ενα παρκο θα πρεπει να ειναι ηρεμο το σκυλακι μου και Φαινομενικα(γιατι εγω το ξερω οτι ειναι καλη+δεν δαγκωνει) οι αλλοι???
γιατι αμα αρχισει να φωναζει στον κοσμο ,;) τι θα προλαβαινω να μαζευω ..το παιδι η' το σκυλι???
θα μου την πουνε και στο τελοσ...και θα καταληξει ενα δραμα η βολτα!!!
και κανεισ δεν θα ευχαρηστηθει τιποτα!!!!:(
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
το ειδα το videaki!!!XAXAXXA:D:D

MHN σου πω!!!ετσι κανει!!!!μονο που εκτος ποδι,,ορμαει και την ουρα!!!

οκ..το ξερω οτι ολα ξεκινανε απο τις βολτες και ποση ωρα κραταει...να ειναι εξω και να τριγυρναει..αλλα αν οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν...???
τεσπα!!!
οι συνθήκες πάντα το επιτρέπουν, εν ανάγκη κόβεις τον ύπνο, εν ανάγκη ζητάς από κάποιον άλλον να το βγάλει έστω και επι πληρωμή (σε τόσα κράτη άνθρωποι πληρώνονται για να βγάζουν βόλτα σκυλιά.), εν ανάγκη το βγάζεις έστω και για 10 λεπτά μέχρι το περίπτερο ή το μίνι μάρκετ, εν ανάγκη κόβεις τον πωπώ σου αλλά το σκυλί θα βγεί βόλτα.

απλα εχω προσπαθησει και τησ κοψω αυτο το γαυγησμα γιανα μπορει να απολαμβανει και αυτη περισσοτερα!!!!
περισσοτερεσ βολτεσ και τεοια..και μην μου λετε οτι αυτο δεν ειναι προβλημα!!!

εμενα μου δινεται η ευκαιρια να βγαλω το παιδι μου 1-2 φορεσ την εβδομαδα βολτα και θελω να το συνδιασω μαζι και το σκυλακι...
αλλα για να παω σε ενα παρκο θα πρεπει να ειναι ηρεμο το σκυλακι μου και Φαινομενικα(γιατι εγω το ξερω οτι ειναι καλη+δεν δαγκωνει) οι αλλοι???
γιατι αμα αρχισει να φωναζει στον κοσμο ,;) τι θα προλαβαινω να μαζευω ..το παιδι η' το σκυλι???
θα μου την πουνε και στο τελοσ...και θα καταληξει ενα δραμα η βολτα!!!
και κανεισ δεν θα ευχαρηστηθει τιποτα!!!!:(
μάλλον κατάλαβα λάθος.
μην περιμένεις με 1-2 βόλτες την εβδομάδα το σκυλί σου να είναι εντάξει. αυτά δεν γίνονται.
Αν το παιδί σου το είχες στο στο βουνό παρέα με εσάς, χωρίς να πάει σχολείο, πουθενά και το κατέβαζατε 1-2 φορές την εβδομάδα στην Αθήνα ποιά νομίζεις οτι θα ήταν η συμπεριφορά του?:confused:
 




Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
...
εμενα μου δινεται η ευκαιρια να βγαλω το παιδι μου 1-2 φορεσ την εβδομαδα βολτα και θελω να το συνδιασω μαζι και το σκυλακι...
αλλα για να παω σε ενα παρκο θα πρεπει να ειναι ηρεμο το σκυλακι μου και Φαινομενικα(γιατι εγω το ξερω οτι ειναι καλη+δεν δαγκωνει) οι αλλοι???...
Βρε παιδιά παρεξηγήσατε. Στην βόλτα του παιδιού θέλει να παίρνει και τον σκύλο (άσχετα με τις άλλες βόλτες του σκύλου).