Πρωκτολογικα προβλήματα..!!!


Sparky1988

Member
9 Οκτωβρίου 2021
5
0
36
New Member
Καλησπέρα σε όλους...
Θα ήθελα την βοήθεια σας...!
Πριν ένα χρόνο περίπου ο σκύλος μου άρχισε να μην μπορεί να κάνει την ανάγκη του (κόπρανα).ο πρωκτος του σκυλου ειχε "στουμπωσει" απο ακαθαρσιες και υπήρχε μια φλεγμονή.. Αφού δόθηκε η κατάλληλη αγωγή από τον ιατρό για ένα διάστημα ήταν καλά στην συνέχεια τα ίδια
μετά από αλλαγή τροφής και πολλές εξετάσεις μπήκε για χειρουργείο περινιακης κοιλης... Για 6 με 7 μήνες μετά το χειρουργείο και με ιδική διατροφή όλα καλά... Τώρα ξανά στουμπωνει πίσω. Τον έχω πάει ήδη για δύο καθαρισμούς... Κάναμε πάλι εξετάσεις (δείχνει μια μικρή κοιλη στο έντερο αλλά ο γιατρός είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμα χειρουργείο). Ο σκύλος είναι ημιαιμος βελγικος ποιμενικός 8 χωρών
Σας στέλνω μήπως και κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και κατάφερε να το αντιμετωπίσει με κάποιον τρόπο.
Για να σας βγάλω από τον κόπο του δίνω ίνες συμπλήρωμα και έχω δοκιμάσει nujol και ιατρική τροφή
 












Sparky1988

Member
9 Οκτωβρίου 2021
5
0
36
Τροφή κανονική έχετε δοκιμάσει;
Θα δοκίμαζα συκωτακι, κάποια λαχανικά βραστά, γιαούρτι...
Ευχαριστώ για τον κόπο σου...
Έχουμε δοκιμάσει μπρόκολο, ακτινίδια, γιαούρτι full.... Συκωτάκια όχι (τα τρώει όλα τα παραπάνω αλλά τπτ...
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Να υποθέσω πίνει αρκετό νερό ε?? Επίσης κάτι άλλο: επειδή εμας η Νέλλη το καλοκαίρι δεν έπινε πολύ νερό (μας είπε η κτηνίατρος ότι κάποια σκυλάκια είναι σαν τους ανθρώπους, κάποιοι απλά δεν πίνουν πολύ νερό) έκανε πολύ σφιχτά κακά. Μας σύστησε να της δίνουμε νερό με λίγο γαλατάκι μεσα για να της αρεσει περισσότερο και να πινει πιο πολύ. Το γάλα είναι όμως και υπακτικό. Μήπως τη ρωτήσετε μήπως το βοηθήσει??/
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Μας σύστησε να της δίνουμε νερό με λίγο γαλατάκι μεσα για να της αρεσει περισσότερο και να πινει πιο πολύ. Το γάλα είναι όμως και υπακτικό. Μήπως τη ρωτήσετε μήπως το βοηθήσει??/
το γαλα γενικα σε μικρες ποσοτητες δεν κανει κακο, ομως μερικα σκυλια μπορει να εχουν δυσανεξια στη λακτοζη οπως και οι ανθρωποι, και να τους προκαλεσει πονοκοιλο και διαρροιες. οποτε εγω προσωπικα δε θα εδινα ποτε καθολου γαλα
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
το γαλα γενικα σε μικρες ποσοτητες δεν κανει κακο, ομως μερικα σκυλια μπορει να εχουν δυσανεξια στη λακτοζη οπως και οι ανθρωποι, και να τους προκαλεσει πονοκοιλο και διαρροιες. οποτε εγω προσωπικα δε θα εδινα ποτε καθολου γαλα
Αυτό ισχύει. Όπως κάποια δεν μπορούν να φάνε ούτε τυράκι ούτε γιαούρτι. Όμως το ξεκίνησα σιγά σιγά για να βεβαιωθώ ότι είναι οκ, και βοήθησε πάρα πολύ, γι αυτό και το είπα..
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Sparky1988

Member
9 Οκτωβρίου 2021
5
0
36
Να υποθέσω πίνει αρκετό νερό ε?? Επίσης κάτι άλλο: επειδή εμας η Νέλλη το καλοκαίρι δεν έπινε πολύ νερό (μας είπε η κτηνίατρος ότι κάποια σκυλάκια είναι σαν τους ανθρώπους, κάποιοι απλά δεν πίνουν πολύ νερό) έκανε πολύ σφιχτά κακά. Μας σύστησε να της δίνουμε νερό με λίγο γαλατάκι μεσα για να της αρεσει περισσότερο και να πινει πιο πολύ. Το γάλα είναι όμως και υπακτικό. Μήπως τη ρωτήσετε μήπως το βοηθήσει??/
Ναι πίνει πολύ νερό... Σε αυτό δεν έχουμε πρόβλημα... Ωραία συμβουλή αυτή με το γάλα
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ναι πίνει πολύ νερό... Σε αυτό δεν έχουμε πρόβλημα... Ωραία συμβουλή αυτή με το γάλα
Πάντα ρωτάμε τον κτηνίατρο όμως ε????? εμένα αυτη δεν καταλαβαίνει ντιπ...η μικρή μια φορά της έβαλε ενα μπωλ σκετο γάλα (γιατί όταν μιλάει η μαμά, ΠΟΤΕ δεν δίνουμε σημασία), η Νέλλη το πιράνχας το ήπιε όλο και δεν έγινε τίποτα..παρότι περίμενα να καταχέσει το σύμπαν...όμως υπάρχουν σκυλάκια που δεν αντέχουν λακτόζη με τίποτα...Οπότε ρωτάμε τον κτηνίατρο κι αν πιστεύει ότι χρειάζεται και μπορεί, το δίνουμε...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Σε γνωστη μου που ο σκυλος ειχε το ιδιο προβλημα βοηθησε πολυ το συμπληρωμα με φυτικες ινες και τα προβιοτικα (κεφιρ & χάπια) ... ρωτησε τον κτηνιατρο σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3