Πρωτομηνιατικο....ατυχημα!!!




rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Μετά πνευμάτων δικαίων τετελειωμένων, την ψυχήν του δούλης σου (γάτας),ανάπαυσον.
Αυτό για την γάτα.
Για τα αφεντικά κάτι δεν μου κολάει στο 1ο πόστ δηλαδή ο σκύλος ήταν δεμένος με κοντό οδηγό και του επιτέθηκε η γάτα? γιατί από ότι έχω δεί η γάτα αν δεί σκύλο μαζεύεται.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες φίμωτρο, κοντό οδηγό και να προσθέσω γραφτείτε και σε ένα γυμναστήριο να κάνετε βαράκια άμα δεν μπορείτε να τον κουμαντάρετε.
:cool:
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Μετά πνευμάτων δικαίων τετελειωμένων, την ψυχήν του δούλης σου (γάτας),ανάπαυσον.
Αυτό για την γάτα.

Για τα αφεντικά κάτι δεν μου κολάει στο 1ο πόστ δηλαδή ο σκύλος ήταν δεμένος με κοντό οδηγό και του επιτέθηκε η γάτα? γιατί από ότι έχω δεί η γάτα αν δεί σκύλο μαζεύεται.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες φίμωτρο, κοντό οδηγό και να προσθέσω γραφτείτε και σε ένα γυμναστήριο να κάνετε βαράκια άμα δεν μπορείτε να τον κουμαντάρετε.
:cool:
wow rodriguez βρισκω το χιουμορ σου καταπληκτικο...................
 




rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
^ Επειδή μου αρέσει το dogforum γι αυτό έχω γραφτεί, και πιστεύω το διαβάζουν πολλοί επισκέπτες καλόν θα ήταν βίαιες συμπεριφορές σκύλων να τις διορθώνουμε αμέσως. Το λέω και θα το ξαναλέω
κοντός οδηγός,στην ανάγκη φίμωτρο.
 






elenbabin

Member
8 Οκτωβρίου 2012
23
0
Ευχαριστω παιδια!!!
Η ειρωνια ειναι οτι συναντησαν μια άλλη γάτα στα δεξια τους,κι οταν την αντιληφτηκε ο άντρας μου τον πηγε απο αριστερα να την αποφυγουν.Ομως εκει ηταν καλα κρυμενη σε φυλλωσιες η άλλη γατα που εγινε το σκηνικο!!!
:tox::tox::tox::tox:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Δεν τίθεται θέμα μη σοβαρότητας παιδιά.
Εγώ έχω γάτες και σκύλους σπίτι. Υιοθέτησα ενήλικο σκύλο ο οποίος εμφανίζει ιδιαίτερη επιθετικότητα με τις γάτες. Είναι 32 κιλά. Μια μέρα είδε μια γάτα πάνω σε μία γλάστρα πριν από εμένα, ευτυχώς η γάτα τον γρατζούνισε, βέβαια αν την βουτούσε στο στόμα του θα τον κλωτσούσα , θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να την αφήσει και θεωρώ ότι θα τα κατάφερνα αλλά μερικές φορές η θεωρία από την πράξη απέχει.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και η δικια μου τρελαινεται αν δει γατα,, οποτε δεν τολμαει να την παει κανεις βολτα γιατι η θα τον πεταξει κατω η θα του σακατεψει καποια αρθρωση χεριου μεσης και οτι αλλο,,,,
 


spyrval

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2013
75
0
Τελικά αν το σκυλί έχει πρόβλημα με γάτες υπάρχει λύση? Μπορεί να διορθωθεί από μικρό? Η δικιά μου από την πρώτη φορά που είδε, ήτανε και λυτή στον κήπο, έβγαλε σπίθες στα πόδια και την κυνήγησε. Τη βλέπω κάθε φορά που περνάει γάτα ή περνάμε δίπλα να τράβάει τρομερά λουρί, χωρίς να γαυγίζει όμως ποτέ. Το ίδιο και με μια κατσίκα (!) ελεύθερη που όμως πάντα κινείται απειλητικά εναντίον της (για γέλια το θέαμα ).
Περαστικά στον άντρα σου viviana και ελπίζω να μην χαλάω το θέμα σου.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
spyrval να τη διορθωνεις!

Την ιδια ακριβως κουβεντα ειχα σημερα με τον εκπαιδευτη μας γιατι και η Μοκα κυνηγαει γατες, ευτυχως οχι για να τις φαει αλλα για παιχνιδι, μιας και εχει πολυ ισχυρο prey drive.
Η απαντηση του ηταν οτι ολα εχουν να κανουν με τον χειρισμο του ιδιοκτητη και τη σχεση αναμεσα στο ζωο και στον ιδιοκτητη .Tο καλο ειναι οτι μολις διορθωσουμε, εστω και χαλαρα, σταματαει αμεσως.
Ειναι ενα ζωο το οποιο το υιοθετησα ενηλικο, ειναι πολυ δυσκολο να το κοψουμε τελειως τωρα, σιγουρα ομως αν την ειχα απο μικρη θα προσπαθουσα με καθε τροπο να το μετριασω.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
στον άλλο μου τύπο το μαύρο που κυνηγάει από βλακεία και μόλις τις φτάσει τις μυρίζει αυτό που κάνω είναι να τον βάζω να κάθεται ανάμεσα τους, έχουμε πολλές στον κήπο και να τον ταίζω...Επειδή στον εγκέφαλο σαν το φαί δεν υπάρχει άλλη απόλαυση σκέφτομαι μήπως σταματήσει να τις κυνηγάει αφού όταν ήταν μικρός δεν του έκανα σωστή κοινωνικοποίηση με γάτες γιατί η Φρουφρού μας του ορμούσε.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Τελικά αν το σκυλί έχει πρόβλημα με γάτες υπάρχει λύση? Μπορεί να διορθωθεί από μικρό? Η δικιά μου από την πρώτη φορά που είδε, ήτανε και λυτή στον κήπο, έβγαλε σπίθες στα πόδια και την κυνήγησε. Τη βλέπω κάθε φορά που περνάει γάτα ή περνάμε δίπλα να τράβάει τρομερά λουρί, χωρίς να γαυγίζει όμως ποτέ. Το ίδιο και με μια κατσίκα (!) ελεύθερη που όμως πάντα κινείται απειλητικά εναντίον της (για γέλια το θέαμα ).
Περαστικά στον άντρα σου viviana και ελπίζω να μην χαλάω το θέμα σου.
Δεν ξερω εμενα παντως απο κουταβι πηγαινε μονο για να παιξει αλλα για να μην τις τρομαζει ή την γρατζουνησουν οποτε εβλεπα γατα της ελεγα το μαζι (δηλαδη την εντολη που της λεω για να μενει διπλα μου) και ετσι εμαθε. Οποτε αν δω οτι κοιταει γατα (που και τωρα που μεγαλωσε μονο για παιχνιδι παει) τηε λεω μαζι και ολα οκ αλλιως μπορει να τραβηξει ελαχιστα για να παει αν και συνηθως μενει απο μονη της διπλα μου και απλα τις κοιταει καθως περναμε απο διπλα τους.
Οποτε προσωπικα πισευω οτι ειναι κατι που μπορεις να το ελενξεις αν ασχοληθεις απο μικρο.
Τωρα αν το σκυλι σου θελει να τις φαει εκει δεν εξρω κατα ποσο μπορεις να το ελαττωσεις γιατι το μονο που σκεφτεται εκεινη την στιγμη ειναι το φαι.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
στον άλλο μου τύπο το μαύρο που κυνηγάει από βλακεία και μόλις τις φτάσει τις μυρίζει αυτό που κάνω είναι να τον βάζω να κάθεται ανάμεσα τους, έχουμε πολλές στον κήπο και να τον ταίζω...Επειδή στον εγκέφαλο σαν το φαί δεν υπάρχει άλλη απόλαυση σκέφτομαι μήπως σταματήσει να τις κυνηγάει αφού όταν ήταν μικρός δεν του έκανα σωστή κοινωνικοποίηση με γάτες γιατί η Φρουφρού μας του ορμούσε.
και η Μοκα το ιδιο κανει, ειδικα μια που τη βαζουμε μεσα στην εισοδο για να κοιμαται και να τρωει τη στριμωχνει στη γωνια και τη κανει μπανιο.
Νομιζω καλα κανεις και τον ταιζεις αναμεσα απο γατες.

Για το οτι ενα σκυλι σε λουρι σκοτωσε μια γατα, δεν θα το σχολιασω καν γιατι δεν θα μπορεσω να απαντησω και ψυχραιμα..
 


spyrval

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2013
75
0
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλει. Να τίς δαγκώσει ή να παίξει. Δε γρυλίζει, δε γαυγίζει, δεν ξεκολλάει όμως και με τίποτα.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλει. Να τίς δαγκώσει ή να παίξει. Δε γρυλίζει, δε γαυγίζει, δεν ξεκολλάει όμως και με τίποτα.
εγω παντως δεν θα περιμενα να μεγαλωσει και μετα να προσπαθουσα να μαζεψω τα ασυμαζευτα..
μιλα και με εναν εκπαιδευτη να σου πει την αποψη του.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!! ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!!!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΕΛΙΩΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Υπάρχουν γάτες στο δρόμο που είναι ιδιαιτέρως εριστικές. Μου έχει τύχει με τον Ερμή (ήταν μικρός τότε) να μας την πέσει η γάτα αιφνιδίως χωρίς καμιά προειδοποίηση και ναι μεν τον Ερμή τον πήρε ξώφαλτσα, σε μένα γραπώθηκε στην γάμπα μου και πέφτοντας την κατέβασε με τα νύχια της. Οι νυχιές της ξεκίναγαν από το γόνατο και έφταναν μέχρι σχεδόν τον αστράγαλο. Φυσικά πήγα για αντιτετανικό μετά και μέχρι να συνέλθει το πόδι μου είδα και έπαθα. Σόρρυ αλλά σε τέτοια φάση δεν θα πω αχου τι χαριτωμένο γατάκι.
Όπως επίσης κάποιες γάτες σε ακολουθούν απειλητικά μέχρι να απομακρυνθείς ή δείχνουν αμέσως τις διαθέσεις τους καμπουριάζοντας.
Και φυσικά πολλές απλά κάθονται και περιμένουν να περάσεις.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Κι εμας εχει τυχει 3 αρσενικοι γατοι να κανουν κανονικο ντου στη Μοκα αλλα και παλι την εκοψα απο το οτιδηποτε και αλλαξαμε πορεια! Αν δεν αλλαζα πορεια ειμαι σιγουρη οτι θα της κατεβαζαν το προσωπο!

Επισης πολλα αδεσποτα σκυλια εχουν πολυ κακη γλωσσα σωματος και ειναι αρκετα εκνευριστικα και επιμονα στο να μυρισουν, ακολουθησουν, καβαλησουν κλπ και φυσικα δεν λες τι χαριτωμενο σκυλακι αλλα και παλι δεν αφηνεις το σκυλι σου να τραυματισει το αλλο σκυλι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa