Πρωτομηνιατικο....ατυχημα!!!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνούμε..
Δεν βγήκε η Βιβιάνα να πει μια θρασύτατη παλιόγατα με παλιοχαρακτήρα βρέθηκε εμπρός στο διάβα του Ρόκυ κι αυτός την σκότωσε και καλά της έκανε της παλιόγατας και το μόνο θύμα του περιστατικού ήταν ο άντρας μου.
Βγήκε και διηγήθηκε ένα άσχημο περιστατικό που τους συνέβη, με κάθε ειλικρήνεια, φανερά στεναχωρημένη που έγινε. Ένα ατύχημα.
Και κανείς δεν είπε ότι ο Ρόκυ δεν έχει κανένα θέμα ή ότι έλα μωρέ δεν έγινε και τίποτα .
Όλοι μας είπαμε ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα για να μην ξανασυμβεί γιατί είναι επικίνδυνο για τον χειριστή του σκύλου ανάμεσα στα άλλα.
Τώρα αυτό που περιγράφει ο Στέλιος είναι το ιδανικό, μακάρι να το είχαμε επιτύχει όλοι με τα σκυλιά μας και κάποιοι από εμάς το παλεύουμε.
Αυτό που έφερε διαφωνίες και έντονες αντιδράσεις είναι η στάση κάποιων που αντιμετώπισαν το περιστατικό σαν να έγινε με δόλο. Και εγώ κάποτε πήγα τον σκύλο μου σε πάρκο με χαμηλή περίφραξη, πήδηξε έξω, όρμησε σε έναν άνθρωπο και νοιώθω πραγματικά τυχερή που δεν υπήρξαν συνέπειες για τον σκύλο και για εμένα.
Από τότε έχω γίνει απείρως πιο προσεχτική αλλά να καταφέρω να έχω τον τέλειο σκύλο δεν θα το καταφέρω ποτέ, δεν τον μεγάλωσα από κουτάβι, δεν ξέρω τα βιώματα του, είναι πολύ νευρικός και απρόβλεπτος σε κάποιες καταστάσεις. Τι προτείνετε να του κάνω ευθανασία; Ή να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα και να του φοράω φίμωτρο σε μέρη όπως πυλωτή πολυκατοικίας που κυκλοφορούν και πολλά παιδάκια; Και όχι γιατί ορμάει σε παιδάκια αλλά γιατί τρομάζουν οι γείτονες και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό.
Αν κάποιοι υποτίμησαν το γεγονός ή αστιεύτηκαν έγινε σαν αντίδραση σε κάποιους άλλους που αντέδρασαν σαν να έγινε έγκλημα εκ προμελέτης.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Παιδια δεν ειπε κανεις οτι καλα εκανε και σκοτωσε την γατα ουτε η Βιβιανα το ειπε για να της πουνε μπραβο για τον σκυλο της.
Sea-mol σε θαυμαζω στα σημερινα σου ποστ.
Επισης, ευχομαι ποτε να μην βρεθειτε σε τετοια θεση (και βαζω και τον εαυτο μου μεσα) και να βλεπει ο σκυλος τις γατες σαν θηραμα γιατι τοτε θα αναρωτιεστε γιατι? αφου τα κανατε ολα τελεια.
Εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε.

Οι γάτες τρώνε πουλιά και ποντίκια μέσα στο πλαίσιο της επιβίωσής τους.. Οι αδέσποτες, αν δε φάνε αυτά, τα σκουπίδια κι ίιισως καμιά κροκέτα που βάζουν ορισμένοι φιλόζωοι, είναι καταδικασμένες σε ασιτία. Το να πάω να πάρω εγώ από κανένα πετ σοπ ποντίκι ή χάμστερ για να το δώσω στη γάτα μου όμως, είναι απάνθρωπο, καθώς η επιβίωση της δικής μου γάτας δε στηρίζεται στη θηρα ζωντανων θηραμάτων. Η μέση γάτα θα προτιμήσει να φύγει όταν υπάρχει τρόπος διαφυγής, παρά να επιτεθεί. Εκτός κι αν είναι θηλυκια που έχει γεννήσει εκεί κοντά, οπότε προστατεύει τη φωλιά και τα μωρά. Αντίστοιχα, τα μωρά γατάκια, αυτή τη συμπεριφορά βλέπουν από τη μάνα που τα προστατευει, αυτή υιοθετουν, δεν είναι θέμα κακής γατοανατροφής.

Το να έχει ο σκύλος το ένστικτο του κυνηγιού είναι φυσιολογικό μεν, αλλά καλό είναι να προσπαθούμε να το περιορίσουμε, αντί να ρίξουμε το φταίξιμο μόνο στη μία ή την άλλη πλευρά. Υποθέτω ότι η Viviana δεν άνοιξε το θέμα για να την κράξουμε ή να την υπερασπιστούμε, αντίστοιχα, αλλά για να να ακούσει, πιθανόν, πως αντιμετώπισαν άλλοι το αντίστοιχο πρόβλημα και ίσως για να μας βάλει σε σκέψεις ότι "κοιτάχτε, ακόμα κι όταν προσέχεις, να τι μπορεί να συμβεί"
Μα κριτικοπουλα μου ουτε η Βιβιανα (και η καθε Βιβιανα, δεν μιλαμε για καποιον συγκεκριμενο απλα μιας και ανοιξε το θεμα) πηγε σε ενα πετ σοπ ή στο δρομο και πηρε μια γατα για να ταισει τον σκυλο της.
Απλα ετυχε και κανεις δεν της ειπε μπραβο.
Ολοι θα ειχαμε παθει σοκ αν βλεπαμε τον σκυλο μας να κανει κατι τετοιο και πιστευω κανεις δεν θελει να βρεθει ποτε σε αυτη την θεση.
Σε ολα τα αλλα που ειπες συμφωνω.
 
Last edited:


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
οτι να ναι το θεμα!!οι σκυλοι κυνηγανε γατες και καλα κανουν για μενα,απο κει και περα η τον μαθαινεις να μην της κυνηγαει, η τον ελεγχεις,
τα αλλα περι ορεξεως...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γεια σου ρε Στέλιο!!

Για πες μου τώρα, ποιος είπε ότι πρέπει να είμαστε ανεκτικοί σε τέτοιες καταστάσεις?
(βαλ'το και με qoute)

Επίσης, γιατί μιλάς με όρους σκύλου-εκτροφικού προτύπου σε σχέση με τα νεύρα όταν μιλάμε για αγνώστου προέλευσης από καταφύγιο σκυλί?

Επίσης πουλάκι μου, μην μπερδεύεις την εξήγηση με την δικαιολογία!
Εξήγηση σημαίνει ερμηνεία μιας συμπεριφοράς.
Δικαιολογία σημαίνει ηθική αποκατάσταση της συμπεριφοράς.
Ποιος εδώ μέσα είπε "καλώς" ή "κακώς" έγινε έτσι από αυτούς που μίλησαν για την φυσική τάση του σκύλου?

Και ναι όπως λες....θέλει μάτια ανοιχτά για να προλαμβάνει όταν ο σκύλος έχει θέματα.
Πήγε απ την άλλη μεριά από την γάτα που ΕΙΔΕ, και πέρασε σύριζα από την γάτα που ΔΕΝ ΕΙΔΕ γιατί ήταν στον θάμνο.
Θες μήπως να τον βγάζουν έξω με σκάουτερ για γάτες μπροστά για να είναι αρκούντως "υπεύθυνοι" για τα στάνταρτς ορισμένων?
Δεν είπε κανείς συγκεκριμένα ότι είναι ανεκτικός!Το ύφος και αυτά που λέμε αφήνουν μια γεύση "τα φορτώνουμε στο ένστικτο".
Ναι ο σκύλος να διαθέτει ένστικτα!
Ναι ο σκύλος να drives!
Ναι να τα βγάζει!
Μα δεν συζητάμε όμως τα ένστικτα!Μάλλον δεν πρέπει να συζητάμε τα ένστικτα ούτε την επεξήγηση αυτών ούτε να μιλάμε για τις γάτες, ούτε για την φύση τους!Τα θέλουμε όλα αυτά πάρα πολύ!

Όταν όμως ακουστεί εντολή θα πρέπει να είναι σούζα!Συμφωνούμε σε αυτό?
Αυτή θα πρέπει να είναι η βάση και προς τα εκεί πρέπει αν κινηθούμε!Θεωρώ ότι συζητάμε λάθος!Δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει καταρχήν συζήτηση για γάτα!Δεν είναι αυτό το θέμα!Ούτε το ένστικτο του σκύλου είναι το θέμα!
Το θέμα μας είναι η ασέβεια του σκύλου προς εμάς!

Το πως θα βγάζουν τον σκύλο αυτό θα το κρίνει ένας εκπαιδευτής!
Εγώ μιλάω και κυρίως τονίζω ότι σε αυτήν την ιστορία υπάρχουν διαφορετικά θέματα και εμείς συζητάμε το λάθος!
Ίσως να μην χρειαστεί να βγαίνει ο σκύλος βόλτα με σκάουτερ ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να βγαίνει σε περιβάλλοντα που δεν θα υπάρχουν γάτες πρώτα για απευαισθητοποίηση και μετά προφανώς θα πρέπει να κατευθυνθεί το ένστικτο προς τα κάπου και ίσως πολύ αργότερα με την δουλειά που θα έχει γίνει να μπορεί να είναι σε θέση να υπακούσει!Οπότε θάμνους πολύ πιθανόν να χρειαστεί να αποφύγεις να πλησιάσεις;)!Γιατί δεν μπορείς να λύσεις πρόβλημα όντας μέσα σε αυτό!Και για να το λύσεις θα πρέπει να πας 10 βήματα πίσω και να αρχίσεις την δουλειά από μακριά!

Το πρότυπο το επικαλέστηκα για να ορίσω ότι στην φυλή -που κατά μεγάλο ποσοστό έχει μέσα ο σκύλος της Βιβιάν- αναφέρεται το και το!Άρα εφόσον είναι ημίαιμος θα πρέπει η προσοχή να μεγαλώσει ακόμη πιο πολύ!Τίποτα παραπάνω και τίποτα πιο λίγο!Προσέχω αρκετά τι λέω!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και μέχρι να γίνει η απευαισθητοποίηση, να μη βγαίνει βόλτες στη γειτονιά επειδή υπάρχουν αδέσποτες γάτες? Ή να τις εξαφανισουμε με κανενα μαγικό ραβδάκι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στέλιο πραγματικά, τα συμπεράσματά σου, δεν ξέρω πως προέκυψαν :rolleyes:

Θεωρώ [εντελώς προσωπικά ε;] υπερβολική τη θεοποίηση του γπ [σου;] σε σχέση με την διαχείρηση της καταπίεση των ενστίκτων του και προφανώς, φαντάζομαι εκ των υστέρων το καταλαβαίνεις κι εσύ, την οποιαδήποτε σύγκριση dna με dna.

Το αν θα σε σύρει σκύλος στο πεζοδρόμιο...ποιός υποστήριξε ότι είναι ok; Αν και θα μου επιτρέψεις να σου πω, ότι γνωρίζω κάτι λεβέντες, με κάτι γομαρόσκυλα, που καμαρώνουν για δαύτα σαν γύφτικα σκεπάρνια, και τους κάνουν και κάτι εκπαιδευσάρες να γλύφεις τα δάχτυλά σου, κι έχουν φάει τα μούτρα τους...και μια και δυό, και δεν το 'χουν πει, ούτε του παπά.

Τα υπόλοιπα που λες με τόσο στόμφο, δεν νομίζω ότι διαφέρουν απ'όσα λέμε και οι υπόλοιποι, ο καθένας με τον τρόπο του.

Αλλά...αν θέλεις να παραδεχτούμε, ότι το να κυνηγάει ο σκύλος την γάτα, είναι κάτι το αφύσικο, εγώ λυπάμαι, δεν θα μπορέσω. Κι αν οι εναλλακτικές μου είναι, "σπάσιμο" του σκύλου για να μάθει να...καταπιέζει το ένστικτό του, με μιά μου εντολή [πανεύκολο] ή ισόβεια αποδοχή της φύσης του και προσπάθεια με ήπια μέσα, αποφυγής του πειρασμού, θα προτιμήσω το δεύτερο :)
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στέλιο πραγματικά, τα συμπεράσματά σου, δεν ξέρω πως προέκυψαν :rolleyes:

Θεωρώ [εντελώς προσωπικά ε;] υπερβολική τη θεοποίηση του γπ [σου;] σε σχέση με την διαχείρηση της καταπίεση των ενστίκτων του και προφανώς, φαντάζομαι εκ των υστέρων το καταλαβαίνεις κι εσύ, την οποιαδήποτε σύγκριση dna με dna.

Το αν θα σε σύρει σκύλος στο πεζοδρόμιο...ποιός υποστήριξε ότι είναι ok; Αν και θα μου επιτρέψεις να σου πω, ότι γνωρίζω κάτι λεβέντες, με κάτι γομαρόσκυλα, που καμαρώνουν για δαύτα σαν γύφτικα σκεπάρνια, και τους κάνουν και κάτι εκπαιδευσάρες να γλύφεις τα δάχτυλά σου, κι έχουν φάει τα μούτρα τους...και μια και δυό, και δεν το 'χουν πει, ούτε του παπά.

Τα υπόλοιπα που λες με τόσο στόμφο, δεν νομίζω ότι διαφέρουν απ'όσα λέμε και οι υπόλοιποι, ο καθένας με τον τρόπο του.

Αλλά...αν θέλεις να παραδεχτούμε, ότι το να κυνηγάει ο σκύλος την γάτα, είναι κάτι το αφύσικο, εγώ λυπάμαι, δεν θα μπορέσω. Κι αν οι εναλλακτικές μου είναι, "σπάσιμο" του σκύλου για να μάθει να...καταπιέζει το ένστικτό του, με μιά μου εντολή [πανεύκολο] ή ισόβεια αποδοχή της φύσης του και προσπάθεια με ήπια μέσα, αποφυγής του πειρασμού, θα προτιμήσω το δεύτερο :)
Δεκτόν!

Ξηγήθηκα παραπάνω στο τι εννοώ!

Αφύσικο?Δεν χρησιμοποιήσα τέτοια λέξη!

Γιατί χρησιμοποιείς λάθος λεξιλόγιο?Δεν επικαλέστηκα ούτε το "σπάσιμο"!
Και όποιος το κατάλαβε έτσι μάλλον δεν καταλαβαίνει ή...δεν ξέρει!
Άλλο το σπάσιμο Μαρία και άλλο η διαχείριση των εντστίκτων σε συνδυασμό με υπακοή!

Προτιμώ να είμαι ξεκάθαρος απέναντι στον σκύλο για να παίρνω και ξεκάθαρες συμπεριφορές!
Δεν μιλάω για τον δικό μου σκύλο!Δεν το συνηθίζω!Και δεν με ενδιαφέρουν οι μπρατσαράδες!Καλύτερα να μιλάμε με κυνολογικούς και εκπαιδευτικούς όρους!

Δηλαδή από το λέμε "είναι φύση του σκύλου" και να δικαιολογούμε αυτά που κάνει πάμε στο άλλο άκρο και λέμε "σπάσιμο"?Από πότε και δεν το κατάλαβα?
Ενδιάμεσο στάδιο δεν υπάρχει?

Αλλά...αν θέλεις να παραδεχτούμε, ότι το να κυνηγάει ο σκύλος την γάτα, είναι κάτι το αφύσικο, εγώ λυπάμαι, δεν θα μπορέσω. Κι αν οι εναλλακτικές μου είναι, "σπάσιμο" του σκύλου για να μάθει να...καταπιέζει το ένστικτό του, με μιά μου εντολή [πανεύκολο] ή ισόβεια αποδοχή της φύσης του και προσπάθεια με ήπια μέσα, αποφυγής του πειρασμού, θα προτιμήσω το δεύτερο :)
Αυτή η παραγραφούλα είναι λάθος απ'άκρη σ'ακρη!Αυτό εννοούσα ανεκτική συμπεριφορά και δεν κατάλαβε ο sea-mol!

Μιας όμως που αναφέρθηκες εμμέσως πλην σαφώς με παρένθεση σε μένα να θέσω εαυτόν παράδειγμα και να πω ότι ο σκύλος μου αρέσκεται στο να κυνηγά γάτες!Προσπαθώ να διαχειρίζομαι την κατάσταση με πρόληψη και υπακοή;)!Να 'ναι καλά τα ένστικτα του, ας τα 'χει ανεπτυγμένα, αλλά όταν του πω "όχι" θέλω να σταματά και να προχωρά!Μετά κάλλιστα μπορώ να του ανεβάσω τα drives με ασκήσεις!Δεν είναι πίεση αυτό, ούτε καταπίεση, λέγεται υπακοή!Την ξεχάσαμε την υπακοή?Που πήγε?Και ίσως τον "πιέσω" ακόμα με υπακοή για να συνηθίζει στο ότι όταν θέλω εγώ θα γίνονται πράγματα!Τα ξεχάσαμε τα "Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω"?Ή το θυμόμαστε σε περιπτώσεις που μας συμφέρει?
Γι'αυτό και δεν δέχομαι την συγκεκριμένη σου τοποθέτηση!Και είμαι σίγουρος ότι πολλοί την έχουν υιοθετήσει έτσι λανθασμένα!Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω ως ανοχή!

Μην μου πεις ότι αυτό εννούσατε όλοι γιατί θα τραβήξω τις κοτσίδες μου...
Μπορεί να κάνω και λάθος όμως!

Θέλω να πω κάτι τελευταίο και κλείνω!Όποιος κατάλαβε κατάλαβε!
Ανάμεσα στα ανεξέλεγκτα drives του σκύλου και το σπάσιμο υπάρχει ακόμα ένα σκαλοπάτι που λέγεται υπακοή!

Υ.Γ.: Δεν είναι θέμα [μου;] [σου;] [του;], ούτε...θεοποίησης!Έλεος!Λυπάμαι αν έχω δώσει τέτοια εντύπωση!Μακριά από μένα!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Επισης Hlianna γιατι για σενα οι γατες ειναι τοσο αγιες και που το ξερεις οτι αυτη δεν ηταν παντα αγρια με τα σκυλια? Θες να μου πεις οτι δεν υπαρχουν γατες που απο μονες τους δεν χωνευουν τα σκυλια. Κατι γατακια ειχα δει μια φορα και εμεις περπαταγαμε κι αυτα ειχαν σηκωσει τριχα και ηταν ετοιμα να γρατζουνησουν. Ειναι οι αρχες που περνουνε απο το σπιτι (γατομαμαδες τους :p ).
Δεν νομιζω να ειπα οτι ειναι αγιες οι γατες, ειναι ο τροπος αμυνας τους ομως μπροστα στον φοβο! Και φυσικα πολλες απο αυτες εχουν αυτη τη συμπεριφορα γιατι εχουν φαει απιστευτο κυνηγι!
Παρολαυτα, ναι, χαρακτηρισμοι οπως κωλογατα και αλλα πολλα ωραια που ακουσα, με ενοχλουν αφανταστα..ειδικα απο καποιους που δεν εχουν ζησει ποτε με γατα, ουτε και ξερουν τη ψυχολογια της!

Μας εχει τυχει παρα πολλες φορες σε βολτα, να πλησιαζουν αδεσποτα σκυλια(να τα ξαναπω κωλοσκυλα ή μαλλον οχι?), να καβαλανε τη δικια μου, να τη μυριζουν σε σημειο εκνευριστικο και να της εχουν επιτεθει χωρις λογο! Αν το σκυλι μου, μιας και δεν ειναι και το πιο υποτακτικο σκυλι του κοσμου, αρπαζε καποιο απο αυτα, ειδικα εκεινο που τη ψευτοδαγκωσε, θα μιλαγαμε για προβληματικη συμπεριφορα, ενω τωρα απλα για ενστικτα σκυλου, γιατι το κωλογατο προκαλεσε το σκυλι?

Τελος, νομιζω οτι μιλαμε για εναν σκυλο σε λουρι, αρα που ακριβως κολλαει οτι και μια αδεσποτη ή δεσποζομενη γατα αν βρεθει σε κηπο κυνηγαει και φερνει διαφορα θηραματα?
 
Last edited:


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
το θέμα μας είναι πώς έφαγε την γάτα ένας σκύλο σε λουρί,έχει πολλές ευθύνες το άτομο που ήταν με τον σκύλο.

κρίμα για την γάτα που βρέθηκε σε λάθος μέρος την λάθος στιγμή.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Θα συμφωνήσω σε ότι λέει ο Στέλιος!!

Κατερίνα μου, υπερβολική η αντίδρασή σου. Θα σου έλεγα...μην γράψεις προς το παρόν, τίποτα άλλο, στο θέμα. Ηρέμησε, ξαναδιάβασε τι έχει γραφεί και σκέψου, αν η "αντίδρασή" σου, έπρεπε να είναι αυτή.
Μαρία ξέρεις ότι έχω ζήσει παρόμοιο περιστατικό μόνο που στην δική μου περίπτωση ήταν μικρόσωμος σκύλος αντί για γάτα και ευτυχώς την γλίτωσε με λίγες τρύπες...
Επίσης μπροστά ήσουν όταν είχα πάει με τα κλάματα στον Στέφανο...
Είμαι εντελώς κάθετη σε αυτό και καθόλου υπερβολική κατά τη γνώμη μου!
Για μένα ο σκύλος και η γάτα δεν έχουν καμία διαφορά! Και περιστέρι να ήταν στην θέση της γάτας την ίδια αντίδραση θα είχα!
Είμαι εντελώς κάθετη όχι μόνο για την viviana αλλά για τον οποιοδήποτε!
Αν δεν μπορεί κάποιος να κουμαντάρει τον σκύλο του τουλάχιστον ας του βάλει φίμωτρο ώστε να μην υπάρξουν θύματα! Δεν βλέπω που υπάρχει το κακό..Και χέστηκα αν εκνευριστεί ο σκύλος!
Σιγά μην φοβηθώ τον ίδιο μου τον σκύλο μην επιτεθεί σε μένα επειδή του βάζω φίμωτρο.. μην τρελαθούμε!

Συμφωνώ ότι είναι φυσιολογικό να κυνηγάει ο σκύλος την γάτα! Δεν το έγραψα ειρωνικά πιο πάνω!Συμφωνώ! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα του περάσει επειδή είναι σκύλος..
Όταν δώσω εντολή θα ξεκουμπιστεί και θα με υπακούσει αλλιώς θα υπάρξουν συνέπειες!
Γι αυτό και 1,5 χρόνο τώρα δεν έχω σταματήσει καθόλου την εκπαίδευση. Γιατί ακόμα δεν είμαι έτοιμη και φοβάμαι να σταματήσω τα μαθήματα μη τυχόν και χαλάσει ο σκύλος μου που με τόσο κόπο δικό μου και του εκπαιδευτή μου κυρίως έχει γίνει όπως έχει γίνει!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν νομιζω να ειπα οτι ειναι αγιες οι γατες, ειναι ο τροπος αμυνας τους ομως μπροστα στον φοβο! Και φυσικα πολλες απο αυτες εχουν αυτη τη συμπεριφορα γιατι εχουν φαει απιστευτο κυνηγι!
Παρολαυτα, ναι, χαρακτηρισμοι οπως κωλογατα και αλλα πολλα ωραια που ακουσα, με ενοχλουν αφανταστα..ειδικα απο καποιους που δεν εχουν ζησει ποτε με γατα, ουτε και ξερουν τη ψυχολογια της!

Μας εχει τυχει παρα πολλες φορες σε βολτα, να πλησιαζουν αδεσποτα σκυλια(να τα ξαναπω κωλοσκυλα ή μαλλον οχι?), να καβαλανε τη δικια μου, να τη μυριζουν σε σημειο εκνευριστικο και να της εχουν επιτεθει χωρις λογο! Αν το σκυλι μου, μιας και δεν ειναι και το πιο υποτακτικο σκυλι του κοσμου, αρπαζε καποιο απο αυτα, ειδικα εκεινο που τη ψευτοδαγκωσε, θα μιλαγαμε για προβληματικη συμπεριφορα, ενω τωρα απλα για ενστικτα σκυλου, γιατι το κωλογατο προκαλεσε το σκυλι?

Τελος, νομιζω οτι μιλαμε για εναν σκυλο σε λουρι, αρα που ακριβως κολλαει οτι και μια αδεσποτη ή δεσποζομενη γατα αν βρεθει σε κηπο κυνηγαει και φερνει διαφορα θηραματα?
Εχω γατα απλα I'm not a cat person, δεν νομιζω να κατακρινομαι γι αυτο. Παντως και η γατα που εχουμε σπιτι και δεν την εχει κυνηγησει ποτε σκυλος μια στις τοσες μπορει να δωσει καμια γρατζουνια στην Ηβη που η Ηβη δεν την εχει πειραξει ποτε.
Αν και δεν καταλαβα γιατι τα βαζεις μαζι μου αφου εχω μαθει απο μωρο στον σκυλο μου να τα πηγαινει καλα με τις γατες. Οκ το οτι εχω αδυναμια στα σκυλια δεν σημαινει οτι μισω τα αλλα ζωα. Ολα τα ζωα τα λατρευω απλα οι σκυλοι ειναι η αγαπη μου. Και την Ηβη την εχω πει κωλοσκυλο χαριτολογοντας ή αν με εκνευρισει πολυ, αυτο δεν σημαινει οτι δεν την εχω πανω απο ολα και οτι δεν την υπεραγαπαω :)

Σιγά μην φοβηθώ τον ίδιο μου τον σκύλο μην επιτεθεί σε μένα επειδή του βάζω φίμωτρο.. μην τρελαθούμε!
Σε αυτο συμφωνω. Μου φαινεται υπερβολη καποιος να φοβαται να βαλει φυμωτρο στον σκυλο του.
Το πιο ακραιο περιστατικο που ξερω ειναι ο σκυλος μιας φιλης μου που φυσικα βγαινει βολτα μονο με φιμωτρο γιατι αλλιως οχι γατα...αλλα οποιον θα εκανε το λαθος να περασει απο διπλα του θα ετρωγε. Και τον πηγαινανε και για εκπαιδευση απο κουταβι. Ειχε παει να δαγκωσει την ιδια που υποτιθεται οτι ηταν το αφεντικο, την αδερφη της και τους γονεις της. Ο εκπαιδευτης της ειπε να τον δωσουνε σε καποιο κτημα γιατι στην πρωτη ευκαιρα θα εκανε ασχημη επιθεση στον πατερα της.
Τελικα τον δωσανε σε μια φιλη της με κτηματα και τους τον επεστρεψε και τωρα τον εχουν στο μπαλκονι γιατι μεσα στο σπιτι δεν μπορουσαν να σηκωθουνε ουτε για τουαλετα το βραδυ και αν κανανε το λαθος και τους επεφτε κατι στο πατωμα το εκανε δικο του.
Αυτο το "τερας" λοιπον τους αφηνε και ακομα τους αφηνει να του βαζουν το φυμωτρο χωρις να κανει κιχ.
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ρε παιδία όλους αυτούς τους σκύλους που κάθονται σούζα πείτε που κυκλοφορούν; Γιατί το 99% που μιλάτε για σκυλία σουζά το σκύλο με λουρί τον βγάζετε ή ιμάντα και βόλτα σε περιφραγμένο χώρο ή σε κανένα Πάρκο ή σε τίποτα βουνά και λαγκάδια πάτε.


Shit Happens προχωράμε κρίμα γάτα κτλ.......


Και μια έρωτηση μήπως Υπερβάλετε λίγο με το ο σκύλος σούζα λες και είναι Σπέτσναζ.
Είμαι 10 μήνες Αγγλία τέτοιο σκύλο δεν έχω δει ακόμα εκτός κάτι αστυνομικών σκύλών στο αεροδρόμιο και η πλειοψηφία των σκύλων τα παεί μια χαρά μεταξύ τους.

Όπως τον θέλετε το σκύλο πρέπει να είσαι εκπαιδευτής για να έχεις σκύλο στην Ελλάδα.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
χαχαχαχαχ....την ίδια απορία με τον chrispapas, την έχω κι εγώ.

Ο καθένας μας, μιλάει σύμφωνα με τις δικές του εμπειρίες. Εγώ, έχω πλέον την εμπειρία 4 πολύ διαφορετικών μεταξύ τους σκυλιών. And...keep counting :p Επειδή ένας αγαπημένος φίλος/συμφορουμίτης, με "κατηγορεί", ότι άλλα λέω στο φόρουμ και άλλα κάνω με τα σκυλιά μου...ναι...φυσικά. Γιατί έχω αρχίσει να συνηδειτοποιώ, ότι δεν μπορούμε να δίνουμε συμβουλές, σύμφωνα με το τι κάνουμε εμείς, με τα δικά μας σκυλιά, το οποίο δεν είναι απαραιτήτως το "σωστό".

Το 90% των ιδιοκτητών Στέλιο, δεν έχει σκύλο με τέτοια αγωνιστική υπακοή, όπως την έχεις πετύχει εσύ. Και δεν υπερβάλλω στο ποσοστό. Γιατί δεν μπορεί...γιατί δεν θέλει...γιατί δεν τον ενδιαφέρει...γιατί...γιατί...γιατί...Αρα δεν μπορείς να του λες του αλλουνού, ότι έχει πρόβλημα στην σχέση του με τον σκύλο του, γιατί δεν κοκκάλωσε, μόλις τον στραβοκοίταξε, την ώρα που είχε αφρίσει για να πιάσει την γάτα. Καλά και ιδανικά θα ήταν, όπως είπε παραπάνω η kyveli, αλλά η πραγματικότητα δεν είναι αυτή. Και 95% των ιδιοκτητών Κατερίνα μου, όσο σοβαρά προβλήματα και να έχουν με τον σκύλο τους, δεν δύνανται [όχι μόνο τώρα με την κρίση, αλλά και πριν] να κάνουν "αιωνίως" εκπαίδευση, μέχρι να τα λύσουν. Αυτό κι αν θα ήταν ευχής έργον.

Συμπερασματικά:

- Κανένας δεν είπε, "μπράβο που ξέσκισε την γάτα". Κι εγώ λέω ότι είναι προς τιμήν της, που ήρθε να μας πει τον πόνο της, ίσως και γνωρίζοντας πως θα εξελιχθεί η συζήτηση. Κακιά η ώρα, στριμμένος σκύλος, λίγο να ξεφύγει το μυαλό του χειριστή, είτε κοντός, είτε ψηλός οδηγός, το κακό μπορεί και να συμβεί και ούτε να καταλάβεις πως. Μου 'χει χωθεί εμένα ο Μαρκούλης μέσα στην μαύρη νύχτα, κάτω από αμάξι για γάτα, ενώ τον κρατάω σφιχτά από ότι πιο κοντό σε οδηγό υπάρχει, που ούτε και κατάλαβα πως έγινε. Μόνο η ουρά έμεινε απέξω. Ευτυχώς...γιατί με βοήθησε στο τράβηγμα...
- Κανένας δεν είπε, ότι δεν πρέπει απαραιτήτως να το διαχειριστούν. Αν αυτό λέγεται φίμωτρο, ή εκπαίδευση, ή απόλυτο control, ή ηλεκτρικό κολλάρο, ή ο σκύλος Κωσταλέξι στο διαμέρισμα, θα το αποφασίσει η Viviana και ο άντρας της. Αλλά, δεν νομίζω ότι είναι πράγματα που δεν τα ξέρει ήδη και που περίμενε να τα ακούσει, ανοίγοντας αυτό το θέμα.
- Στο μεταξύ, όλοι συμφωνούμε, ότι ο Ρόκυ χρειάζεται τεράστια προσοχή, όταν είναι στον δρόμο. Ναι Στέλιο..."στην τσίτα" είναι η σωστή έκφραση. Ετσι είσαι έξω, όταν έχεις τέτοιο σκύλο. Με υψηλότατη πίεση. Trust me...
- Και για μένα, πάνω απ'όλα, ΠΟΤΕ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΑ. Είτε είναι 3κιλο, είτε είναι 80κιλο. Είτε είσαι άντρας, είτε είσαι γυναίκα :)



* Στέλιο μου, δεν μίλησα για μπρατσαράδες :rolleyes:
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Συμφωνω απολυτα με Μαρεκο...μπραβο για το ποστ σου!
Ουτε και εγω δεν εχω σκυλο μαριονετα, και δεν ειχα και ποτε.
Και η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζα οτι υπαρχει τετοιος σκυλος μεχρι που διαβασα αυτο το thread.
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Ο ανθρωπος, δυστυχως, δε θα παψει ποτε να πιστευει οτι ειναι ανωτερος ολων των πλασματων και οτι μπορει να κυριαρχησει ολων αυτων.

Το πρωτο πραγμα στην αντιμετωπιση ενος προβληματος ειναι η παραδοχη οτι αυτο υφισταται, στη συνεχεια η αποδοχη αυτου. Μονο οταν το αποδεχτουμε θα ειμαστε στη θεση να το λυσουμε εστω σε ενα βαθμο. Δεν ειμαστε ολοι "Dog whisperers", αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν ειμαστε ικανοι να εχουμε ενα σκυλο (κ μαλιστα ενα σκυλο του οποιου τα βιωματα , πριν τον αποκτησουμε, ειναι αγνωστα).

Εχουμε σκυλο γιατι ειναι κατι που μας φτιαχνει τη διαθεση, η σχεση μαζι του ακομα κ ολα αυτα που τον κανουν "ελαττωματικο". Πρεπει δηλαδη να αγαπησουμε οχι μονο τα καλα του σκυλου μας αλλα κυριως τα λιγοτερα καλα για να μπορεσουμε να τα διορθωσουμε οσο μπορουμε. Αν μπορεσουμε κ τελειως ακομα καλυτερα.Αυτο, ομως, δυστυχως, δε γινεται παντα. Δε θα επεκταθω το εχει αναλυσει ωραιοτατα η mareco.

Το θεμα με τις γατες ειναι σχεδον σε ολους γνωστο. Ενστικτο βλεπεις, δεν μπορουμε να το ξεριζωσουμε κιολας. Ειναι στου καθενος την κριση πως θα το διαχειριστει.

Οσο κ να προσεχουμε, οπως κ να το κανουμε, ο διαολος εχει πολλα ποδαρια.......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ο διάολος πολλά ποδάρια, και οι δρόμοι πολλές γάτες. Πάρα πολλές :( Κι εγώ, τον τελευταίο χρόνο, έχω αρχίσει να το προσέχω αυτό. Πιο πριν, δεν είχα ποτέ λόγο. Βρε παιδί μου...πάντα τόσες πολλές γάτες, κυκλοφορούσαν; :?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ρε παιδία όλους αυτούς τους σκύλους που κάθονται σούζα πείτε που κυκλοφορούν; Γιατί το 99% που μιλάτε για σκυλία σουζά το σκύλο με λουρί τον βγάζετε ή ιμάντα και βόλτα σε περιφραγμένο χώρο ή σε κανένα Πάρκο ή σε τίποτα βουνά και λαγκάδια πάτε.
'Aντε μπράβο χριστιανέ μου , πες τα γιατί θα τρελαθούμε ...
Και αν τους βρεις αυτούς τους σκύλους πες μου κι εμένα να πάω να ριξω μια ματιά να δω κι εγώ πως είναι αυτό που μόνο στο φόρουμ έχω διαβάσει αλλά δεν με έχει αξιώσει ο θεός να το δω live..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ελα κι εσύ σε μια εξέταση εργασίας, να δεις...

Αλλά μόνο μέσα στον στίβο. Εξω στους δρόμους, με τις γατούλες να περιδιαβαίνουν κορδωμένες, δεν ξέρω, τι θα δεις.