Πρόβατα






nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δωσε μας τα στοιχεία του τσομπάνη, και θα το τακτοποιήσω το θέμα...
Εγγυημένα προβατάκια ελευθέρας βοσκής, θα του τα φάω όλα!!!
Με τρομαζεις...:eek:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχαχα...
νικο, με τσομπανη δεν συννενοεισαι, παρτο αποφαση...
(διαλογος του αντρα μου με τον τσομπανη, που εσπερνε το οικοπεδο μας και εφερνε τα προβατα του να βοσκανε)
-θα σε παρακαλεσω να μην ξανασπειρεις το οικοπεδο μου
-γιατι? βρωμη ειναι
-ναι, αλλα δεν θελω...τοσα χρονια σε αφηνα, τωρα θα το περιφραξω ομως
-ενταξει, μην ανησυχεις, θα ανοιξω εγω λιγο το συρμα και θα τα βαζω
-βρε, δεν θελω να ξαναμπεις μεσα! μην τολμησεις να μου χαλασεις την περιφραξη!
-ενταξει, δωσε μου το κλειδι της πορτας τοτε
-ρε, καταλαβαινεις τι σου λεω?
-μην ανησυχεις παλλικαρι μου, το κλειδακι δωσμου.
:paja1::maria::paja1:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αχαχαχα. Ο ορισμός του άλλα λόγια να αγαπιόμαστε! Σουρεάλ διάλογος!

Πάντως πραγματικά το χειρότερο με τα πρόβατα νομίζω ότι είναι τα τσιμπούρια... Υπήρχαν πρόβατα πριν πολλά χρόνια κοντά στο πατρικό μου και τα καημένα τα σκυλιά μας κοντεύαμε να τα ξεπετσιάσουμε από τα χημικά μπας και απαλλαγούμε από τα τσιμπούρια. Θυμάμαι κολάρα, σκόνες, σπρέι, λοσιόν... οπλοστάσιο ολόκληρο! Και τα τσιμπούρια εκεί, ακλόνητα!

Αν είχαν τέτοιο πρόβλημα τα σκυλιά μας με τέτοιο οπλοστάσιο, δεν τολμώ να σκεφτώ τι περνούσαν τα άμοιρα τα πρόβατα...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
χαχαχαχαχα galazia τι να πω??? οντως ο διαλογος του παραλογου!

Τα τσιμπουρια ειναι κ αυτα ενα θεμα!!!
ευτυχως δεν εχω δει κατι τετοιο στη Χιονα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
από την στιγμή που παίρνω μέτρα για τα τσιμπούρια... όσο κυκλοφοράνε πρόβατα έχω διακιολογία να μην μαζεύω τις... ακαθαρσίες του μπρουνο... είναι και μισό κιλό καθε φορά...:D:D:D:D
 


Mar_P

Member
24 Μαρτίου 2014
7
0
[FONT= Helvetica]Για να ξεκουμπτιστεί ένα μαντρί από κατοικημένη περιοχή στις μέρες μας μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω; Να ξεκαθαρίσω οτι υπάρχει πολλά χρόνια σχετικά κοντά στο σπίτι μου και μπορούσαμε να το ανεχτούμε μέχρι που απέκτησα βάσιμες υποψίες οτι οι ιδιοκτήτες- βοσκοί τοποθέτησαν φόλες στην περιοχή. Παραπονέθηκαν πριν από μία εβδομάδα πριν οτι αδέσποτα έφαγαν ένα πρόβατο τους. Τρεις μέρες μετά έχασα το σκύλο μου από φόλα μέσα σε 5 λεπτά το πολύ. Ούτε ένεση δεν πρόλαβα να του κάνω. Έχω μίσος και οργή μέσα μου, έστειλα σε φιλοζωική, η οποία μου είπε ότι οι βοσκοί το συνηθίζουν. Για μήνυση οι υποψίες δεν αρκούν. Να του σπάσω το κεφάλι και να πάω φυλακή είναι άδικο. Όμως να ξεκουμπιστεί το μαντρί βάσει νόμου δεν είναι μία λύση;[/FONT]
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Mar_P λυπάμαι πολύ για το σκύλο σου. Είναι εφιάλτης αυτό που έζησε το σκυλι σου και δικαιολογημένα εχεις οργη μεσα σου. Αλλά όπως είπες ο νόμος θέλει αποδειξεις, όχι ενδείξεις, όχι υποψιες. Μπορει να εριξαν αυτοι τη φόλα, μπορεί κάποιος γείτονας σου. Δεν ειναι "αδικο" λοιπόν να ξεσπάσεις την οργή σου επι δικαίων και αδικων? Αυτό που ζητάς ειναι εκδίκηση, όχι δικαιοσύνη.
 


Mar_P

Member
24 Μαρτίου 2014
7
0
Ναι είναι εκδίκηση δεν το αρνούμαι. Και μάλιστα η ελάχιστη σε σχέση με αυτό που έκαναν στον Εκτορα και την οικογένεια μου (και στα αδέσποτα). Ούτε γάτα δεν έχει μείνει! Μένω πολλά χρόνια στην περιοχή και δεν έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Όμως μόλις φαγώθηκε το πρόβατο..ωω τι σύμπτωση εμφανίστηκαν φόλες!!! Τον επισκέφτηκε ο πατέρας μου την επόμενη μέρα, στου οποίου τα χέρια πέθανε.. -κυριολεκτικά όμως.. πήρε στα χέρια 70 κιλά σκύλο και έτρεξε μήπως τον προλάβει με ένεση στο σπίτι-. Ο πατέρας μου ήταν εκτός εαυτού και ο τύπος δεν το αρνήθηκε καν. Δεν το παραδέχτηκε βέβαια, αλλά σας ερωτώ αν σας κατηγορούσαν άδικα για κάτι τέτοιο πως θα αντιδρούσατε; Ακόμα και στη απίθανη περίπτωση να κάνω λάθος, το μαντρί δεν επιτρέπεται σε κατοικημένη περιοχή. Σωστά;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πηγαινε στην αστυνομια και κάνε καταγγελία για τις φόλες, για το ότι εμφανιστηκαν οταν καποιο αδεσποτο επιτέθηκε σε προβατο, και οτι οταν τους κατηγορησε ο πατερας σου δεν αρνηθηκαν την κατηγορια. Οργανώσου και στειλε τους την ανσυνομια.

Με το να κυνηγάς να τους διώξεις, αφού θεωρητικά λειτουργουν με αδεια, χρόνια όπως λές εκει, θα χάσεις το στόχο σου.
Μην εστιάζεις στην εκδικηση αλλά στη δικαιοσύνη!
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
το ιδανικό θα ήταν να του δώσεις να την φάει...αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις δεν βλέπω να βγάζεις άκρη
 


Mar_P

Member
24 Μαρτίου 2014
7
0
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές το έχω κάνει εικόνα στο μυαλό μου. άκρη με τις μηνύσεις δε θα βγάλω σίγουρα. το πιο πιθανό είναι να μου κάνει και αυτός μήνυση και να τρέχω..... Γιαυτό κατέληξα στο διώξιμο των προβάτων, που έτσι κ αλλιώς, ενοχλούν τους περισσότερους.. και σιγά να μην έχουν άδεια.. αλλά το θέμα είναι πως;πας στην αστυνομία και κάνεις καταγγελία επώνυμα;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν ενοχλουν και αλλους, οι άλλοι που ειναι τόσο καιρό????

αν μου ελεγες να τον πιασουμε 10 ατομα να του ταϊσουμε τη φολα, ναι μαζι σου....
αλλά εδώ δεν μιλάμε για οφθαλμόν αντί οφθαλμου... από τη μια δεν θες δικαιοσύνη για τη φολα, και από την αλλη απαιτεις δικαιοσύνη να τον διώξεις...?

Δεν χρειάζεσαι μηνυση... καταγγελια επώνυμα στην αστυνομια και ο πατερας σου μαρτυρας.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
καπου υπαρχει και λεει στα ποσα μετρα απο οικισμο/σπιτι πρεπει να ειναι ο σταυλος.
ψαξε και βρες το η αν μπορει να σε βοηθησει η γκελυ.
αν ειναι στα ορια δεν μπορεις να του κανεις τιποτα,που μαλλον για να ειναι ακομα εκει μετα απο τοσα χρονια.....
αν εχει σκυλια και αυτος οπως λες γιατι να ριψοκινδυνεψει να χασει και τα δικα του και να ριξει φολα;
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
καπου υπαρχει και λεει στα ποσα μετρα απο οικισμο/σπιτι πρεπει να ειναι ο σταυλος.
ψαξε και βρες το η αν μπορει να σε βοηθησει η γκελυ.
αν ειναι στα ορια δεν μπορεις να του κανεις τιποτα,που μαλλον για να ειναι ακομα εκει μετα απο τοσα χρονια.....
αν εχει σκυλια και αυτος οπως λες γιατι να ριψοκινδυνεψει να χασει και τα δικα του και να ριξει φολα;
αν πότισε τίποτα λουκάνικα με δηλητήριο, αμφιβάλλω πως τα πρόβατα θα το έτρωγαν ούτως ή άλλως. επομένως δεν ρίσκαρε και τίποτα.
 


Mar_P

Member
24 Μαρτίου 2014
7
0
αν πότισε τίποτα λουκάνικα με δηλητήριο, αμφιβάλλω πως τα πρόβατα θα το έτρωγαν ούτως ή άλλως. επομένως δεν ρίσκαρε και τίποτα.
Όχι μόνο αυτό, έχει και δύο σκυλιά με τα πρόβατα όντως, δηλαδή θεωρητικά κινδύνευαν και τα δικά του τα σκυλιά.. Όμως ο τύπος δεν έβαλε τη φόλα κατά κει που βοσκάει τα προβατάκια του.. Τις έβαλε σε σημείο που σίγουρα δεν μπορεί -και δεν πηγαίνει ποτέ- το κοπάδι. Κατοικημένη περιοχή είναι βρε παιδιά σε δύο τρία σημεία μπορεί να τα ταΐσει πια. Για να καταλάβετε μιλάμε για τις περιοχή που έχει σιδηροδρομικό σταθμό ο ΟΣΕ. Εκεί ήταν η φόλα, που συχνάζουν και τα αδέσποτα. Κοπάδι εκεί δεν πάει πρώτον γιατί δεν υπάρχει χορταράκι και δεύτερον γιατί έχει κόσμο και κίνηση τις ώρες που τα βγάζει.
 


Mar_P

Member
24 Μαρτίου 2014
7
0
καπου υπαρχει και λεει στα ποσα μετρα απο οικισμο/σπιτι πρεπει να ειναι ο σταυλος.
ψαξε και βρες το η αν μπορει να σε βοηθησει η γκελυ.
αν ειναι στα ορια δεν μπορεις να του κανεις τιποτα,που μαλλον για να ειναι ακομα εκει μετα απο τοσα χρονια.....
αν εχει σκυλια και αυτος οπως λες γιατι να ριψοκινδυνεψει να χασει και τα δικα του και να ριξει φολα;
Είναι μέσα σε οικισμό, δεν είναι κάποια μέτρα από τον οικισμό... Βρήκα από την εφημερίδα της Κυβερνήσεως ότι δεν επιτρέπονται. Ήμουν σίγουρη γιατί και στο χωριό μου ο κόσμος έχει τα μαντριά μακριά στο βουνό, όχι στο χωριό.. Και μιλάμε για ανθρώπους που ζουν από την κτηνοτροφία έτσι.. Ο συγκεκριμένος δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία. Περισσότερο χόμπι μπορείς να το χαρακτηρίσεις. Πριν χρόνια ναι μπορούσε να τα έχει..δεν υπήρχαν σπίτια. Τώρα όμως η περιοχή έχει αναπτυχθεί. Οι ντόπιοι πλούτισαν πουλώντας αρκετά εκατομμύρια τα χωράφια τους.. Σε αυτή την κατηγορία ανήκει το καθίκι.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τοτε μαζεψε αλλους 10,πηγαινετε σε εναν δικηγορο και διωχτες τον.
αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι δεν θα εριξε αυτος τις φολες.