Πρόβλημα (Εμετοί)


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
καλησπέρα σε όλους...έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 2 μήνες τώρα και είναι ενός χρόνου... όταν το πήρα ο πρώην "ιδιοκτιιτις" μ είπε πως ξερνάει την τροφή συνεχεια...ήταν πολύ αδύνατο με αποτέλεσμα να φαίνονται όλα τα κόκαλα του 17 κιλά μόλις..ο κτηνίατρος μ δεν μπορεί να μου βρει κάποια λύση του έχω δόση από δυο διαφορετικά σιρόπια αλλα και χάπια..πνίγεται και βγάζει ακόμα και το νερό όταν πίνει πολύ..πείτε τι μπορώ να κάνω τι διατροφή να τ δίνω για το στομάχι τ κλπ..σας ευχάριστο πολύ....

.........................................................................................
Τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς.
Το κείμενο διορθώθηκε.
 
Last edited by a moderator:


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
αρχικα οπως θα σ πουν και οι υπευθυνοι να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες..προσπαθησε να το ταιζεισ σιγα σιγα εσυ να μη τρωει μεγαλη ποσοτητα τροφης σε λιγο χρονο!!να του δινεισ λιγο λιγο και να πας κ σε αλλο γιατρο νοσοκομειο οτι χρειαστει..δεν μπορει κατι εχει!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Παντελή καλώς ήρθες.
Μία ερώτηση: Το "ιδιοκτήτης" γιατί το έχεις σε εισαγωγικά; Εχεις κάποιον λόγο;
Και μία συμβουλή: Να πας και σε δεύτερο και σε τρίτο γιατρό, αν ο πρώτος δεν μπορεί να βγάλει άκρη.
 


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
τον ταιζω 5 φορες την ημερα απο λιγη τροφη γεια να μην τον βαρυνω αλλα πνηγετε ακομα και με το νερο..απο τροφη τη εχετε να μου προτινετε για εβεστιτα στομαχια?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
τον ταιζω 5 φορες την ημερα απο λιγη τροφη γεια να μην τον βαρυνω αλλα πνηγετε ακομα και με το νερο..απο τροφη τη εχετε να μου προτινετε για εβεστιτα στομαχια?
Να πας και σε δεύτερο και σε τρίτο γιατρό. Εμείς εδώ δεν είμαστε γιατροί για να ρισκάρουμε την ζωή ενός ζώου.
 




rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
εχεισ προσπαθησει να τον ταισεισ κατι που ειναι "ελαφρι" για το ανθρωπινο στομαχι?κανα κοτοπουλο κανα τετοιο πραγμα(χωρις τα κοκκαλα φυσικα)αλλα αν ειναι χρονια περιπτωση δεν νομιζω οτι φταιει η τροφη!!φυσικα δεν ειμαι γιατρος σε ποια περιοχη μενεισ μηπως ξερει καποιος καλο κτηνιατρο!!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Παντελη καλως ηλθες. Οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια πρεπει να ερθεις σε επαφη με εμπειρο κτηνιατρο, καποια λυση θα υπαρχει...:(
 


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
ναι τον εχω ταισει και κοτοπουλο και τροφες που μου εχει πει ο κτινιατρος αλλα τπτ..εχετε καποιοννκαλω κτινιατρο να μου προτινετε?μενω στη νεα ιωνια αθηνα..
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
τι ειναι αυτο?δεν ξερω μαλλον οχι
Ένας κανονικός οισοφάγος λειτουργεί σαν μυς που "σπρώχνει" το φαγητό στο στομάχι. Στο μεγα-οισοφάγος, ο οισοφάγος είναι μεγαλύτερος από όσο θα 'πρεπε και δεν μπορεί να λειτουργήσει έτσι. Ως αποτέλεσμα, το φαγητό μένει στον οισοφάγο, δεν πάει στο στομάχι και ξαναγυρίζει πίσω σαν εμετός. Μερικές φορές η αιτία είναι ο υποθυροεισμός.

Άλλο ένα μέλος είχε τέτοιο πρόβλημα - δες εδώ:

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?11171-Ο-Μάρκο-μου!!!!

Για κτηνίατρο κοντινό στη Νέα Ιωνία, βολεύει ο Θωμάς Μαραγκός στο Χαλάνδρι, Δαβάκη 16, 210-6850120.

Σε όποιον και να πας πάντως, θα σου λεγα να του πεις να τσεκάρει και τον οισοφάγο.
 


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
μολης μπικα στο θεμα τησ κοπελας...ξεχασα να σασ πω πως εχει και θιροιδη..αρχηζω να καταλαβενω..ελπιζω να την βρω την ακρη
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
μολης μπικα στο θεμα τησ κοπελας...ξεχασα να σασ πω πως εχει και θιροιδη..αρχηζω να καταλαβενω..ελπιζω να την βρω την ακρη
Τότε ψάξτο οπωσδήποτε για μεγα-οισοφάγο. Άν είναι αυτό, τότε θέλει και ειδικό χειρισμό στην τροφή: μαλακωμένη τροφή σε μορφή χυλού, πολλά μικρά γεύματα την ημέρα, νερό από υψηλό σημείο, σχετική ακινησία μετά το φαγητό κλπ. Αλλά θα στα πει ο κτηνίατρος.
 


PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
σε ευχαρηστω παρα πολη.. με βοηθησε μπορω να πω αρκετα αυτο γεια το μεγα οισοφαγο..υ παρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι αυτο..γιατη ειναι ακρηβος τα ιδια συμπτωματα..απο αυριο εχει εξερευνησει του θεματος..ευχαρηστο και παλη να εισαι καλα...
 




PANTELHS

Active Member
19 Ιανουαρίου 2011
41
0
καλημερα.εχει θιροιδη κανει εμετουσ, 6-7 φορες την ημερα κακα του.βγαζει ακομα και το νερο..φυσικα σε μισι ωρα ανοιγει και το κτινιατριο..θα δουμε...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95