Πρόβλημα με αλλαγή σε Acana


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
τέλικα μάλλον η ποσότητα παίζει μεγάλο ρόλο στις τροφές αυτές . Η Λούση όταν δεν τρωέι την J/d reduced calories τρώει την acana fit&slim χωρίς μετάβαση χωρίς τπτ και δεν κάνει διάροια εκτός αν κάποιος καλικάντζαρος που μας επισκέφτεται συχνά της δίνει μεγαλύτερη μερίδα από ότι η κανονική και τότε κάνει διάροιες..
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
:DΓεια σας και χαρα σας και καλη χρονια σε ολους!
Επιστρεφω μετα απο καιρο στο θεμα για να δωσω μια ενημερωση.
Λοιπον...το θεματακι με την Acana εστρωσε και πιστευω οτι ειναι η καλυτερη τροφη που του εχουμε δωσει.Για το πω μαλλον πιο σωστα,του εχει κατσει κουτι !
Η ανασα του σταματησε να μυριζει(τα δοντια ειναι πεντακαθαρα),οπως επισης και η μυρωδια του σκυλου γενικοτερα,μειωθηκε σχεδον τελειως.
Τα κ@κα τσιμεντο,τριχωμα γυαλιστερο και πιο ''στρωτο''..
Ενα μεγαλο + απο 'μας για αυτην την ξηρα!
 


takos03

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2011
176
2
40
ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Και εγω στη μικρή δίνω Acana Small Breed απο 4 μηνών. Στην μετάβαση είχαμε κάποιες διάρροιες αλλά εφόσον βρεθεί η κατάλληλη ποσότητα όπως λέει και Kyveli η τροφή είναι super... Normal μέγεθος κακουδίων και σκληρότητας και πάντα στην ώρα τους!! Από ενέργεια άλλο τιποτα, ανάσα τέλεια ενώ στην αρχή με τη Hillls μυριζε έντονα ψαρίλα, τρίχωμα πολύ καλό και ανεπαίσθητη μυρωδιά του σκύλου..http://www.dogforum.gr/v3/members/l.kyveli.html
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
εμείς λοιπόν τρώγαμε yukanuba μετά nutro μετά acana στην μετάβαση και μετά από τρεις βδομάδες μόνο acana όλα καλά ..... ξαφνικά διάρροιες όχι επιτακτικές .... όταν ήταν εκτός σπιτιού ... αλλά ζουμί.

Το τελευταίο διάστημα είχε περισσότερα αέρια από ότι συνήθως (είχε μετατρέψει το δωμάτιο σε θάλαμο αερίων) αλλά οι κενώσεις του ήταν ελεγχόμενες το περίεργο είναι ότι τρεις βδομάδες ήτανε super και ξαφνικά με την ίδια ακριβώς ποσότητα ζουμί.

τι λέτε και εσείς βρε παιδιά....?
 




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Πολυ πιθανο,απλα χρονικα ηταν τις ιδιες μερες,οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια τι εφταιξε ακριβως..
Αερια εχει ελαχιστα και κυριως αυτες που αφηνει ειναι ''ακουστικες'':D:D (ευτυχως κιολας..)
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Διάβασα αυτό το θέμα και ανησύχησα...
Άνοιξε νεο πετ σοπ στο Πειραιά που δεν πουλάει ζώα και έφερε Acan η τιμή περίπου ίδια με τ roayal οπότε είπα να αλλάξω ...
Αλλά φοβάμαι γιατί είναι πολύ ευαίσθητη με το παραμικρό κάνει διάρροια .
 


morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
Διάβασα αυτό το θέμα και ανησύχησα...
Άνοιξε νεο πετ σοπ στο Πειραιά που δεν πουλάει ζώα και έφερε Acan η τιμή περίπου ίδια με τ roayal οπότε είπα να αλλάξω ...
Αλλά φοβάμαι γιατί είναι πολύ ευαίσθητη με το παραμικρό κάνει διάρροια .
ακόλουθα αυτά που είπαν τα παιδιά παραπάνω. πολύ σταδιακή αλλαγή, προσοχή στην ποσότητα, και καλο θα ήταν να μην αλλάζεις και την πηγή κρέατος ταυτόχρονα αφού ο σκύλος είναι ευαίσθητος. σιγά σιγά τις αλλαγές.
 


SstelakisS

Member
26 Νοεμβρίου 2011
16
0
Kavala
Εχω και εγω παρομοιο προβλημα με την acana puppy large breed συνεχεις διαροιες αλλα μεγαλη ορεξη κτλ.Αναγκαστικα αλλαξα τροφη γιατι εχει μεινει πισω σε αναπτυξη.Θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα γιατι πιστεω ειναι πολυ καλη τροφη.
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
Εχω και εγω παρομοιο προβλημα με την acana puppy large breed συνεχεις διαροιες αλλα μεγαλη ορεξη κτλ.Αναγκαστικα αλλαξα τροφη γιατι εχει μεινει πισω σε αναπτυξη.Θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα γιατι πιστεω ειναι πολυ καλη τροφη.
εμείς τελικά το λύσαμε με λιγότερη ποσότητα και είμαστε εντάξει τώρα....

αν αυτό σε βοηθήσει ....
 


SstelakisS

Member
26 Νοεμβρίου 2011
16
0
Kavala
εμείς τελικά το λύσαμε με λιγότερη ποσότητα και είμαστε εντάξει τώρα....

αν αυτό σε βοηθήσει ....
Φιλε μου την μειωσα για 3 μερες αλλα δεν ειδα βελτιωση οποτε μετα απο παροτρυνση του ιδιοκτητη petshop που τυγχανει να ειναι και φιλος αλλαξα την τροφη που μου πουλησε(acana puppy large) σε belcando.Περιμενω τα αποτελεσματα :p
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Για καποιο διαστημα περιπου 5 μηνων εδινα Hills J/D και την αλλαξα αποτομα σε Acana adult επειδη δεν ειχα χρηματα να αγορασω την 2η πριν τελειωσει η 1η τροφη για να κανω σταδιακη αλλαγη.
Για λιγες ημερες ηταν πολυ μαλακα τα κοπρανα του σκυλου,σχεδον τουρτες αλλα αυτο συνεβαινε και οταν ταιζα Acana και για μεγαλο διαστημα,δηλαδη δεν τον πειραξε ιδιαιτερα η αποτομη αλλαγη.Ισως ομως επαιξε ρολο το οτι ο σκυλος ετρωγε την Acana τον ιδιο κωδικο πριν αλλαξω σε Hills.
Γενικως απο αυτα που εχω διαβασει στο φορουμ η Acana θεωρειται απο τις καλες τροφες αλλα ειναι λιγο "βαρια" ειδικα οταν δωσουμε μεγαλυτερες ποσοτητες(το εχω προσεξει ο ιδιος)ο σκυλος κανει διαρροιες κατι το οποιο δεν θεωρω φυσιολογικο.
 


28 Ιανουαρίου 2012
27
0
Καλησπέρα παιδιά! Έχω μια μικρούλα ημίαιμη λαμπραντορίνα 3,5 μηνών κ 10 κιλά. Δυσκολεύτηκα πολύ να την προσαρμόσω στην ξηρά τροφή ακόμη κ στο να πίνει νερό. Αρχικά της έδινα hills, μετά το γυρίσαμε σε nutram κ τώρα είπα να δοκιμάσω acana puppy large. Παρατήρησα ότι όποτε άλλαζε τροφή για κανα 10ήμερο έκανε αρκετά μαλακά κακά, όχι όμως διάρροια, αλλά μετά έστρωνε. Η αλήθεια είναι ότι έχω άγχος για το πως θα προσαρμοστεί στην acana κ με τι δοσολογία να την ξεκινήσω. Για 25+ κιλά σαν ενήλικα αναγράφει 370gr καθημερινά. Δεν παίζει να της δώσω τόσο μεγάλη ποσότητα από την αρχή γιατί ξέρω ότι θα έχουμε επιπλοκές. Σκέφτηκα 300gr να της δώσω για αρχή αλλά πάλι μήπως είναι πολλά? Μπορεί κάποιος να μου προτείνει με πόσα gr θα ήταν καλό να ξεκινήσω?
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Καλησπερα και καλωσηρθατε
φανταζομαι το οτι θα γινει 25+ κιλα στο ειπε ο κτηνιατρος ετσι? Κοιταξε ξανα το πινακακι που γραφει η τροφη απο πισω. Καποιες τροφες υπολογιζουν τα γραμμαρια της τροφης συμφωνα με την ηλικια και το βαρος που ειναι το κουταβι και καποιες τροφες υπολογιζουν τα γραμμαρια της τροφης με το βαρος που εκτιματε οτι θα γινει το κουταβι οταν μεγαλωσει. Επειδη αν και δινω acana δεν εχω δωσει ποτε την puppy δεν θυμαμαι με ποιον τροπο τα υπολογιζει. Επισης θα προσεξεις οτι εχει ενα πινακακι που ειναι στα αγγλικα και ενα αυτοκολλητο πινακακι που ειναι στα ελληνικα. Να κοιτας μονο το ελληνικο πινακακι. Το πινακακι στα αγγλικα εχει περισσοτερη ποσοτητα τροφης γιατι καθως η τροφη ειναι καναδεζικη ειναι υπολογισμενα για αλλες θερμοκρασιες ενω το ελληνικο ειναι προσαρμοσμενο στο ελληνικο κλιμα κατα προσεγγιση.
Δεδομενου οτι ειναι ακομα μωρο κανονικα θα πρεπει να τρωει 3-4 γευματα την ημερα. Κατι που σημαινει αν οντως πρεπει να τρωει 370γρ την ημερα χωριζεις αυτη την ποσοτητα δια των ποσων γευματων δινεις και δεν δινεις σε καθε γευμα 370 γρ.
Θα πρεπει να κανεις σταδιακη αλλαγη στην τροφη. Δλδ στην αρχη θα δινεις απο την τροφη που ηδη τρωει θα αφαιρεις λιγο και θα προσθετεις λιγο ακανα. Και θα το κανεις αυτο μεχρι να δινεις στο τελος μονο τη νεα τροφη. Θα σου παρει μερικες μερες αλλα ειναι ο σωστος τροπος για να μην εχει προβλημα με τις αλλαγες στην τροφη. Πολυ πιθανο για αυτο να σου εκανε μαλακα κακα ή και διαρροιες αν αλλαζες τις τροφες μια και εξω.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τον τελευταίο μήνα περάσαμε και εμείς σταδιακά στην Acana Wild Prairie, και με απασχόλησαν τα θέματα της δοσολογίας.
Επικοινώνησα με την αντιπροσωπία (ΚΟΜΠΑ) και πήρα τις παρακάτω εξηγήσεις

1. Μόνο στην σειρά Provincial η δοσολογία αφορά στα κιλά που είναι τώρα ο σκύλος. Σε όλους τους άλλους κωδικούς αφορά στα τελικό του βάρος

2. Στο δεύτερο θέμα με την διαφορετική δοσολογία στα Αγγλικά σε σχέση με αυτή που αναγράφεται στο αυτοκόλλητο με τους Ελληνικούς χαρακτήρες, δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα και περιμένω.

Όταν τους ανέφερα την διαφορά στις δοσολογίες (που μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις είναι μεγάλη) φάνηκαν να εκπλήσσονται και δεν μπορούσαν να απαντήσουν. Ζήτησαν χρόνο για επικοινωνία με Καναδά για να πάρουν επίσημη απάντηση, καθότι το αυτοκόλλητο δεν μπαίνει στην Ελλάδα.
Στην λογική ερώτηση μου περί διαφορετικού κλίματος, η απάντηση ήταν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Μάλιστα με ευχαρίστησαν θερμώς για το τηλεφώνημα
Θα επικοινωνήσω ξανά την Δευτέρα και φυσικά θα ενημερώσω
Η συζήτηση έγινε με τον κ. Παπάζογλου
 


28 Ιανουαρίου 2012
27
0
Καλησπερα και καλωσηρθατε
φανταζομαι το οτι θα γινει 25+ κιλα στο ειπε ο κτηνιατρος ετσι? Κοιταξε ξανα το πινακακι που γραφει η τροφη απο πισω. Καποιες τροφες υπολογιζουν τα γραμμαρια της τροφης συμφωνα με την ηλικια και το βαρος που ειναι το κουταβι και καποιες τροφες υπολογιζουν τα γραμμαρια της τροφης με το βαρος που εκτιματε οτι θα γινει το κουταβι οταν μεγαλωσει. Επειδη αν και δινω acana δεν εχω δωσει ποτε την puppy δεν θυμαμαι με ποιον τροπο τα υπολογιζει. Επισης θα προσεξεις οτι εχει ενα πινακακι που ειναι στα αγγλικα και ενα αυτοκολλητο πινακακι που ειναι στα ελληνικα. Να κοιτας μονο το ελληνικο πινακακι. Το πινακακι στα αγγλικα εχει περισσοτερη ποσοτητα τροφης γιατι καθως η τροφη ειναι καναδεζικη ειναι υπολογισμενα για αλλες θερμοκρασιες ενω το ελληνικο ειναι προσαρμοσμενο στο ελληνικο κλιμα κατα προσεγγιση.
Δεδομενου οτι ειναι ακομα μωρο κανονικα θα πρεπει να τρωει 3-4 γευματα την ημερα. Κατι που σημαινει αν οντως πρεπει να τρωει 370γρ την ημερα χωριζεις αυτη την ποσοτητα δια των ποσων γευματων δινεις και δεν δινεις σε καθε γευμα 370 γρ.
Θα πρεπει να κανεις σταδιακη αλλαγη στην τροφη. Δλδ στην αρχη θα δινεις απο την τροφη που ηδη τρωει θα αφαιρεις λιγο και θα προσθετεις λιγο ακανα. Και θα το κανεις αυτο μεχρι να δινεις στο τελος μονο τη νεα τροφη. Θα σου παρει μερικες μερες αλλα ειναι ο σωστος τροπος για να μην εχει προβλημα με τις αλλαγες στην τροφη. Πολυ πιθανο για αυτο να σου εκανε μαλακα κακα ή και διαρροιες αν αλλαζες τις τροφες μια και εξω.
Ευχαριστούμε πολύ!
Ο γιατρός μου είπε ότι θα γίνει γύρω στα 25 κιλά. Όσο για την τροφή γράφει με βάση το τελικό μέγεθος δοσολογία αλλά επειδή ακόμη δεν βγαίνει έξω κ δεν κάνει τρομερή άσκηση καθότι τα εμβόλια τελείωσαν χθες φοβάμαι μήπως τόσο μεγάλη ποσότητα την ενοχλήσει κ έχει προβλήματα.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ετσι και αλλιως θα πρεπει να γινει σταδιακη μεταβαση, αρα μεχρι να φτασει να τρωει μονο ακανα θα μπορει να βγαινει και εξω. Αν φοβασαι την μεγαλη ποσοτητα ξεκινα με τα 300 γρ την ημερα που ελεγες και βλεπεις. Ετσι και αλλιως οι δοσολογιες ειναι ουσιαστικα ενας μπουσουλας. Προσαρμοζεις την δοσολογια αναλογα και με τον σκυλο. Προσεχεις δλδ ειδικα τωρα που ειναι στην αναπτυξη να παιρνει σταδιακα και ομαλα το βαρος της. Αν δεις οτι παραπαχαινει κοβεις λιγο απο την τροφη, αν δεις οτι αδυνατιζει προσθετεις λιγο.

@takisft απο την στιγμη που δεν ξερουν γιατι εχει τοση διαφορα στην δοσολογια αγγλικης και ελληνικης πως αποκλειουν οτι μπορει να ειναι και λογο κλιματος? Θα εχει ενδιαφερον η απαντηση σου τους γιατι γινεται αυτο. Παντως στις δικες μου οποτε εφαγαν συμφωνα με την αγγλικη δοσολογια αν και δεν εκαναν διαρροιες εκανα μαλακα κακακια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τι να σου πω, και εγώ παρόμοιες σκέψεις έκανα. Πάντως όπως καταλαβαίνεις, δεν ενθουσιάστηκα και πολύ από το επίπεδο γνώσης που έχουν για ένα προιόν που εμπορεύονται.
Μπορεί βέβαια να έχουν κάνει το λάθος οι Καναδοί και οι άνθρωποι να ήταν όντως απροετοίμαστοι για απαντήσεις
Ίδωμεν.....
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τον τελευταίο μήνα περάσαμε και εμείς σταδιακά στην Acana Wild Prairie, και με απασχόλησαν τα θέματα της δοσολογίας.
Επικοινώνησα με την αντιπροσωπία (ΚΟΜΠΑ) και πήρα τις παρακάτω εξηγήσεις

1. Μόνο στην σειρά Provincial η δοσολογία αφορά στα κιλά που είναι τώρα ο σκύλος. Σε όλους τους άλλους κωδικούς αφορά στα τελικό του βάρος

2. Στο δεύτερο θέμα με την διαφορετική δοσολογία στα Αγγλικά σε σχέση με αυτή που αναγράφεται στο αυτοκόλλητο με τους Ελληνικούς χαρακτήρες, δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα και περιμένω.

Όταν τους ανέφερα την διαφορά στις δοσολογίες (που μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις είναι μεγάλη) φάνηκαν να εκπλήσσονται και δεν μπορούσαν να απαντήσουν. Ζήτησαν χρόνο για επικοινωνία με Καναδά για να πάρουν επίσημη απάντηση, καθότι το αυτοκόλλητο δεν μπαίνει στην Ελλάδα.
Στην λογική ερώτηση μου περί διαφορετικού κλίματος, η απάντηση ήταν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Μάλιστα με ευχαρίστησαν θερμώς για το τηλεφώνημα
Θα επικοινωνήσω ξανά την Δευτέρα και φυσικά θα ενημερώσω
Η συζήτηση έγινε με τον κ. Παπάζογλου
Update

Σήμερα μίλησα με τον κ. Παπάζογλου.
Η εξήγηση που μου δόθηκε, είναι ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τους Καναδούς, οι οποίοι έβαλαν λάθος αυτοκόλλητο σε μία παρτίδα της σειράς Provincial.

Έτσι λοιπόν η σωστή δοσολογία είναι αυτή που αναγράφεται στα Αγγλικά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.323
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc