Πρόβλημα με κουτάβι μαλτεζ!


Pasxos

Member
26 Ιανουαρίου 2013
10
1
Καλησπερα,
Εδω και μια εβδομαδα συγκατοικω με ενα μαλτεζακι 3 μηνων! Το σκυλακι το πηρα απο εκτροφειο της Ιταλιας, υγιεστατο και με ολα τα χαρτια του, γιατι στο παρελθον ειχα ασχημη εμπειρια με ενα σκυλακι πινσερ, προιον byb, τοτε δεν υπηρχαν πληροφοριες στο ιντερνετ. Μετα απο πολυ ψαξιμο και αναμονη 6 μηνων, πηρα τον Charlie μου. Ολα καλα μεχρι στιγμης, ειναι ζωηρος, υπακουος, μαθημενος στην πανα και το crate. Υπαρχει μονο ενα προβλημα. Ισως ακουστει χαζο, αλλα επειδη ειναι μακρυτριχος, οταν κανει τα κακακια του στην πανα, λερωνεται πολυ απο πισω και μετα απο λιγο κολλανε τα κακακια του στις τριχες, και καθεται στα πλακακια και τα λερωνει αθελα του. Τον εκανα μια φορα μπανιο, αλλα ο κτηνιατρος μου ειπε να τον κανω σε ενα μηνα γιατι εχει να κανει αλλα 2 εμβολια και ειπε οτι δε κανει. Εγω οποτε κανει κακα, προσπαθω με υγρομαντηλα να τον σκουπισω και λερωνεται περισσοτερο. Τι να κανω. Επισης τον χτενιζω απο τωρα γιατι σκοπευω να τον εχω μακρυτριχο, δηλαδη με το εκθεσιακο τριχωμα, και οχι κουρεμενο. Πως μπορω να διατηρησω το τριχωμα του καθαρο απο ακαθαρσιες; Απευθυνομαι κυριως σε ανθρωπους που εχουν μακρυτριχα σκυλια.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα, να το χαίρεσαι το μικρό. Καταρχάς αυτός ο μύθος να μη τα κάνουμε μπάνιο πριν τελειώσουν τα εμβόλια δεν ισχύει. Εγώ κάνω μπανιο στα κουτάβια μου από 6 εβδομάδων και ποτέ δεν έπαθαν τίποτα. Και ο κτηνίατρός μου δεν έχει καμία αντίρριση. Απλά χρειάζεται ένα απαλό υποαλλεργικό σαμπουάν (αυτά με αλόη και βρώμη είναι πολύ καλά). Επίσης για να μην λερώνεται ξύρισέ του λίγο το ποπουδάκι κάτω από την ουρά και το πέος του για να μην αφήνει κιτρινίλες στην κοιλιά και στα πόδια. Για να το κρατάς σε μακρύ μανδύα πρέπει να αρχίσεις από τώρα να χρησιμοποιείς πολύ καλά καλλυντικά: όχι μόνο σαμπουάν αλλά και μαλακτική για το μπάνιο και ένα σπρευ για το χτένισμα - ποτέ δεν χτενίζουμε στεγνό μαλλί γιατί σπάει. Πάρε και σωστές βούρτσες και χτένες. Ο εκτροφέας πρέπει να σε βοηθήσει επειδή γνωρίζει καλύτερα τον τύπο μαλλιών των σκυλιών του. Αν θέλεις πολύ μακρύ το μαλλί, δηλαδή μέχρι το πάτωμα θα χρειαστεί μάλλον να το τυλίγεις.
 
  • Like
Reactions: vek and Pasxos


Pasxos

Member
26 Ιανουαρίου 2013
10
1
Καλησπέρα, να το χαίρεσαι το μικρό. Καταρχάς αυτός ο μύθος να μη τα κάνουμε μπάνιο πριν τελειώσουν τα εμβόλια δεν ισχύει. Εγώ κάνω μπανιο στα κουτάβια μου από 6 εβδομάδων και ποτέ δεν έπαθαν τίποτα. Και ο κτηνίατρός μου δεν έχει καμία αντίρριση. Απλά χρειάζεται ένα απαλό υποαλλεργικό σαμπουάν (αυτά με αλόη και βρώμη είναι πολύ καλά). Επίσης για να μην λερώνεται ξύρισέ του λίγο το ποπουδάκι κάτω από την ουρά και το πέος του για να μην αφήνει κιτρινίλες στην κοιλιά και στα πόδια. Για να το κρατάς σε μακρύ μανδύα πρέπει να αρχίσεις από τώρα να χρησιμοποιείς πολύ καλά καλλυντικά: όχι μόνο σαμπουάν αλλά και μαλακτική για το μπάνιο και ένα σπρευ για το χτένισμα - ποτέ δεν χτενίζουμε στεγνό μαλλί γιατί σπάει. Πάρε και σωστές βούρτσες και χτένες. Ο εκτροφέας πρέπει να σε βοηθήσει επειδή γνωρίζει καλύτερα τον τύπο μαλλιών των σκυλιών του. Αν θέλεις πολύ μακρύ το μαλλί, δηλαδή μέχρι το πάτωμα θα χρειαστεί μάλλον να το τυλίγεις.
Καταρχας, σε ευχαριστω για την απαντηση. Να φανταστω εχεις χαβανεζ. Ημουν αναμεσα σε μαλτεζ η χαβανεζ οταν αποφασισα να παρω σκυλακι, αλλα τελικα επελεξα μαλτεζ γιατι εχουν πιο ηπιο χαρακτηρα ενω τα χαβανεζ ειναι πιο τρελοκομεια χαχα. Η αληθεια ειναι οτι και η εκτροφεας μου ειπε οτι αφοβα μπορω να το κανω μπανιο καθε 10 μερες. Μαλακτικη εβαλα οταν τον εκανα μπανιο μετα το σαμπουαν, χρησιμοποιω αυτα που μου ειπε η εκτροφεας. Της εστειλα μειλ για το θεμα με τα κακακια του που κολλανε αλλα δεν απαντησε ακομα. Μαλλον θα του ξυρισω το ποπουδακι οπως λες, εχω κουρευτικη μηχανη για σκυλια οπως και χτενες. Επισης, δεν ηξερα οτι τα χτενιζουμε με σπρευ. Η εκτροφεας ειπε οτι στην πορεια θα με ενημερωνει για το τριχωμα και τα υπολοιπα που θα προκειψουν, μου εδωσε μονο μια ιδεα για το τι πρεπει να κανω μεσες ακρες. Μου ειπε οτι σε σχεση με τα χαβανεζ εχουν πιο λεπτη και βαμβακοειδη γουνα που θελει περισσοτερη περιποιηση. Αλλα ειμαι της λογικης οτι εαν καποιος αποφασισει να παρει μακρυτριχη ρατσα, θα πρεπει να την κραταει μακρυτριχη και για λογους υγειας, τα μαλτεζ αν ξυριστουν, υποφερουν απο τον ηλιο. Αν και εγω κυριως λογω χαρακτηρα και τροπου ζωης επελεξα αυτη τη ρατσα, αλλα θελω να κρατησω το τριχωμα ως εχει για να προστατευεται απο τα καιρικα φαινομενα. Και παλι ευχαριστω haviharakennel για την απαντηση. Πρεπει να προσεξω κατι στο κουρεμα; Εννοειται θα ειμαι πολυ προσεκτικος. Σκεφτηκα να τον παω σε groomer να του κουρεψει το ποπουδακι αλλα φοβαμαι γιατι ο κτηνιατρος ειπε να μη τον βγαλω εξω μεχρι να κανουμε και το επομενο εμβολιο στις 2 Σεπτεμβριου, και φοβαμαι μη κολλησει κατι απ εξω.
 
  • Like
Reactions: mareco


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Να σου ζήσει ο μικρός και εύχομαι να έχετε μια υπέροχη ζωή!

Δεν βρίσκω απαραίτητο να τον πας σε groomer τόσο σύντομα, χώρια που δεν θα ρίσκαρα να πατήσει οπουδήποτε, πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος των εμβολίων. Εννοείται ασφαλώς, ότι μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα, τον παίρνεις στα χέρια και τον πηγαίνεις βόλτες να εξοικειωθεί με το περιβάλλον και τον κόσμο γύρω του!

Σχετικά με τα κουρέματα, οτιδήποτε και να σου πει η οποιαδήποτε groomer ή κτηνίατρος, ποτέ μα ποτέ δεν θα τις αφήσεις να κουρέψουν τις τρίχες γύρω από τα μάτια. Ποτέ.
Επίσης, ποτέ δεν θα αφήσεις κανέναν να κουρέψει τις τρίχες που βγαίνουν στο εσωτερικό των αυτιών. Θα τις αφαιρείς με τράβηγμα, όταν φτάνουν σε μήκος που να μπορείς να τις πιάσεις.

Αφού θέλεις να διατηρήσεις τον μανδύα μακρύ, μπορείς να κουρεύεις λίγο το πωπουδάκι του, γύρω από τον πρωκτό, ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Τα μωρομάντηλα σπανίως κάνουν "καθαρή" δουλειά...

Εγώ έχω μια θηλυκή, 1½ έτους πλέον και ακόμα το παλεύουμε με τον μακρύ μανδύα, αν και διαπίστωσα πως δύσκολα συνδυάζεται με μια φυσιολογική ζωή σκύλου, ήτοι βόλτες, παιχνίδια και λοιπές δραστηριότητες, χωρίς τύλιγμα.
 
  • Like
Reactions: Pasxos


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Να σου ζήσει ο μικρός και εύχομαι να έχετε μια υπέροχη ζωή!

Δεν βρίσκω απαραίτητο να τον πας σε groomer τόσο σύντομα, χώρια που δεν θα ρίσκαρα να πατήσει οπουδήποτε, πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος των εμβολίων. Εννοείται ασφαλώς, ότι μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα, τον παίρνεις στα χέρια και τον πηγαίνεις βόλτες να εξοικειωθεί με το περιβάλλον και τον κόσμο γύρω του!

Σχετικά με τα κουρέματα, οτιδήποτε και να σου πει η οποιαδήποτε groomer ή κτηνίατρος, ποτέ μα ποτέ δεν θα τις αφήσεις να κουρέψουν τις τρίχες γύρω από τα μάτια. Ποτέ.
Επίσης, ποτέ δεν θα αφήσεις κανέναν να κουρέψει τις τρίχες που βγαίνουν στο εσωτερικό των αυτιών. Θα τις αφαιρείς με τράβηγμα, όταν φτάνουν σε μήκος που να μπορείς να τις πιάσεις.

Αφού θέλεις να διατηρήσεις τον μανδύα μακρύ, μπορείς να κουρεύεις λίγο το πωπουδάκι του, γύρω από τον πρωκτό, ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Τα μωρομάντηλα σπανίως κάνουν "καθαρή" δουλειά...

Εγώ έχω μια θηλυκή, 1½ έτους πλέον και ακόμα το παλεύουμε με τον μακρύ μανδύα, αν και διαπίστωσα πως δύσκολα συνδυάζεται με μια φυσιολογική ζωή σκύλου, ήτοι βόλτες, παιχνίδια και λοιπές δραστηριότητες, χωρίς τύλιγμα.
Kαλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω γιατί δεν πρέπει να κουρεύονται οι τρίχες γύρω από τα μάτια;
 
  • Like
Reactions: Pasxos


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
@Εriana
Γιατί οι κοντές (πλέον) τρίχες, γδέρνουν τον φακό του ματιού, προκαλούν εντονότερη δακρύρροια και κατ' επέκτασιν το γνωστό κόκκινο τρίχωμα.
Ήταν το πρώτο πράγμα, για το οποίο με προειδοποίησε η εκτροφέας μου και το πρώτο που μου πρότεινε η κτηνίατρος, όταν την πήγα για το εμβόλιο... :cautious:
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
@Εriana
Γιατί οι κοντές (πλέον) τρίχες, γδέρνουν τον φακό του ματιού, προκαλούν εντονότερη δακρύρροια και κατ' επέκτασιν το γνωστό κόκκινο τρίχωμα.
Ήταν το πρώτο πράγμα, για το οποίο με προειδοποίησε η εκτροφέας μου και το πρώτο που μου πρότεινε η κτηνίατρος, όταν την πήγα για το εμβόλιο... :cautious:
Καλά το υποψιάστηκα, ότι αυτός είναι ο λόγος. :) Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αυτό με τα δάκρυα, προσπαθώ να το αντιμετωπίσω με καθημερινό καθαρισμό της περιοχής, πόση εμφιαλωμένου νερού και ειδική διατροφή. Είναι καλύτερα αλλά σκέφτομαι να τον πάω σε οφθαλμίατρο....
 
  • Like
Reactions: Pasxos and p__nat


Pasxos

Member
26 Ιανουαρίου 2013
10
1
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Τελικα του κουρεψα το ποπουδακι και δε λερωνεται πλεον.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Αυτό με τα δάκρυα, προσπαθώ να το αντιμετωπίσω με καθημερινό καθαρισμό της περιοχής, πόση εμφιαλωμένου νερού και ειδική διατροφή. Είναι καλύτερα αλλά σκέφτομαι να τον πάω σε οφθαλμίατρο....
Εγώ ακολουθώ αυτό και είναι ολόλευκη η περιοχή. Χρησιμοποιώ το διάλυμα με το βορικό. Αυτές τις ειδικές τροφές για λευκούς σκύλους (αν εννοείς αυτές), παρόλο που διαβάζω θετικά σχόλια, δεν μπορώ να πω πως με ενθουσιάζουν τα συστατικά τους, οπότε παραμένω στην Essential.

Μια κτηνίατρος μου είχε συστήσει να βάζω λίγο ταλκ στην περιοχή, ώστε να απορροφά την υγρασία. Το έκανα μια - δυό φορές, αλλά το σταμάτησα, γιατί δεν μου άρεσε η ιδέα να υπάρχει αυτή η σκόνη τόσο κοντά στα μάτια της... (έχω και άποψη, πανάθεμα με!!). Το γράφω, μήπως και θέλεις να το δοκιμάσεις.:)
 
  • Like
Reactions: Pasxos


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Εγώ ακολουθώ αυτό και είναι ολόλευκη η περιοχή. Χρησιμοποιώ το διάλυμα με το βορικό. Αυτές τις ειδικές τροφές για λευκούς σκύλους (αν εννοείς αυτές), παρόλο που διαβάζω θετικά σχόλια, δεν μπορώ να πω πως με ενθουσιάζουν τα συστατικά τους, οπότε παραμένω στην Essential.

Μια κτηνίατρος μου είχε συστήσει να βάζω λίγο ταλκ στην περιοχή, ώστε να απορροφά την υγρασία. Το έκανα μια - δυό φορές, αλλά το σταμάτησα, γιατί δεν μου άρεσε η ιδέα να υπάρχει αυτή η σκόνη τόσο κοντά στα μάτια της... (έχω και άποψη, πανάθεμα με!!). Το γράφω, μήπως και θέλεις να το δοκιμάσεις.:)
Για τροφη, αφου παιδευτηκα, δεν του αρεσε απολυτως τιποτε απο ξηρα, δοκιμασα αρκετες, (αποτελεσμα να μην μπορω να οργανωσω τις ωρες φαγητου, εκανε και δυο μερες να φαει ο ξεροκεφαλος) απευθυνθηκα στην flydog και βρηκα την υγεια μου. Ειναι ακριβη μεν αλλα για μικροσωμο σκυλο η οικονομικη διαφορα ειναι οκ. Θα δοκιμασω και με το βορικο οξυ. Που το βρισκω; πως το ζηταω;
 
  • Like
Reactions: Pasxos


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
@Εriana,
Στο φαρμακείο, ως διάλυμα 2% βορικού οξέος. Εναλλακτικά, χρησιμοποιώ το Renu, υγρό φακών επαφής, που επίσης περιέχει βορικό οξύ.
 
  • Like
Reactions: Εriana




Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
@Εriana,
Στο φαρμακείο, ως διάλυμα 2% βορικού οξέος. Εναλλακτικά, χρησιμοποιώ το Renu, υγρό φακών επαφής, που επίσης περιέχει βορικό οξύ.
Ευχαριστώ παααρα πολύ!! Με εχουν παιδεψει αυτοι οι λεκεδες!
 
  • Like
Reactions: p__nat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3