Πρόβλημα με τον πατέρα μου


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Kyriako, όλο αυτό που περνάς είναι απόλυτα λογικό και πολοί απο εμάς το περάσαμε αυτό, ο πρώτος μήνας πάντα με ένα νέο σκυλί για έναν νέο σκυλο-γονέα είναι πάντα δύσκολος. Θα φτασεις και εσυ και η οικογένεια σου σε σημείο να λέτε "Γιατί τον πήρα, μακάρι να μπωρούσα να τον δώσω" αλλά αυτό είναι απλά το άγχος που σας έχει περιβάλει με την αλλαγή στην καθημερινή ζωή σας. Εγώ θα σου συνιστούσα να έδινες 1 μήνα περιθώριο ακόμα και σε εσένα και στο σκυλί και στον πατέρα σου. Πιστεύω ότι μετά απο αυτόν τον μήνα όχι μόνο θα τον συνηθίσει αλλά θα τον αγαπήσει κιόλας. Και οι δικοί μου οι γονείς δεν θέλανε ΠΟΤΕ σκυλί και για αυτό δεν μπωρούσα να πάρω όσο ζούσα εκεί, τώρα που μένω μόνος και απο τότε που μπήκαν στην ζωή μου τα σκυλιά μου οι γονείς μου όποτε τους επισκέπτομαι απαιτούν να φέρω μαζί μου τα σκυλιά αλλιώς με αρχίζουν στις φωνές.

Κάνε λίγο υπομονή, ναι η ζωή σου αυτόν τον μήνα θα είναι κάπως κόλαση, αλλά μετά θα καλυτερεύσουν. Και θα τα σκέφτεσε αυτά και θα γελάς.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το crate δεν χωραει στο δωματιο μου δυστυχως...το εχω στο σαλονι οπου εκει βρισκετε σχεδον τις περισσοτερες ωρες της μερας ο πατερα μου(ειναι συνταξιουχος)..ο πατερας μου δεν ειχε ποτε επαφη με σκυλο..το θεμα ειναι οτι δεν θελει να μαθει πως να συμπεριφερεται στις αντιδρασεις του σκυλου..τι αλλο μπορω να κανω..το σκυλι πχ ανοιγει το στομα του για να παιξει και εκεινος νομιζει οτι τον δαγκωνει.του το εξηγω και δεν καταλαβαινει..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μάλλον εσύ εχεις φρικάρει περισσότερο από τον πατέρα σου.
Δικό σου σκυλι, δική σου ευθυνη εξ ολοκληρου.
Ενα κουτάβι δεν χρειάζεται τρελά πράγματα. Οπότε γιατι δεν βρηκες ουτε δυο ώρες που λες να διαβάσεις? Δεν ειναι και το ιδανικό να εισαι πάνω του όλη την ώρα, θελει την ησυχία του.
Για φαί, μπορείς να πάρεις ταιστρες με χρονομετρητη για όταν λειπεις, να βάλεις και το crate σε χωρο που να μην πολυκάθεται ο πατέρας σου και να μην εχει επαφή με τους αλλους το μικρό. Κλεινεις την πορτα όταν λείπεις και τελος.
Και μένα η μανα μου εκανε σαν υστερική, αλλά δεν της αφησα περιθώριο να μου πει, ούτε για βρωμιά του σκύλου, ούτε για πεταμένα δεξια αριστερά παιχνίδια, ούτε τίποτα.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
δεν εχω φρικαρει.τωρα κοιμαται και ειμαι στο μπαλκονι και γραφω.ο πατερας μου με αγχωνει που δεν το δεχεται και ανεβαζει πιεση.σκεψου προχθες που πηγε να τον εγλυψε του ανεβηκε η πιεση και ηταν στο δωματιο του 2 ωρες ξαπλωμενος και κατακοκκινος...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Kyriako, όλο αυτό που περνάς είναι απόλυτα λογικό και πολοί απο εμάς το περάσαμε αυτό, ο πρώτος μήνας πάντα με ένα νέο σκυλί για έναν νέο σκυλο-γονέα είναι πάντα δύσκολος. Θα φτασεις και εσυ και η οικογένεια σου σε σημείο να λέτε "Γιατί τον πήρα, μακάρι να μπωρούσα να τον δώσω" αλλά αυτό είναι απλά το άγχος που σας έχει περιβάλει με την αλλαγή στην καθημερινή ζωή σας. Εγώ θα σου συνιστούσα να έδινες 1 μήνα περιθώριο ακόμα και σε εσένα και στο σκυλί και στον πατέρα σου. Πιστεύω ότι μετά απο αυτόν τον μήνα όχι μόνο θα τον συνηθίσει αλλά θα τον αγαπήσει κιόλας. Και οι δικοί μου οι γονείς δεν θέλανε ΠΟΤΕ σκυλί και για αυτό δεν μπωρούσα να πάρω όσο ζούσα εκεί, τώρα που μένω μόνος και απο τότε που μπήκαν στην ζωή μου τα σκυλιά μου οι γονείς μου όποτε τους επισκέπτομαι απαιτούν να φέρω μαζί μου τα σκυλιά αλλιώς με αρχίζουν στις φωνές.

Κάνε λίγο υπομονή, ναι η ζωή σου αυτόν τον μήνα θα είναι κάπως κόλαση, αλλά μετά θα καλυτερεύσουν. Και θα τα σκέφτεσε αυτά και θα γελάς.
To θεμα ειναι οτι αν δεν το συνηθησει τι θα γινει τοτε το κουταβι?θα το δωσω πισω?που θα παει..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
δεν εχω φρικαρει.τωρα κοιμαται και ειμαι στο μπαλκονι και γραφω.ο πατερας μου με αγχωνει που δεν το δεχεται και ανεβαζει πιεση.σκεψου προχθες που πηγε να τον εγλυψε του ανεβηκε η πιεση και ηταν στο δωματιο του 2 ωρες ξαπλωμενος και κατακοκκινος...
Όταν πρωτοείδε η μανα μου τη Σελιν, χτυπησε 17 πιεση. Αλλά επειδη ειμαι αναίσθητη και γαϊδούρα, απλά αλλαξα δωμάτιο ωστε να ερχονται σε επαφή όσο το δυνατόν λιγότερο... 3 μηνες μετά όσο λειπω από το σπιτι, η μάνα μου ειναι ξαπλα στο κρεβάτι με το κουτάβι και παίζουν. Να τη γλύψει δεν θελει, σιχαίνεται ακόμα, αλλά σταδιακά την συνήθισε.
Οπότε και εσύ μικρά και υπομονετικά βηματα. Κράτα τους χωριστα και αν δεις μετά από ενα διάστημα ότι συνεχίζεται αυτό το βιολι (εφόσον ειναι ειλικρινές και όχι καπρίτσια και ιδιοτροπίες γονέων) τότε δώσε το σκυλο στον εκτροφέα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
δεν εχω φρικαρει.τωρα κοιμαται και ειμαι στο μπαλκονι και γραφω.ο πατερας μου με αγχωνει που δεν το δεχεται και ανεβαζει πιεση.σκεψου προχθες που πηγε να τον εγλυψε του ανεβηκε η πιεση και ηταν στο δωματιο του 2 ωρες ξαπλωμενος και κατακοκκινος...
Τι ρωτας τοτε βρε Κυριακο αν το θελει! Αν ειναι να πεφτει ανασκελα ο ανθρωπος καθε φορα που τον ακουμπαει ο σκυλος ποιο το νοημα να τυριαννιεται ετσι ο χριστιανος μεσα στο ιδιο του το σπιτι?

Καλα δεν ειχες ιδες οτι ο πατερας σου θα αντιδρουσε καπως ετσι? Ολα τα χρονια που ειστε οικογενεια δεν ετυχε ποτε να δειτε ξενο σκυλι καπου, να τον εχεις κοψει δηλαδη πως συμπεριφερεται με τα σκυλια και μεχρι ποιο σημειο τα ανεχεται?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
nizinny μου το λεει δεν ηξερα οτι θα εχω προβλημα..τι να πω δεν ξερω.τον ειδα ετσι και επαθα πλακα..μιλαμε για καταστασεις τρελες..ουτε αυτος ηξερε οτι θα χει προβλημα.δεν ειχε ζησει ποτε με σκυλο...
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σιγά σιγά και υπομονή είναι δύσκολο να αλλάξεις την άποψη μεγάλων ανθρώπων βλέπω και τους δικούς μου ακόμα και τώρα που δεν τον έχουν στο σπίτι τους.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
σκεφτομαι οτι αν τον φοβαται και δεν τον θελει τωρα που ειναι μικρος αν γινει 30-40 κιλα τοτε τι 8α γινει?θα τον βλεπει και θα πεφτει ανασκελα..και αν δεν εχει αναπτυξει και μια σχεση με τον σκυλο δεν ξερω κατα ποσο θα υπαρχει προβλημα συμβιωσης..
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Kι εγώ δεν ήθελα σκυλί, κι εμένα μου τον έφεραν οι γυοί μου (σχεδον χωρίς να με ρωτήσουν), κι εγώ συχαινόμουν, κι εγώ ένοιωθα περίεργα με τα δοντάκια τους.
Ομως τώρα αναρωτιέμαι, πώς μπορούσα τόσα χρόνια να ζώ χωρίς σκύλο!
Η κουταβίσια περίοδος είναι δύσκολή, δώσε του χρόνο και γνώση για τα σκυλιά και την εκπάιδευσή τους υπό μορφή συζητήσεων και νομίζω ότι σε μερικούς μήνες, ούτε θα τον φοβάται, ούτε θα τον συχαίνεται πλέον και δεν θα μπορεί να ζήσει χωρίς αυτόν!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει να τα παρατήσεις τόσο εύκολα....Μόνο 6 μέρες έχουν περάσει...χρειάζεται και άλλος χρόνος. Αλλά εσύ για ένα διάστημα πρέπει να ξεχάσεις τη δικιά σου ζωή...και να είσαι συνέχεια πάνω από το κουτάβι. Όταν λείπεις το σκυλί θα είναι μέσα σε crate...Εγώ μένω μόνη μου...όταν ήρθε ο Μπου ήμουνα σπίτι-δουλειά-σπίτι....για να μην μείνει μόνος του παραπάνω από όσο έπρεπε...και τις υπόλοιπες ώρες ασχολιόμουν μαζί του...!! Κουράγιο..
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
δεν εχω κανενα προβλημα να περιοριστω..αλλα σημερα πχ γραφω μαθημα.θα τον ταισω τωρα θα κανει τουαλετα και θα τον βαλω στο κλουβι.θα λειπω απο τισ 4 και μιση μεχρι τις 9..το κουταβι μπορει να θελει παλι τσισα ενδιαμεσα..πρεπει να καποιος να του ανοιξει το πορτακι.οταν ομως ο πατερας μου δεν θελει το σκυλι να το εχω ελευθερο αλλα δεν του ανοιγει και το πορτακι τι πρεπει να κανω?σημερα θα γραψω ενα απο τα 2 μαθηματα για να ειμαι πισω νωρις..
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
βασικά στην ιδέα και μόνο να έδινα το σκυλί μου πίσω ακόμη και την πρώτη μέρα δεν θα την άντεχα.εφόσον είσαι φοιτητής και δεν δουλεύεις που σημαίνει ότι έχεις αρκετό χρόνο θα σου πρότεινα τον πρώτο καιρό να μην πηγαίνεις πουθενά εκτός από τη σχολή σου άντε και καμιά βόλτα ή να παίρνεις το κουτάβι μαζί σου.σε κάποιους μπορεί να φαίνεται χαζομάρα αλλά εγώ ακόμη και μετά από 6 μήνες δεν πηγαίνω κάπου που δεν μπορώ να πάρω την Αλις μαζί μου εκτός από σπάνιες περιπτώσεις.μερικοί μήνες από τη ζωή σου πιστεύω ότι αξίζουν για κάποιον που θα σου αφιερώσει ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη ζωή του.αυτά αν είσαι έτοιμος και θέλεις μπορείς να τα κάνεις.αλλιώς δώσε το μωρό κάπου που να μπορούν να τα κάνουν αυτά.πάντως σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα ν α περιμένεις ένα μήνα πριν αποφασίσεις όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το να μείνει 5 ώρες μέσα στη κλούβα δεν είναι και τραγικό... Βάλε εφημερίδες και αν δεν αντέξει θα τα κάνει μέσα...Δεν χάθηκε ο κόσμος...Πιστεύω ότι πρέπει να βρεις έναν άλλον χώρο πιο απομονωμένο για να βάλεις τη κλούβα. Στο σαλόνι πάντα θα βλέπει και θα ακούει θορύβους και δεν θα ησυχάζει ποτέ...Η πάρε μια μικρότερη για το δωμάτιό σου ίσως και να τον βάζεις μέσα μόνο όταν λείπεις κατά τη διάρκεια της ημέρας για λίγες ώρες. 'Ενα box..
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Σιγουρα ειναι δύσκολο να αλλαξεις αποψη μεγάλων ανθρώπων αλλα οχι ανεφικτο. Ο δικος μου ο πατέρας καθε φορα που ακουγε την λέξη σκυλος στο διαμέρισμα μονο που δεν με αποκλήρωνε. Οταν έφερα την Λούσι τσαντιζόταν με το παραμικρό μαζί μου, δεν μου πολυμιλούσε κάν. Ε δεν χρειάστηκε πάνω απο 1 εβδομαδα για να γίνουν αυτοκόλλητοι.
Βεβαια δεν ειναι ολες οι περιπτώσεις ιδιες και προφανώς ο ανθρωπος αντιδρά υπερβολικά επειδή σιχαίνεται.
Νομιζω πως χρειάζεται χρόνος και υπομονή..
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
To θεμα ειναι οτι αν δεν το συνηθησει τι θα γινει τοτε το κουταβι?θα το δωσω πισω?που θα παει..
Δεν νομίζω ότι δεν θα τον συνηθίσει. Σου λέω, τα ίδια ήταν και η μάνα μου, έβλεπε σκυλί και έβγαζε αφρούς απο το στόμα. Άσε που ήταν και μανιακή με την καθαριότητα και στην σκέψη να μπεί σκύλος στο σπίτι, έστω και για λίγες ώρες πάθενε τρέλα και τώρα, θέλει κάθε Σ/Κ να έχει 2 σκυλιά στο σπίτι, που μαδάνε σαν τρελά και δεν την νοιάζει καθόλου, αντιθέτος όλη την βδομάδα περιμένει πως και πως να πάμε εκεί το Σ/Κ να δεί τα σκυλιά.
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
και η δικιά μου μαμά!ακόμα αν την γλύψει η Αλις βάζει κατευθείαν οινόπνευμα και την χαιδεύει ελάχιστα γιατί την ψιλοφοβάται αλλά δεν έχει πρόβλημα να έρχεται σπίτι ίσα ίσα που μου το ζητάει κιόλας.και ο πατέρας μου πριν λίγες μέρες είπε στη μαμά απορώ γιατί τόσα χρόνια δεν πήραμε ένα σκυλάκι παρόλο που και οι δύο ήταν πάντα κάθετοι.μακάρι να ήρεμήσει και ο δικός σου μπαμπάς...
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Δεν νομίζω ότι δεν θα τον συνηθίσει. Σου λέω, τα ίδια ήταν και η μάνα μου, έβλεπε σκυλί και έβγαζε αφρούς απο το στόμα. Άσε που ήταν και μανιακή με την καθαριότητα και στην σκέψη να μπεί σκύλος στο σπίτι, έστω και για λίγες ώρες πάθενε τρέλα και τώρα, θέλει κάθε Σ/Κ να έχει 2 σκυλιά στο σπίτι, που μαδάνε σαν τρελά και δεν την νοιάζει καθόλου, αντιθέτος όλη την βδομάδα περιμένει πως και πως να πάμε εκεί το Σ/Κ να δεί τα σκυλιά.
Πολυ σταθεροι χαρακτηρες ειναι τελικα οι γονεις μας!!! χεχεχε