Πρόβλημα με το στομάχι της σκυλίτσας μου


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Γεια σας!
Έχω μια σκυλίτσα 4 μηνών, αδεσποτάκι, τη μάζεψα από το δρόμο όσο ήταν ακόμη μωράκι.
Μια μέρα μετά από το φαγητό έκανε εμετό. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε να μην ανησυχώ και πως δεν είναι τίποτα σοβαρό.
Την επόμενη ημέρα, ενώ έκανε βόλτες στην αυλή, ξαφνικά άρχισε να σκάβει μια γλάστρα και να τρώει το χώμα από μέσα. Τη σταμάτησα γρήγορα αλλά είχε ήδη προλάβει να φάει λίγο χώμα. Ρώτησα τον κτηνίατρο ξανά και μου είπε ότι το κάνουν για να ανακουφιστούν από γαστρεντερικά προβλήματα.
Κι εκεί είναι που άρχισε το πρόβλημα.
Έκανε εμετό το χώμα και εδώ και μια βδομάδα, εκτός του ότι δεν έχει όρεξη να φάει τίποτα, ξερνάει οτιδήποτε τρώει. Με το ζόρι τρώει ρυζόνερο κι αυτό με σύριγγα.
Πριν τρεις μέρες είχε όρεξη και έφαγε, όμως έκανε εμετό τα πάντα.
Ο κτηνίατρος της έδωσε ζαντάκ και αντιβίωση αλλά μετά τις ενέσεις συνέχισε να κάνει εμετό και διάρροια.
Χθες το βράδυ έκανε ξανά εμετό, και σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια, χωρίς να την έχω ταϊσει, ακολουθώντας τις συμβουλές του κτηνίατρου.
Σήμερα της έχω δώσει ελάχιστο νερό γιατί το ζητούσε απεγνωσμένα και καθόλου φαγητό.
Έχω αρχίσει να ανησυχώ. Δεν έχει όρεξη για τίποτα, κοιμάται αρκετά και σηκώνεται ελάχιστα.
Ο κτηνίατρος μου είπε να μην ανησυχώ, πως όλα θα πάνε καλά και να προσέχω απλώς να μην το ξαναπάθει.
Με συμβουλεύει σωστά; Εδώ που μένω είναι ο μοναδικός κτηνίατρος στην περιοχή και ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη.
Σας ευχαριστώ!
 






Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Eχει κανει λοιπον 2 5απλα και περιμενεις να κανει 5απλο+λυσσα , αποπαρασιτωσεις εχει κανει με milbemax ή drontal?
 


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Eχει κανει λοιπον 2 5απλα και περιμενεις να κανει 5απλο+λυσσα , αποπαρασιτωσεις εχει κανει με milbemax ή drontal?
Πήρε την πρώτη δόση Welpan αλλά μετά προέκυψε το πρόβλημα και ο κτηνίατρος μας είπε να μην της δώσουμε άλλο μέχρι να γινει καλά.

EDIT: Ορίστε και τα εμβόλια που έχει κάνει.

 
Last edited:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κτηνιατρος δεν ειμαι αλλα το μικρουλι ουτε επαρκως εμβολιασμενο ειναι ακομη , ουτε αποπαρασιτωση σωστη εχει κανει οποτε μπορει να κινδυνευει απο 1002 , ειτε απο παρασιτα ειτε απο καποιο ιο η και απο τα 2
 


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Κτηνιατρος δεν ειμαι αλλα το μικρουλι ουτε επαρκως εμβολιασμενο ειναι ακομη , ουτε αποπαρασιτωση σωστη εχει κανει οποτε μπορει να κινδυνευει απο 1002 , ειτε απο παρασιτα ειτε απο καποιο ιο η και απο τα 2
Τώρα ανησυχώ ακόμη πιο πολύ... Την πήγαμε στον κτηνίατρο αμέσως μόλις τη βρήκαμε για να την ελέγξει και να αρχίσουμε τα εμβόλια, δυστυχώς δεν έχει προλάβει να κάνει άλλα.
Τελικά κοιμόταν πολύ επειδή ήταν απλά κουρασμένη (μάλλον δεν κοιμήθηκε το βράδυ), σηκώθηκε μόλις τώρα και μου κάνει χαρές.
Νερό και φαγητό δε θέλει όμως.

Θα την ξαναπάω στον κτηνίατρο πρωί πρωί.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Βρασε της λιγο κοτοπουλακι (καθαρο,χωρις κοκκαλα εννοειτε,κ χωρις πετσα) με λιγο ρυζακι.
Φροντισε να πίνει νερο να μην αφυδατωθει.
Κ καντε οσες εξετασεις ειναι απαραιτητες προκειμενου να καταλαβετε απο τι πάσχει...μπορεί το χωμα να ειχε κατι μεσα,μπορει να ειναι μορβα,μπορει 1002...πρεπει να βρειτε ακριβώς τι φταίει.

Αλλος κτηνιατρος δλδ ποσο μακριά είναι?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αυτο που σου ειπε η @Μαρια&Ηρα πρεπει να γινουν εξετασεις στο μικρο να δειτε τι φταει μπορει να χρειαστει αντιβιωση και το πλανο εμβολιασμου ειναι λαθος που εχει κανει ο κυριος , εχει αφησει ενα διαστημα αναμεσα στα εβολια μεγαλο (1ο με 2ο εμβολιο , διαστημα μεταξυ τους 32 ημερες... και 2ο με 3ο εμβολιο 40 ημερες? εντελως λαθος σχημα εμβολιασμου). Δεν θα τον εμπιστευομουν με τιποτα....

Τα εμβολια γινονται με διαστηματα 21-28 ημερων
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τα εμβολια δε μοιαζουν αρκετα...Και εγω εχω αδεσποτακι 4 μηνων και ξεκινησαμε περιπου την ιδια μερα τα εμβολια. Δες το δικο μου βιβλιαριο στο ιδιο χρονικο διαστημα....΅Επισης τοσο διαστημα εμετοι δεν ειναι καλο σημαδι, ιδιαιτερα αν βγαινει εξω το μικρο εφοσον ειναι ανεπαρκως εμβολιασμενο. Να πας και σε αλλο γιατρο.
 

Attachments



Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Κατάλαβα. Απ' ότι φαίνεται ο κτηνίατρος δε με συμβουλεύει σωστά.
Σήμερα το πρωί πήγαμε και της έκανε δύο εμβόλια, ένα αντιεμετικό και ένα για το στομάχι. Η σκυλίτσα μου ξαναέκανε εμετό παρόλα αυτά (είχε φάει ελάχιστο ρυζόνερο και λίγο νερό, δεν έχει όρεξη να φάει τίποτα άλλο).
Όλες αυτές τις μέρες έχει φάει μόνο δύο φορές, αλλά τα κάνει εμετό.
Στο νησί που είμαι υπάρχουν μόνο δύο κτηνίατροι, και οι δύο άσχετοι απ' ότι κατάλαβα.

Δεν ξέρω τι να κάνω, η σκυλίτσα είναι χάλια, δεν έχει όρεξη για τίποτα. Μπορώ να της δώσω λίγο χαμομήλι; Διάβασα ότι βοηθάει, την προηγούμενη φορά της άνοιξε και την όρεξη.

Έχω τεράστιο πρόβλημα με τους κτηνίατρους, βρήκα κι έναν τρίτο ο οποίος δήλωνε κτηνίατρος, τον πήρα τηλέφωνο και του είπα πως έχει η κατάσταση κι αυτός μου απάντησε "Δεν έχω κτηνιατρείο, δε δίνω συμβουλές, ό,τι σας πουν οι άλλοι".
Με ποιόν μπορώ να επικοινωνήσω;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μαλλον στη θεση σου, επειδη εχω βρεθει στο παρελθον σε ακριτικο μερος οπου οι κτηνιατροι ασχολουνταν συνηθως με αιγοπροβατα, θα προσπαθουσα άμεσα να επικοινωνησω με καποιον γιατρο, κλινικη ζωων απο το τηλεφωνο , τουλαχιστον να σου προτεινουν καποιες εξετασεις που θα μπορουσαν να γινουν η καποια πραγματα που ισως οι γιατροι εκει δε σκεφτηκαν να εξετασουν και να εκτιμησουν την επικινδυνοτητα της καταστασης. Υπαρχουν γιατροι φιλοτιμοι που θα σε ακουσουν λιγα λεπτα. Και ακομα καλυτερα αν μπορεις να πας αμεσα στη κοντινοτερη πολη / μεγαλυτερο νησι για παραπανω εξετασεις, μην το διακινδυνεψεις.
 


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Γεια σας, η σκυλίτσα μου είναι λίγο καλύτερα τώρα.
Ο κτηνίατρος της έβαλε δύο μέρες ορούς, τώρα τελευταία τρώει και λίγο κοτόπουλο με ρύζι όπως μας έχει συστήσει μέχρι να φτιάξει το στομάχι της.
Παρόλα αυτά, εξακολουθεί να είναι πολύ αδύναμη, σπάνια έχει όρεξη να σηκωθεί και να περπατήσει.
Είμαστε συνεχώς από πάνω της και τη φροντίζουμε μέχρι να γίνει καλύτερα.

Ο κτηνίατρος είπε σε 2-3 μέρες να αφήσει το κοτόπουλο και να αρχίσει την ξηρά τροφή.
Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που να έχει παρόμοια εμπειρία να μου προτείνει μια εύπεπτη σκυλοτροφή για σκυλάκι 4 μηνών με πρόβλημα στο στομάχι. Θα ρωτήσω και κτηνιάτρους φυσικά. Ευχαριστώ!