Πρόβλημα στο συκώτι;






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η μια δικια μου σκυλα εχει εδω και καιρο κατα πολυ ανεβασμενη την GPT.
Εδινα αυστηρα για αρκετους μηνες κλινικη διαιατα, χωρις κανενα απολυτος αποτελεσμα.
Καναμε και υπερηχω συκοτιου- χωρις αποτελεσμα και αυτο.
Ακομα και χωλικα οξεα κλπ-ολα κανονικα.
Η σκυλα ειναι καλοδιαθετη, ορεξατη, δεν φαινεται ουτε αρρωστη ουτε τιποτα.
Δεν κανει διαρροιες, εμετους- τιποτα, που να εκδηλονε μια αρρωστια.
Και ετσι σηκοσαμε τα χερια ψηλα και δεν το ψαχνουμε παραπερα ( συβουλη και του ιατρου μας, και του ιατρου που μας εκανε υπερηχω).
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το ειχα διαβασει σε παλαιοτερη , σχετικη, αναρτηση του μπαμπα της Μοκα και του Κασπερ

http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/acana.pacifica.σε.acana.grasslands-16496/index5.html
Δεν το είχα ξανακούσει!

Ενδιαφέρων, όπως και το άλλο που γράφει ο Γιάννης
Ακόμα και ένα μεγάλο (δερμάτινο) κόκαλο να έχουν μασουλήσει (και, τελικά, φάει) 1-2 μέρες πριν από τις εξετάσεις, είναι πιθανό να δεις αυξημένη κρεατινίνη
Περίεργο όμως...
Κοίτα από τι μπορείς να την πατήσεις και να αγχωθείς τσάμπα...

Anyway Ευχαριστώ!
 


teleia

Member
22 Οκτωβρίου 2013
21
0
Η μια δικια μου σκυλα εχει εδω και καιρο κατα πολυ ανεβασμενη την GPT.
Εδινα αυστηρα για αρκετους μηνες κλινικη διαιατα, χωρις κανενα απολυτος αποτελεσμα.
Καναμε και υπερηχω συκοτιου- χωρις αποτελεσμα και αυτο.
Ακομα και χωλικα οξεα κλπ-ολα κανονικα.
Η σκυλα ειναι καλοδιαθετη, ορεξατη, δεν φαινεται ουτε αρρωστη ουτε τιποτα.
Δεν κανει διαρροιες, εμετους- τιποτα, που να εκδηλονε μια αρρωστια.
Και ετσι σηκοσαμε τα χερια ψηλα και δεν το ψαχνουμε παραπερα ( συβουλη και του ιατρου μας, και του ιατρου που μας εκανε υπερηχω).
Aν σου πω τωρα οτι ηρεμησα?ελπιζω να μην ειναι τπτ.,..παντως ο δικος μου τρωεει και πολλα μπισκοτα pedigree ,ετρωγε τουλαχιστον μεχρι χτες...τωρα διαιτα...:flip:
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα μπισκότα pedigree δεν τα χρειάζεται
Κι επιπλέον επειδή έχουν πολύ λίπος αμφιβόλου προέλευσης μπορεί αν τρώει πολλά να επηρρεάσει το συκώτι, κόψτα εντελώς.
 


teleia

Member
22 Οκτωβρίου 2013
21
0
Κι επιπλέον επειδή έχουν πολύ λίπος αμφιβόλου προέλευσης μπορεί αν τρώει πολλά να επηρρεάσει το συκώτι, κόψτα εντελώς.
Τα κοψαμε..του καημενουλη του πεσαν ολα μαζι¨1) στειρωση 2)τερμα τα μπισκοτα...παει θα ανοιξει την πορτα κ θα μας παρατησει...
την κτηνιατρικη τροφη την παρειγειλα,μου πε ο κτηνιατρος να την φαει εναν μηνα και να ξανα κανουμε εξετασεις..
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Χωρις να ειναι απολυτο αυτο, εχω ακουσει(αλλα και απο προσωπικη εμπειρια απο τον εναν μου γατο) οτι η ακανα, σε ορισμενα ζωα, ανεβαζει τις τιμες σε νεφρα και συκωτι. Το σκυλακι απο κιλα πως ειναι?
Αυτο που μας βοηθησε εμας παρα πολυ και στον γατο αλλα και στο σκυλι μου τωρα που ειχε αυξημενες τιμες ειναι το γαιδουραγκαθο. Υπαρχει και σε σκονη και σε ταμπλετες.
Καλως ορισες!
μπραβο Hlianna που εδωσες γαιδουραγκαθο.. εγω επειδη παιζω μπασκετ..πινω το λαδι απο γαιδουραγκαθο που το φτιαχνει φιλος μου με ψυχρη εκθλιψη.. στην Αμερικη το δινουν σε κεντρα αποτοξινωσης μεσα σε γαλα απο γαιδαρο,που τρωει γαιδουραγκαθο,και το χρυσοπληρωνουν..και μου το ειπε συναδελφος ο οποιος δουλευει εκει..και ειναι για vip..
 




teleia

Member
22 Οκτωβρίου 2013
21
0
Μετά από acana πήγα στην arden, και έχω δοκιμάσει και naturea
Εμεις θα φαμε εναν μηνα την κτηνιατρικη κ μετα βλεπουμε..βλεπω κ η arden εχει καλα συστατικα..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Aν σου πω τωρα οτι ηρεμησα?ελπιζω να μην ειναι τπτ.,..παντως ο δικος μου τρωεει και πολλα μπισκοτα pedigree ,ετρωγε τουλαχιστον μεχρι χτες...τωρα διαιτα...:flip:
Εγω δεν μπορω να πω οτι ηρεμησα! Αλλα αφου δεν βρηκαμε τιποτα?
Και το σπουδαιοτερο- αφου η σκυλα ειναι καλα- κανενας δεν ξερει τι να κανω.

Μου ειχαν πει οτι μονο με βιοψια ηπατος, ισως να βρουμε γιατι εχει τοσο ανεβασμενη GPT- αλλα και συνχρονος μου ελεγαν 3 κτηνιατροι, οτι σε σκυλα σε τετοια κατασταση ουτε για αστεια να γινει μια τετοια διαγνοστηκη επεμβαση.
 




teleia

Member
22 Οκτωβρίου 2013
21
0
Σε τόσο νέο σκυλί, δεν νομίζω πως φταίει η διατροφή, πόσο μάλλον τα μπισκότα Pedigree.
και απο τι πιστευεις οτι οφειλεται?το αιμα δεν το φυγοκεντρισε αμεσως..και το εστειλε το βραδυ για αναλυση..εγω κ σε αυτο το σημειο ειμαι επιφυλακτικη..
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
επαιρνε τιποτα φαρμακα ? καρδια εχεις τσεκαρει ? δεν πηγαινει αρκετο αιμα στο ηπαρ και λογικο ειναι να ανεβαζει ALT.. γιατι αρχιζει να καταστρεφει τα ηπατικα κυτταρα..η μικρες αλλοιωσεις οι οποιες αργοτερα θα γινουν καποιο χρονιο νοσημα ηπατος..
να κοιταξεις τα επινεφριδια του.. κρεατινινη και NH3..και υποθυρεοειδισμο.. ξεκινα να πινει νερακι με λιγο νατριο.. κανενα εμφιαλωμενο..κρεατα τελος..η κτηνιατρικη που σου ειπε καλη ειναι..και ειναι παγια τακτικη..για να δειξει καποια πραγματα,αν εχει σχεση με την κουραση του ηπατος.. να το <<ξεκουρασει>> και να δει μετα ξανα τι λενε οι τιμες..και το γαιδουραγκαθο καλη λυση για τις τοξινες.. η λιγο ζεολιθο.. οτιδηποτε αλλο παρει απο αντιβιωση εως απλη ασπιρινη το ηπαρ κανει εξτρα δουλεια.. και κανεις κακο,αντι καλο..

αφου εισαι και του κλαδου... συνηθως τετοια ευρηματα με διπλη και τριπλη τιμη alt δεν ειναι κατι ανησυχητικο..εκτος αν και αλλα ηπατικα ειναι και αυτα ετσι..

τελικα μαλλον το πολυ κρεας τον πειραξε τον σκυλακο,και μετα την κτηνιατρικη θα δεις οτι ειναι ολα οκ.. αρκει να μην μασουλαει και κατι μπισκοτα-εφημεριδες που ειδα και διαφορα αλλα εξτρα..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το κρέας δεν ανεβάζει ALT, μόνο ελαφρά την κρεατινινη

Ταΐζω τα σκυλιά μου 45% κόκαλα με κρέας, 10% εντόσθια (συκώτι, καρδιά, νεφρά, γλώσσα, ...),10% πατσά, στομάχια από κοτόπουλο και 25% μυϊκό κρέας

ALT κυμαίνεται από 25-45 με ανώτατο όριο 70
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Επειδή ακούω συνέχεια ότι η Acana & Οrijen έχουν υψηλή πρωτείνη και αυτό είναι κακό, μπορεί κάποιος επιτέλους να μου εξηγήσει γιατί είναι κακό ?
Το ακούω διαρκώς αυτό αλλά πουθενά δεν έχω δει κάποιος να εξηγεί γιατί είναι κάκο!

Πάντα εφόσον μιλάμε για grain free τροφές που σημαίνει ότι η πλειονότητα της πρωτείνης είναι από κρέας και όχι αρακά
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Το κρέας δεν ανεβάζει ALT, μόνο ελαφρά την κρεατινινη

Ταΐζω τα σκυλιά μου 45% κόκαλα με κρέας, 10% εντόσθια (συκώτι, καρδιά, νεφρά, γλώσσα, ...),10% πατσά, στομάχια από κοτόπουλο και 25% μυϊκό κρέας

ALT κυμαίνεται από 25-45 με ανώτατο όριο 70
αν ειναι 70 αλλαξει το πραγμα.. εγω γιατι ειχα την εντυπωση οτι ειναι μεχρι εκατο ? α εχω μεινει πολυ πισω :dohh: ε του ειπα τι να ψαξει.. αλλα σιγουρα αυτο το διαστημα να μην τρωει κρεας..γιατι τον κανει χειροτερα...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Επειδή ακούω συνέχεια ότι η Acana & Οrijen έχουν υψηλή πρωτείνη και αυτό είναι κακό, μπορεί κάποιος επιτέλους να μου εξηγήσει γιατί είναι κακό ?
Το ακούω διαρκώς αυτό αλλά πουθενά δεν έχω δει κάποιος να εξηγεί γιατί είναι κάκο!

Πάντα εφόσον μιλάμε για grain free τροφές που σημαίνει ότι η πλειονότητα της πρωτείνης είναι από κρέας και όχι αρακά
Δεν είναι καθόλου κακό! Μάλλον θα ενοχλεί τους παραγωγούς κοτοτροφών για σκύλους
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf