Πρόβλημα συμπεριφοράς!!!


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
μηπως μπερδεψες τα κουόουτς Στελιο; Αν οχι δεν εχω να δεχτω κατι εγω, γραφω ολες τις περιπτώσεις και αν προσεξες αναφερω και την πιθανοτητα λαθων στην εκπαιδευση. Μην ειμαστε απολυτοι.
Το post σου ήταν πάτημα για να πω ότι όποιος θεωρεί αδικαιολόγητη αυτήν την αντίδραση ενός σκύλου όσο αρνί και αν είναι είναι πρώτα επικίνδυνος για τον εαυτό του γιατί δεν ξέρει να βλέπει καθαρά και να ερμηνεύει!Το ότι μίλησα στο 2° ενικό ήταν σχήμα λόγου και είχε ως σκοπό την αναφορά στον κάθε ιδιοκτήτη ξεχωριστά που πιστεύει και αυτός ότι ήταν αδικαιολόγητο!

Αυτό το πράγμα δεν ήταν επιθετικότητα!Ήταν ξεκάθαρη αντίδραση προς κάτι!
Αντιθέτως, ο ιδιοκτήτης επιτέθηκε προς τον σκύλο χωρίς ξεκάθαρη αφορμή!Αμφισβητήθηκε η ηρεμία του από μέλος της αγέλης που φυσικά δεν περίμενε, αμφισβητήθηκε η ιδιωτικότητα που έχει ως ον, και φυσικά ο σκύλος δεν μετέφρασε το άρπαγμα του αντικειμένου ως τιμωρία αλλά ως απειλή, και όλα αυτά ετεροχρονισμένα!Σαν να μην έφτανε αυτό δέχθηκε και 2η απειλή, την σωματική αποτροπή!

Για να πω και κάτι τελευταίο!Άλλο το να έχω πρόσβαση στον σκύλο σε όλα τα επίπεδα και άλλο να την ζητάω έτσι αυθαίρετα!
Πρέπει να υπάρχει σεβασμός προς όλα τα επίπεδα και φυσικά να έχει κερδιθεί ώστε να επιτραπεί αυτή η πρόσβαση!Αν δεν έχει αναπτυχθεί ο σεβασμός υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις!
Το να είσαι ιδιοκτήτης ενός σκύλος δεν σε κατατάσει αυτόματα στο να έχεις πρόσβαση στα πάντα και πόσο μάλλον με αυτό τον τρόπο!Αν θέλεις να κερδίσεις τον σεβασμό του σκύλου προσπάθησε σωστά!Υπάρχουν δηλαδή απαιτήσεις που πρέπει να εκπληρώσεις!

Το να μου περιγράφει κάποιος καρέ-καρέ το όλο σκηνικό δεν χρειάζεται κάποιος εκπαιδευτής για να βεβαιώσει ότι πάσχει η σχέση στα βασικά της!Δεν χρειάζεται να βεβαιώσει ότι ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει απολύτως τίποτα, δεν ξέρει καν τον ίδιο του τον σκύλο!Προφανώς είναι απλά ιδιοκτήτης που απλά βολτάρει και ταίζει ένα ζώο, άντε και μερικές χαρούλες παραπάνω και λέει ότι είναι "αφεντικό" και απαιτεί πράγματα και ενεργεί αυθαίρετα όπως του καπνίσει την στιγμή που δεν υπήρξε έδαφος στο να αναπτυχθεί σεβασμός!
 
Last edited:


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
απορω που σε εκπλησει η αντιδραση του σκυλου σου , εσυ δηλαδη αν την ωρα που επαιρνες κατι για το οποιο δεν σου εχει κανεις εξηγησει οτι δεν πρεπει , ερχομουν και σου εριχνα μια χαστουκα , θα μου φιλαγες το χερι μετα ? νομιζω οτι πρεπει να αναθεωρησεις λιγο τον τροπο που επικοινωνεις με το σκυλι σου , και να μιλησεις και με ενα εκπαιδευτη , να σε βοηθησει λιγο στρον τροπο που επικοινωνειτε , πριν τα πραγματα γινουν δυσαρεστα και για τους δυο σας
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καταρχην δε μιλησες σε πρωτο ενικο αλλα δε δευτερο ενικό και πρώτο πληθυντικο. Διευκρίνησε σε ποιον-ποιους απευθυνεσαι για να μην υπαρχουν παρερμηνείες. Εαν αναφερεσαι σε ολους τους αλλους πλην εσού γυρισε το σε β ή γ πληθυντικο
Και περα απ αυτο, τη διάγνωση της αιτίας και ολα αυτα τα συμπερασματα τα εβγαλες απο 1-2 ποστ του παιδιου; Πόσο μαλλον όταν λέει οτι δε μεταχειρίζεται βία; Μη μου πεις οτι θεωρείς βία το ενα μπατσάκι στον πισινό και σπάνια γιατι θα κουφαθώ..
Η τελευταία του αντίδραση μπορεί να οφείλεται στο ότι το παιδί τα έχασε βλέποντας αυτη την εικόνα, Εχουμε ενα κακό συνήθειο σ αυτο το φόρουμ να βγαζουμε εύκολα και γρηγορα συμπερασματα, και μαλιστα εξ αποστασεως . (το πρωτο πληθυντικο εδω μπηκε για λόγους ευγενειας).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ πιστεύω ότι ο σκύλος αυτός έχει δεχθεί βία και στο παρελθόν, μερικές φορές μπορεί να ασκούμαι βία χωρίς καν να καταλαβαίνουμε στον βαθμό που το αντιλαμβάνεται ο σκύλος. Η αντίδραση του δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης προς το πρόσωπο του θεματοθέτη. Η εκπαίδευση έγινε προφανώς από τον ίδιο. Είναι κρίμα να φέρνεις σκυλιά όπως τα λαμπ και τα γκόλντεν σε σημείο να σου επιτεθούν είναι εντελώς έξω από την φύση τους. Έχουν γίνει πολλά λάθη και μόνο ένας εκπαιδευτής σωστός θα στα επισημάνει με υπευθυνότητα.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
σπάνια πολύ ελαφριά στον κώλο και οταν κάνει κατι πολυ σοβαρό
συγνωμη αν σου ακουστηκα επιθετικη gostdog , δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου . οστοσο εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ειναι και η πιο σωστη μεθοδος αυτη . Και το ξεκαθαριζω για να μην υπαρχουν περαξηγησεις , η γνωμη μου ειναι , απλα :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Παιδιά...υπερβάλλετε. Τουλάχιστον με τα στοιχεία που έχετε. Δεν πιστεύω ότι ποτέ κανείς σας, δεν την έδωσε αυτή την ξυλιά στο ζωηρό κωλί, ενός κουταβιού. Εκτός αν είχατε την τύχη, να έχετε κουτάβια...φέτα, ή την ακόμη μεγαλύτερη τύχη, να είσασταν πολύ έμπειροι και γνώστες σκυλάδες, στην διάρκεια της κουταβίσιας περιόδου. Αλλά ακόμη και τότε, καμμιά φορά, βγαίνεις από τα ρούχα σου. Και όλο αυτό, περί έλλειψης επικοινωνίας μου φαίνεται υπερβολή. Ελλειψη πλήρους εμπιστοσύνης, ναι. Είναι κουτάβι ακόμη και σίγουρα ο Βασίλης, θα πρέπει να βρει τρόπους να κρατάει την ψυχραιμία του. Ενας από αυτούς, είναι να μην δίνει στο κουτάβι, τα εφόδια να πράττει ενέργειες, που ξέρει εκ των προταίρων ότι θα τον συγχίσουν και θα τον φέρουν άδικα και με δική του υπαιτιότητα, απέναντί του. Η χρήση του crate και φυσικά του λουριού, είναι εφόδια για να μπει όλο το σενάριο, σε καλό δρόμο. Οι συμβουλές από έναν καλό εκπαιδευτή, επίσης.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
ναι , ισως εχεις δικιο , το παιδι ζητησε τη γνωμη του για ενα προβλημα , κι εμεις αρχισαμε το κραξιμο ...:p , σορυ Βασιλη .... σιγουρα καλο θα ηταν να μιλησεις με εναν εκπαιδευτη .
Δεν μπορω να σου προτεινω λυση , γιατι δεν θα ηταν σωστο , ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να αντιμετωπιζει καταστασεις , και δεν σημαινει οτι αυτο που δουλευει σε μενα θα δουλεψει και σε σενα , πχ εγω οταν ηταν μικρο και εκανε ζημιες , απλα απομακρυνομουν απο κοντα του για λιγο ,και για να αγνησω την αρνητικη συμπεροφορα του , και κυριως για να μην βγω ''εκτος'' , να μη βγω απ τα ρουχα μου οπως σωστα ειπε η marecco , αλλα αυτη η μεθοδος δεν σημαινει οτι πιανει σε ολους , η οτι ειναι η πλεον σωστη ... σε μενα , και σε ολα τα σκυλια μου , πηγε καλα , σε καποιους αλλους οχι ....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καταρχην δε μιλησες σε πρωτο ενικο αλλα δε δευτερο ενικό και πρώτο πληθυντικο. Διευκρίνησε σε ποιον-ποιους απευθυνεσαι για να μην υπαρχουν παρερμηνείες. Εαν αναφερεσαι σε ολους τους αλλους πλην εσού γυρισε το σε β ή γ πληθυντικο
Και περα απ αυτο, τη διάγνωση της αιτίας και ολα αυτα τα συμπερασματα τα εβγαλες απο 1-2 ποστ του παιδιου; Πόσο μαλλον όταν λέει οτι δε μεταχειρίζεται βία; Μη μου πεις οτι θεωρείς βία το ενα μπατσάκι στον πισινό και σπάνια γιατι θα κουφαθώ..
Η τελευταία του αντίδραση μπορεί να οφείλεται στο ότι το παιδί τα έχασε βλέποντας αυτη την εικόνα, Εχουμε ενα κακό συνήθειο σ αυτο το φόρουμ να βγαζουμε εύκολα και γρηγορα συμπερασματα, και μαλιστα εξ αποστασεως . (το πρωτο πληθυντικο εδω μπηκε για λόγους ευγενειας).
Το λάθος το διόρθωσα!Λόγω κεκτημένης ταχύτητας!

Πέρα από αυτό, ναι βγάζουμε συμπεράσματα από αυτά που γράφονται!Δεν χρειάζονται παραπάνω λόγια για μια πράξη που δεν πρέπει καν να υπάρχει!
Και ναι θεωρώ όχι καλή συμπεριφορά την σκέψη της όποιας βίας!Η σκέψη του να δώσει ένα μπατσάκι στον σκύλο σου την στιγμή που μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλο τρόπο την θεωρώ απαράδεκτη!
Από πότε συμπέρανες τις κακές συνήθειες του forum?
Αν έχεις κάνει εσύ κανόνα το ελαφρύ μπατσάκι και ελαφρά τη καρδία θα έδινες ή εγώ είμαι λάθος που σου λέω ότι υπάρχει άλλος τρόπος να επικοινωνήσεις ή εσύ που επιμένεις!
Και αν θέλουμε να είμαστε και σωστοί σαν μονάδες αλλά και ως forum θα πρέπει να συμβουλεύουμε τους άλλους προς τον σωστό δρόμο, όχι προς τον λάθος!Και λάθος δρόμος είναι να δικαιολογήσεις τον ιδιοκτήτη που χτύπησε και να πεις αδικαιολόγητο τον σκύλο που αντέδρασε!

Εξ'αποστασεως μιλάμε, εξ'αποστάσεως βγάζουμε και συμπεράσματα και είναι απολύτως θεμιττό!
Όταν είναι να συζητήσουμε τα αρνητικά των πραγμάτων βγάζουμε συμπεράσματα πολύ εύκολα, όταν είναι να συζητήσουμε για τα θετικά των πραγμάτων το βαφτίζουμε συμβουλή!Έτσι πάει ε?

Αν λοιπόν το παιδί τα έχασε(θεμιττό και φυσιολογικό) και ενήργησε έτσι να του πεις να μην ξανασηκώσει χέρι γιατί θα έχει τραγικά αποτελέσματα την άλλη φορά. Του το 'πες αλλά δεν το έκανες αισθητό και χάθηκε προσθέτοντας πιο μετά στην πρόταση σου την λέξη "αδικαιολόγητο"!Άφήσες να εννοηθεί ότι ήταν αδικαιολόγητο αυτό που έκανε ο σκύλος φέρνοντας το πρότυπο της φυλής ως επιχείρημα και να υποστηρίζεις και από πάνω αυτήν την πράξη υιοθετώντας την και εσύ.Που θα κουφαθείς κιόλας αν χτυπάμε τον σκύλο σπάνια!Που μου 'βαλες και το "σπάνια" για να ελαφρύνεις την κατάσταση!

Το κακό σε αυτό το forum αγαπητέ είναι ότι εσύ έβγαλες γρήγορο συμπέρασμα και μου έφερες ως επιχείρημα το πρότυπο της φυλής που απευθύνεται σε καθαρόαιμα δείγματα!Ξέρεις αν ο θεματοθέτης έχει καθαρόαιμο ή ημίαιμο?Η έννοια της παραπληροφόρησης και του γρήγορου συμπεράσματος ήταν το post σου!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να δώσω λοιπόν μια συμβουλή στον θεματοθέτη, και ναι θα είναι εξ'αποστάσεως και δεν χρειάζονται συμπεράσματα πολλά, είναι μαζέψει το χέρι του αν όχι αν το "κόψει" και να θέσει σε καινούργιες βάσεις την σχέση του με τον σκύλο!Το άπλωμα του χεριού δεν χρειάζεται. Δεν ωφελεί σε τίποτα!Έχεις απέναντι σου την έννοια της επικοινωνίας που είναι ο σκύλος!Βάλε στην θέση του χεριού την λέξη συνεργασία και καθιέρωσες την!Μέσα από το φαγητό, μέσα από την βόλτα, μέσα από τις εντολές!Αυτό θα σε βοηθήσει στο να αναπτύξεις σεβασμό, να μάθεις τα όρια του σκύλου, να βάλεις τον σκύλο σου μέσα στα όρια!Ανέβασε επίπεδο την σχέση σας και δείξε του ότι με την συνεργασία έχει να κερδίσει πολύ περισσότερα και δίδαξε του ότι ακόμα και όταν καταστεί ανάγκη να του πάρεις αντικείμενο από το στόμα να είναι πρόθυμος να στο δώσει!
Δεν χρειάζεται να πεις παραπάνω λόγια για το περιστατικό!Σκύλος που γρύλισε όταν πήγαν να του πάρουν αντικείμενο από το στόμα σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης δεν μπήκε καν στην διαδικασία συνεργασίας ποτέ!Μιλάω για την φυλή σου, υποθέτωντας ότι μπορεί να είναι καθαρόαιμο, γιατί εξ΄ορσιμού δεν παρουσιάζει τέτοια ένστικτα.Αν είναι ημίαιμο το πράγμα μπερδεύεται και μπαίνουν και άλλοι παράγοντες, όπως οι μίξη, τα ένστικτα που διαθέτει ο σκύλος και προπαντάς χωρίς να ξεχνάμε, και η δική σου συμπεριφορά!

Εγώ αυτό που θα έκανα θα είναι να απευθυνθώ σε έναν εκπαιδευτή!Αν δεν μπορούσα θα δούλευα τον σκύλο από την αρχή!Φαγητό, βόλτα, ύπνος, πρόγραμμα αυστηρό και σφιχτό, και θα έθετα όρια στην εκπαίδευση, υπακοή και θα έριχνα βάρος στην εκπαίδευση που θα είχε ως βάση την συνεργασία!Θα ανέβαζα επίσης την αυτοσυγκράτηση του σκύλου και θα πορευόμουν με αυτό το σχήμα!

Επιλογή σου είναι τι θα διαλέξεις!

Καλή συνέχεια!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παιδιά...υπερβάλλετε. Τουλάχιστον με τα στοιχεία που έχετε. Δεν πιστεύω ότι ποτέ κανείς σας, δεν την έδωσε αυτή την ξυλιά στο ζωηρό κωλί, ενός κουταβιού. Εκτός αν είχατε την τύχη, να έχετε κουτάβια...φέτα, ή την ακόμη μεγαλύτερη τύχη, να είσασταν πολύ έμπειροι και γνώστες σκυλάδες, στην διάρκεια της κουταβίσιας περιόδου. Αλλά ακόμη και τότε, καμμιά φορά, βγαίνεις από τα ρούχα σου. Και όλο αυτό, περί έλλειψης επικοινωνίας μου φαίνεται υπερβολή. Ελλειψη πλήρους εμπιστοσύνης, ναι. Είναι κουτάβι ακόμη και σίγουρα ο Βασίλης, θα πρέπει να βρει τρόπους να κρατάει την ψυχραιμία του.
Έλα ρε Μαρία τώρα και 'συ!:eye:
Τι ξυλιά να δώσεις στο κουτάβι?Ποιο το όφελος?Τα νεύρα που έχεις εκείνη την ώρα από το σατανισμένο κουτάβι?
Στην τελική το βουτάς και το απομονώνεις και μετά χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο!Είναι το μόνο σωστό που μπορείς να κάνεις όταν δεν ξέρεις τίποτα από φέρσιμο!
Ε, η έλλειψη εμπιστοσύνης προέρχεται από έλλειψη επικοινωνίας!Τι μου λες για εμπιστοσύνη όταν δεν ξέρουμε να επικοινωνήσουμε πρώτα?

Ενας από αυτούς, είναι να μην δίνει στο κουτάβι, τα εφόδια να πράττει ενέργειες, που ξέρει εκ των προταίρων ότι θα τον συγχίσουν και θα τον φέρουν άδικα και με δική του υπαιτιότητα, απέναντί του. Η χρήση του crate και φυσικά του λουριού, είναι εφόδια για να μπει όλο το σενάριο, σε καλό δρόμο. Οι συμβουλές από έναν καλό εκπαιδευτή, επίσης.
Ακριβωωωωωως!Ύπουλη συνθήκη που δεν την "βλέπουν" πολλοί!
 


Vasilis Pats

Member
6 Ιανουαρίου 2014
14
0
31
thessaloniki
Λοιπόν.... Διαβασα απιστευτα πραγματα. Χτυπάω το ζωο μου και το εχω κανει επιθετικο.. για το παρκο αμα τον εχω ελευθερο (που ξερετε εσεις αμα εχει αμάξια η οχι) και αλλα πολλα!!!! Λεει ο αλλος οτι μου εκανε επιθεση επειδή το χτύπησα, δεν ξερετε τι συμβαίνει και καθετε και γραφετε οτι σας κατέβει... Φυσικα και δεν τον χτυπισα επειδη πηρε το λαδι.. του λεω "Μαρλει τι κανεις εκει '' με το υφος στενάχωρο και εισπράττω μια επίθεση!!! εκει του εδωσα μια ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!!! για να του δείξω οτι εγω κανω κουμάντο, μπορει να ητανε λαθος αλλα δεν ηξερα τι να κανω και δεν εχω ενα yorksire οπως η κυρια που σχολιασε και με θεωρει τον Κοναν τον βαρβαρο, εχω να κανω με 40 κιλα σκυλο!!
Τελος παντων σας ευχαριστω που με ''βοηθήσατε''!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Λοιπόν.... Διαβασα απιστευτα πραγματα. Χτυπάω το ζωο μου και το εχω κανει επιθετικο.. για το παρκο αμα τον εχω ελευθερο (που ξερετε εσεις αμα εχει αμάξια η οχι) και αλλα πολλα!!!! Λεει ο αλλος οτι μου εκανε επιθεση επειδή το χτύπησα, δεν ξερετε τι συμβαίνει και καθετε και γραφετε οτι σας κατέβει... Φυσικα και δεν τον χτυπισα επειδη πηρε το λαδι.. του λεω "Μαρλει τι κανεις εκει '' με το υφος στενάχωρο και εισπράττω μια επίθεση!!! εκει του εδωσα μια ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!!! για να του δείξω οτι εγω κανω κουμάντο, μπορει να ητανε λαθος αλλα δεν ηξερα τι να κανω και δεν εχω ενα yorksire οπως η κυρια που σχολιασε και με θεωρει τον Κοναν τον βαρβαρο, εχω να κανω με 40 κιλα σκυλο!!
Τελος παντων σας ευχαριστω που με ''βοηθήσατε''!!
Ωραία ας μιλήσουμε για αυτήν την συγκεκριμένη φορά!

Περίφημα, έρχομαι εγώ που έχω σκύλο στα ίδια κυβικά και σου λέω ότι είσαι λάθος!
Σου λέω επίσης ότι κουμάντο δεν κάνουμε έτσι?

Τι απαντάς σε μένα?
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Το λάθος το διόρθωσα!Λόγω κεκτημένης ταχύτητας!

Πέρα από αυτό, ναι βγάζουμε συμπεράσματα από αυτά που γράφονται!Δεν χρειάζονται παραπάνω λόγια για μια πράξη που δεν πρέπει καν να υπάρχει!
- λαθος. Δε γνωριζουμε αν ο σκυλος ειναι καθαροαιμος ή ημιαιμος (εχει σημασία), δε γνωρίζουμε λεπτομερειες για το πως μεγαλωσε, πως -ποσο εκτονώνεται και τοσες αλλες σημαντικες παραμετρους ,το μονο που γνωριζουμε ειναι ενα μεμονωμενο περιστατικο και 2-3 σκορπια λογια.
Και ναι θεωρώ όχι καλή συμπεριφορά την σκέψη της όποιας βίας!Η σκέψη του να δώσει ένα μπατσάκι στον σκύλο σου την στιγμή που μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλο τρόπο την θεωρώ απαράδεκτη!
Από πότε συμπέρανες τις κακές συνήθειες του forum?
- υπερβαλλεις στο απαραδεκτη. Απο την 1η μερα που μπηκα

Αν έχεις κάνει εσύ κανόνα το ελαφρύ μπατσάκι και ελαφρά τη καρδία θα έδινες ή εγώ είμαι λάθος που σου λέω ότι υπάρχει άλλος τρόπος να επικοινωνήσεις ή εσύ που επιμένεις!
- οχι δεν το εχω κανόνα, ούτε εξαιρεση, ευτυχως ειμαι ανθρωπος της υπομονης. Αυτο δε σημαινει οτι οταν μαθαινω οτι συμβαινει θα αντιδρω απολυτα και κατακρινοντας το, τουλαχιστον πριν ενημερωθω επαρκως

Και αν θέλουμε να είμαστε και σωστοί σαν μονάδες αλλά και ως forum θα πρέπει να συμβουλεύουμε τους άλλους προς τον σωστό δρόμο, όχι προς τον λάθος!Και λάθος δρόμος είναι να δικαιολογήσεις τον ιδιοκτήτη που χτύπησε και να πεις αδικαιολόγητο τον σκύλο που αντέδρασε!

- δεν υποστηριζω οτι ειναι σωστό, αλλα δεν του ρίχνω όμως και αναθεμα

Εξ'αποστασεως μιλάμε, εξ'αποστάσεως βγάζουμε και συμπεράσματα και είναι απολύτως θεμιττό!
-όχι δε θα πρεπε να ειναι εαν δεν ξερουμε τα δεδομενα, ιδιως οταν κατακρινουμε.

Όταν είναι να συζητήσουμε τα αρνητικά των πραγμάτων βγάζουμε συμπεράσματα πολύ εύκολα, όταν είναι να συζητήσουμε για τα θετικά των πραγμάτων το βαφτίζουμε συμβουλή!Έτσι πάει ε?
- ασχετο..

Αν λοιπόν το παιδί τα έχασε(θεμιττό και φυσιολογικό) και ενήργησε έτσι να του πεις να μην ξανασηκώσει χέρι γιατί θα έχει τραγικά αποτελέσματα την άλλη φορά. Του το 'πες αλλά δεν το έκανες αισθητό και χάθηκε προσθέτοντας πιο μετά στην πρόταση σου την λέξη "αδικαιολόγητο"!Άφήσες να εννοηθεί ότι ήταν αδικαιολόγητο αυτό που έκανε ο σκύλος φέρνοντας το πρότυπο της φυλής ως επιχείρημα και να υποστηρίζεις και από πάνω αυτήν την πράξη υιοθετώντας την και εσύ.Που θα κουφαθείς κιόλας αν χτυπάμε τον σκύλο σπάνια!Που μου 'βαλες και το "σπάνια" για να ελαφρύνεις την κατάσταση!
- αυτο και αν ειναι τελειως οτι ναναι..

Το κακό σε αυτό το forum αγαπητέ είναι ότι εσύ έβγαλες γρήγορο συμπέρασμα και μου έφερες ως επιχείρημα το πρότυπο της φυλής που απευθύνεται σε καθαρόαιμα δείγματα!Ξέρεις αν ο θεματοθέτης έχει καθαρόαιμο ή ημίαιμο?Η έννοια της παραπληροφόρησης και του γρήγορου συμπεράσματος ήταν το post σου!
κριμα γιατι σαι και mod ρε Stelios , απο σεντονια καλα τα πας αλλα απο αυτοκριτικη αστα..
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Βασιλη εκτος αν θεωρησουμε οτι ο σκυλος σου ειναι τρελος και αποφασισε να κανει τοσο εντονο ντου, πρεπει να ναζητησουμε τις αιτιες της επιθεσης. Δεν ειπαμε οτι σαπιζεις τον σκυλο σου στο ξυλο, απλα οτι εφαρμοζωντας βια δεν θετεις βασεις επικοινωνιας με τον σκυλο, και νομιμοποιεις την χρηση βιας και απο την πλευρα του σκυλου σου.

Γενικα τετοια πραγματα δεν συμβαινουν απο την μια μερα στην αλλη. Συνηθως υπαρχουν μικρα δειγματα που επειδη δεν ειναι εντονα, δεν μας ενοχλουν ή τα θεωρουμε ασχετα τα αφηνουμε αδουλευτα με αποτελεσμα μετα να εχουμε ενα μεγαλο μπαμ. Γενικα με την τροφη και το παιχνιδι του πως ειναι ο σκυλος? Φυλαει τα πραγματα του? Διεκδικει εντονα? Εχει ξαναγρυλισει για κατι εστω και αν εκανε σχετικα ευκολα πισω σε εκεινη την περιπτωση?
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Λοιπόν.... Διαβασα απιστευτα πραγματα. Χτυπάω το ζωο μου και το εχω κανει επιθετικο.. για το παρκο αμα τον εχω ελευθερο (που ξερετε εσεις αμα εχει αμάξια η οχι) και αλλα πολλα!!!! Λεει ο αλλος οτι μου εκανε επιθεση επειδή το χτύπησα, δεν ξερετε τι συμβαίνει και καθετε και γραφετε οτι σας κατέβει... Φυσικα και δεν τον χτυπισα επειδη πηρε το λαδι.. του λεω "Μαρλει τι κανεις εκει '' με το υφος στενάχωρο και εισπράττω μια επίθεση!!! εκει του εδωσα μια ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!!! για να του δείξω οτι εγω κανω κουμάντο, μπορει να ητανε λαθος αλλα δεν ηξερα τι να κανω και δεν εχω ενα yorksire οπως η κυρια που σχολιασε και με θεωρει τον Κοναν τον βαρβαρο, εχω να κανω με 40 κιλα σκυλο!!
Τελος παντων σας ευχαριστω που με ''βοηθήσατε''!!
απόψεις ακούς σε ένα θέμα που παρέθεσες εσύ!
δεν υπάρχει how to στο πρόβλημά σου,μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα με ένα ζωντανό οργανισμό όπως ο σκύλος!
κάποιες υπερβολές ακούγονται σε κάθε θέμα εδώ,αλλά δεν είναι τις παρούσης...

βασικά τα παιδιά σε βοηθούν αλλά δεν έδωσες και φοβερές πληροφορίες

γράφει ο Στέλιος:
Εξ'αποστασεως μιλάμε, εξ'αποστάσεως βγάζουμε και συμπεράσματα και είναι απολύτως θεμιττό!
και λογικό αυτό που γράφει
δώσε του πληροφορίες να σε βοηθήσει,βλέπεις έχει όλη την καλή διάθεση!
είναι σημαντικό γεγονός αυτό που σου συνέβη δεν πρέπει να το περάσεις αψήφιστα,μπορεί να έχεις χοντρά προβλήματα αργότερα
 


Vasilis Pats

Member
6 Ιανουαρίου 2014
14
0
31
thessaloniki
Βασιλη εκτος αν θεωρησουμε οτι ο σκυλος σου ειναι τρελος και αποφασισε να κανει τοσο εντονο ντου, πρεπει να ναζητησουμε τις αιτιες της επιθεσης. Δεν ειπαμε οτι σαπιζεις τον σκυλο σου στο ξυλο, απλα οτι εφαρμοζωντας βια δεν θετεις βασεις επικοινωνιας με τον σκυλο, και νομιμοποιεις την χρηση βιας και απο την πλευρα του σκυλου σου.

Γενικα τετοια πραγματα δεν συμβαινουν απο την μια μερα στην αλλη. Συνηθως υπαρχουν μικρα δειγματα που επειδη δεν ειναι εντονα, δεν μας ενοχλουν ή τα θεωρουμε ασχετα τα αφηνουμε αδουλευτα με αποτελεσμα μετα να εχουμε ενα μεγαλο μπαμ. Γενικα με την τροφη και το παιχνιδι του πως ειναι ο σκυλος? Φυλαει τα πραγματα του? Διεκδικει εντονα? Εχει ξαναγρυλισει για κατι εστω και αν εκανε σχετικα ευκολα πισω σε εκεινη την περιπτωση?
δεν εχει κανενα προβλημα αμα του πειράξω τα παιχνιδια, οταν παίζουμε το τράβηγμα γρυλίζει λιγο αλλα αμα του πω ''ασ'το'' ανοίγει αμέσως το στομα του!!
 


Vasilis Pats

Member
6 Ιανουαρίου 2014
14
0
31
thessaloniki
Ωραία ας μιλήσουμε για αυτήν την συγκεκριμένη φορά!

Περίφημα, έρχομαι εγώ που έχω σκύλο στα ίδια κυβικά και σου λέω ότι είσαι λάθος!
Σου λέω επίσης ότι κουμάντο δεν κάνουμε έτσι?

Τι απαντάς σε μένα?
εσυ υποτίθεται δεν μπορεις να μιλήσεις μαζι μου αλλα εκανες 30 σχόλια..

τελος παντων.. εσυ τι πιστεύεις θα έπρεπέ να κανω??
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το ελεύθερος και το λουρί δεν έχει να κάνει με την υπακοή του σκύλου!

Έχει να κάνει με την ασφάλεια του σκύλου!

Η συνήθεια πολλών ιδιοκτητών ότι επειδή υπακούει ο σκύλος μπορεί να είναι και ελεύθερος είναι βλακώδης!
Ο σκύλος βρίσκεται στο λουρί για ασφάλεια!

Είσαι απόλυτος.
Αυτό σαν γενικός κανόνας είναι σωστό. Ο κάθε κανόνας όμως έχει και εξαιρέσεις. Εμάς η μισή μας βόλτα είναι χωρίς λουρί (έχω την τύχη να μένω στην άκρη της πόλης και έναν σκύλο που μόλις τον φωνάξω έρχεται πάντα τρέχοντας.) Και όταν πάρουμε βουνά φυσικά τον έχω χωρίς λουρί.



Φίλε Βασίλη, ο σκύλος σου είναι στην πιο κρίσιμη ηλικία(9 μηνών). Θα κάνει πράγματα για να δει πόσο τον παίρνει. Εσύ πρέπει να θέσεις τα όρια και να τα τηρείς πάντα. Περιττό να αναφέρω πως τα όρια δεν τα βάζουμε με βία. Ούτε καν σφαλιάρα που μοιάζει περισσότερο σαν χάδι. Ο σκύλος την σφαλιάρα την αντιλαμβάνεται σαν βία ασχέτως αν πονέσει. Και η βία κάποια στιγμή θα φέρει βία. Από την αντίθετη πλευρά.
Ψάξε στο φόρουμ (και όχι μόνο) και θα βρεις πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν.
 


Vasilis Pats

Member
6 Ιανουαρίου 2014
14
0
31
thessaloniki
Είσαι απόλυτος.
Αυτό σαν γενικός κανόνας είναι σωστό. Ο κάθε κανόνας όμως έχει και εξαιρέσεις. Εμάς η μισή μας βόλτα είναι χωρίς λουρί (έχω την τύχη να μένω στην άκρη της πόλης και έναν σκύλο που μόλις τον φωνάξω έρχεται πάντα τρέχοντας.) Και όταν πάρουμε βουνά φυσικά τον έχω χωρίς λουρί.

Φίλε Βασίλη, ο σκύλος σου είναι στην πιο κρίσιμη ηλικία(9 μηνών). Θα κάνει πράγματα για να δει πόσο τον παίρνει. Εσύ πρέπει να θέσεις τα όρια και να τα τηρείς πάντα. Περιττό να αναφέρω πως τα όρια δεν τα βάζουμε με βία. Ούτε καν σφαλιάρα που μοιάζει περισσότερο σαν χάδι. Ο σκύλος την σφαλιάρα την αντιλαμβάνεται σαν βία ασχέτως αν πονέσει. Και η βία κάποια στιγμή θα φέρει βία. Από την αντίθετη πλευρά.
Ψάξε στο φόρουμ (και όχι μόνο) και θα βρεις πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! σχολίασες σαν άνθρωπος!!!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Βασίλη, καλό είναι όταν "ξεφεύγει" ο σκύλος να χρησιμοποιείς την βασική εκπαίδευση την οποία μας είπε ότι ήδη "κατέχει". Βάλτον στο "κάτσε" μέχρι να ηρεμήσετε και οι δύο και μετά πράξε με ηρεμία και λογική.