Πρόβλημα υγείας για λυκόσκυλο... ΕΠΕΙΓΟΝ!!!


Athanasia

New Member
4 Μαϊου 2011
4
0
Thessaloniki
Έχω ένα σκυλάκι (λυκόσκυλο), το οποίο εμφάνισε σακούλιασμα στο λαιμό και έχει πρηστεί όλη η περιοχή γύρω από τη μύτη του.. επίσης έχει πάρα πολλά σάλια!! υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο είδος φόλας??? είναι αδέσποτο και δεν ξέρω άμα θα μπορέσω να το πάω σε κτηνίατρο ή άμα θα κάτσει να τον εξετάσουν!!!
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
με τη μια στο γιατρο, οτι και να σου πουμε εδω θα ναι ακυρο, λογω του οτι ακομα και κτηνιατροι να μασταν, δεν μπορουμε να κανουμε εξεταση..δε το λεω ειρωνικα..απο οτι μου ειπε η γιατρος μας, ενδειξη φολας ειναι ΚΑΙ το τρεμουλιασμα...τρεμει καθολου? πρηξιμο μπορει να ειναι κ απο φιδι..βλεπεις, οτι κ να σου πω θα ναι λιγο...στο γιατρο..και περαστικα σας!


και επειδη ειναι αδεσποτο? δε θα το εξετασει? γιατι?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα!

Τι ηλικία έχει ο σκύλος?

Μήπως το τσίμπησε τίποτα και έχει αυτά τα συμπτώματα?
έχεις διακρίνει κάτι στην περιοχή του λαιμού ή της μύτης ή εκεί γύρω?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Πρέπει να μιλήσεις με γιατρό όπωσδήποτε, έστω και τηλεφωνικά σε πρώτη φάση.
Δες εδώ: 24 ωρα κτηνιατρεία και κλινικές

Αν έχει πρήξιμο θα μπορούσε να είναι και τσίμπημα (το οποίο μπορεί να είναι επίσης επικίνδυνο για τη ζωή του). Από απόσταση όμως κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά, πόσο μάλλον εμείς που δεν είμαστε γιατροί.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! :)
 


Athanasia

New Member
4 Μαϊου 2011
4
0
Thessaloniki
δεν με αφήνει να τον ακούμπησω!! με που πήγα να τον ψηλαφίσω άρχισε να κλαίει... μου είπαν ότι το πρήξιμο ξεκίνησε πριν ώρες αλλά δεν έχω ιδέα πως έγινε!!! το μόνο που μπόρεσα να παρατηρήσω είναι οτι δεν έχει πρόβλημα με την αναπνοή του!! από ηλικία πρέπει να είναι γύρω στα 5 χρόνων..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ο γιατρός θα ξέρει τι να κάνει. Στην ανάγκη θα του βάλει φίμωτρο για να κάνει τη δουλειά του. Μην σε προβληματίζει αυτό, αλλά το να πάει εγκαίρως σε γιατρό ώστε να το προλάβει αν είναι κάτι σοβαρό.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ίσως είναι αλλεργικό σόκ ..καλώς κοίταξες αν αναπνέει καλά, το θέμα είναι πως ίσως σε λίγο να μην αναπνέει καλά..
Αν είναι κάτι τέτοιο θέλει άμεση χορήγηση κορτιζόνης..δηλαδή να πάει άμεσα στον ιατρό ή έστω να επικοινωνήσεις άμεσα μαζί του..
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Επικοινώνησε επειγόντως με τον κτηνίατρο, εξήγησε του την κατάσταση, και εκείνος θα σου πεί τί πρέπει να γίνει. Ο σωστός κτηνίατρος θα βρεί τρόπο να τον εξετάσει και εν ανάγκη θα σπεύσει και επί τόπου.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Σαν τσιμπημα απο φιδι ακουγεται, αλλα τρεξε αμεσως στον γιατρο. Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν το αναβαλλεις ουτε λεπτο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95