Πρόβλημα Cherry Eye


panousis

New Member
7 Ιανουαρίου 2014
2
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ CAVALIER KING CHARLES KAI EXEI ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ CHERRY EYE.ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Ο ΑΔΕΝΑΣ ΑΥΤΟΣ.ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ,ΜΕ ΠΡΟΕΓΧΕΙΡΙΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ,ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΦΤΑΝΕΙ ΤΑ 450 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ;
 
Last edited by a moderator:


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλώς ήρθες!
Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα και μια τρίτη γνώμη γιατί ομολογώ πρώτη φορά ακούω πως πρέπει να επανατοποθετηθεί και όχι να αφαιρεθεί.. και όσες περιπτώσεις γνωρίζω το έχουν αφαιρέσει.
Το κόστος μου φαίνεται υπερβολικό χωρίς όμως να έχω ανάλογη εμπειρία.
Όπως και να 'χει περαστικά σας!
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλώς ήρθες!
Όντως απ'όσο ξέρω κι εγώ υπάρχουν 2 μέθοδοι, η αφαίρεση και ο "ενταφιασμός" (αν το λέω σωστά). Δεν έχω ιδέα ποια μέθοδος προτιμάται και γιατί. Το κόστος μου φαίνεται κι εμένα μεγάλο.
Αφού είσαι Αθήνα, θα μπορούσες να πάρεις και μια τρίτη γνώμη, από κτηνίατρο-οφθαλμίατρο κατά προτίμηση. Πολύ καλή εμπειρία έχω από την κ. Ζάκκα Μαρία στο Παγκράτι, αλλά υπάρχουν κι άλλοι.

Περαστικά στο σκυλάκι σου!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επειδη εχω σκυλο με ξηροφθαλμια- ξερω πολυ καλα, τι προβληματα μπορουν να προκυψουν απο αυτο!!

Οταν αφερειται αυτος ο αδενας, στο μελλον ο σκυλος θα εχει μεγαλες πιθανοτητες να παθει ξηροφθαλμια, για αυτο πλεον εχουν ξεφυγει απο την μεθοδο το να αφαιρουν τον αδενα, αλλα τον βαζουν στην θεση του!
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Υπάρχει βέβαια η πιθανοτήτα με τον ενταφιασμό, σε λίγο καιρό να επανέλθει στην πρότερη θέση του ο αδένας. Και τότε θα έχει πάει τζάμπα το χειρουργείο. Δυστυχώς το έζησα με σκυλάκο με μεγάλο πρόβλημα και σε ένα μήνα από την επέμβαση ο αδένας ξαναπετάχτηκε.
 


molly

Member
20 Φεβρουαρίου 2013
6
0
athens
καλησπέρα ,αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα κ εγω με τη δικια μου ενα μαλτεζ κ στα 2 ματια. ακόμα δεν έχω κάνει κάτι. πήρα κ δεύτερη γνώμη από κτηνίατρο οφθαλμίατρο και μου είπω πως πρέπει να ενταφιαστεί με κόστος 350 το κάθε μάτι κ αν γινουν μαζί 500 και τα 2.. όπως καταλαβαίνεις λίγο δύσκολο να διαθέσω τόσα για κατι που μπορεί να ξαναπεταχτεί. αφήστε που αγχωνομαι κ με την αναισθησια γτ πρόσφατα έχασε έτσι μια φίλη μου τη σκυλίτσα της μόλισ 5 χρονων.τελικά εσύ τι έκανες ??? επίσης που την πήγες μπας κ παρω κ τριτη κ τεταρτη γνώμη γτ πραγματικά δεν έχω είδεα τι να κάνω ..
 




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
molly εάν ρωτάς εμένα δεν τον ξαναπήγα. Φοβάμαι για την αφαίρεση μήπως του δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα και ειδικά εφόσον είναι αδέσποτος μήπως του συμβεί κάτι χωρίς να το αντιληφθώ.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ειχε εμφανισει ο δικος μου οταν ηταν 4 μηνων κ στα 2 ματια.

Εννοειται κανουμε ενταφιασμο-επανατοποθετηση,γιατι αν τον αφαιρεσουν το σκυλι θα εχει θεμα με ξηροφθαλμια,κολλυρια σε ολη του τη ζωη.Οταν λεμε ενταφιασμο-επανατοποθετηση,εννοουμε οτι τον ξαναβαζουν μεσα κ τον ραβουν.

Απλα να εχει κλεισει οπωσδηποτε τον 1 χρονο ζωης το κουταβι,να εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη του δηλ,γιατι διαφορετικα θα ξαναβγει.

Του ειχα κανει την εγχειριση στους 5 μηνες κ ξαναβγηκε αλλες 2 φορες συντομα. Την τριτη φορα την εκανα οταν εκλεισε 1 χρονο το σκυλι κ ολα καλα. Μετα απο πολυυυυυ καιρο το εμαθα απο τυχη οτι οι 2 πρωτες εγχειρισεις δεν πετυχαν λογω ηλικιας απο αλλο κτηνιατρο κ οχι απο αυτον που μου εκανε τις εγχειρισεις. Δυστυχως,δεν το λενε,ακριβως για να ξανακανουν εγχειριση κ να πληρωθουν ξανα.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Στη δική μου περίπτωση πάντως ο σκύλος είναι τουλάχιστον 2,5 ετών. Ίσως και παραπάνω
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το μπουλντογκ που απόκτησα πρόσφατα εμφάνισε και στα δυο ματάκια cherry eye και θα του κάνω επέμβαση στην κα. Ταπουτη στην Χαλκίδα η οποία συνδυάζει και τις δυο μεθόδους ( ενταφιασμό και μερικό κόψιμο του άδενα) ώστε να μην υπάρξει υποτροπή και να συνεχίσει να παράγει δάκρυα ο αδενας. Το κόστος ειναι κάτω απο 300€


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


natilo

Active Member
3 Ιουλίου 2017
28
13
35
Καλημέρα σας,
Ειχα φυγει χθες για μονοημερο γ αφησα το σκυλο μ στους γονεις μου, γυρνωντας σημερα το πρωι αντικριζω αυτο το θεαμα..αμεσως σκεφτηκα πως μαλλον προκειται για cherry eye.
Αυριο θα παω ατο κτηνιατρο καθως σημερα ειναι κλειστα.
Τι γνωνη εχετε;
Ως συνηθως οι δικοι μ δεν ξερουν πως εγινε.
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Mοιάζει με Cherry eye στην αρχή του. Μην πανικοβάλλεσαι πάντως - προσοχή σε τι θα πει ο κτηνίατρος μόνο, δεν το κόβουν πια (όπως έκαναν παλιότερα και κάποιοι μπορεί να εξακολουθούν να το κάνουν και σήμερα) αλλά κάνουμε "ενταφιασμό".
 


natilo

Active Member
3 Ιουλίου 2017
28
13
35
Mοιάζει με Cherry eye στην αρχή του. Μην πανικοβάλλεσαι πάντως - προσοχή σε τι θα πει ο κτηνίατρος μόνο, δεν το κόβουν πια (όπως έκαναν παλιότερα και κάποιοι μπορεί να εξακολουθούν να το κάνουν και σήμερα) αλλά κάνουμε "ενταφιασμό".
Ευχαριστω πολύ !θα την αφησω να δω τι θα μ πει κ αν μου αναφερει κοψιμο θα ψαχτω αλλου..να ρωτησω κατι τελευταιο ..σε περιπτωση π μου πει να δοκιμασουμε με σταγονες πρωτα μήπως ειναι καποιος ερεθισμός..να επιμεινω σε επεμβαση παρολο που ειναι στην αρχη του;
Το μονο που δεν θελω ειναι να ποναει το σκυλι μου.
Παντως απο διαθεση ειναι οπς παντα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ευχαριστω πολύ !θα την αφησω να δω τι θα μ πει κ αν μου αναφερει κοψιμο θα ψαχτω αλλου..να ρωτησω κατι τελευταιο ..σε περιπτωση π μου πει να δοκιμασουμε με σταγονες πρωτα μήπως ειναι καποιος ερεθισμός..να επιμεινω σε επεμβαση παρολο που ειναι στην αρχη του;
Το μονο που δεν θελω ειναι να ποναει το σκυλι μου.
Παντως απο διαθεση ειναι οπς παντα.
Θα σου λεγα να πας απευθείας σε οφθαλμίατρο κτηνίατρο - στη θέση σου θα δοκίμαζα τη Ζάκκα που αν και δεν έχω πάει (ακόμα) έχω ακούσει/διαβάσει καλά. Δεύτερη επιλογή Παπαϊωάννου και Λιαπής, όπου εκεί βέβαια με κάθε επέμβαση αφήνεις κι ένα νεφρό...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
θα την αφησω να δω τι θα μ πει κ αν μου αναφερει κοψιμο θα ψαχτω αλλου...
Η λογική κατ' εμέ σκέψη, είναι να συζητήσεις μαζί του, το "γιατί" σκέφτεται την όποια επιλογή σου προτείνει, ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά, και τι εναλλακτικές μπορεί να υπάρχουν. Και συγχρόνως, μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Γιατρού!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν ειναι οπως φαινεται cherry eye, να ξερεις οτι ο σκυλος δεν ποναει, αλλα αναλογως ποσο τον ενοχλει (στην οραση) μπορει να το τριβει κ να το ερεθισει.
Επισης να ξερεις οτι για την εμφανιση του δεν φταιει τιποτα αλλο απο τα γονιδια του σκυλου κ η προπτωση μπορει να γινει κ χωρις εμφανη λογο, οπωτε διακαιως οι γονεις σου μπορει να μην καταλαβαν πως εγινε.

Δεν ειναι επειγουσα ιατρικη αναγκη ουτε ζητημα ζωης θανατου. Μιλα με κτηνιατρο για μια δυο η και παραπανω γνωμες κ αποφασισε. Γεγονος ειναι οτι πλεον προτεινεται ο ενταφιασμος κ οχι η αφαιρεση καθως ο αδενας αυτος συνδεεται με τα δακρυα του σκυλου κ η αφαιρεση του δημιουργει ξηροφθαλμια κ προβληματα στο μελλον.......
 


natilo

Active Member
3 Ιουλίου 2017
28
13
35
Η λογική κατ' εμέ σκέψη, είναι να συζητήσεις μαζί του, το "γιατί" σκέφτεται την όποια επιλογή σου προτείνει, ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά, και τι εναλλακτικές μπορεί να υπάρχουν. Και συγχρόνως, μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Γιατρού!
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτο θα κανω..επειδη της εχω εμπιστοσυνη θα ακουσω τι εχει να μου πει κ θα παω κ για μια δευτερη γνωμη κ αναλογως θα πραξω.αυτο που θελω εγω ειναι να μην εχει καποια ενοχληση η beasty μου!και να γινει καλα !
Αυτο με νοιαζει.
Ανυπομωνω να περασουν οι ωρες και να ερθει η αυριανη μερα.
 
  • Like
Reactions: mareco