Πρόβλημα!!!


Nedem

Member
27 Ιανουαρίου 2013
18
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Πρόσφατα προστέθηκε στην οικογένειά μας ένα τριών μηνών κοντά γερμανικό ποιμενικό θηλυκό. Έχω λοιπόν το εξής πρόβλημα. Όταν την σύστησα σε στον 10χρονο σκύλο αυτή τον κυνηγούσε για να παίξει ενώ εκείνος δεν ήθελε , με αποτέλεσμα αυτή να τον κυνηγάει συνέχεια και εκείνος να γριλίζει.. Έτσι πρέπει κάποιες ώρες την μέρα να την αφήνω μόνη της στην ταράτσα ενώ δε το θέλω. Έχει χώρο μεν , είναι μόνη της αρκετές ώρες δε.. Κυρίως το βράδυ.. Να αναφέρω ότι σπουδάζω και όταν φεύγω από το πατρικό μου την έχω μαζί μου στο διαμέρισμα που νοικιάζω. Αυτό γίνεται κάθε σ/κ (σχεδόν). Κάποιο μέλος που να είχε παρόμοια εμπειρία? Ή κάποιος να προτείνει κάτι για μια καλύτερη συμβίωση? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Crate συνιστώ κι εγώ.

Όσο για την επαφή με τον μεγάλο σκύλο..ζω το ίδιο. Σκέψου πως ένας 70χρονος άνθρωπος δεν έχει ούτε την όρεξη ούτε το κουράγιο να παίξει μηλάκια με ένα 5χρονο πιτσιρίκι.
Κάπως έτσι είναι κ τα σκυλιά.
 


Nedem

Member
27 Ιανουαρίου 2013
18
0
Γιατί δε της παίρνεις ένα crate αντί να την αφήνεις στην ταράτσα?
δε ξέρω αν είναι το ίδιο , προσπάθησα να την περιορίσω εκεί που κάθομαι και εγώ στο δωμάτιο μου με ένα λουράκι, αλλά έκανε σαν τρελό για να πάει στον μεγάλο.. Με το crate θα είναι διαφορετικά?
Ευχαριστώ! :)
Υ.Γ. Να σημειώσω ότι στην ταράτσα υπάρχει κανονικό σπίτι, δε μένει στο κρύο. Μόνο η μοναξιά με απασχολεί.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Απλά της γρυλίζει? Kαι εγώ crate θα πρότεινα για την μικρή ώστε να συνηθίζει ο ένας την παρουσία του άλλου εκ του ασφαλούς. Μην ανησυχείς που της γρυλίζει ο μεγάλος, διορθώσεις είναι και μαθαίνει πολλά το μικρό.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν έχει καμία σχέση ένα σκυλί δεμένο με ένα σκυλί περιορισμένο σε crate.
Αρκεί βέβαια να της το δείξεις σαν κάτι ευχάριστο και διασκεδαστικό. Διάβασε τα σχετικά θέματα.
Αλλιώς πήγαινε κάτσε μαζί της στο σπίτι στην ταράτσα :)

mad00lini τι είναι τα μηλάκια? :confused:
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Αν δεν το εχεις κανει, νομιζω οτι θα βοηθησει να τα πηγαινεις μαζι βολτα, οσο πιο συχνα μπορεις. Σε αυτην την περιπτωση ισως χρειαστεις την βοηθεια ενος ακομα. Ετσι σιγα σιγα ισως να συνηθισουν μαζι.
 


Nedem

Member
27 Ιανουαρίου 2013
18
0
Αν δεν το εχεις κανει, νομιζω οτι θα βοηθησει να τα πηγαινεις μαζι βολτα, οσο πιο συχνα μπορεις. Σε αυτην την περιπτωση ισως χρειαστεις την βοηθεια ενος ακομα. Ετσι σιγα σιγα ισως να συνηθισουν μαζι.
Αυτό το κάνω καθημερινά φίλε μου. Όσο για το να μήνω και εγώ στην ταράτσα , θα ήταν ωραίο αλλά ο χώρος(θέρμανση,μέγεθος,έπιπλα)δε το επιτρέπει(είναι κάτι σαν συνεργείο,λόγω της δουλειάς του πατέρα μου). Μάλλον θα δοκιμάσω με το crate.!
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά! Να είστε όλοι καλά.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα!Ίσα ίσα βλέπω κάτι που μπορεί να ωφελήσει την σωστή ανάπτυξη του κουταβιού!

Αν ο 10χρονος σκύλος είναι σωστά κοινωνικοποιημένος άφησε τον να διαχειριστεί το κουτάβι όπως θέλει!

Το εξιτάρισμα του κουταβιού για παιχνίδι το κόβει και καλά κάνει!Θα την εκτιμήσεις δεόντως αργότερα, πίστεψε με!
Η αδιαφορία που του περνάει σαν μήνυμα βοηθάει και αυτή!Και αυτό θα το εκτιμήσεις!
Σου κάνει την μισή δουλειά ο 10χρονος σκυλάκος και εσύ προσπαθείς να τα χωρίσεις!;)
Πολύ ωραία κοινωνικοποίηση θα είναι γιατί θα μάθει το κουτάβι να φέρεται ήρεμα και μαλακά σε έναν γεράκο που δεν έχει όρεξη!
Θα μάθει επίσης να συγκρατείται και να σκέφτεται την παρόρμηση της ηλικίας για παιχνίδι ή για ο,τιδήποτε!

Άσε να διορθώσει το κουτάβι!Σκύλος που είναι σωστός δεν θα έκανε κιχ σε κουτάβι!
Η διαφορά στην ηλικία είναι μεγάλη και είναι πιο εύκολο να προσαρμοστούν!
Βέβαια τα "φρένα" θα πρέπει να μπουν στο μικρό και όχι στον γεράκο!

Τα παραπάνω ισχύουν φυσικά ως γενική φιλοσοφία!Τα σκυλιά είναι δικά σου, εσύ τα ξέρεις και εσύ κανονίζεις τι και πως!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Στα δικά μου σκυλιά, λειτούργησε ακριβώς έτσι σωτήρια, όπως το λέει ο Στέλιος.

Ο μικρός πύρκαυλος, "αναγκάστηκε" πάρα πολύ γρήγορα, να ρίξει τους τόνους του μέσα στο σπίτι, γιατί κάθε φορά που λύσσαγε, έτρωγε ξύλο από τους άλλους. Οπότε, μέσα στο σπίτι, επικρατεί σιγή ιχθύος :)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα μικρη που ηταν πηγαινα σε εναν με ενα κολει καπου 13 η 15 χρονων ηταν,, η δικια μου ολο γυρω του τον ζαλιζε,, εκεινος γρυλλιζε γιατι τον ενοχλουσε,, οσπου μια δοση της τραβηξε μια δαγκωνια ,,, εβγαλε μια κραυγη η δικια μου και αυτο ηταν ,,, δεν το ξαναπλησιασε,,, ευτυχως που δεν ειχε δυναμη το κολει ειναι πολυ γερικο..,,,
 


Nedem

Member
27 Ιανουαρίου 2013
18
0
Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα!Ίσα ίσα βλέπω κάτι που μπορεί να ωφελήσει την σωστή ανάπτυξη του κουταβιού!

Αν ο 10χρονος σκύλος είναι σωστά κοινωνικοποιημένος άφησε τον να διαχειριστεί το κουτάβι όπως θέλει!

Το εξιτάρισμα του κουταβιού για παιχνίδι το κόβει και καλά κάνει!Θα την εκτιμήσεις δεόντως αργότερα, πίστεψε με!
Η αδιαφορία που του περνάει σαν μήνυμα βοηθάει και αυτή!Και αυτό θα το εκτιμήσεις!
Σου κάνει την μισή δουλειά ο 10χρονος σκυλάκος και εσύ προσπαθείς να τα χωρίσεις!;)
Πολύ ωραία κοινωνικοποίηση θα είναι γιατί θα μάθει το κουτάβι να φέρεται ήρεμα και μαλακά σε έναν γεράκο που δεν έχει όρεξη!
Θα μάθει επίσης να συγκρατείται και να σκέφτεται την παρόρμηση της ηλικίας για παιχνίδι ή για ο,τιδήποτε!

Άσε να διορθώσει το κουτάβι!Σκύλος που είναι σωστός δεν θα έκανε κιχ σε κουτάβι!
Η διαφορά στην ηλικία είναι μεγάλη και είναι πιο εύκολο να προσαρμοστούν!
Βέβαια τα "φρένα" θα πρέπει να μπουν στο μικρό και όχι στον γεράκο!

Τα παραπάνω ισχύουν φυσικά ως γενική φιλοσοφία!Τα σκυλιά είναι δικά σου, εσύ τα ξέρεις και εσύ κανονίζεις τι και πως!
χμ.. Το θέμα είναι οτι ο γεράκος δεν συναναστρέφοταν συχνά με άλλα σκυλιά . :/ Αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο. Το ενδεχόμενο να δαγκώσει θανάσιμα το μικρό υπάρχει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981