Πρόγνωση σεισμού 15"


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
15" Πρίν τον σεισμό ο σκύλος μυρίζει η αισθάνεται κάτι περίεργο στο δάπεδο, λίγο μετά τρέχει να βρεί τον ιδιοκτήτη.

[video=youtube;1MFzcl-kZHo]http://www.youtube.com/watch?v=1MFzcl-kZHo[/video]
 




ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
το είχα διαβάσει κάτι χρόνια πριν, ότι δηλαδή ''ο σεισμός στα σκυλιά γίνεται αντιληπτος, πολύ νωρίτερα από ότι σε εμάς'' και πως '' καταλαβαίνουν ότι κάτι τρέχει, δεν το βλέπουν απλά σαν τρέμουλο''
αλλά το να το βλέπεις , είναι όντως απίστευτο!
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
To επιβεβαιωνω μιας και καταγομαι απο περιοχη με συχνους σεισμους.Οχι μονο για σκυλους αλλα και για αλλα ζωα.
Φανταζομαι και οι υπολοιποι Πατρινοί μπορουν να το επιβεβαιωσουν.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι παντα θα επακολουθησει σεισμος μιας και τα ζωα αναστατωνονται και για αλλους λογους.Π.χ αστραπες κλπ.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Αλήθεια βρε παιδιά,έχετε ζήσει την εμπειρία να σας ειδοποιεί ο σκύλος σας για σεισμό?
Εμένα όσο καιρό τον έχω (ενάμιση χρόνο) δεν έτυχε δηλαδή να κάνει σεισμό για να δω κάποιοα αντίδραση πιο πρίν...
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Ναι αλλα οχι απο σκυλο,απο τον γατο μου ο οποιος ενω καθε μεσημερι καλοκαιριου ηταν μαζι μου στο υπνοδωματιο μου μια μερα που εκανε σεισμο,το 2008, ερχοταν μεχρι την πορτα νιαουριζε και εβγαινε εξω.Κια μετα απο κανα 5 λεπτο εκανε πολυ δυνατο σεισμο.
Στο χωριο ειναι και αλλοι που θυμουνται τετοια περιστατικα, και ειδικα οι ψαραδες που λενε οτι πριν απο σεισμο τα ψαρια δεν βγαινουν στα ανοιχτα.
Kαι να συμπληρώσω οτι πριν απο πολυ δυνατους σεισμους μπορουν και ανθρωποι να το καταλαβουν.
περιπου 1 δευτερολεπτο πριν απο καποιον δυνατο σεισμο προηγειται κατι σαν υποκωφος θορυβος.
 
Last edited:


joe

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2011
131
2
πατρα
και εμενα ο bolt αρχισαι να γαυγιζει σε μενα και μια φιλη μου και μας τραβουσε τα μανικια για να μας παει κατω απο το γραφειο χθες!!!
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μόνο μια φορά μου έτυχε... άρχισε να γρυλλίζει και να μυρίζει το πάτωμα. Στην αρχή νόμιζα οτι ήθελε να κάνει τσίσα και μετά άρχισα να κουνιέμαι...
Είναι αξιοπερίεργο το πως το νοιώθουν.
Τώρα κάθε φορά που τον βλέπω να μυρίζει το πάτωμα αγριεύομαι...
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Στο σεισμό που έγινε πριν λίγες μερες η Μουσούδα μου τινάχτηκε πάνω 1-2 δευτερόλεπτα πριν εγώ ακούσω το βουητό. Η Μπαλού κοιμόταν του καλού καιρού... αλλά είναι μωρό ακόμα.
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
περιπου 1 δευτερολεπτο πριν απο καποιον δυνατο σεισμο προηγειται κατι σαν υποκωφος θορυβος.

στο σπίτι μας αμέσως μετά τον υποκωφο θόρυβο και ακριβώς την ώρα που ξεκινάει ο σεισμός προσωπικά εγώ αναδίδω μια έντονη οσμή κοπράνων:oops:

το άλλο είναι οτι στη γειτονιά μου έχουμε έναν χέστη σκύλο ρε παιδι μουυυ, στο κάθε κούνημα (μετά το κουνημα) ξεσηκώνει όλη τη γειτονιά
όπως επίσης και αν ακουσει εντονο θόρυβο, ή αν εχει αστραπές ή αν φταρνιστεί κανειίς και κάνει έκο
αλλα πάντα μετά τον ήχο ή τον σεισμό ή ότι τον τρόμαξε:p
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
στο σπίτι μας αμέσως μετά τον υποκωφο θόρυβο και ακριβώς την ώρα που ξεκινάει ο σεισμός προσωπικά εγώ αναδίδω μια έντονη οσμή κοπράνων:oops:
Εγω παλι μετα απο τοσα χρονια και τοσους σεισμους στην Πατρα εχω παθει ανοσια,σε σημειο να μου λειπουν οι σεισμοι εδω που ειμαι τωρα.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Oχι μονο τα σκυλια, μα ολα τα ζωα αλλα λιγοτερο κ αλλα περισσοτερο διαισθανονται αν προκειται να συμβει κατι "κακο" πριν συμβει. Ακομη κ αυτες οι κατα πολλους χαζες αγελαδες.. Καποιοα ζωα ισως ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο αλλα..
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Στο σεισμο του 81 ειχα μια γατα , μολις που ειχε γεννησει και δεν πηγαινε να ταισει τα γατακια της για 2 μερες , με το ζορι την βαζαμε στο κουτι και αυτη πεταγοταν εξω και ερχοταν κοντα μας , απο την ημερα που εγινε ο δυνατος σεισμος, μετα καθοταν και τα ταιζε κανονικα
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
To επιβεβαιωνω μιας και καταγομαι απο περιοχη με συχνους σεισμους.Οχι μονο για σκυλους αλλα και για αλλα ζωα.
Φανταζομαι και οι υπολοιποι Πατρινοί μπορουν να το επιβεβαιωσουν.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι παντα θα επακολουθησει σεισμος μιας και τα ζωα αναστατωνονται και για αλλους λογους.Π.χ αστραπες κλπ.
Επιβεβαιωνω αρνητικα!:DΟ Φοιβος εχει ζησει αρκετους σεισμους απο τοτε που τον εφερα σπιτι.Δυο εξ'αυτων "καλοι" με προσφατο δειγμα ενα 5.1R.Ετυχε και στους δυο να ειναι στο οπτικο πεδιο μου...απλα δεν εκανε τιποτα.Απελπιστικα αταραχος και ξαπλα σαν να μην συνεβη τιποτα!!!Ή πηρε απο μενα και δεν νοιαζεται ή ξερει οτι δεν υπαρχει λογος να επεμβει και δεν μας ειδοποιει...:)
Να πω την αληθεια εχω διαβασει σχετικα με τα ηλεκτρομανγητικα κυματα της γης πριν απο σεισμο και την διαισθηση των σκυλων σε αυτα αλλά στην πραξη δεν εχω ζησει ποτέ κατι αντιστοιχο.:rolleyes:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Έχω την εντύπωση ότι το νιώθουν τα σκυλιά που μένου έξω ή αυτά που ζουν στο ισόγειο.Τα σκυλιά μας στο πατρικό που ζουσαν έξω,πάντα τρελαίνονταν νωρίτερα.Ο δικός μου,πράααααμα....
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Επιβεβαιωνω αρνητικα!
Δεν ξέρω εγω προσωπικά έχω δει μόνο αυτό το περιστάτικο με τον γατούλη μου αλλά εχω ακούσει χιλιαδες.
Νόμιζω οτι δεν μπόρεις να κάνεις πρόβλεψη σεισμού απο τα ζώα για τους λόγους που ανέφερα στο άλλο ποστ,
άλλα σίγουρα κατι διαισθάνονται.Πρέπει να μελετηθεί επιστημονικά.
Πάντως αυτο για το H/M κύματα παίζει.Και το σύστημα του Τσελέντη εκει βασίζεται
Το οτι κάποια σκυλιά δεν αντιδρούν μπορεί να έχει να κάνει και με το πόσο φοβούνται ή οχι.
Ο Λέννυ για παράδειγμα που έχει μια μικρή κροτοφοβία φοβάται πριν καν δει τον κεραυνό.Μολις αρχισει να βρέχει ταράζεται.
Σε σεισμό δεν τον έχω δει πως αντιδρά.

'Οπως επίσης φαντάζομαι σε μια πρόβλεψη θα παίζουν ρόλο και αλλα πραγματα οπως το ποσο κοντα ειναι το επικεντρο,το βαθος και λοιπα.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι αλλα οχι απο σκυλο,απο τον γατο μου ο οποιος ενω καθε μεσημερι καλοκαιριου ηταν μαζι μου στο υπνοδωματιο μου μια μερα που εκανε σεισμο,το 2008, ερχοταν μεχρι την πορτα νιαουριζε και εβγαινε εξω.Κια μετα απο κανα 5 λεπτο εκανε πολυ δυνατο σεισμο.
Στο χωριο ειναι και αλλοι που θυμουνται τετοια περιστατικα, και ειδικα οι ψαραδες που λενε οτι πριν απο σεισμο τα ψαρια δεν βγαινουν στα ανοιχτα.
Kαι να συμπληρώσω οτι πριν απο πολυ δυνατους σεισμους μπορουν και ανθρωποι να το καταλαβουν.
περιπου 1 δευτερολεπτο πριν απο καποιον δυνατο σεισμο προηγειται κατι σαν υποκωφος θορυβος.
Καλά, αυτός δεν ήταν σεισμός, ήταν "Παναγία βοήθα!"... Αλλα δυστυχώς δεν είχαμε το Ρασούλη ακόμα οπότε δεν γινόταν να παρατηρήσω κάτι..
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Παιδιά εμένα ο μικρός στον σεισμό της Πάρνηθας το '99 έκανε σαν τρελός πριν γίνει ο σεισμός....πολλές ανάσες....πήγαινε πέρα-δώθε και τέτοια...Και εμείς λέγαμε ότι κάτι άκουσε από έξω και ήθελε να βγει στο μπαλκόνι!!!! Έχουν τρελή διαίσθηση τελικά....