Πρόγραμμα σκύλου


Soso

Member
30 Σεπτεμβρίου 2021
13
15
43
Καλησπέρα στην παρέα.
Έχω ένα κουταβάκι, την Che.Ημιαιμο σχεδόν 4 μηνών.Ποκυ ζωηρό...Σε λίγες μέρες θα κάνει το τρίτο εμβόλιο και ξεκινάμε να βολταρουμε.Θελω τις συμβουλές σας.
Ποσες βόλτες χρειάζεται την μέρα κατά την γνώμη σας?Με πόση διάρκεια?
Με το φαγητό τι γίνεται?Πριν ή μετά την βόλτα?
Επίσης θέλω να την μάθω να τα κάνει έξω στην βόλτα.
Θα βοηθούσαν πολύ οι συμβουλές σας.
Θενκς!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα!! να σας ζήσει!! πόσα κιλά? μικρό μεγάλο? για στείλτε καμια φωτο..
 
  • Like
Reactions: Soso






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Κουκλί είναι :love:
Μαυρο ημίαιμο τυπου κυνηγοσκυλέ. Θα καλοπεράσετε :LOL: :LOL: :LOL:

Μολις ξεκινησετε τις βολτούλες ολα θα παρουν τον δρόμο τους. Υπομονή απλά, δε θέλει ιδιαίτερο αγχος, σταθερό πρόγραμμα ταίσματος (καλύτερα 20-30 μετα την βόλτα), "υποχρεωτικές" ώρες ξεκούρασης αλλιως δε σταματάνε (είναι σαν τα παιδιά που τα πιάνει υπερένταση), σχετικα συχνές μικρές βόλτες πχ 20λεπτες στα ίδια μέρη ωστε να νιώσει άνετα τα να αφήσει, επιβραβευση και χαρούλες οταν τα κάνει εκει που πρέπει.
Υπάρχουν πολλα σχετικά θέματα στο φορουμ.:)

Εαν έχετε την δυνατότητα να συμβουλευτείτε και κάποιον εκπαιδευτη 1-2 φορες στις πρωτες βόλτες θα σας βοηθήσει πολυ στο να αποφύγετε τυχόν μελλοντικά προβληματάκια.

Να σας ζήσει και περιμένουμε και μελλοντικές φωτο!
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έξοδοι θα κάνεις το λιγότερο 6-8 την ημέρα για τσισακια
Πιθανόν να θες κιαλλα.

Σε 3μηνων κουτάβι νομίζω μια βόλτα χαλαρά με στάσεις καλά είναι 30'. Αν είναι μεγαλόσωμα πες το μισό.

Κυρίως γεύμα δίνω μετά από βόλτα για λόγους ψυχολογικούς και εκπαιδευτικούς. Μόλις ηρεμισει και δεν λαχανιαζει πια θα ταισω.
 
  • Like
Reactions: Soso


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
σιγουρα 6 φορες την μερα.
εγω θα ελεγα πως 15 με 20 λεπτα την φορα ειναι μια χαρα. εννοειται χαρες μολις κανει τσισα η κακα και λιχουδιες.
το φαγητο και εγω το δινω μετα απο την βολτα. αμα εχει τρεξει και εχει λαχανιασει, περιμενε 30 λεπτακια να ηρεμισει και μετα δωστο. αμα κανατε απλα ενα χαλαρο περπατημα, μπορεις να το δωσεις και μολις ερθετε σπιτι.
 
  • Like
Reactions: Soso


Soso

Member
30 Σεπτεμβρίου 2021
13
15
43
Κουκλί είναι :love:
Μαυρο ημίαιμο τυπου κυνηγοσκυλέ. Θα καλοπεράσετε :LOL: :LOL: :LOL:

Μολις ξεκινησετε τις βολτούλες ολα θα παρουν τον δρόμο τους. Υπομονή απλά, δε θέλει ιδιαίτερο αγχος, σταθερό πρόγραμμα ταίσματος (καλύτερα 20-30 μετα την βόλτα), "υποχρεωτικές" ώρες ξεκούρασης αλλιως δε σταματάνε (είναι σαν τα παιδιά που τα πιάνει υπερένταση), σχετικα συχνές μικρές βόλτες πχ 20λεπτες στα ίδια μέρη ωστε να νιώσει άνετα τα να αφήσει, επιβραβευση και χαρούλες οταν τα κάνει εκει που πρέπει.
Υπάρχουν πολλα σχετικά θέματα στο φορουμ.:)

Εαν έχετε την δυνατότητα να συμβουλευτείτε και κάποιον εκπαιδευτη 1-2 φορες στις πρωτες βόλτες θα σας βοηθήσει πολυ στο να αποφύγετε τυχόν μελλοντικά προβληματάκια.

Να σας ζήσει και περιμένουμε και μελλοντικές φωτο!
Σε ευχαριστώ πολύ!Την άλλη εβδομάδα έχουμε το δεύτερο ραντεβού με τον εκπαιδευτή.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3