Πρόληψη κατά εξωπαράσιτων.


S

SwkDoG

Guest
Το καλοκαίρι έφτασε και πάντα τέτοιο καιρό οι περισσότεροι αρχίζουμε να ασχολούμαστε με το πως ο σκύλος μας δεν θα "πιάσει" ψύλλους,τσιμπούρια και πως θα αποφύγουμε και την περιβόητη σκνίπα του "κάλα-αζάρ".
Τα προϊόντα άφθονα και με αρκετά μεγάλο φάσμα,αλλά τι προτιμούμε οι περισσότεροι?!...
Με ποιούς τρόπους προφυλασόμαστε από τα ενοχλητικά αλλά και επιβλαβή παράσιτα?!...
Γνωρίζουμε και τα φυσικά προϊόντα που έχουν απωθητική και παρασιτοκτόνο δράση (όπως κιτρονέλα ή μελισσόχορτο ή Melissa officinalis,το σκόρδο,κ.α.) και πως να τα χρησιμοποιούμε?!...

Ανοίγω λοιπόν αυτό το επίκαιρο,πιστεύω,θέμα και περιμένω δικές σας απόψεις και εμπειρίες αλλά και τρόπους αντιμετώπισης... :)
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Εμείς για προστασία τον σκυλιών από τα διάφορα ζουζούνια χρησιμοποιούμε μια φορά το μήνα αμπούλα Frontline, και περιλαίμιο Scalibor τους καλοκαιρινούς μήνες (αλλάζουμε κάθε 3 μήνες), μέχρι τώρα δεν είχανε κανένα επισκέπτη στο τρίχωμα τους :D .
Από τα φυσικά ΄΄προϊόντα΄΄ ξερό ότι το σκόρδο έχει αντιβακτηριακές ειδικότητες να διώχνει τους ψιλούς και τα παράσιτα. Αν μαγειρεύουμε για τους τετράποδους μας φίλους μπορούμε να προσθέσουμε λίγο σκόρδο (1-3 σκελίδες) στο φαγητό τους.
Το σκόρδο έχει επίσης αντιβιοτική δράση εναντίον διάφορων ιώσεων, αλλεργιών και δρα στο οργανισμό σαν καρδιακή προστασία.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
περιλαιμιο και αλλαγη καθε 3 μηνες οπως πολυ σωστα ειπε η maggie...παντως ...ειναι να μην σου τυχει...τα κρουσματα της λεισμανιασεις συμφωνα με τους κτηνιατρους ειναι οντως αυξημενα στην χωρα μας....γιατι?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Νομίζω ότι βοιθάει το ελληνικό κλίμα στην αυξημένη λεϊσμανίαση – ζέστη και υγρασία, πάντως είναι απαραίτητο για αυτό να κάνουμε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο αιματολογικές εξετάσεις στα σκυλιά μας.
Για προστασία από τα κουνούπια βοιθάει κιτρονέλλα (στα φαρμακεία), ψεκάζοντας το τρίχωμα του σκύλου ειδικά βραδινές ώρες.
 


dimitris21

Member
20 Ιουνίου 2006
20
0
ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ
magi said:
Για προστασία από τα κουνούπια βοιθάει κιτρονέλλα (στα φαρμακεία), ψεκάζοντας το τρίχωμα του σκύλου ειδικά βραδινές ώρες.
Η κιτρονέλλα, χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος, ενοχλεί τα σκυλιά, οπότε δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο καλό είναι να τα ψεκάζουμε με αυτή.
 


S

SwkDoG

Guest
Αποφεύγοντας να ψεκάζουμε στο κεφάλι και αν δεν κάνουμε υπερβολές στη χρήση (τοπική ψεκασμοί μια φορά ανά 2-3 μέρες) δεν υπάρχει πρόβλημα στο 90% των περιπτώσεων.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
h kitronella ton diko mou ton enoxlei fobera se opoiodhpote shmeio.

emeis bazoume advantix ampoula kai stronghold ampoula ka8e mhna kai allazoume to scalibor ka8e 4 mhnes (6 mhnes den upoti8etai krataei???)

kapou eixa ena xarth me th syxnothta kalaazar alla den ton briskw...
pantws 8ymamai oti elege oti einai poly syxno sth mesogeio enw spanio sthn amerikh
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
αν βρεις το χαρτη ανεβασε τον ...θα εχει ενδιαφερων...και ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να γραφεις ΜΟΝΟ Ελληνικα σε παρακαλω...
 


leon

Member
29 Μαρτίου 2007
9
0
για τα εξωπαράσιτα ποιο σκεύασμα θεωρείτε αποτελεσματικότερο?το frontline ή το advantix?
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Γνωρίζω τρεις διαφορετικές περιπτώσεις ανθρώπων που τα σκυλιά τους κόλλησαν ψύλλους αν και είχαν αμπούλα Advantix. Προσωπικά χρησιμοποιώ (από αρχές Απριλίου έως τέλος Οκτωβρίου) 1 φορά το μήνα αμπούλα frontline και 1 κολάρο σκάλιμπορ (εκτός και αν πάμε σκυλοπανσιόν οπότε 2 βδομάδες πριν χρησιμοποιώ καινούριο σκάλιμπορ).Μέχρι σήμερα δεν έχω δει πάνω τους κανένα εξωπαράσιτο! :D
 


ctrouss

Active Member
29 Μαρτίου 2007
25
0
Glyfada
boxer ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΜΠΟΥΛΑ ADVANTIX ΚΑΙ ΑΜΠΟΥΛΑ STRONGHOLD ΜΑΖΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ? ? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Αυτή την Advantix μια φορά τη χρησιμοποίησα και ξυνόταν ο κακομοίρης ένα μήνα.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
την advantix την εχω κοψει εδω και πολλουυυυς μηνες. τωρα μονο frontline.
ΤΟΤΕ εβαζα την advantix και μια βδομαδα μετα τη stronghold. επισης και τη stronghold την εχω κοψει.
δινω milbemax καθε 8 μηνες περιπου μεχρι να το κοψω και αυτο μαχαιρι, προτιμω ΦΥΣΙΚΟΥΣ τροπους αποπαρασιτωσης

μακαρι να μπορουσα να κοψω και το frontline αλλα εχουμε το καλααζαρ εδω δυστυχως... :cry: :cry: :cry:

παντως μεταξυ advantix και frontline καλυτερα το 2ο
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
σκορδο,καρυδελαιο (και καρυδοψιχα νομιζω) [ΠΑΝΤΑ σε συνδιασμο με barf!!!!]

δυστυχως καρυδελαιο δεν εχω βρει ΑΚΟΜΑ!
υποτιθεται οτι εχει ο βασιλοπουλος, αλλα δεν εχω βρει..
υποτιθεται οτι εχει και το e... something(αυτο που κανουν παραγγελιες μεσω ιντερνετ και τα φερνουν κ σπιτι, πώς λεγεται δε θυμαμαι τωρα... :? )
αλλα ουτε εκει το εχουν κ δεν ξερουν καν ποτε θα το φερουν, αν και το δειχνουν στον καταλογο των προιοντων τους.

και μιας και το θυμηθηκα, αν καποιος ξερει πού μπορω να το βρω, πληζ..... ?!?!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Το frontline δεν προστατεύει από kalaazar. Προστατεύουν το Advantix, το κολάρο Scalibor, το σπρέυ Antiphlebotome και το Autan.

Για τον ίδιο σκοπό χρησιμοποιούνται αιθέρια έλαια όπως σιτρονέλλα και neem. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά είναι.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Skylos said:
Το frontline δεν προστατεύει από kalaazar.
πού το στηριζεις αυτο? εγω τουλαχιστον απο οσο εχω διαβασει προστατευει και απο το τσιμπημα της φλεβοτομου σκνιπας.

αν θελει καποιος να διαβασει περι καλαζαρ ζωων υπαρχει το leishmania.org αλλα ειναι ιταλικο
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
και μιας και το θυμηθηκα, αν καποιος ξερει πού μπορω να το βρω, πληζ..... ?!?!
Εγω ξερω!!! :wink:

Θυμασαι το μαγαζι στην Ζηνονος- με τα ειδη υγειηνης διατροφης- εκει εχει!!! Απο κει το εχω παρει και εγω!

Οσο για την προστασια του Frontline εναντια στην σκνιπα- δεν βρηκα πουθενα αναφορα, ουτε στο "parasitus ex." που το θεορω πρωτη σελιδα για "Leishmaniose", μιας που ο "ιδιοκτητης" της σελιδας ειναι ενας πολυ ψαγμενος γερμανος καθηγητης- παρασιτολογος, που εχει κανει και αρκετες ερευνες στην ελλαδα.

Αλλα εσυ του φορας και το Scalibor του δικου σου. Και ετσι θα ειναι οκ ετσι και αλλιως!
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
FrenchieFan said:
Εγω ξερω!!! :wink:

Θυμασαι το μαγαζι στην Ζηνονος- με τα ειδη υγειηνης διατροφης- εκει εχει!!! Απο κει το εχω παρει και εγω!

Οσο για την προστασια του Frontline εναντια στην σκνιπα- δεν βρηκα πουθενα αναφορα, ουτε στο "parasitus ex." που το θεορω πρωτη σελιδα για "Leishmaniose", μιας που ο "ιδιοκτητης" της σελιδας ειναι ενας πολυ ψαγμενος γερμανος καθηγητης- παρασιτολογος, που εχει κανει και αρκετες ερευνες στην ελλαδα.

Αλλα εσυ του φορας και το Scalibor του δικου σου. Και ετσι θα ειναι οκ ετσι και αλλιως!
μαλιστα... εγω λοιπον ειχα την εντυπωση οτι τον προστατευα και απο την π.. τη σκνιπα τοσους μηνες.. υπεροχα. μιας και το κολαρο δεν πιστευω ναναι αρκετο.. ειναι??? :?

απο leishmania.org
Per proteggere il cane dalle pulci sono molto efficaci i prodotti insetticidi spot-on (in fialette da spremere fra le scapole) come il fipronil (Frontline®) o l'imidacloprid (Advantage®). Questi prodotti sono validi - in genere - per tutti i problemi che possono essere indotti dalle pulci; esistono infatti altre formulazioni farmaceutiche che uccidono le pulci in seguito alla loro puntura, per cui non possono prevenire la DAPP.

μου ειχε διαφυγει οτι pulci σημαινει ψυλλοι και οχι δερμα γενικα...
κατι παραπανω απο ξεσκονισμα χρειαζεται η γλωσσα! μαλλον ολοκληρη απολυμανση θαπρεπε να τους κανω :shock:

και να η αποδειξη της στραβωμαρας
Consiglio: staccare la zecca con attenzione e distruggerne il corpo. Prevenzione con prodotti spot-on (Exspot® una volta al mese) o collari (Scalibor®: protegge per 6 mesi).

σα δεν ντρεπονται, να μιλανε για ψυλλους στη στηλη για το καλααζαρ, επιτηδες για να με μπερδεψουν :p :p :p :p

παντως χωρις πλακα, thanks παιδια, στο θεμα αυτο ζουσα σε αλλο κοσμο τοσους μηνες :?


Υ.Γ. Καλα ρε εγω νομιζα οτι τοπαιρνες απο Γερμανια το καρυδελαιο!!! δε μου το λεγες να τρεξω να παρω? :p
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
μαλιστα... εγω λοιπον ειχα την εντυπωση οτι τον προστατευα και απο την π.. τη σκνιπα τοσους μηνες.. υπεροχα. μιας και το κολαρο δεν πιστευω ναναι αρκετο.. ειναι???

Τιποτα δεν ειναι 100%!!
Αλλα αν δεν κανεις τον σκυλο σου καθε μηνα μπανιο- που ξερω, οτι δεν τον κανεις- εισαι αρκετα ενταξη!
Ασε που το χειμονα υποτιθεται οτι δεν εχει σκνιπες, αλλα μονο οταν η θερμοκρασια δεν κατεβαινει για τουλαχιστον 3 συνεχομενες νυχτες κατω απο 18 Βαθμους!



Υ.Γ. Καλα ρε εγω νομιζα οτι τοπαιρνες απο Γερμανια το καρυδελαιο!!! δε μου το λεγες να τρεξω να παρω?
Δεν με ρωτησες!!!