Πρότυπο Μαλινουά - με αφορμή τη Φένια


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ναι
γιαυτό λέγεται χαρακτήρας
είναι το χάραγμα του χρόνου πάνω στο ον

αλλά και το πρωτογενές υλικό παίζει μεγάλο ρόλο κι αυτό
ανάλογα το χαρακτικό υλικό τα σημάδια έχουν άλλη όψη

το πάπλωμα έχει την δική του ιστορία κι αυτό
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Κατάλαβα ... σαν το rott που του πιάνουμε τα δόντια. Είσαι στην ανατολή και είμαι στη δύση. ;)
και τα παπαρια του πιανουμε στην εκθεση...και οχι μονο του ροττ, αλλα και αλλων φυλων εργασιας-φυλαξης...πρεπει να μας φαει / φανε ?

ολοκληρη φυλη των μαλινουα θα καταστραφει απο ΕΝΑ μαλινουοειδες? εχεις ξεφυγει? καταστραφηκε το ροττι απο τα ροτβαιλεροειδη? ή το σεττερ απο τα σεττεροειδη? καλα εσυ μπορεις να θρηνησεις για το ενα...εγω οχι...ας ειν' καλα οι σεκιουριταδες!

Aκριβως.. δεν υπαρχει ασπρο η μαυρο συνηθως, συνηθως εχει γκρι:)
αντε γεια σου! αλλα εγω προτιμαω να λεω ολα τα χρωματα του ουρανιου τοξου αναμεσα...
 
Last edited by a moderator:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
και τα παπαρια του πιανουμε στην εκθεση...και οχι μονο του ροττ, αλλα και αλλων φυλων εργασιας-φυλαξης...πρεπει να μας φαει / φανε ?
Φυσικά, γι'αυτό το κρατάει από το κεφάλι ο ιδιοκτήτης του, για να μη σας φάνε.

ολοκληρη φυλη των μαλινουα θα καταστραφει απο ΕΝΑ μαλινουοειδες? εχεις ξεφυγει? καταστραφηκε το ροττι απο τα ροτβαιλεροειδη? ή το σεττερ απο τα σεττεροειδη? καλα εσυ μπορεις να θρηνησεις για το ενα...εγω οχι...ας ειν' καλα οι σεκιουριταδες!
Ούτε θρηνώ ούτε με ενδιαφερει το συγκεκριμένο, ούτε θα καταστραφεί η φυλή ... :confused: :confused: :confused: :D ούτε είπα τίποτα τέτοιο άρα μάλλον εσύ έχεις ξεφύγει ...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Είναι φιλικό και φιλήσυχο, με καλή συμπεριφορά προς τα παιδιά, πολύ αφοσιωμένο, υπάκουο, και πρόθυμο να εργαστεί. Η εμφάνισή του παραπέμπει σε στιβαρότητα - τραχύτητα, η συμπεριφορά του δειχνει αυτοπεποιθηση, σταθερότητα και έλλειψη φόβου. Αντιδρά στα εξωτερικά ερεθίσματα με μεγάλη επαγρύπνηση.
αυτο δεν ειναι το προτυπο?
Γιατι το να ακουμπας τα δοντια=κακο?
Που ειναι εκτος προτυπου? μαλλον το αντιθετο φαινεται εκτος
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και μιάς και μιλάμε για μαλινουά
τα απαυτάρια των μαλινουά είναι ευκόλως προσεγγίσιμα ή είναι επίσης αρνητικά σε τέτοιες στενές επαφές με αγνώστους?

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην γίνεται να υπακούσουν με παράγγελμα ότι τώρα θα ανεχτούν πολλά από έναν άγνωστο???:)
 




liajoe

Well-Known Member
Φυσικά, γι'αυτό το κρατάει από το κεφάλι ο ιδιοκτήτης του, για να μη σας φάνε.
Οι κριτές αντιδρούν έτσι τις περισσότερες φορές γιατί δεν ξέρουν
ΤΙ θα αντιμετωπίσουν, ΤΙ έχει κάνει ένας εκτροφέας τις
περισσότερες φορές με το σκύλο.

Και συγνώμη αλλά αν κρίνω απο το "πρότυπο" στο οποίο εσείς
συμφωνείτε, ότι πρέπει να έχει ένα π.χ. ροττ, τότε σίγουρα καλά
κάνει και φυλάει τα ρούχα του ο άνθρωπος. :p

Γιατί και κάποιος άλλος το έθεσε θέμα, οτι ένα τυπικό ροττ
δεν πρέπει να αφήνει κανένα να κοιτάει τα δόντια του.
Αν ναι πρέπει να αντιδράσει ... να τον φάει δηλαδή?
Έτσι, τυπικά? :D:D
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ρε ντενις μιλας για προτυπα.. Συγκρινεις λοιπον ενα μαλινουα που καθεται στον καναπε με ενα Ροτ που αφηνει να του πιασουν τα δοντια.
Παω σα καλο φυτο να διαβασω το προτυπο του Ροτ (να δω πως κολλανε τα δοντια) και βλεπω φιλησυχο και ηρεμο κλπ.
Δε με ενδιαφερει λοιπον να αλλαξω τοπικ, αλλα να καταλαβω πως οριζετε τα προτυπα.
Γιατι αν ενα φιλησυχο σκυλι δεν του αφηνει να του πιασουν τα δοντια κατι εχω καταλαβει η κατι μου λες λαθος.
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
xritaki, kokoni, liajoe
τα συζητησαμε αυτα στο υποφορουμ του ροτβαιλερ. Καποιοι εχουν την αποψη οτι δεν πρεπει να αγγιζεται το ροτβαιλερ στην εκθεση γιατι ετσι μαλακωνει ο χαρακτηρας της φυλης και χαμηλωνει το ενστικτο φυλακα. Δεν βασιζεται στο προτυπο αυτη, "εργασιακη" υποτιθεται λογικη ειναι, εγω εχω αντιθετη αποψη για τα σκυλια εργασιας και για τα μαλινουα και για τους γερμανικους ποιμενικους και για τα ντομπερμαν κλπ, ο σκυλος που εχει αυτοπεποιθηση και εχει κοινωνικοποιηθει βεβαια (αλλιως τι κανει στην εκθεση?) αγγιζεται, αυτος που πανικοβαλεται και παει να δαγκωσει ειναι χεστης...και αυτος που δαγκωνει γενικως και αδιακριτως ή δεν εχει κοινωνικοποιηθει σωστα, ή εχει μπερδεψει την εκθεση με την αυλη του (ο ιδιοκτητης) ή εχει μπερδεψει τον κριτη με θηραμα (ο σκυλος). Δεν κρινω μαλινουα και δεν ξερω αν οι κριτες τα ακουμπανε στην εκθεση, αλλα αν δεν τα ακουμπανε, εχουμε προβλημα και το προβλημα δεν προερχεται απο το σκυλο αλλα απο τον ανθρωπο...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
xritaki, kokoni, liajoe
τα συζητησαμε αυτα στο υποφορουμ του ροτβαιλερ. Καποιοι εχουν την αποψη οτι δεν πρεπει να αγγιζεται το ροτβαιλερ στην εκθεση γιατι ετσι μαλακωνει ο χαρακτηρας της φυλης και χαμηλωνει το ενστικτο φυλακα. Δεν βασιζεται στο προτυπο αυτη, "εργασιακη" υποτιθεται λογικη ειναι, εγω εχω αντιθετη αποψη για τα σκυλια εργασιας και για τα μαλινουα και για τους γερμανικους ποιμενικους και για τα ντομπερμαν κλπ, ο σκυλος που εχει αυτοπεποιθηση και εχει κοινωνικοποιηθει βεβαια (αλλιως τι κανει στην εκθεση?) αγγιζεται, αυτος που πανικοβαλεται και παει να δαγκωσει ειναι χεστης...και αυτος που δαγκωνει γενικως και αδιακριτως ή δεν εχει κοινωνικοποιηθει σωστα, ή εχει μπερδεψει την εκθεση με την αυλη του (ο ιδιοκτητης) ή εχει μπερδεψει τον κριτη με θηραμα (ο σκυλος). Δεν κρινω μαλινουα και δεν ξερω αν οι κριτες τα ακουμπανε στην εκθεση, αλλα αν δεν τα ακουμπανε, εχουμε προβλημα και το προβλημα δεν προερχεται απο το σκυλο αλλα απο τον ανθρωπο...
+100!:)Μπορει ο σκυλος να διαχωρισει τον κινδυνο ,την φυλαξη, απο το παιχνιδι.Τα προτυπα δεν λενε για επικίνδυνα ζωα.
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
στο σαμπφόρουμ εγώ δεν μπορώ να γράψω και εχω ένα τόνο ερωτήσεις και τρείς τόνους σχόλια
οπότε καλύτερα που δεν γράφω:)
 






μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
αν οποιος την παρει την εκτονωνει τοσο πολυ δεν θα εχει προβληματα YouTube - frenchring06

αλλιως :-|
Δηδ Σορρύ αλλά για να είναι ένα σκύλι mollinois πρεπεί να είναι εκπαιδευμένο για προσωποφύλαξη !!! αλλίος δεν είναι μαλλινουα !!!!

Ε τότε ρε παίδεια και όλλοι όσοι εχέται φυλές σχετικές με ΚΥΝΟΜΑΧΙΕΣ κατέβαστε τα σε παράνομα στοιχείματα για να είναι στο πρώτυπο της φύλης !!!!!!!!!!!!!!!!!! αμα δα !!! Και όσοι ποιμενικα πάρτε πρόββατα !!!!!
και όσοι κυνηγιού πάρτε τα βούνα με την κάραμπινα ανα χέιρας !!!!

Και κάτι αλλό για την φύλαξη !! όποις εχει σκύλι για τετοια δούλεια και δεν είναι όργανο ασφαλείας μου θύμιζει αυτούς που μαθαίνουνε πολέμικες τέχνες για αυτόαμυνα ( οι όποιες πλεων εξέλήχθηκαν σε άθλημα όπως και έπρεπαι ) !!!!! ρε αμα στην πέσει ο αλλός σήμερα κάτι θα κραταέι μην ταλαίπορεις το ζώο !!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Δηδ Σορρύ αλλά για να είναι ένα σκύλι mollinois πρεπεί να είναι εκπαιδευμένο για προσωποφύλαξη !!! αλλίος δεν είναι μαλλινουα !!!!
για να ειναι αληθινο προς τον ρολο υπαρξης και δημιουργιας του. ΝΑΙ

Ε τότε ρε παίδεια και όλλοι όσοι εχέται φυλές σχετικές με ΚΥΝΟΜΑΧΙΕΣ κατέβαστε τα σε παράνομα στοιχείματα για να είναι στο πρώτυπο της φύλης !!!!!!!!!!!!!!!!!! αμα δα !!! Και όσοι ποιμενικα πάρτε πρόββατα !!!!!
και όσοι κυνηγιού πάρτε τα βούνα με την κάραμπινα ανα χέιρας !!!!
δηλαδη επειδη εχουν εκλειψει οι λογοι δημιουργιας των περισσοτερων φυλων πρεπει να εκφυλισουμε και αυτες τις λιγες που υφισταται ακομα τροπος και κυριος εκτροφεις και ιδιοκτητες που μενουν προσυλωμενοι σε αυτους?



Και κάτι αλλό για την φύλαξη !! όποις εχει σκύλι για τετοια δούλεια και δεν είναι όργανο ασφαλείας μου θύμιζει αυτούς που μαθαίνουνε πολέμικες τέχνες για αυτόαμυνα ( οι όποιες πλεων εξέλήχθηκαν σε άθλημα όπως και έπρεπαι ) !!!!! ρε αμα στην πέσει ο αλλός σήμερα κάτι θα κραταέι μην ταλαίπορεις το ζώο !!!
ολα αυτα ειναι περισοτερο ψυχολογικα παρα πρακτικα και δεν μπορεις να κατηγορησεις κανεναν αν θελει να εξασφαλισει μεσα για την ασφαλεια του
αν και πραγματικα θα ηθελα να μου πεις απο αυτους που κρατανε κατι θα μπορουσαν να πετυχουν ενα μαλινουα που ερχεται full speed!