Πρώτες βόλτες


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Παιδιά καλησπέρα... Εδώ και μια εβδομάδα αρχίσαμε τις βόλτες μας με την cherry μου.Γεματη χαρά βγαίνει από την πόρτα και φυσικά μυρίζει και τραβάει προς όλες τις κατευθύνσεις.. :giggle: μέχρι να ακούσει γαύγισμα.. τότε η ουρά εξαφανίζεται και τρέχει να γυρίσει σπίτι.. Ασε δε αν κάποιο ήσυχο και φιλικό σκυλάκι έρθει να την μυρίσει... χορεύει ζεμπεκιες για να ξεφύγει μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ έτσι ώστε να την βοηθήσω?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα! Για τα γαβγίσματα (ή το λεωφορείο που σταμάτησε μπροστά σας ενώ περιμένατε να διασχίσετο το δρόμο, τις θορυβώδεις εξατμίσεις και άλλα χαριτωμένα :)) δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα για να τα αποφύγεις. Εσύ συνέχισε να περπατάς σα να μη συμβαίνει κάτι. Αν μπορείς να της αποστάσεις την προσοχή από τα γαυγίσματα και να εστιάσει σε σένα ακόμα καλύτερα, πχ. μίλα της, (αν το έχει μάθει) ζήτα της να κάτσει. ασ'την δυο δευτερόλεπτα και συνεχίστε, αν έχεις ήδη αυτά τα σιχαμένα-παιχνίδια-που-σκούζουν-αλλά-τους-αρέσουν παίρνε το μαζί στη βόλτα, θα σου χρειαστεί γενικώς είτε ως ανιπερισπασμός είτε όντως για να παίξετε. Τέτοια πράγματα.
Προσωπικά προσπαθώ απλά να πείσω τον σκύλο να προχωρήσει. χωρίς να τον σέρνω αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να τραβήξω λίγο. Σε συνδυασμό με χαρωπές φωνούλες "Έλα! Πάμε!" και πλατύ χαμόγελο, συνήθως ξεκουνάει - απρόθυμα, αλλά θα πάει προς τα εκεί που θέλω. Επειδή σκύλος με σκύλο διαφέρει, μπορείς να κλιμακώσεις τις αντιδράσεις σου.

Εκεί που μπορείς να κάνεις κάτι για να τη βοηθήσεις, είναι με τα άλλα σκυλάκια. Αυτό που θα κάνεις, είναι... να μην τα αφήνεις να πλησιάζουν! Τουλάχιστον μέχρι ο σκύλος σου να δείξει ότι θα ήθελε κάτι τέτοιο. Αν τα σκυλιά έχουν ιδιοκτήτη, φωνάζεις από μακριά να τα μαζέψει (αν είναι λυτά) ή άλλαξε λίγο την πορεία σου αν είναι δεμένα. Αν είναι αδέσποτα δυσκολεύει λιγάκι, αλλα σε γενικές γραμμές κυκλοφορούν σε συγκεκριμένους χώρους που μπορείς σε πρώτη φάση να αποφύγεις.
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Καλησπέρα! Για τα γαβγίσματα (ή το λεωφορείο που σταμάτησε μπροστά σας ενώ περιμένατε να διασχίσετο το δρόμο, τις θορυβώδεις εξατμίσεις και άλλα χαριτωμένα :)) δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα για να τα αποφύγεις. Εσύ συνέχισε να περπατάς σα να μη συμβαίνει κάτι. Αν μπορείς να της αποστάσεις την προσοχή από τα γαυγίσματα και να εστιάσει σε σένα ακόμα καλύτερα, πχ. μίλα της, (αν το έχει μάθει) ζήτα της να κάτσει. ασ'την δυο δευτερόλεπτα και συνεχίστε, αν έχεις ήδη αυτά τα σιχαμένα-παιχνίδια-που-σκούζουν-αλλά-τους-αρέσουν παίρνε το μαζί στη βόλτα, θα σου χρειαστεί γενικώς είτε ως ανιπερισπασμός είτε όντως για να παίξετε. Τέτοια πράγματα.
Προσωπικά προσπαθώ απλά να πείσω τον σκύλο να προχωρήσει. χωρίς να τον σέρνω αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να τραβήξω λίγο. Σε συνδυασμό με χαρωπές φωνούλες "Έλα! Πάμε!" και πλατύ χαμόγελο, συνήθως ξεκουνάει - απρόθυμα, αλλά θα πάει προς τα εκεί που θέλω. Επειδή σκύλος με σκύλο διαφέρει, μπορείς να κλιμακώσεις τις αντιδράσεις σου.

Εκεί που μπορείς να κάνεις κάτι για να τη βοηθήσεις, είναι με τα άλλα σκυλάκια. Αυτό που θα κάνεις, είναι... να μην τα αφήνεις να πλησιάζουν! Τουλάχιστον μέχρι ο σκύλος σου να δείξει ότι θα ήθελε κάτι τέτοιο. Αν τα σκυλιά έχουν ιδιοκτήτη, φωνάζεις από μακριά να τα μαζέψει (αν είναι λυτά) ή άλλαξε λίγο την πορεία σου αν είναι δεμένα. Αν είναι αδέσποτα δυσκολεύει λιγάκι, αλλα σε γενικές γραμμές κυκλοφορούν σε συγκεκριμένους χώρους που μπορείς σε πρώτη φάση να αποφύγεις.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές..η αλήθεια είναι πως με στεναχωρεί όλο αυτό γιατί νομίζω πως δεν μπορεί να ευχαριστηθεί την βόλτα της και φοβάμαι μην γίνει φοβική.. Χρήματα για εκπαιδευτή δεν περισσεύουν αυτή την στιγμή, οπότε παλεύω μόνη μου, να γίνει η cherry ένα ευτυχισμένο, υγιές και (όσο μπορώ ) ισορροπημένο σκυλί.

Υ.γ Τίς βιολογικές της ανάγκες, ούτε λόγος να τις κάνει στην βόλτα... όλα στο μπαλκόνι με το που γυρνάμε ☺
Υ.γ 2 στα σιχαμενα παιχνίδια που σκουζουν "έκλαψα"
 
  • Like
Reactions: spyv


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Βγαίνεις από ένα γνώριμο και ασφαλές περιβάλλον - το σπίτι σου, και βρίσκεσαι ξαφνικά σε ένα καινούργιο κόσμο. Αυτός ο κόσμος έχει θορύβους, μυρωδιές, ανθρώπους, ζώα, δέντρα - α ναι, τα περισσότερα από αυτά σου ρίχνουν και 30 κεφάλια, και δεν ξέρεις και τι μπορεί να θέλουν από σένα. Έξτρα μπόνους, όλα αυτά συμβαίνουν ταυτόχρονα, να μην ξέρεις από που να φυλαχτείς :)

Σιγά σιγά θα μάθει τη βόλτα, και θα την ευχαριστιέται, και θα της αρέσει! Δε μπορώ να σου πώ πόσο κρατάει το "σιγά σιγά", είναι διαφορετικό για κάθε σκύλο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εσύ φρόντισε να της είναι όσο πιο ευχάριστη μπορείς. Πάνω απ' όλα, παρατήρησε το σκυλάκι σου. Θέλεις να μάθεις τι της αρέσει, τι την τρομάζει, τι την ανησυχεί, για να μπορείς να αντιδράς αντίστοιχα.
Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά σημαντικά και θα χρειαστεί να επιμείνεις, π.χ. να είναι ήρεμη ενώ υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι ή ζώα γύρω σας στο πεζοδρόμιο. Κάποια άλλα είναι υποκειμενικά σημαντικά - για εσένα και το σκύλο σου. Έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής σου, το μέρος που μένεις, τον χαρακτήρα του σκύλου σου... Αυτά τα ορίζεις εσύ και κανένας άλλος.
Και υπάρχουν και κάποια πράγματα που είναι άχρηστο και αχρείαστο να πιέζεις το σκύλο σου, όπως το να παίζει με άλλα σκυλιά ή να ανέχεται τον κάθε άγνωστο που θέλει να τον χαϊδολογήσει... Για να μην παρεξηγηθούμε, άλλο πράγμα το δεν θέλει παρέες και δεν την αναγκάζω να κάνει, άλλο πράγμα το πλησιάζει σκύλος ή άνθρωπος και βρίσκομαι με ένα σκύλο εκτός ελέγχου.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις γενικώς στο φόρουμ όσα περισσότερα θέματα μπορείς. Ακόμα και φαινομενικά άσχετα με τις ερωτήσεις σου, συχνά έχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Για αρχή κάνε μια αναζήτηση με τη λέξη "κοινηνικοποίηση". Δούλεψε τις εντολές σας μέσα στο σπίτι, συχνά, και ξανά, και ξανά. Πρώτα θα μάθει να σε ακούει και να σε εμπιστεύεται στο σπίτι, και πολύ αργότερα έξω.
Υπομονή, επανάληψη, και όσο το δυνατόν προσπάθησε να ελέγξεις το περιβάλλον της βόλτας σας. Ο βαθμός δυσκολίας καλύτερα να ανεβαίνει σταδιακά!
Α ναι, και το κατουροχέσιμο έξω συχνά παίρνει παραπάνω χρόνο απ' όσο ελπίζει κανείς!!
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Νέα από το μέτωπο..
Η μου ενώ τα μαντρωμενα που την γαυγιζουν τα τρέμει.. σήμερα που συναντήσαμε μια πανέμορφη πιτμπουλινα ενος γείτονα που την είχε βγάλει βόλτα (με το λουρί της φυσικά) ξεπατωθηκε να της γαυγιζει.. αφού λέω του ανθρώπου : μην πλησιάζεις γιατί θα σάς φάει το θηρίο και φυσικά έλιωσε στα γέλια... τί θα κάνω δεν ξέρω.. έτσι μου επιδεινώνει και τον φόβο που έχω για το αν συναντήσουμε αδέσποτο... Είναι προκλητική η δεσποινίς.. εγώ πάντως αν ήμουν η πιτμπουλινα κι είχα την "τσίχλα" να μου γαυγιζει έτσι...εεεε θα της το έδινα ένα φιλί με δόντι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf