Πρώτη βόλτα χωρίς λουρί


poliklitos-maria

Active Member
29 Ιουνίου 2011
27
0
Καλησπερα και παλι παιδια!!!To JRT μου ειναι 9 μηνων και μεχρι στιγμης τη βγαζω βολτα μονο με λουρι.δε ξερω ποτε θα ειναι η καταλληλη στιγμη να το κανω χωρις αυτο.ειναι λιγο ατιθαση η συγκεκριμενη ρατσα οπως πολλοι γνωριζετε και πιστευω οτι μολις δει καποιο γατακι θα μου τη κανει.μονο στη παραλια την εβγαζα αλλα τωρα που χειμνιασε??αν δε δοκιμασω βεβαια δε θα καταλαβω ποτε μπορω να το κανω αλλα συγχρονως φοβαμαι.Στο σπιτι βεβαια ειναι αρκετα υπακουη στο ελα και στο μεινε αλλα δε ξερω αν θα εχω εξω το ιδιο αποτελεσμα!!!


Σας ευχαριστω πολυ!!!!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
καλό είναι να αποφεύγουμε να έχουμε τα σκυλιά λυτά,για προσωπική τους ασφάλεια κυρίως.Υπάρχουν αυτοκίνητα,γάτες που μπορούν να του αποσπάσουν την προσοχή,κανένας καβγάς με αδέσποτα που δε θα μπορέσεις να επέμβεις τόσο εύκολα κλπ κλπ
 


poliklitos-maria

Active Member
29 Ιουνίου 2011
27
0
ναι σιγουρα, συμφωνω σε αυτο που λες.δε πρεπει ομως να ειναι που και που χωρις λουρι για να μπορει να εκτονωθει και τρεξει οσο μπορει μεχρι να ''σκασει''??ποσο μαλλον juck russell που τους ειναι απαραιτητο.να τη παω στο βουνο?και να φαει καμια φολα?γιατι εμεις εδω στη Κρητη εχουμε και τους ''καλοψυχους'' κυνηγους ξερεις οπως και αλλου!!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκυλος απογορευεται να κυκλοφορει χωρις λουρι!
Αν θελεις να εκτονωνεται να πηγαινετε σε περιφραγμενους χωρους και εκει μεσα καντε οτι σας κατεβει στο κεφαλι!
Απο οσο μπορω να κρινω απο το υφος των γραφομενων σας δεν ξερετε και δεν μπορειτε να καταλαβαιτε τι μπορει να παθει ο σκυλος η τι μπορει να προξενησει!
Υπαρχουν λυσεις για την εκτονωση του σκυλου μας...
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Πρώτον απαγορεύετε ο σκύλος να κυκλοφορεί ελεύθερος [-X
και δεύτερον δεν κατάλαβα αυτό το σχόλιο για τους κυνηγούς…..:mad:
 


poliklitos-maria

Active Member
29 Ιουνίου 2011
27
0
χαχα.ηρεμα φιλε μου.δε τα εχω με ολους τους κυνηγους!!!!το σοι μου ειναι ολοι κυνηγοι!!τα εχω με αυτους που σκορπανε φολες στα βουνα να δηλητηριασουν αγρια ζωα κλπ και παρα ολα αυτα την εχουν πατησει πολλοι γνωστοι μου και στο παραπεντε γλιτωσανε τα σκυλια τους!!

Στελιο για αυτο εθεσα το ερωτημα σε εσας που ξερετε κατι παραπανω να με βοηθησετε!!!να μη τυρρανιομαστε και εγω και η κιρα μου!!
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Θα αφήσεις το σκυλάκι να εκτονωθεί χωρίς λουρί μόνο σε χώρους περιφραγμένους απ'οπου δεν θα θα μπορεί να την κοπανήσει. Εμείς πχ κάθε βράδυ πηγαίνουμε σε ένα γηπεδάκι μπάσκετ το οποίο είναι περιφραγμένο και μόνο εκεί τον αφήνω χωρίς λουρί. Οκ, δεν είναι και 100 στρέμματα το γηπεδάκι, αλλά μια χαρά τρέχει και κάνουμε και εκπαιδευσούλα ανευ λουριού με την ευκαιρία.

Από 'κει και πέρα θα σου πρότεινα, πολύ φιλικά, τη βόλτα χωρίς λουρί να την ξεχάσεις. Οι κίνδυνοι είναι τόσοι που δεν φαντάζεσαι. Από μια γάτα που μπορεί να δει και να την κυνηγήσει (και μην περιμένεις να δει πρώτα αν έρχεται αυτοκίνητο), ακόμη και να χαθεί δηλαδή το σκυλάκι μπορεί αν το βάλει σκόπο να πιάσει τη γάτα (άντε τρέχα να τον πιάσεις...). Επίσης αφού υπάρχει έντονο το πρόβλημα με τις δηλητηριάσεις ζώων, ένα παραπάνω που ο σκύλος θα πρέπει να είναι στο λουρί και υπο την επιτήρηση σου συνέχεια μην τσιμπήσει τίποτα από κάτω... Χώρια οι σκυλοκαυγάδες που επίσης αναφέρθηκαν παραπάνω.

Αν τα ζυγίσεις, θα δεις οτι πραγματικά δεν αξίζει. Παρά μόνο σε έναν πολύ καλά περιφραγμένο χώρο και μη σου πω ακόμα κι εκεί να τσεκάρεις πρώτα και για κανα "σαλαμάκι". Είναι αυτό που λένε "προσέχουμε για να έχουμε" :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ούτως ή αλλιώς η εκτόνωση δεν είναι συνώνυμη μόνο με τρέξιμο και στρεεεεμματα και δώσε και πάρε κτλ...υπάρχει και η πνευματική εκτόνωση όπως η εκπαίδευση που λέει ο ομόσταβλος κύριος από πάνω μου:D!
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
για χωρίς λουρί θέλει εκπαιδευση που ξεκινάει με το λουρί ... πολλοί θεωρούν κάτι εύκολο να βγαλουν βόλτα με το λουρί το σκύλος τους αλλά 9 στους 10 που βλέπω εγω το κάνουν λάθος ... Αν σκύλος δουλεψει το μυαλό του 20 λεπτά όπως πρέπει έιναι σαν τρέχει μία ώρα ΙΜΟ
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Jack Russell με τέτοια άψογη υπακοή...που θα ακούσει το ελα ...όταν έχει βάλει στο στόχαστρο κάτι που κινείται και τρέχειιιιιιιιι...μμμμ...δεν ξέρω. Και προσωπικά δεν θα ήθελα να το δοκιμάσω κιόλας. Πάρε ενα φλέξι 8μετρο και άστο να λυσσάξει δεμένο. Φυσικά το 8μετρο φλέξι δεν σου διασφαλίζει το οτι δεν θα φάει κάτι απο κάτω. Περιφραγμένος χώρος και μπαλάκι ειναι η ιδανική εκτόνωση.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εμάς μάς έχει λύσει τα χέρια ένα περιφραγμένο γηπεδάκι μπάσκετ, όπου πάμε καθημερινά, ύστερα από την καθιερωμένη βόλτα με λουρί.
Εκεί είναι ελεύθερα κ παίζουμε με μπαλάκι, κάνουμε υπακοή κ τα γυρνάμε πίσω ψόφια κ πάμε στις δουλειές μας.
Αυτό γίνεται πρωί & απόγευμα. ;-)
 


poliklitos-maria

Active Member
29 Ιουνίου 2011
27
0
και εγω ειμαι της ιδιας αποψης μονο που ψαχνω εδω που ειμαι (σητεια κρητης) και δε βρισκω κατι αναλογο
αυτες τις μερες μιλησα με εναν υπευθυνο ενος ξενοδοχειο που εχει γηπεδα τεννις και 5χ5 και μαλλον θα με αφηνει να πηγαινω να την
εκτονωνω εκει μεσα!!εστω ακαι αν χρειαστει να πληρωσω που δε νομιζω!!
εχετε να μου προτεινετε κατι και απο που θα βρω εξυπνα παιχνιδια για τους φιλους μας ???
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
εχετε να μου προτεινετε κατι και απο που θα βρω εξυπνα παιχνιδια για τους φιλους μας ???
Ενα τζακ ...παίζει με οτιδήποτε κινείται..:D άρχισε με ενα μπαλάκι ...να μάθει και το <φέρτο>. Μπορεί να μάθει άνετα το <κάτσε>, <κάτω>, <μείνε>.
Εμείς μάθαμε και δική μας εντολή...<τρέχα>..:Dπου είναι και η τελευταία ...πριν αρχίσει να τρέχει :D
Α....κάπως έτσι μάθαμε και το <ψάξε>...όταν τόψαχνε στα χορτάρια..
 


poliklitos-maria

Active Member
29 Ιουνίου 2011
27
0
οσο για το τρεχα δε χρειαζεται να της το πω!!τρεχει ολη μερα!!!και στο φερτο δεν εχω προβλημα μου το εφερνε μονη της χωρις να της το ζητησω!!το προβλημα ειναι με το ''αστο'' που δε το αφηνει με τιποτα.και καλα να ειναι το μπαλακι ειναι ομως σνυθως τα χιλια δυο που πιανει απο εξω και τα τρωει!!!εχεις αναλογο προβλημα??
 


kwstas itea

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2010
98
5
ιτεα φωκιδος
Και η δικη μου η μικρη (jrt) ειναι εναμισι κ υπακουη παρα πολυ, αλλα πιστεψε με, οταν εμφανιστει γατακι τα ποδια της παιρνουν φωτια
και τα αυτια δεν λειτουργουν.. Βρες κανενα κτημα περιφραγμενο κ τσεκαρισμενο πριν καθε βολτα αλλιως μονο με λουρακι.
Εμας στο θεμα εκτονωσης το ποδηλατο μας εχει λυσει τα χερια!!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το <άστο> πρέπει να το μάθει. Μην προσπαθείς να πάρεις το μπαλάκι ....θα λες το <άστο> και όταν το αφήνει θα παίζεις και εσύ. Θα το πιάσει το νόημα γρήγορα. Αν δεν αφήνει το μπαλάκι δεν έχει παιχνίδι.
 


poliklitos-maria

Active Member
29 Ιουνίου 2011
27
0
Και η δικη μου η μικρη (jrt) ειναι εναμισι κ υπακουη παρα πολυ, αλλα πιστεψε με, οταν εμφανιστει γατακι τα ποδια της παιρνουν φωτια
και τα αυτια δεν λειτουργουν.. Βρες κανενα κτημα περιφραγμενο κ τσεκαρισμενο πριν καθε βολτα αλλιως μονο με λουρακι.
Εμας στο θεμα εκτονωσης το ποδηλατο μας εχει λυσει τα χερια!!!
καλο και το ποδηλατο δε λεω , εγω προσπαθω να κανω κατι αναλογο με το τρεξιμο.να τη κραταω δηλαδη με το λουρι και να τρεχουμε μαζι.μονο που τις περισσοτερες φορες μπαινει στα ποδια μ αναμεσα και κοντευω να τη πατησω και καμια φορα μου δαγκωνει το παντελονι θελοντας να παιξει!!!βοηθεια!!!!εσυ με το τρελοσκυλο σ εχεις αναλογο προβλημα?
 


poliklitos-maria

Active Member
29 Ιουνίου 2011
27
0
Το <άστο> πρέπει να το μάθει. Μην προσπαθείς να πάρεις το μπαλάκι ....θα λες το <άστο> και όταν το αφήνει θα παίζεις και εσύ. Θα το πιάσει το νόημα γρήγορα. Αν δεν αφήνει το μπαλάκι δεν έχει παιχνίδι.
το ''αστο'' μηπως μπορει με καποιο τροπο να λειτουργησει και εξω οταν πιανει οτιδηποτε βρει μπροστα της?απο ακαθαρσιες μεχρι μυξομαντηλα κλπ???plzzz βοηθεια!!!ειναι το μεγαλυτερο μας προβλημα!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όταν μάθει καλά την εντολή <άστο>...συνήθως...θα αφήνει αυτό που κρατάει. Πρέπει όμως να την εμπεδώσει. Και ο Ερμής προχθές πάλι στο κτήμα βρήκε ενα ποντικό ...με το που άκουσε το <άστο> ...σαν να άνοιξε αυτόματα το στόμα του και το άφησε. Βέβαια έχουμε περάσει ώρες ατέλειωτες μαθαίνοντας την εντολή με το μπαλάκι. Μόλις το αφήνει πέφτει η επιβράβευση ...που είναι πιο νόστιμη απο αυτό που κρατά.;) και που σε αυτή την περίπτωση είναι να παίξουμε μετά, να του το πετάξω μακριά και να τρέχει.
τώρα στο δρόμο...τι να σου πω..Ο δικός μου δεν έχει θέμα να είνα φτυάρι και να παίρνει οτι βρει. Βέβαια το μάτι μου σκανάρει όλη την περιοχή γύρω - γύρω...και έξω τον έχω πολύ κοντα μου με το λουρί!!