Πρώτη επαφή με οίστρο !


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, ο μικρός είναι 14μηνων και έχει μπει για τα καλά στη εφηβεία όποτε γνωρίζει καινούργια πράγματα και αλλάζει συμπεριφορές (αντρεύει σιγά σιγά)
Σήμερα λοιπόν, πήγαμε την βόλτα μας στο πάρκο κλασσικά και για πρώτη φορά υπήρχε άτομο το οποίο έφερε θηλυκό σκυλάκι σε οίστρο (το οποίο μου το είπε μετά από ένα τέταρτο πάλης ) δε το συζητάω τι κλάμα έριξε ο μικρός και τι τρέξιμο να την καβαλήσει ....
Αυτή τη στιγμή , μετά από 4 ώρες , έχουμε γυρίσει σπίτι και πηγαίνει πέρα δώθε μια στο μπαλκόνι μια στη πόρτα και μυξοκλαιει!!!
Είναι φυσιολογικό; Λόγο του ότι το αντιμετώπισε πρώτη φορά;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Είναι φυσιολογικό; Λόγο του ότι το αντιμετώπισε πρώτη φορά;
Ναι, είναι.
Ετσι θα είναι και κάθε επόμενη φορά. Ισως και χειρότερα.
Οταν λες, έριξε τρέξιμο, εννοείς ότι ήταν λυτός;
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Ναι, είναι.
Ετσι θα είναι και κάθε επόμενη φορά. Ισως και χειρότερα.
Οταν λες, έριξε τρέξιμο, εννοείς ότι ήταν λυτός;
Ναι λυτός ήταν , είναι κλειστό σκύλοπάρκο όλα λυτά τα αφήνουμε.
 






paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Δε κάνω καινούριο ποστ, νομίζω ταιριάζει εδώ.
Σήμερα πήγαμε με τον μικρό τη κλασσική βόλτα στο σκυλοπαρκο όπως κάθε σουκου.
Ειχαμε ένα δυσάρεστο γεγονός πρώτη φορά... Του ορμηξε μια θηλυκια μποξέρ ίνα, δεν τον δάγκωσε βέβαια, αλλά ο μικρός έτρεξε μέχρι την πόρτα και έκλαιγε και έτρεμε.. Βέβαια με χίλια ζόρια και στο λουρί του τον πήγα προς τα μέσα παλι και κατσαμε καμία ώρα, αλλά φοβόταν όλα τα σκυλιά πλέον, με τα οποία έπαιζε πιο πριν.. Ελπίζω μόνο μην του μείνει τραύμα. Θα δείξει την επόμενη φορά
Το πάθημα που δεν έγινε μάθημα...
@Tony91 που γελας κιολας με το "όλα λυτά λέμε"..
Αν άλλος αρσενικός αρπαγε τον δικό σου από τον λαιμο για να διεκδικησει το θηλυκό? Πως μπορειτε και τα λύνετε όπου να ναι ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω..
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Το πάθημα που δεν έγινε μάθημα...
@Tony91 που γελας κιολας με το "όλα λυτά λέμε"..
Αν άλλος αρσενικός αρπαγε τον δικό σου από τον λαιμο για να διεκδικησει το θηλυκό? Πως μπορειτε και τα λύνετε όπου να ναι ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω..
Δε νομίζω ότι έχει να κάνει το ένα συμβάν με το άλλο .
Όπως επίσης, επειδή υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι δε θα κάτσουμε κλεισμένοι στα σπίτια μας.
Είναι θέμα καθαρά λογικής, διαβάζεις τα βασικά για τα σκυλιά , παίρνεις σκύλο , πράττεις ανάλογα .
Δε πας σκυλα με οίστρο σε πάρκα!!!!
Δε πας σκύλο χωρίς σωστή κοινωνικοποίηση λυτό σε πάρκα !!!
και στις δυο περιπτώσεις άλλοι έχουν το πρόβλημα και όχι εγώ...
 
  • Like
Reactions: Chloe12


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Ο καθεις δικαιουται να μπει στο σκυλοπαρκο, ειτε μας αρεσει ειτε οχι δεν ειναι τσαντιρι μας και εμεις ειμαστε υπευθυνοι για το τι θα γινει. Ειναι για ολους και διεπεται απο τους νομους που ισχυουν για καθε εξωτερικο χωρο. Δε σε διασφαλιζει κανεις για τιποτα οποτε εσυ πρεπει να εξασφαλισεις την ασφαλεια του σκυλου σου .

Ειναι επισης θεμα κοινης λογικης οτι ο σκυλος σου καθως ενηλικιωνεται λιγο η πολυ καποια στιγμη θα αρπαχθει με αλλα ενηλικα . Ακομα και εντελως προβατα σκυλια θα αντιδρασουν εχθρικα υπο συνθηκες .

Εαν μπει μεθαυριο λοιπον ενας αλλος αρσενικος και τσακωθει με τον δικο σου, δεν ειναι ο αλλος λοιπον απαραιτητα ακοινωνητος και επιθετικος και χιλια δυο, ακουγεται εκτος πραγματικοτητας αφελες και ασχημο στα αυτια μου . C est la vie απλα.
 
Last edited:


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Εαν μπει μεθαυριο λοιπον ενας αλλος αρσενικος και τσακωθει με τον δικο σου, δεν ειναι ο αλλος λοιπον απαραιτητα ακοινωνητος και επιθετικος και χιλια δυο, ακουγεται εκτος πραγματικοτητας αφελες και ασχημο στα αυτια μου . C est la vie απλα.
Συμφωνω απόλυτα απλά δεν έχει να κάνει με την περίπτωση που είχα εγώ σα κουτάβι αυτό που αναφέρεις . Και θα τσακωθεί και θα δαγκωθει κάποια στιγμή.. όλα στη ζωή είναι.
απλα δεν είναι λύση το να μην ξαναπάμε σε πάρκα επειδή θα συμβούν και δυσάρεστα πράγματα κάποια στιγμή !!!!
Όπως το βλέπω εγώ με το δικό μου σκυλί, το πάρκο είναι ότι καλύτερο γ αυτόν . Έχει αλλάξει και έχει ανοιχτεί με όλα γύρο του και δε παίζει να σταματησω ποτέ να τον πηγαίνω !!!
 


Chloe12

Member
21 Μαρτίου 2018
14
23
46
Αυτό που έχω καταλάβει με τα πάρκα είναι οτι όσο πιο άδεια τόσο το καλύτερο. Δεν είναι ποτέ θέμα σκύλου, αλλά ιδιοκτήτη. Το πάρκο είναι μια πολύ ωραία λυση για να εκτονωθει ο σκυλος αλλα με προυποθεσεις...και ποτε δεν μπορεις να εξασφαλισεις την ασφαλεια του, επειδη πολυ απλα δεν εξαρταται μονο απο σενα...αν ο αλλος εχει φερει σκυλακι με οιστρο, αν εχει φερει παιχνιδια μπαλακια και εχει ενα κτητικο σκυλι...αν αν αν...δεν μπορεις να τα προβλεψεις ολα....γι αυτο προσπαθω να τα πηγαινω καθημερινες πρωινα...που συνηθως ειναι αδειο το παρκο...
 
  • Like
Reactions: Tony91


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Προσωπικα, εχω ακολουθησει την εξης μεθοδο. Σε σκυλοπαρκο, ωρα που δεν εχει κοσμο, γνωριμια με ενα δυο σκυλια, με τα οποια εχουν ταιριαξει και παιζουν καλα, γνωριμια και συνεννοηση με τους ιδιοκτητες, φευγιο αμεσως αν μπει αλλο σκυλι, αλλαζουν αμεσως οι δυναμικες της ομαδας. Θελει πολλη προσοχη, γιατι τα πραγματα ευκολα γινονται ανεξελεγκτα, δεν χρειαζεται να διακινδυνευουμε το σκυλο μας.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όπως επίσης, επειδή υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι δε θα κάτσουμε κλεισμένοι στα σπίτια μας.
Είναι θέμα καθαρά λογικής, διαβάζεις τα βασικά για τα σκυλιά , παίρνεις σκύλο , πράττεις ανάλογα .
Δε πας σκυλα με οίστρο σε πάρκα!!!
Που την είδες εσύ την λογική ;

Πριν καιρό ήρθε σε πάρκο κυρία με την σκύλα της σε οίστρο και μας έκανε την παρατήρηση που είχαμε αστείρωτα σερνικά εκεί... Είπα να μιλήσω για κλιμακτήριο και ορμόνες αλλά σώπασα.

Δε πας σκύλο χωρίς σωστή κοινωνικοποίηση λυτό σε πάρκα !!!
Είναι ποιο πολύπλοκο το ζήτημα. Έχουμε να κάνουμε με σκυλιά και ένστικτα, όχι με ανθρώπους και λογική. Πάντα πρέπει να προσέχουμε. Έχω βρεθεί με τον Άργο σε πάρκο με άλλα δεκαπέντε σκυλιά και όλα ήταν αρμονικά και το αντίστροφο.

* Έχει συνυπάρξει με ΓΠ, Ροτ, Κορσο, Μάλι, Ντοπερμαν κλπ αλλά όσο φασαρία και επιθετικότητα βγάζουν οι "πατσαβούρες" δεν βγάζουν τα άλλα.

Ο καθεις δικαιουται να μπει στο σκυλοπαρκο, ειτε μας αρεσει ειτε οχι δεν ειναι τσαντιρι μας και εμεις ειμαστε υπευθυνοι για το τι θα γινει. Ειναι για ολους και διεπεται απο τους νομους που ισχυουν για καθε εξωτερικο χωρο.
Αν και έχω πολύ καιρό να πάω σε πάρκο. Ο καθείς είναι σχετικό. Ξέρεις πως δεν διαφωνούμε αλλά όταν μπει ο Θωμάς με τον Καυκάσιο λυτό υπάρχει πρόβλημα. Ο Θωμάς δεν περιμένω να καταλάβει τους νόμους αλλά τουλάχιστον πρέπει να πάει τον σκύλο στο πάρκο σε ώρα που δεν είναι άλλα σερνικά εκεί.

Το ίδιο αντιμετώπιζα και με ένα τύπο που είχε ένα πολύαιμο σκύλο. Θέλει να πάει στο συγκεκριμένο πάρκο ώστε να πιάσει κουβέντα ή να μιλά στο κινητό και για μία ώρα να μην μπει κανείς άλλος με σερνικό. Εγώ ο μαμάκας που τον πάω αφού έχουμε περπατήσει πρώτα καμιά ώρα τι θα κάνω ; Δεν μπορεί να σκεφτεί πως αν είχα ένα σταφάκι και το αμόλαγα μέσα την ώρα που το παίζει αδιάφορος θα γινόταν ο χαμός ;

Και δεν είναι μόνο στα πάρκα για σκύλους. Βγες στην πίσω μεριά του Ασύρματου ένα βράδυ ( εκτός πάρκου ) να δεις πόσα είναι λυτά. Θα μου την βαρέσει κάποια μέρα και θα βρεθούμε με τους συγκεκριμένους κατόχους στο αυτόφωρο.

ΥΓ.

Μερικές φορές σκέφτομαι πως να αποκτήσω τρεις σωματοφύλακες. Τρία "γαμόσκυλα" να μας συνοδεύουν σε κύκλο όταν βγαίνουμε βόλτα. Το επεξεργάζομαι :p
 
  • Haha
  • Like
Reactions: GRDANE and Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Που την είδες εσύ την λογική ;

Πριν καιρό ήρθε σε πάρκο κυρία με την σκύλα της σε οίστρο και μας έκανε την παρατήρηση που είχαμε αστείρωτα σερνικά εκεί... Είπα να μιλήσω για κλιμακτήριο και ορμόνες αλλά σώπασα.



Είναι ποιο πολύπλοκο το ζήτημα. Έχουμε να κάνουμε με σκυλιά και ένστικτα, όχι με ανθρώπους και λογική. Πάντα πρέπει να προσέχουμε. Έχω βρεθεί με τον Άργο σε πάρκο με άλλα δεκαπέντε σκυλιά και όλα ήταν αρμονικά και το αντίστροφο.

* Έχει συνυπάρξει με ΓΠ, Ροτ, Κορσο, Μάλι, Ντοπερμαν κλπ αλλά όσο φασαρία και επιθετικότητα βγάζουν οι "πατσαβούρες" δεν βγάζουν τα άλλα.



Αν και έχω πολύ καιρό να πάω σε πάρκο. Ο καθείς είναι σχετικό. Ξέρεις πως δεν διαφωνούμε αλλά όταν μπει ο Θωμάς με τον Καυκάσιο λυτό υπάρχει πρόβλημα. Ο Θωμάς δεν περιμένω να καταλάβει τους νόμους αλλά τουλάχιστον πρέπει να πάει τον σκύλο στο πάρκο σε ώρα που δεν είναι άλλα σερνικά εκεί.

Το ίδιο αντιμετώπιζα και με ένα τύπο που είχε ένα πολύαιμο σκύλο. Θέλει να πάει στο συγκεκριμένο πάρκο ώστε να πιάσει κουβέντα ή να μιλά στο κινητό και για μία ώρα να μην μπει κανείς άλλος με σερνικό. Εγώ ο μαμάκας που τον πάω αφού έχουμε περπατήσει πρώτα καμιά ώρα τι θα κάνω ; Δεν μπορεί να σκεφτεί πως αν είχα ένα σταφάκι και το αμόλαγα μέσα την ώρα που το παίζει αδιάφορος θα γινόταν ο χαμός ;

Και δεν είναι μόνο στα πάρκα για σκύλους. Βγες στην πίσω μεριά του Ασύρματου ένα βράδυ ( εκτός πάρκου ) να δεις πόσα είναι λυτά. Θα μου την βαρέσει κάποια μέρα και θα βρεθούμε με τους συγκεκριμένους κατόχους στο αυτόφωρο.

ΥΓ.

Μερικές φορές σκέφτομαι πως να αποκτήσω τρεις σωματοφύλακες. Τρία "γαμόσκυλα" να μας συνοδεύουν σε κύκλο όταν βγαίνουμε βόλτα. Το επεξεργάζομαι :p
Δε βγαίνει λύση σε αυτό το πρόβλημα δυστυχώς. Απλά με το που θα βγεις απτό σπίτι σου είσαι εκτεθειμένος σε όλους τους κινδύνους.
Εγώ να δεις τι ωραία που περνάω όταν τον βλέπω να παίζει με τρία ντόπερμαν μέσα στο πάρκο, αλλά τον έχω δει και να αποφεύγει με βλέμμα (τι είναι αυτοσ ρε) υστερικό πίντσερ γιατί έκανε τον νταή στη περιοχή χαχαχαχ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf