Πρώτη φορά σκυλομάνα-ενδοπαράσιτα


Ελενάκι

New Member
24 Αυγούστου 2018
4
1
35
Χαίρεται και συγχαρητήρια για το φόρουμ, ήδη έχω αντλήσει πολλές χρήσιμες πληροφορίες από εδώ! Είμαι καινούργιο μέλος και πρόσφατα έγινα πρώτη φορά σκυλομάνα υιοθετώντας ένα γλυκύτατο πλάσμα, θηλυκό κουταβάκι 1 κιλού περίπου και 50 ημερών από τα Τρίκαλα (ω ναι από αυτή την υπέροχη πόλη ήρθε στην ζούγκλα της Αθήνας). Η μητέρα μας είπαν πως είναι (προφανώς ημίαιμο) κοκόνι 5 κιλών και ο πατέρας χμμμ μην τον είδατε χεχεχε. Την έχω εδώ και 5 μέρες σε διαμέρισμα, φαίνεται να έχει εγκλιματιστεί αρκετά καλά αφού ασχολούμαι μαζί της, παίζουμε, γενικά περνάω πολύ χρόνο μαζί της, απλά αντιμετωπίζει ορισμένα θεματάκια τα οποία ως πρωτάρα σκυλομάνα με αγχώνουν πολύ πολύ!
Για να μην μακρυγορώ, από όταν ήρθε μας ταλαιπώρησε λιγάκι με διάρροιες που περιείχαν βλέννα και μερικές φορές λίγο αίμα σε μικρές κηλίδες, έκανα το λάθος να της δώσω την πρώτη μέρα γάλα και το έκανε εμετό, αλλά γρήγορα συνήθισε στην κροκέτα για κουτάβια της hills, γενικά η ρουτίνα της ως τώρα είναι φαγητό, νερό, να κάνει την ανάγκη της, παιχνίδι και νάνι. Εκεί λοιπόν που θεώρησα πως ο εμετός και οι διάρροιες είχαν να κάνουν με την όλη αλλαγή και τη μετάβαση από το γάλα στην ξηρά τροφή και ενώ έδειχνε να τα πηγαίνει καλύτερα, ένα απόγευμα βλέπω σκουληκάκι στα κόπρανά της και ξανά να έχει στομαχικές διαταρραχές. Αμέσως την ψιλιάστηκα, είδα φωτογραφίες στο γκούγκλ και πήρα τηλ τον κτηνίατρο (στον οποίο την είχα πάει μια μέρα πριν και μου είχε πει πως ακόμα είναι νωρίς για εμβόλιο και χαπάκι και πως πρώτα πρέπει να σταματήσουν οι διάρροιες και να μάθει να τρώει ξηρά τροφή) και τον πληροφόρησα για αυτή μου την εύρεση. Μου είπε να πάρω λοιπόν μια πάστα για τα ενδοπαράσιτα και να την βάλω να γλείψει μια ποσότητα.
Έτσι και έγινε την επόμενη μέρα όπου περιττώ να σας πω έπαθα τέτοιο σοκ που νομίζω θα βλέπω εφιάλτες για ένα μήνα. Πέρασε κανά δίωρο μέχρι να δράσει η πάστα και μετά το χάος! Άρχισε να πηγαίνει για την ανάγκη της κάθε 30 δευτερόλεπτα γύρω στις 8 φορές (ούτε που πολυ θυμάμαι), φαινόταν να πονάει και έσερνε τον πωπουδάκο της, έβγαζε προς το τέλος πιο πολύ υγρά και φυσικά περιττώ να σας πως πως σε κάποια φάση έβγαλε από μέσα της σωρό από αυτά τα μακρουλά σκουλήκια λες και ήταν τίποτα νουντλς σε κινέζικο εστιατόριο! Άλλο να το ακούς άλλο να το βλέπεις. Αφού δεν λιποθύμησα πραγματικά...Δεν θα περάσω σε άλλες περιγραφές γιατί μου ήταν πολύ σοκαριστικό όλο, απλά απορώ ειλικρινά πως χωρούσαν όλα αυτά μέσα στο σώμα αυτού του μικρού πλάσματος και χαίρομαι απίστευτα που το πρόλαβα εγκαίρως το πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πόσο θα υπέφερε το ζωάκι. Ειδοποίησα και τον κτηνίατρο για την κατάσταση, μου είπε το πόσο προβληματικά μπορεί να γίνουν αυτά τα παράσιτα και να επαναλάβω την πάστα σε 8 μέρες μέχρι να γίνει 2 μηνών και να προχωρήσουμε στα προβλεπόμενα.
Η γλυκούλα μου νιώθει κάπως εξαντλημένη σήμερα, δεν πολύ τρώει ακόμα όπως πριν, πίνει όμως αρκετό νερό, έχει διάθεση και εύχομαι να ησυχάσει λιγάκι το γαστρεντερικό της και να κυλήσουν όλα ομαλά στο εξής! Αν υπάρχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή κάποια συμβουλή θα το εκτιμούσα πάρα πολύ και συγγνώμη για την μακροσκελή αυτή έκθεση...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Για να καταλάβω, είδε ο κτηνιατρος το 50 μερων κουτάβι και ειπε ότι ειναι νωρίς για αποπαρασιτωση και εμβολιασμο;
 


Ελενάκι

New Member
24 Αυγούστου 2018
4
1
35
Για να καταλάβω, είδε ο κτηνιατρος το 50 μερων κουτάβι και ειπε ότι ειναι νωρίς για αποπαρασιτωση και εμβολιασμο;
Ναι θεωρεί οτι πρώτα πρέπει να εξοικειωθεί με το νέο του σπίτι και την ξηρά τροφή κυρίως, να δυναμώσει και σε 2 βδομάδες περίπου να ξεκινήσουμε με ότι προβλέπεται. Εντωμεταξύ πήγε σήμερα τουαλέτα και πάλι εντόπισα κάτι λίγα σκουληκάκια στα κόπρανά της, ποοοοοόσα ακόμα;!!! Μετά με στεναχώρησε όμως γιατί έφαγε και ύστερα από 10 λεπτά το έκανε εμετό. Στο εξής θα της χωρίζω την καθορισμένη ημερίσια ποσότητα σε 3 γεύματα ώστε να μην τρώει παραπάνω. Πάλι να την πειράζει η συγκεκριμένη τροφή; μέσα σε 10 λεπτά από όταν την τρώει; αχ με αυτά και με αυτά τόσες μέρες έχω κυριολεκτικά εξαντληθεί...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
που ζούσε πριν πάρεις το σκυλάκι;
αποπαρασίτωση έπρεπε να είχε κάνει απο την πρώτη στιγμή που την είδε
 


Ελενάκι

New Member
24 Αυγούστου 2018
4
1
35
Το σκυλάκι σίγουρα δεν ήταν σπιτιού, όπως επίσης και η μαμά του, η οποία σε μεγάλο βαθμό μετέφερε τα παράσιτα αυτά στο κουτάβι μέσω του θηλασμού. Ζούσαν έξω στην φύση σε ένα χωριό στα Τρίκαλα (κανονικά θα έπρεπε να έχει αποπαρασιτωθεί και η ίδια η μάνα ενώ θηλάζει). Την βρήκα μέσω αγγελίας ιδιώτη και μου χαρίστηκε. Δεν την είχε αναλάβει με λίγα λόγια κάποιος φιλοζωικος σύνδεσμος ώστε να έχει προχωρίσει σε αποπαρασιτώσεις, εμβόλια κτλ. Από την μεριά μου, μπορώ να ζητήσω κάποια καλλιέργεια κοπράνων από τον κτηνιάτρο αν δω οτι συνεχίζει να έχει θέματα με διάρροιες και εμετούς; η πάστα αυτή που της δώσαμε για να αποβάλλει τα παράσιτα, την οποία θα επαναλάβουμε σε 8 μέρες, είναι της προκοπής (banminth λέγεται) αν γνωρίζει κάποιος;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η κρέμα Βanminth χρησιμοποιείται για αποπαρασιτωση κουταβιών απο 15 ημερών. Επειδή για τους λόγους που προανέφερες το κουτάβι σου και μαμά του δεν είχαν την φροντίδα που έπρεπε, ο κτηνίατρος σου έπρεπε να ξεκινήσει την αποπαρασίτωση ...εχτές.

Επίσης στην ηλικία που είναι (αλήθεια πόσο είναι το κουτάβι σήμερα ; ) η αποπαρασίτωση θα έπρεπε να γίνει με χάπι Drontal και μάλιστα σε επαναλαμβανόμενη δόση 3 τουλάχιστον ημερών .
Το ότι παρουσιάζει ακόμη διάρροιες και εμφανίζει σκουλίκια πιθανά να οφείλεται στην ύπαρξη παρασίτων στα οποία η Βanminth δεν έχει δράση.
 


Ελενάκι

New Member
24 Αυγούστου 2018
4
1
35
Επίσης στην ηλικία που είναι (αλήθεια πόσο είναι το κουτάβι σήμερα ; ) η αποπαρασίτωση θα έπρεπε να γίνει με χάπι Drontal και μάλιστα σε επαναλαμβανόμενη δόση 3 τουλάχιστον ημερών .
Το ότι παρουσιάζει ακόμη διάρροιες και εμφανίζει σκουλίκια πιθανά να οφείλεται στην ύπαρξη παρασίτων στα οποία η Βanminth δεν έχει δράση.
Είναι 50 ημερών ακριβώς, σε λιγάκι κλείνουμε 2μηνο. Τι γνωρίζουμε για αυτό το χάπι; υπάρχει περίπτωση να θέλει ο κτηνίατρος να το καθυστερήσει επειδή ενδεχομένως να του πέσει κάπως βαρύ ή να φοβάται μην το κάνει εμετό; σίγουρα θα συμβουλευτώ και έναν δεύτερο γιατρό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.838
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU