Πως θα τον ξεκινήσω B.A.R.F. ???


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Φίλοι μου, θα ήθελα και πάλι την βοήθειά σας...

Ο δικός μου σκυλάκος, όπως όλοι ίσως θα γνωρίζεται, είναι τώρα 22 μηνών και μέχρι σήμερα, η διατροφή του ήταν εντελώς διαφορετική...

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, μέχρι 9-10 μηνών, του μαγείρευα κυμά με ρύζι και λίγα λαχανικά και πότε - πότε άλλαζα το ρύζι με μακαρόνια για ποικιλία.

Με το φόβο όμως, μήπως και το φαγητό αυτό είναι ελειπές σε στοιχεία... και με πολλά βάσανα..., τον συνήθισα να τρώει ξηρά τροφή.

Πάντα είχα την λογική, ότι παίρνεις..., ότι πληρώνεις..., γι΄ αυτό και του έδινα μέχρι τώρα, τις πιο ακριβές από αυτές που έβρισκα στα pet shop, αλλά δυστυχώς, κατάλαβα, από όταν ήρθα στην παρεούλα μας..., ότι στην ουσία δεν του δίνω παρά κουταμάρες... :cry:

Θέλω να τον ξεκινήσω άμεσα Β.A.R.F. φοβάμαι όμως, ότι μπορεί αυτό, να έχει άσχημες επιπτώσεις στο στομάχι και στο έντερό του...

Σας παρακαλώ, πείτε μου, πως θα ξεκινήσω...???

Θα πρέπει η αλλαγή αυτή, να γίνει σταδιακά...???

Θα πρέπει ακόμα να σας πω, ότι είναι αυτή τη στιγμή γύρω στα 50 κιλά.

Ξεκίνησα αυτό το θεματάκι, επειδή νομίζω, ότι θα βοηθήσει στο μέλον και άλλα μέλη, που θέλουν να κάνουν το ίδιο...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπράβο Δώρα!
Διάβασε πολύ προσεκτικά τα θέματα που αφορούν barf. Οι απαντήσεις στα ερωτήματα σου έχουν δοθεί σε παλιότερες συζητήσεις.

Ξεκίνησε τον με φτερούγες και λαιμούς κοτόπουλου. Η μετάβαση θα πρέπει να γίνει σταδιακά. Μετά από λίγες μέρες προσθέτεις αλεσμένα και λαχανικά. Καρότο και κολοκυθάκι είναι μια χαρά για αρχή. Συνεχίζεις με άλλα ήδη κρέατος, προσθέτεις εντόσθια, ψάρι, αυγά κτλ. :wink:

Η vrmode μου είχε στείλει παλιότερα ένα xls αρχειάκι το οποίο έβγαζε την αναλογία του κρέατος και των λαχανικών ανάλογα με το βάρος του σκύλου. Oι αναλογίες είναι υπολογισμένες με βάση το βιβλίο Natural Dog Food. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ! Θα σου το στείλω με e-mail.

Λες τελικά το ντουντούνι να είναι γεννημένος barfer? :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δώρα ρίξε μια ματιά και εδώ:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=381

Θα βρεις βιβλία τα οποία θα σε κατατοπίσουν σχετικά με την μέθοδο barf. Μπορείς να τα παραγγείλεις στα περισσότερα μεγάλα βιβλιοπωλεία της Αθήνας και να σου τα φέρουν.
Τα καλύτερα πάντως είναι τα best sellers του Αυστραλού Ian Billinghurst (The barf diet, Grow your pups with bones, Give your dog a bone.) :wink:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Eυχαριστώ...

Πρώτα απ΄ όλα, σε ευχαριστώ πολύ καλή μου "ROTTIE", που όπως πάντα..., έτσι και τώρα, βοηθάς άμεσα σε κάθε προβληματισμό που εκφράζεται...

Χθες αγόρασα στήθη κοτόπουλου και ψάρι κατεψυγμένο γλώσσα σε φέτες, για να αποφύγω τα κόκκαλα, επειδή μέχρι τώρα δεν του έχω δώσει ποτέ και δεν ξέρω πως θα αντιδράσει...

Πως θα σου φαινόταν για αρχή, να ξεκινήσω σήμερα με ένα στήθος κοτόπουλου, ή με μια φέτα γλώσσα ψάρι ???

Θα συμπληρώσω το φαγητό του και με μαγειρεμένο... [δηλαδή, κυμά με ρύζι και λίγα λαχανικά], μιας και η ξηρά τροφή έχει τελειώσει και σκέφθομαι, αν μπορέσω..., να αποφύγω να ξαναπάρω ξηρά τροφή.

Αν όμως η σταδιακή αλλαγή, είναι απαραίτητο να κρατήσει αρκετό διάστημα, τότε ίσως να αναγκασθώ να πάρω, ένα ακόμα τσουβαλάκι...
Σε αυτό, πιστεύω ότι θα παίξει ρόλο, το πως το δέχεται ο οργανισμός του...

Δεν ξέρω αν έχεις αντίρρηση επάνω σε αυτό...?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Morgan_A, η μετάβαση σε barf πρέπει να γίνει σταδιακά. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα, αλλά μην ξεχνάμε πως τα αγαθά κόποις κτώνται και όπως έγραψε κάποτε και ο Swkdog
Swkdog said:
Σίγουρα η δίαιτα με ωμές και φρέσκες τροφές δεν είναι η εύκολη λύση.
Απαιτεί γνώση και διάβασμα από μέρους του ιδιοκτήτη και φυσικά χρόνο.
Πότε όμως το καλό ήταν το εύκολο και το γρήγορο?!!...
Στην αρχή πρέπει να διαβάσεις πολύ σχετικά με την μέθοδο barf, τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται να τρώνε τα σκυλιά, κλτ. Οι συζητήσεις που έχουν ήδη γίνει και τα βιβλία που αναφέρονται στην μέθοδο barf είναι μια καλή αρχή. Καλό θα ήταν να επισκεφτείς και σχετικά sites για ενημέρωση και ερευνά.

Αν ο μικρός έχει συνηθίσει και τρώει ξηρά τροφή, αντικατέστησε στην αρχή το ένα γεύμα με φτερούγες, πλατάρια και λαιμούς κοτόπουλου. Άσε χρόνο στο σκυλί σου να προσαρμοστεί στην ωμή τροφή. Μην ξεκινάς απότομα, διότι ενδέχεται να αντιμετωπίσεις προβλήματα με διάρροιες.
Σταδιακά και εφ’ όσον διαπιστώσεις ότι ο οργανισμός του ζώου προσαρμόζεται και ανταποκρίνεται σωστά, προσθέτεις και άλλα είδη κρέατος, ψάρι, εντόσθια, λαχανικά, γιαούρτι, αυγά κτλ. Σιγά σιγά κόψε την ξηρά και την μαγειρεμένη τροφή και τάιζε τον με barf.
Ρίξε μια ματιά και εδώ:
http://www.njboxers.com/faqs.htm#started
Μην πελαγώσεις με αυτά που σου γράφω. Κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά πίστεψέ με αξίζει ο κόπος. Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει!

oscar said:
μπορω να εχω και γω ενα παρακαλω..
Εφτασεεεεεεε!!!!! (στο στέλνω στην yahoo) :wink:
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@georgesar

To barf στα κουτάβια έχει μάλλον διαφορετικές απαιτήσεις (δόσεις και αναλογίες) απ' ότι στα ενήλικα σκυλιά (που όμως δεν τις ξέρω - θέλει ψάξιμο). Το Excel έχει υπολογιστεί για ενήλικα σκύλο - δεν ξέρω επομένως αν διαφέρει για τα κουτάβια. Σίγουρα η υπόθεση θέλει διάβασμα - τι μπορούμε να δώσουμε και τι όχι - το Excel είναι απλώς ο "δοσομετρητής".

Μήπως στα κουτάβια χρειάζεται πιο αργή και σταδιακή μετάβαση σε barf - μέχρι να είμαστε σίγουροι για όλα τα συστατικά και τις σωστές δόσεις? :?:
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
vrmode said:
To barf στα κουτάβια έχει μάλλον διαφορετικές απαιτήσεις (δόσεις και αναλογίες) απ' ότι στα ενήλικα σκυλιά (που όμως δεν τις ξέρω - θέλει ψάξιμο). Το Excel έχει υπολογιστεί για ενήλικα σκύλο - δεν ξέρω επομένως αν διαφέρει για τα κουτάβια. Σίγουρα η υπόθεση θέλει διάβασμα - τι μπορούμε να δώσουμε και τι όχι - το Excel είναι απλώς ο "δοσομετρητής".

Μήπως στα κουτάβια χρειάζεται πιο αργή και σταδιακή μετάβαση σε barf - μέχρι να είμαστε σίγουροι για όλα τα συστατικά και τις σωστές δόσεις? :?:
στα κουταβια χρησιμοποιουμε το 10% του βαρους
η υπολοιπη μεταβαση γινεται με τον ιδιο τροπο, ολα σταδιακα τα συστηνουμε και προχωραμε οσο δεν αντιμετωπιζουμε προβλημα. φυσικα απο κοκκαλα δινουμε συμφωνα με ηλικια και φυλη. οταν το κουταβι ειναι πολυ μικρο δινουμε τσοφλια αλεσμενα αντι κοκκαλα και στη συνεχεια ξεκιναμε με φτερουγες και πλαταρια και ψαρια(οσοι δεν φοβουνται :wink: )

ετσι κι αλλιως, η ποσοτητα ειναι κυριως συναρτηση οργανισμου του σκυλου, ασκησης, αν ειναι στειρωμενο, κλπ.
οποτε και παλι δεν κολλαμε επακριβως στους αριθμους της θεωριας. ειναι απλα μια βαση, μια αρχη. αν το σκυλι παχαινει ή αδυνατιζει, κανουμε προσαρμογες
 










keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Επειδη αποκλειεται να της δώσουμε κόκκαλα και μεις,διότι όπως θα τα δώσουμε έτσι θα τα κατεβάσει,χθες της δώσαμε ένα κομμάτι κοτόπουλο(φιλέτο από μπούτι)και το κατάπιε ολόκληρο,για μια στιγμή νομίζαμε ότι πνίγηκε έτσι όπως έκανε,εμείς νομίζαμε πως θα το μασησει πρώτα :roll: αλλά αυτή από την λύσσα της.... Αυτό με τα τσόφλια χλωμό το βλέπω να το κάνουμε,οπότε από ασβέστιο πρέπει να πάρουμε συμπλήρωμα,σωστά?Απο το φαρμακείο παίρνω ασβέστιο αυτό που παίρνουμε για μας?Και σε τι μορφή?(κάψουλες-δισκια)Απο τα προηγούμενα ποστ νομίζω πως 1000μγ την ημέρα για τα κιλά της είναι καλά(είναι περιπου 14κιλά).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Κι ο δικός μου καταπίνει και δεν μασάει. Οπότε το καθαρό κρέας το κόβω σε μικρά κομμμάτια. Τα πλατάρια τα λιανίζω με το μπαλτά - οπότε γίνονται σχεδόν κιμάς και του τα δίνω. Για τα δόντια του του δίνω μεγάλα κόκαλλα που δεν μπορεί καταπιεί, για να ΄χει να ροκανίζει...

Τα χάπια ασβεστίου έχουν κι άλλες προσμίξεις - δεν είναι ό,τι καλύτερο. Η μέθοδος με τα τσόφλια πάντως είναι η καλύτερη. Τα τσόφλια από 10 αυγά κρατάνε για πάνω από μήνα...
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Λοιπον με αυτά που διαβάζω για τις τροφές αποφάσισα να ξεκινήσουμε και εμείς BARF.
Σας λέω πώς θα ξεκινήσω και αν κάπου είμαι λάθος διορθώστε με γιατί αγχώνομαι λίγο..

Λοιπόν έβαλα στο μπλέντερ μαρούλι και καρότα και χώρισα την ποσότητα σε σακουλάκια στην κατάψυξη και ομοίως μήλα (γίνεται να τα καταψύξουμε έτσι γιατί να τα κάνω κάθε μέρα είναι αδύνατον..)

Θα ξεκινήσω με φτερούγες για 1-2 μέρες χωρίς να δίνω τίποτα άλλο (φρούτα-λαχανικά)? Αν της φέρει διάρροια αλλάζω κρέας? Όταν δίνουμε φτερούγες αφαιρούμε από τη συνολική ποσότητα κοκάλων?

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.. :D
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Σήμερα της έδωσα ένα μπουτάκι κοτόπουλο..Ελπίζω να μην έχουμε και πολλές πολλές αντιδράσεις.. :roll:
Μετά από ένα 20λεπτο το έφαγε αλλά στο τέλος που έμεινε το κάτω κόκκαλο και το είδα σπασμένο και μυτερό της το πήρα γιατί φοβήθηκα..

Να ρωτήσω ξανά..σύμφωνα με τους υπολογισμούς από το αρχειάκι Excel μου βγαίνει να τρώει περίπου 150γρ κρέας τη μέρα. Περίπου τόσο ζύγισα το μπουτάκι..Δηλαδή θα τρώει μια φορά τη μέρα??Το βράδυ τί θα τρώει?? :(

Σκέφτηκα για αρχή να της δίνω τη μια φορά ξηρά τροφή και τη δεύτερη BARF για να "μπει" σταδιακά..Αλλά δε θα τρώει έτσι (ας πούμε) διπλάσια ποσότητα κρέατος (αν υποθέσουμε ότι η τροφή είναι όλη κρέας :lol: ) ..
Και τη σκόνη του αυγού που τη βάζω??Και τα λαχανικά?Δίπλα στο μπουτάκι σαν γαρνιτούρα?? :lol:

Αχ έχω μπερδευτεί...
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Μην μου απαντήσετε!!! :D

Ξαναδιαβάζω άλλα Topic γαι BARF και ήδη έχω λύσει απορίες μου..
Απορώ ώρες ωρες..Τα έχω διαβάσει 100 φορες και πάλι τα ξεχνάω.. :evil: :evil:

Μάλλον έχω αγχωθεί..Θα σας πώ πως πάμε..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πόσα κιλά ζυγίζει? (Για να τσεκάρω το 150 γραμμάρια...)

Για τα μυτερά κόκκαλα - πάρτα καλύτερα - δώσε λαιμούς που είναι πιο εύκολοι στο μάσημα και όχι με αιχμηρά κόκκαλα.

Για λαχανικά: Συμφέρει να φτιάχνεις το μίγμα λαχανικών και να το βάζεις σε παγοθήκες (για να γλιτώσεις το σακούλιασμα...). Εγώ φτιάχνω ένα πράσινο μίγμα λαχανικών (μαρούλι, αγγούρι, λίγο μαιντανό/άνιθο, ή λίγη ρόκα, χόρτα) και ένα "έγχρωμο" που βγάινει πορτοκαλί (μισά λαχανικά π.χ. καρότα και μισό φρούτα, π.χ. μήλο ή/και μπανάνα, ακτινίδιο κλπ.). Οπότε φτιάχνω πράσινα παγάκια και πορτοκαλί παγάκια. Κάθε φορά του δίνω από ένα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95