Πως μπορω να πεισω τους γονεις μου να συμφωνησουν να αρχισει ο σκυλος σιτιση με ωμη τροφη ( BARF)


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Καλησπερα σας.Εχω ενα Ακιτα 3 ετων το οποιο ταιζω με ξηρα τροφη Farmina nd Αρνι με bluebbery.Πολλες φορες αρνειται να την τρωει δεν τον βοηθαει να παρει βαρος (ειναι 34 κιλα ο εκτροφεας λεει οτι ειναι αδυνατος και επρεπε να ηταν 38) και κανει καμια φορα εμετο.Επειδη εχω ακουστα οτι αυτο το ειδος τροφης πεπτεται πιο γρηγορα απο το στομαχι του σκυλου και για να τον βοηθησει να παρει το υπολοιπο βαρος του προτεινω να. αρχισουμε αυτο το προγραμμα σιτησης αλλα δυστυχως αρνουνται πεισματικα.Η μητερα μου ειναι ιδιαιτερα ανοσοκατεσταλμενη και λογω οτι ο σκυλος τρωει και ζει κυριως μεσα φοβαται για διασπορα μικροβιων στο ευρυτερο χωρο και σε αυτην κυριως σαλμονελας.Προσπαθω να τους εξηγησω οσο καλυτερα οτι η μεθοδος που καταψυχεται η μπαρφ σκοτωνει τα μικροβια και να κανουν οι ιδιοι την ερευνα τους αλλα με αγνοουν..Τι να κανω ; Θελω πραγματικα. βα τον βοηθησω να καλυτερεψει αλλα με την αρνηση τους δεν παμε πουθενα ετσι..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπερα σας.Εχω ενα Ακιτα 3 ετων το οποιο ταιζω με ξηρα τροφη Farmina nd Αρνι με bluebbery.Πολλες φορες αρνειται να την τρωει δεν τον βοηθαει να παρει βαρος (ειναι 34 κιλα ο εκτροφεας λεει οτι ειναι αδυνατος και επρεπε να ηταν 38) και κανει καμια φορα εμετο.Επειδη εχω ακουστα οτι αυτο το ειδος τροφης πεπτεται πιο γρηγορα απο το στομαχι του σκυλου και για να τον βοηθησει να παρει το υπολοιπο βαρος του προτεινω να. αρχισουμε αυτο το προγραμμα σιτησης αλλα δυστυχως αρνουνται πεισματικα.Η μητερα μου ειναι ιδιαιτερα ανοσοκατεσταλμενη και λογω οτι ο σκυλος τρωει και ζει κυριως μεσα φοβαται για διασπορα μικροβιων στο ευρυτερο χωρο και σε αυτην κυριως σαλμονελας.Προσπαθω να τους εξηγησω οσο καλυτερα οτι η μεθοδος που καταψυχεται η μπαρφ σκοτωνει τα μικροβια και να κανουν οι ιδιοι την ερευνα τους αλλα με αγνοουν..Τι να κανω ; Θελω πραγματικα. βα τον βοηθησω να καλυτερεψει αλλα με την αρνηση τους δεν παμε πουθενα ετσι..
Σκοτωνονται τα μικροβια? Νομιζω απλως αδρανοποιουνται οσο ειναι παγωμενο και οταν πεσει η θερμοκρασια αρχιζουν ξανα. Ο κινδυνος δεν ειναι μεγαλος αλλα υπαρχει πιστευω και δεν ξερω ποσο σοβαρα ειναι η μαμα σου αξιζει να το ρισκαρεις? Δεν ειναι μονο η σαλμονελλα υπαρχουν και αλλα. Μηπως μαγειρευτο θα συμφωνησουν πιο ευκολα και ειναι πιο ασφαλες?
 




Mkwnna

Member
29 Ιουνίου 2022
7
2
Καλησπερα σας.Εχω ενα Ακιτα 3 ετων το οποιο ταιζω με ξηρα τροφη Farmina nd Αρνι με bluebbery.Πολλες φορες αρνειται να την τρωει δεν τον βοηθαει να παρει βαρος (ειναι 34 κιλα ο εκτροφεας λεει οτι ειναι αδυνατος και επρεπε να ηταν 38) και κανει καμια φορα εμετο.Επειδη εχω ακουστα οτι αυτο το ειδος τροφης πεπτεται πιο γρηγορα απο το στομαχι του σκυλου και για να τον βοηθησει να παρει το υπολοιπο βαρος του προτεινω να. αρχισουμε αυτο το προγραμμα σιτησης αλλα δυστυχως αρνουνται πεισματικα.Η μητερα μου ειναι ιδιαιτερα ανοσοκατεσταλμενη και λογω οτι ο σκυλος τρωει και ζει κυριως μεσα φοβαται για διασπορα μικροβιων στο ευρυτερο χωρο και σε αυτην κυριως σαλμονελας.Προσπαθω να τους εξηγησω οσο καλυτερα οτι η μεθοδος που καταψυχεται η μπαρφ σκοτωνει τα μικροβια και να κανουν οι ιδιοι την ερευνα τους αλλα με αγνοουν..Τι να κανω ; Θελω πραγματικα. βα τον βοηθησω να καλυτερεψει αλλα με την αρνηση τους δεν παμε πουθενα ετσι..
Καλησπέρα ! Γνώμη για την συγκεκριμένη μέθοδο σίτισης δεν έχω ! Παρόλα αυτά, έχω υπάρξει ανοσοκατεσταλμένη για μεγάλο διάστημα , και εννοειται οι γιατροί μου τότε μου απαγορεύαν να έχω και σκυλο! Εγώ είχα κανονικά το σκυλάκι μου , αφού το συζήτησα και μαζί τους , άλλωστε ένα σκυλάκι ήταν το τελευταίο που θα με κόλλαγε επηρέαζε σε κάτι . Η πρόταση μου εμενα είναι να μιλήσεις με τη μητέρα σου να την παροτρύνεις να πάρει κατευθύνσεις από τον γιατρό της, ή αν εσύ πιστεύεις πως μπορείς να το κάνεις παίρνοντας εσύ συμβουλές να το κανείς. Όλα αυτά εννοειται αν δεν επρόκειτο να επηρεάσουν σφόδρα την υγεία της μητέρας σου, προκειμένου να φτιάξει η υγεία του σκύλου. Γράφω κρίνοντας από την εμπειρία μου με τους δικούς μου γιατρούς που ναι μεν ήταν αρνητικοί μονο κ μόνο στην συνεχεια ύπαρξης σκυλου μέσα στο σπίτι , αλλά μετά από συζήτηση υπήρχε λύση ,ηταν αρκετά ελαστικοί!
Περισσότερο δεν καταλαβαίνω πώς η επαφή της μητέρας με την μπαρφ τροφή θα την επηρεάσει . Εφόσον δεν θα την ακουμπά , βρίσκεται σε εκατοστά από εκείνη την στιγμή που ο σκύλος θα τρώει…
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δύσκολα θα την πείσεις ;) Θέλει προσοχή, όπως προσέχουμε όταν ετοιμάζουμε ωμά κρέατα πριν τα μαγειρέψουμε για τον εαυτό μας. Με την κατάψυξη δεν σκοτώνονται όλα τα μικρόβια, αλλά το πεπτικό σύστημα του σκύλου (στις περισσότερες περιπτώσεις) δεν έχει θέμα με μικρόβια και δεν θα αρρωστήσει όπως θα αρρωσταίναμε εμείς από πχ σαλμονέλα. Εχει προσαρμοστεί να καταναλώνει ωμά κρέατα (όπως ο λύκος).

Ταϊζω μπαρφ εδώ και 11 χρόνια χωρίς κανένα θέμα (ξεκίνησα με τον πρώτο μου σκύλο όταν ήταν 6.5 χρονών και τώρα με το κουτάβι από 10 εβδομάδων που ήρθε σε μένα). Κανένας δεν έπαθε καμία σαλμονέλα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and vrmode




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Θα συμφωνήσω με την @Berna και ας το δούμε λίγο στην πράξη:

Στο σπίτι σας αγοράζετε ωμό κρέας και το μαγειρεύετε - σωστά?. Εν συνεχεία πλένετε όλα τα σκεύη που χρησιμοποιήσατε για να πλύνετε και κόψετε το κρέας (ξύλο κοπής, σουρωτήρι, πιάτο/μπωλ όπου το βάλαμε ωμό πριν το κόψουμε κλπ.)

Αν μιλήσουμε καταρχάς για έτοιμη μπαρφ, τα μόνα παραπάνω σκεύη που θα χρησιμοποιήσει κανείς είναι:
1. To μπωλ/πιάτο όπου αφήνεις να ξεπαγώνει η μπαρφ.
2. Το πιάτο του σκύλου.

Άρα έχεις 2 παραπάνω σκεύη από ότι συνήθως:
  • Το σκεύος νο1 το πλένεις κανονικά όπως και τα δικά σου σκεύη, αφού δεν έχει έρθει σε επαφή με το στόμα του σκύλου.
  • Το σκεύος νούμερο δύο, αν δεν θέλεις να το πλένεις στην κουζίνα, το πλένεις π.χ. στο νιπτήρα του μπάνιου (με δικό του σφουγγάρι) και περνάς μετά και ψεκάζεις μετά και το νιπτήρα με ένα Dettol για να επαναπαυτείτε όλοι.
Εξυπακούεται ότι την οποιαδήποτε υγρή τροφή (είτε είναι κονσέρβα, είναι είναι ωμή, είτε είναι μαγειρευτή) δεν την αφήνουμε ποτέ στο σκύλο να την έχει όλη μέρα - εξάλλου αυτό είναι λάθος "εκπαίδευση" και για το σκύλο σε οποιαδήποτε τροφή. Αυτό για να μην μυρίζει, να μην αρχίζει να μαζεύει (το καλοκαίρι) μυρμήγκια, μύγες κλπ.

Εναλλακτικά, μπορείς να του μαγειρεύεις που είναι επίσης ποιοτική διατροφή αν και πιο μπελαλίδικη, αλλά στην πραγματικότητα, αν διαβάσεις την παραπάνω διαδικασία δεν γλιτώνεις τίποτα.

Μικρόβια στο σκύλο τώρα:
Ο σκύλος δεν παθαίνει τίποτα ακόμη και αν φάει χαλασμένο κρέας - πτώματα έτρωγαν στη φύση μεταξύ άλλων. Εννοείτε ότι δεν σαλιαρίζουμε και δεν ανταλάσσουμε φιλάκια με το σκύλο αμέσως όταν έχει φάει ωμή, περιμένουμε τουλάχιστον κανα μισάωρο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
ας μην ξεχναμε οτι ο σκυλος γλυφει διαφορα αηδιαστικα σημεια του σωματος του...την ιδια προσοχη που εχετε στη διαχειριση του δικου σας ωμου θα εχετε και για του σκυλου.
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Καταλαβαίνω την επιθυμία σου να βοηθήσεις το σκυλάκι σας αλλά καταλαβαίνω επίσης και την επιθυμία ενός ανθρώπου με τέτοια θέματα υγείας να μην έχει ένα επιπλέον λόγο να ανησυχεί και να προσέχει. Κάτι που σε εμάς φαντάζει τόσο απλό (όπως το ότι θα πρέπει να προσέχει όπως ακριβώς με το ώμο κρέας που τρώμε εμεις) σε αυτόν μπορεί να μοιάζει βουνό. Ίσως θα μπορούσες να βρεις άλλους τρόπους να πάρει τα κιλά που πρέπει. Έχετε δοκιμάσει διαφορετικές τροφές πριν καταλήξετε σε αυτή που αναφερεις;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καταλαβαίνω την επιθυμία σου να βοηθήσεις το σκυλάκι σας αλλά καταλαβαίνω επίσης και την επιθυμία ενός ανθρώπου με τέτοια θέματα υγείας να μην έχει ένα επιπλέον λόγο να ανησυχεί και να προσέχει. Κάτι που σε εμάς φαντάζει τόσο απλό (όπως το ότι θα πρέπει να προσέχει όπως ακριβώς με το ώμο κρέας που τρώμε εμεις) σε αυτόν μπορεί να μοιάζει βουνό. Ίσως θα μπορούσες να βρεις άλλους τρόπους να πάρει τα κιλά που πρέπει. Έχετε δοκιμάσει διαφορετικές τροφές πριν καταλήξετε σε αυτή που αναφερεις;
Ναι και να βαζει πανω γενικα καποιο τοπερ. Κατι παχυντικο η κατι ωραιο που να τον κανει να φαει με ορεξη. Κοσνερβα, φυστικοβουτηρο ,γιαουρτι ,τυρακι, φαγητο δικο σας, κανα ζωμο κτλ
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Γενικά τα είδη διατροφής είναι 3(4).
1.Barf
2.Ξηρα ψυχρής έκθλιψης
3.Μαγειρευτο
4.Ξηρά
Με την θρεπτικοτητα με την σειρά που τα αναφέρω.

Φαίνεται ότι το σκυλί σου έχει δυσπεψία σε μεγάλο βαθμό. Οι εμετοι, μη όρεξη για φαΐ, χαμηλό σωματικό βάρος με βάση τις προδιαγραφές του σωματοτυπου.

Σίγουρα η barf & το μαγειρευτο θα βοηθήσει στην διαχείριση του σωματικού βάρους(πιο αμεσα).
Σίγουρα είναι πιο ευπεπτες τροφές η μαγειρευτη και η μπαρφ. Αλλά όλες οι μαγειρευτες του εμπορίου είναι απλά τίγκα στο ρύζι με τρελες τιμές,για 40 κιλά σκύλο, βγαίνει η τιμή κάπου στα 200 κάθε μήνα. Αν θες να ασχοληθείς να φτιάχνεις μον@ σου,είναι το ιδανικό αλλά θέλει πολύ διάβασμα ώστε να φτάσεις σε ισορροπημένο πλήρες γεύμα.
Στη μπαρφ είναι καλύτερα τα πράγματα,διαφωνώ κάθετα στο να μαγειρευτει έστω και λίγο η μπαρφ. Παύει να είναι barf. Το κρέας γίνεται ακόμα και με λίγη υψηλή θερμοκρασία,πολύ λιγότερο θρεπτικό.
Αν δίνεις μπαρφ,δίνεις μπαρφ. Αλλιώς δες για μαγειρευτό καλύτερα ή για κάποια άλλη πιο θρεπτική κροκετα ώστε να μην παύει το γεύμα να είναι πλήρες.
Όσο για το μικροβιακο. Αν το σκυλί βγαίνει έξω,ξαπλωνει κάτω κτλ. Δεν απέχει πολύ το μικροβιακο φορτίο απ αυτό της μπαρφ.
Δηλαδή, σίγουρα με το σωστό πάγωμα της μπαρφ σκοτώνουμε κάποια μικρόβια,αλλά απλά αδρανοποιουνται και άλλα συνεχίζουν να υπάρχουν. Είναι πάρα πολύ δύσκολο ένας σκύλος να νοσησει σαλμονέλα. Αλλά είναι εύκολο να μεταδώσει. Αν δούμε σε κουζίνες που μπαίνουν με blue light για σαλμονέλα είναι άρρωστο το που μπορεί να βρεθεί καθώς μεταφέρεται μέχρι και με άγγιγμα. Όσο πιθανό είναι ο σκύλος αν βγαίνει έξω,να φέρει κάτι απ έξω τόσο να φέρει και σαλμονέλα. Σίγουρα ανεβάζεις τα ποσοστά κινδύνου.
Είναι λίγο ρίσκο γενικά. Αλλά δεν είναι όλα τόσο άσπρο μαύρο. Σωστή υγιεινή και μπαρφ σχεδόν μηδενιζουμε τις πιθανότητες να γίνει κάτι. Υπάρχει πολύ παραπληροφορηση από τους κτηνίατρους και παρά πολύ λάθος διατροφικές συμβουλες(μαγειρεμα μπαρφ).
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
επ ουδενι η κροκετα δεν ειναι καλυτερη απο την "μαγειρεμενη barf". με την "μαγειρεμενη barf" μπορεις να παιρνεις διαφορυς κωδικους να υπαρχει ποικιλια και βαζεις και μια πολυβιταμινη, αν ανησυχεις για ελλειψεις. επιπλεον, δεν χρειαζεται να βρασεις την barf στο φουλ, ισια ισα να ναι ζεστο το νερο μεχρι να παρει χρωμα το κρεας, μικρη διαφορα με ψυχρης εκθλιψης. η κροκετα ειναι τιγκα στα συντηρητικα, τα οποια σε βαθος χρονου σιγουρα συνεισφερουν σε, αν οχι προκαλουν, ενα σωρο προβληματα υγειας. και οι περισσοτερες κροκετες δεν ειναι καν ισορροπημενες:

 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δϋσκολο να πείσεις για κάτι, και αν το έχει στο μυαλό της και φοβάται ακόμα και από κάπου αλλού, από ένα κοτόπουλο που θα φάει έξω ή από μία σαλάτα που δεν είναι καλά πλυμμένη να πάθει σαλμονέλα θα πιστεύει ότι το έπαθε από το ωμό φαγητό του σκύλου.
Θα πρότεινα να μαγειρεύεις για τον σκύλο σου. Εφόσον μένεις με τους γονείς σου ειναι η καλύτερη λύση για να νοιώθετε όλοι άνετα και ο σκύλος να μην έχει τα προβλήματα που παρουσιάζει με την ξηρή τροφή.
Επιπλέον, η ξηρή τροφή μπορεί να έχει σαλμονέλα.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μια απλή συμφωνία με τους προλαλησαντες, καθώς ακολουθώ αποκλειστικά μαγειρευτή διατροφή:

Η μαγειρευτή θέλει λίγες βιταμίνες παραπάνω από τη μπαρφ για να γίνει το ίδιο θρεπτική (αν γίνει βέβαια σωστά, όπως ισχύει άλλωστε κ για τη μπαρφ). Τίποτα τρομερό, σε υγιές σκυλί μια πολυβιταμίνη αρκεί.

Είναι εξαιρετικά εύπεπτη. Οι ξηρές δεν είναι. Αφού υπάρχει θέμα, μια χαρά θα σας εξυπηρετήσει η μαγειρευτή έναντι της μπαρφ, δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι. Σίγουρα όπως τα λες για ξηρά δεν είστε.

Μεγάλη προσοχή: τα δόντια. Στη μπαρφ καθαρίζουν με τη διατροφή, στη μαγειρευτή όχι. Χρειάζεται κάτι έξτρα ή να τα πλένεις με κτηνιατρική οδοντόπαστα.

Ενώ έχουν δίκιο οι προλαλησαντες πώς αν καθαρίζεις επιμελώς δεν υπάρχει θέμα, κατανοώ τη μαμά σου. Η ανοσοκαταστολή είναι εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, είναι όντως καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά, ως προς το πού μπορούν να βρεθούν έστω λίγα βακτήρια που εμάς δεν θα μας κάνουν απολύτως τίποτα.

Και μιας που τα λέμε, θα πρότεινα επίσης στη μητέρα σου να το ψάξει αν θέλει με το γιατρό της για προβιοτικα, maitake d-fraction (μόνο από Αμερική), D3+K2 και Ω3 ως υποστηρικτικά για την ανοσοκαταστολή.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Το μέσο σπίτι έχει περισσότερα μικρόβια απο αυτά που θα αποκτήσει με την μπαρφ.
Κανενας μας σχεδόν δεν κάνει απολύμανση στα σκεύη του και όλοι αρκούμαστε στο απλό πλύσιμο με σαπούνι για τα πιάτα.
Η μπαρφ του εμπορίου βρίσκεται σε σακουλάκι.
Σκίζεις,μπαίνει στο πιάτο,πετάς το σακουλάκι στα σκουπίδια.
Ταΐζω μπαρφ εδώ και περίπου 15 χρονια ,με μικρές διακοπές.
Ευτυχώς δεν εχω πεθάνει!!!
 
  • Haha
Reactions: Berna


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Το μέσο σπίτι έχει περισσότερα μικρόβια απο αυτά που θα αποκτήσει με την μπαρφ.
Κανενας μας σχεδόν δεν κάνει απολύμανση στα σκεύη του και όλοι αρκούμαστε στο απλό πλύσιμο με σαπούνι για τα πιάτα.
Η μπαρφ του εμπορίου βρίσκεται σε σακουλάκι.
Σκίζεις,μπαίνει στο πιάτο,πετάς το σακουλάκι στα σκουπίδια.
Ταΐζω μπαρφ εδώ και περίπου 15 χρονια ,με μικρές διακοπές.
Ευτυχώς δεν εχω πεθάνει!!!
Στα σπίτια των ανοσοκατεσταλμένων προσπαθούν να εξαλείψουν όσο περισσότερα γίνεται από τα κοινά βακτήρια που έχουν τα μέσα σπίτια κ οι ανοσοκατεσταλμενοι δεν κάνουν πολλά από τα απολύτως νορμάλ που κάνουμε εμείς οι μέσοι άνθρωποι χωρίς κανένα πρόβλημα. Πχ να φάνε μαρούλια, σπανάκια, σταφύλια, ωμά φρούτα κ λαχανικά εάν δε μπορούν να τα ξεφλουδίσουν. Γιατί αυτοί, σε αντίθεση με μας, όντως μπορεί κ να πεθάνουν από ένα τόσο δα βακτήριο.

Πρακτικά αν μείνει στο πιάτο το βακτήριο κ απλά πλυθεί φυσιολογικά μετά δεν υπάρχει διαχωρισμός, όντως. Η μεταφορά έστω λίγων βακτηρίων σε μέρη απρόβλεπτα μπορεί να δημιουργήσει θέμα. Σε σένα κ σε μένα, όχι. Στους ανοσοκατεσταλμένους, ναι.
 
  • Like
Reactions: Άννα34


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Στα σπίτια των ανοσοκατεσταλμένων προσπαθούν να εξαλείψουν όσο περισσότερα γίνεται από τα κοινά βακτήρια που έχουν τα μέσα σπίτια κ οι ανοσοκατεσταλμενοι δεν κάνουν πολλά από τα απολύτως νορμάλ που κάνουμε εμείς οι μέσοι άνθρωποι χωρίς κανένα πρόβλημα. Πχ να φάνε μαρούλια, σπανάκια, σταφύλια, ωμά φρούτα κ λαχανικά εάν δε μπορούν να τα ξεφλουδίσουν. Γιατί αυτοί, σε αντίθεση με μας, όντως μπορεί κ να πεθάνουν από ένα τόσο δα βακτήριο.

Πρακτικά αν μείνει στο πιάτο το βακτήριο κ απλά πλυθεί φυσιολογικά μετά δεν υπάρχει διαχωρισμός, όντως. Η μεταφορά έστω λίγων βακτηρίων σε μέρη απρόβλεπτα μπορεί να δημιουργήσει θέμα. Σε σένα κ σε μένα, όχι. Στους ανοσοκατεσταλμένους, ναι.
Αν υπάρχει τετοιο θέμα,μου διέφυγε στην ανάγνωση … Έχετε δίκαιο!
 
  • Like
Reactions: Estranged