Πως την πάθαμε έτσι :(


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Χθες Κυριακή σκάει τηλ από τον θείο μου αν είμαστε σπίτι να περάσει. Του λέω έλα έχω και όρεξη για ψήσιμο θα φάμε σαν άρχοντες. Έρχεται λοιπόν με την θεία, εγώ κατεβαίνω κάτω για να αρχίσω τα κόλπα μου η κοπέλα μου με την θεία μου έχουν αναλάβει ανεφοδιασμό από κουζίνα, πατάτες - σαλάτες κλπ και ο θείος μου παίζει με την Άιρα. Αρχίζουμε να τρώμε και η Άιρα είναι σε θέση αναμονής για μπουκίτσες που της δίνουμε. Δώσε μπριζολίτσα δώσε λουκανικάκια και καμιά πατάτα, βούτα και λίγο ψωμάκι στο λαδάκι να γλιστράει και το αντεράκι της, άρχοντας η δικιά μου! Όλα τέλεια.
Μετά λέμε ζέστη δεν έχει; δεν χτυπάμε και κανένα παγωτό για την λιγούρα; Και σκάνε κάτι παγωτίνια. Μου κάνει ο θείος μου αφού έχει φάει όλο το ξυλάκι και έχει μείνει μία στάλα παγωτό πάνω να της δώσω να το γλύψει; Ναι ρε θείο του λέω δεν παθαίνει κάτι με μια στάλα παγωτό. Με το που απλώνει γλώσσα η Άιρα πως κατάφερε και βεντούζωσε το ξυλάκι στην γλώσσα της γλιστράει από το χέρι του θείου μου και ΜΠΑΜ αμάσητο κάτω..
Δεν πρόλαβα όχι να πω ΜΗ ούτε το μουγκρητό δεν έκανα. Της ανοίγω το στόμα τίποτα! είχε πάρει κατηφόρα το ξυλάκι.
Τηλ στην κτηνίατρο να της πω τη έγινε και τι κάνουμε τώρα. Με τα πολλά η Άιρα έως την Τρίτη βράδυ θα τρώει βραστή πατάτα (μία βράδυ μία πρωί) και τίποτα άλλο, τώρα εμείς περιμένουμε αν θα το βγάλει αλλιώς Τετάρτη πρωί είπαμε με την γιατρό να είμαι εκεί πρωί πρωί και βλέπουμε.
Το ξυλάκι δεν ξέρω τι κάνει εκεί μέσα αλλά το σκατό το δικό μου είναι στην κάλτσα!!! Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ, για δουλεία δεν πήγα και κάθομαι και την βλέπω σαν βλάκας τι κάνει. Ο θείος από την άλλη έχει χτυπήσει από χθες lexotanil(δεν κάνω πλάκα) και με παίρνει κάθε μία ώρα τηλ να δει τι γίνεται.

Μακάρι να είμαστε τυχεροί και να την περάσει έτσι η μικρή.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μακάρι να είστε τυχεροί παιδιά τι να πω... Ο θείος πολύ ελαφρύ χέρι έχει!!!
Εύχομαι λόγω στρογγυλεμένων άκρων να μην έχει πρόβλημα και να το βγάλει, την βραστή πατάτα όμως χωρίς λίγο λαδάκι ή κάτι να γλυστρήσει δεν την κατάλαβα αλλά για να το λέει η γιατρός...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απο προσωπική εμπειρία με μανταλάκι θα σου πώ οτι για εμενα η πολύ τροφή αποδείχτηκε σωτήρια και βγήκε.Επίσης είχα αγοράσει απο το φαρμακείο παραφινέλαιο(αν δε κανω λαθος) και της ειχα βαλει στο φαγητό.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Απο προσωπική εμπειρία με μανταλάκι θα σου πώ οτι για εμενα η πολύ τροφή αποδείχτηκε σωτήρια και βγήκε.Επίσης είχα αγοράσει απο το φαρμακείο παραφινέλαιο(αν δε κανω λαθος) και της ειχα βαλει στο φαγητό.
Ποσιμο φαρμακευτικο παραφινελαιο, δε ξερω αν ειναι ιδιο με αυτο που βαζουν στα κερια, οποτε ας το διευκρινησουμε καλύτερα μην τυχόν διαβαζει κανεις..... Ειναι καθαρτικο, θα τα βγαλει ολα λογικα, αλλα ρωταμε τον κτηνιατρο φυσικα πρωτα

Στο έντερο η παραφίνη (paraffin) επαλείφει τα κόπρανα εμποδίζοντας την επαναρρόφηση του ύδατος. Έτσι η αύξηση του όγκου των κοπράνων από την κατακράτηση ύδατος και η προκύπτουσα αύξηση της γλοιότητάς τους διευκολύνουν την αφόδευση.

Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/6653
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/6224
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εμείς δίνουμε είτε sauerkraut (το ξινολάχανο δηλαδή) είτε κάτι που δε νομίζω να βρεις οπότε δεν το λέω για να μη φρικάρει ο κόσμος. Α, και slippery elm. Και τα 3 δημιουργούν "στρώμα" γύρω από τα κόπρανα ώστε να μην πληγωθεί το έντερο καθώς βγαίνουν.
Επειδή είναι στρογγυλό πάντως στις άκρες, κι αφού πήγε αμάσητο λογικά θα το βγάλει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η @vrmode μου χει πει οτι το ξινολαχανο βοηθαει το σκυλο να αποβαλλει αντικειμενο. Ψαξτο λιγο και ρωτησε την κτηνιατρο.
Ναι, οντος! Στην γερμανια το δινουν σε σκυλους και παιδια οταν εχουν καταπιει διαφορα απο τουβλακια Lego, παπουτσια Barbie, κερματα κλπ.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εμείς δίνουμε είτε sauerkraut (το ξινολάχανο δηλαδή) είτε κάτι που δε νομίζω να βρεις οπότε δεν το λέω για να μη φρικάρει ο κόσμος.
Πληροφοριακά, για να ξερουμε αν παραστει αναγκη, είναι το ίδιο που σερβίρουν στις μπυραρίες ?
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ο γιατρος δεν μπορουσε να της δωσει φαρμακο για να προκαλεσει εμετο;; Γτ δεν εγινε ετσι, θα ξεαγχωνοσασταν κιολας αμα εβγαινε μια ωρα αρχιτερα.. θα δοκιμαζα παντως μια απ τις προτασεις των παραπανω. Καλη τυχη ευχομαι και να γινουν ολα γρηγορα και ανωδυνα:unsure:
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ναι,το θυμαμαι κ γω που τοχε η vrmode πει,απαυτα πουναι στο γυαλινο βαζάκι αν θυμαμαι καλα!
Παντως σε τετοιες περιπτωσεις κ γω βραστη πατατα (αλλα βαζω κ ηλιελαιο...οχι ετσι σκετο...) δινω κ την μπουκωνω (μιλαμε για πολυ μπουκωμα...οχι οτι την χαλαει)!
Περαστικα ευχομαι,μακαρι να μην ειναι τίποτα,κ πεστου θειου να μη στεναχωριεται συμβαίνουν αυτά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο γιατρος δεν μπορουσε να της δωσει φαρμακο για να προκαλεσει εμετο;; Γτ δεν εγινε ετσι, θα ξεαγχωνοσασταν κιολας αμα εβγαινε μια ωρα αρχιτερα.. θα δοκιμαζα παντως μια απ τις προτασεις των παραπανω. Καλη τυχη ευχομαι και να γινουν ολα γρηγορα και ανωδυνα:unsure:

O εμετός δεν μπορεί να προκληθεί σε αυτή τη περίπτωση είναι επικίνδυνο. Μόνο για μαλακά πράγματα ενδύκνειται.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πληροφοριακά, για να ξερουμε αν παραστει αναγκη, είναι το ίδιο που σερβίρουν στις μπυραρίες ?
Nαι, πουλιέται σε βάζο συνήθως στα ράφια με τα τουρσιά.
Είναι όντως αυτό που σερβίρουν στις μπυραρίες ως συνοδευτικό στα λουκάνικα (λέγεται Sauerkraut - ξινό λάχανο το λέμε ελληνικά). Στην ουσία αυτό που κάνει είναι να τυλίγεετια γύρω από το αντικείμενο (σαν καταίφι) οπότε το αντικείμενο περνάει από το έντερο πιο ανώδυνα.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ε πες το τωρα. Δεν μπορει να ειναι χειροτερο απο διαφορα που σκεφτηκα μετα απο τον τροπο που το παρουσιασες.
Με μια εμβάθυνση στην pmr θα το βρεις :ROFLMAO::ROFLMAO:
Βασικά, κομμάτια με γούνα -η γούνα αποβάλλεται πλήρως λειτουργώντας σαν εντεροκαθαριστής και τυλίγει οτιδήποτε αχώνευτο

Πες τώρα τι σκέφτηκες :LOL:
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Nα μην σε πληγωσω αλλα παιζει να μην το δεις ποτε να βγαινει γιατι το ξυλο στο στομαχι ενος μεγαλου σκυλου που ξςρει να αλεθει διαφορα διασπαται κ αποσυντηθεται.......

Εχω χασει αρκετα.... ξυλα ετσι, που τα μασουλανε ειτε απο καυσοξυλα ειτε δυο φορες απο καλαμακι σουβλακιου κ δεν βρεθηκαν ποτε ατοφια σε μορφη που να θυμιζουν το αρχικο που εφαγαν.....

Εγω θα το ταιζα το σκυλι κανονικα παντως.....
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Βασικά, κομμάτια με γούνα -η γούνα αποβάλλεται πλήρως λειτουργώντας σαν εντεροκαθαριστής και τυλίγει οτιδήποτε αχώνευτο
Αυτο μηπως θα μπορούσε να φανει και χρήσιμο σε περίπτωση κατάποσης φόλας με σπασμένα γυαλιά και αιχμηρά αντικείμενα? Είχα διαβάσει για βαμβακι ή κατι παρεμφερες τελοσπαντων
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Θα με σκάσεις τώρα.

Αυτο μηπως θα μπορούσε να φανει και χρήσιμο σε περίπτωση κατάποσης φόλας με σπασμένα γυαλιά και αιχμηρά αντικείμενα? Είχα διαβάσει για βαμβακι ή κατι παρεμφερες τελοσπαντων
Αν δεν επηρεάζεται κάτι άλλο πέρα από στομάχι & έντερο φαντάζομαι πως ναι, καλή σκέψη.. Γιατί αν δεις τα κακά τους μετά που τρώνε τέτοια κομμάτια, είναι μια μάζα γούνα βασικά (έτσι είχα βγάλει κάτι πλαστικά γάντια που'χε καταπιεί ο φαταούλας -αυτός που είχε φάει και τη σφουγγαρίστρα, έβλεπες γούνα και μέσα εγκλωβισμένα κομμάτια λάστιχο)
 
  • Like
Reactions: medusa


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ευχαριστώ παιδιά! Αλλά όλα καλά, πριν λίγη ώρα το έβγαλε σε τέλεια κατάσταση(και κάτι κουκουνάρια από το πάρκο μαζί :cautious:) έκανε δουλειά η πατάτα τελικά. Ευτυχώς όλα εντάξει.

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf