Πόνος στην ουρά


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Καλησπέρα... σήμερα ο σκύλος μου δεν είχε καθόλου διάθεση ένιωθε ανασφάλεια άλλαζε συνεχώς διάφορα σημεία στο σπίτι και δεν μπορούσε να βολευτεί πουθενά... Πριν λίγο ανακάλυψα ότι πονάει στην ουρά και τώρα έχει χειροτερέψει το πράγμα δεν μπορεί ούτε καν να μου κάνει χαρές, δεν μπορεί να την κουνήσει καν. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο πράγμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Χτύπησε? δαγκώθηκε? δεν πήρες γραμμή να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Να την χτύπησε μόνο του τόσο πολύ?
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Δεν ξέρω... πονάει πάνω πάνω... δηλαδή εκεί που ξεκινάει η ουρά....
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Αρχικα νομιζω πως καλο θα ηταν να περιορισεις τον χωρο που κινειται και φτιαξε ενα μαλακο μερος μπας και βολευτει. Αυριο πρωι πρωι ομως παρε τον κτηνιατρο για ραντεβου.
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Μάλλον έτσι θα γίνει.... Υπάρχει περίπτωση να έχει καμιά σχέση με δυσκοιλιότητα ; Γιατί στον άνθρωπο όταν έχει τέτοιο πρόβλημα τον πονάει στο ίδιο σημείο....
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Αύριο πρωί πρωί δίνω έκθεση για πανελλαδικές.... τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω μάλλον μέχρι αύριο το μεσημέρι θα τον έχω πάει στον κτηνίατρο.
 






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Οχι οτι μπορουμε να κανουμε διαγνωση.. μονο ο κτηνιατρος μπορει.. αλλα αμα θες πες μας λιγο μερικες πληροφοριες για τον σκυλο σου[ηλικια-φυλο-στειρωμενος-ασκηση-βολτα κλπ].
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Οχι οτι μπορουμε να κανουμε διαγνωση.. μονο ο κτηνιατρος μπορει.. αλλα αμα θες πες μας λιγο μερικες πληροφοριες για τον σκυλο σου[ηλικια-φυλο-στειρωμενος-ασκηση-βολτα κλπ].
Είναι πάνω από 2 χρόνων είναι αρσενικό δεν είναι στειρωμένος βόλτες πηγαίνουμε συχνά... τώρα με τις πανελλαδικές έχουν ελαττωθεί λίγο... αλλά 3 φορές την εβδομάδα σίγουρα (για αυτές τις μέρες )
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δες κι αυτο σαν ιδεα http://www.dogforum.gr/community/threads/dead-or-cold-tail-syndrome.15213/ μπορει να ειναι βεβαια τελειως ασχετο. Καλυτερα να τον δει ο κτηνιατρος. Εστω αυριο μετα το μαθημα σου αν δεν μπορει να τον παει καποιος δικος σου.
 
  • Like
Reactions: Aslan


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Δες κι αυτο σαν ιδεα http://www.dogforum.gr/community/threads/dead-or-cold-tail-syndrome.15213/ μπορει να ειναι βεβαια τελειως ασχετο. Καλυτερα να τον δει ο κτηνιατρος. Εστω αυριο μετα το μαθημα σου αν δεν μπορει να τον παει καποιος δικος σου.
Χτες τον έκανα μπάνιο... τώρα δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά εκεί δεν αναφέρει για πόνο ο δικός μου πονάει δεν μπορεί να την κουνήσει.....
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Καλο ειναι μετα απο ενα μπανιο να στεγνωνεις πολυ καλα την περιοχη ραχης-ουρας. Επισης μολις τωρα διαβασα οτι σημαντικο ρολο παιζει και η δραστηριοτητα του σκυλου. Δηλαδη τωρα που απεχει απο την ασκηση, οταν τον πας βολτα να μην τον πιεζεις πολυ. Αυτα ειναι βεβαια μετρα προληψης. Εαν γνωριζεις αγγλικα διαβασε και εδω.
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Καλο ειναι μετα απο ενα μπανιο να στεγνωνεις πολυ καλα την περιοχη ραχης-ουρας. Επισης μολις τωρα διαβασα οτι σημαντικο ρολο παιζει και η δραστηριοτητα του σκυλου. Δηλαδη τωρα που απεχει απο την ασκηση, οταν τον πας βολτα να μην τον πιεζεις πολυ. Αυτα ειναι βεβαια μετρα προληψης. Εαν γνωριζεις αγγλικα διαβασε και εδω.
Παίζει να είναι η μόνη φορά που δεν τον στέγνωσα..... :mad: Σας ευχαριστώ για την βοήθεια
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Καλο ειναι μετα απο ενα μπανιο να στεγνωνεις πολυ καλα την περιοχη ραχης-ουρας. Επισης μολις τωρα διαβασα οτι σημαντικο ρολο παιζει και η δραστηριοτητα του σκυλου. Δηλαδη τωρα που απεχει απο την ασκηση, οταν τον πας βολτα να μην τον πιεζεις πολυ. Αυτα ειναι βεβαια μετρα προληψης. Εαν γνωριζεις αγγλικα διαβασε και εδω.
πολύ καλό και αυτό που μου έστειλες με κάλυψε... και πάλι ευχαριστώ
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Απ'οσο εχω διαβασει μπορει να εχει πονο στη βαση της ουρας το cold tail syndrome κι αφου λες οτι τον εκανες μπανιο χτες και δεν τον στεγνωσες και σημερα παρουσιαστηκε αυτο, τοτε μαλλον αυτο ειναι. Αλλα και παλι ας τον δει ο γιατρος να σου πει τη γνωμη του. ;)
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Ο γιατρός είναι πάντα η πρώτη σου βοήθεια και μετά το φόρουμ.
περαστικά!
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Tσέκαρες καθόλου τον ποπό του? Πριν απο πολύ καιρό,είχε παρόμοια συμπώματα ο δικός μου,είχε κατεβασμένη την ουρά και όταν πήγαινε να την κουνήσει έστω και λίγο,τσίριζε.Φαινόταν οτι πονούσε στην βάση της.Σκέφτηκα φυσικά οτι κατι είχε πάθει η ουρά του,αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη,όταν πήγαμε στον γιατρό,διαπιστώσαμε οτι ήταν μια μόλυνση στον ποπό.Δεν θα το φανταζόμουν με τίποτα..
Οπως και να 'χει,αύριο πήγαινέ τον να τον δεί..
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
Έτσι είναι ο γιατρός πρώτα και μετά το forum.... Καλό βράδυ...