Πόσες γέννες είναι πολλές?


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
γιατί οι 5 γέννες είναι πολλές?????

το πόσες γέννες είναι πολλές για εμένα είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων όπως πόσα κουτάβια έχει κυοφορήσει, αν γέννησε φυσιολογικά ή με καισαρική, την κατάσταση της υγείας της και την ηλικία της.

πιστεύω ότι υπάρχουν σκύλες οι οποίες μπορούν άνετα και απροβλημάτιστα να κάνουν τις 6 νόμιμες γέννες και περιπτώσεις που 3 είναι πολλές .
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συμφωνώ ότι δεν είναι αριθμητική . ίσως λιγο άλγεβρα:)

αλλά μάλλον χρειάζεται καποια χρονική διαφορά απο γέννα σε γέννα. οπότε μέχρι ποιά ηλικία συζητάμε να γεννάει η σκύλα με έξι γέννες?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
τα πάντα για εμένα οπως ειπα είναι σχετικά

πήρα κουτάβι απο 5 γέννα σκύλας ηλικίας 8 χρονών και ήταν σε άριστη κατάσταση ( η σκύλα)

εξαρτάτε και από την φυλή ΓΕΝΙΚΑ ομως θα απέφευγα να ζευγαρώσω σκυλα άνω των 6 χρόνων
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δηλαδή υπάρχει ακόμα και το παράδειγμα να γεννάει η σκύλα συνεχόμενα και να κρατάει την φόρμα της όπως πρέπει? φανταστική εκτροφή. φαντάζομαι και με την άγρια φύση του σκύλου στις αγέλες αυτό θα γινόταν. γέννες συνεχόμενες δηλαδή.

όσες σκύλες έχω δεί εγώ μετά την γέννα και τον θηλασμό ήταν όχι για γέννα-ούτε για βόλτα αλλά μιλάμε για bybing τώρα οπότε και off topic

αυτό το γενικά όχι άνω των 6 χρονών μου φαίνεται πολύ λογικό-

όπως και ότι δεν υπάρχουν στάνταρ στα έμβια όντα.

και εγώ είμαι 32 αλλά νιώθω 11 χρονών:D:D:D
 








George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
δηλαδή 3 γέννες από 4-5 κουτάβια η κάθεμια το θεωρείς πολύ για τη σκύλα:confused:
Όταν πρόκειται για σκύλα εκτροφείου, κατά τη γνώμη μου οι 3 γέννες είναι ένα καλό όριο. Δεν θα απέκλεια 4η, υπο κάποιες πρϋποθέσεις, θα ήταν όμως η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Όπως αντίστοιχα, και μετά απο 1 ή 2 αν η σκύλα παρουσίασε προβλήματα ή δυσκολεύτηκε και ειδικά αν χρειάστηκε καισαρική.

Δε νομίζω ότι ο αριθμός των κουταβιών άνα γέννα παίζει αποκλειστικό ρόλο στο αν θα είναι εύκολη ή δύσκολη η γέννα. Άλλες γεννουν 7-9 κουτάβια χωρίς πρόβλημα, άλλες δυσκολεύονται με 3-4. Κάποιες δεν θα επανέλθουν ποτέ στη φόρμα που ήταν πριν, ώστε να λάβουν μέρος σε εκθέσεις πάλι.

Μετά τις τρεις γέννες και/η τα πέντε χρόνια, η σκύλα έχει συμπληρώσει τις προϋποθέσεις για "σύνταξη", έχει εκπληρώσει το σκοπό της και αν όλα πήγαν καλά έχει δώσει ικανό αριθμό απογόνων ώστε να μπορεί να πάρει τη θέση της κάποια άλλη.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Όταν πρόκειται για σκύλα εκτροφείου, κατά τη γνώμη μου οι 3 γέννες είναι ένα καλό όριο. Δεν θα απέκλεια 4η, υπο κάποιες πρϋποθέσεις, θα ήταν όμως η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Όπως αντίστοιχα, και μετά απο 1 ή 2 αν η σκύλα παρουσίασε προβλήματα ή δυσκολεύτηκε και ειδικά αν χρειάστηκε καισαρική.

συμφωνώ άρα το ειπα και στην αρχή

Δε νομίζω ότι ο αριθμός των κουταβιών άνα γέννα παίζει αποκλειστικό ρόλο στο αν θα είναι εύκολη ή δύσκολη η γέννα. Άλλες γεννουν 7-9 κουτάβια χωρίς πρόβλημα, άλλες δυσκολεύονται με 3-4. Κάποιες δεν θα επανέλθουν ποτέ στη φόρμα που ήταν πριν, ώστε να λάβουν μέρος σε εκθέσεις πάλι.
δεν με ενδιαφέρει να κατεβάζω μια σκυλα σε εκθεσεις 5-6 χρόνια άρα η φόρμα της μου είναι αδιαφόρη.

η υγεία της με ενδιαφέρει

Μετά τις τρεις γέννες και/η τα πέντε χρόνια, η σκύλα έχει συμπληρώσει τις προϋποθέσεις για "σύνταξη", έχει εκπληρώσει το σκοπό της και αν όλα πήγαν καλά έχει δώσει ικανό αριθμό απογόνων ώστε να μπορεί να πάρει τη θέση της κάποια άλλη.
ποιες είναι οι προυποθέσεις για τις οποίες μια σκύλα βγαίνει σε σύνταξη??

όριο ηλικίας?

οριο γεννών???

αριθμός απογόνων??

όλα μαζί??

κάτι άλλο???
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αριθμός τοκετών και ηλικία, έστω και αν είναι σε άριστη κατάσταση.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Εσείς που γνωρίζετε νομίζετε ότι το κάθε ποτέ δεν έχει σημασία?
Παρατηρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό εκτροφέων ζευγαρώνουν την σκύλα κάθε [FONT=&quot]δεύτερη[/FONT] περίοδο
Δηλαδή η σκύλα γεννά πολλές φορές πριν συμπληρωθεί ένας χρόνος από την προηγούμενη γέννα της
Αυτό είναι σωστό κατά την γνώμη σας?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αν το ζευγάρωμα γίνεται κάθε 2η περίοδο, έχει περάσει χρόνος. Δε βλέπω κάτι το μεμπτό.

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κουτάβι απο κάποιον ο οποίος ζευγαρώνει συστηματικά σκύλες σε συνεχόμενους οίστρους, ακόμα και αν άφηνε μεταξύ 2ης και 3ης γέννας το προβλεπόμενο διάστημα του 1ος έτους.

Θα προβληματιζόμουν επίσης για ζευγαρώματα που γίνονται οριακά, μόνο και μόνο για να είναι στα πλαίσια των κανονισμών, π.χ. ζευγάρωμα σκύλας 16 μηνών, η γέννα της οποίας θα γίνει όταν αυτή θα είναι πλέον 18, άρα μέσα στα όρια.

Αν δε, συνδυάζεται με την προηγούμενη περίπτωση, δηλαδή ακολουθήσει ζευγάρωμα σε συνεχόμενο οίστρο, τότε δε νομίζω ότι μιλάμε για εκτροφέα που σέβεται τα ζώα του, έστω και αν είναι μέσα στους κανόνες.

Οι κανόνες είναι τα όρια του γηπέδου. Αν παίζεις πάνω στη γραμμή, αργά ή γρήγορα θα βγεις εκτός.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Θα προβληματιζόμουν επίσης για ζευγαρώματα που γίνονται οριακά, μόνο και μόνο για να είναι στα πλαίσια των κανονισμών, π.χ. ζευγάρωμα σκύλας 16 μηνών, η γέννα της οποίας θα γίνει όταν αυτή θα είναι πλέον 18, άρα μέσα στα όρια.

Δεν ισχυει το παραπανω. Νομιμο ειναι το ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ σε ηλικια 18 μηνων οχι η γεννα.

Για μενα οχι πανω απο 3 γεννες ανα σκυλα. Οι "κολλητες" δεν ειναι τοσο προβλημα αλλα ο μεγαλος αριθμος τις διαλυει...Επισης προτιμω να ειναι νεες. Οσο μεγαλωνουν τοσο πεφτει η βιωσιμοτητα των μικρων.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
δηλαδή υπάρχει ακόμα και το παράδειγμα να γεννάει η σκύλα συνεχόμενα και να κρατάει την φόρμα της όπως πρέπει?
Ναι, και σχεδον να μην φαίνεται ότι έχει γεννήσει.

Την σκύλα δεν την εξαντλεί ο τοκετός, (στιγμιαία ναι, φυσικά) ούτε η κυοφορία. Την εξαντλεί ο θηλασμός. Αρα ειναι συνάρτηση πρώτα απ'όλα του αριθμού των κουταβιων το αν ''αντέχει'' η όχι ή αν είναι κακοποίηση μία πχ 5 γέννα ... προσωπικά θα αποφάσιζα μόνο και μόνο με την κατάσταση (την φυσική αλλά και την ''ψυχολογική'') της σκύλας ώς κριτήριο και με τίποτα άλλο ... φυσικά δεν θα ζευγάρωνα σκύλα 16 μηνών ... έχω σκύλα όμως 7,5 χρόνων που μόλις ζευγάρωσα και μία άλλη 3 χρόνων που δεν θα ξαναζευγαρώσει ;)
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Σαφως υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε διαφορες θηλυκιες, επισης ο αριθμος των κουταβιων εχει σχεση και οντως ο θηλασμος ειναι κυριως το προβλημα.
Η πρωτη μου σκυλα εκανε 6 γεννες, δεν γνωρισε ουτε μερα αρρωστιας μεχρι που δυστυχως καταφερε και εφαγε κατι τοξικο και εφυγε απο νεφρικη ανεπαρκεια 10 ετων.
Απο τοτε δεν εχω ζευγαρωσει πανω απο 4 φορες καμμια - στις 3 περιπτωσεις που επιχειρησα 4η υπηρχαν προβληματα, αν και ποτε δεν ειχα εκλαμψια πχ, που σχετιζεται και με το θηλασμο. Τελικα οι περισσοτερες κανουν εως 2 ακομα και οσες εχουν δωσει λιγους απογονους. Δεν με ενδιαφερει να δω αν αντεχουν παραπανω.
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Καθολου. Μια θα κανει 3η τωρα και ανησυχω γιατι ειναι πολυ βασικη για μενα. Οι περισσοτερες κανουν μια. Στο παρελθον εκανα 3 μονο με μια πρωταθλητρια ομιλου αλλα τελικα απογονους εχω απο το 1ο -αν και αυτη δεν ειχε προβλημα σε καμμια γεννα. Τωρα ειναι 12 ετων.Παραπανω γεννες εκαναν καποιες που εδωσα καποια στιγμη αλλα νομιζω καμμια πανω απο 4 συνολικα. Τελικα τα ξανακοιταζα τωρα, ουτε καν 4 δεν εχω επιχειρησει εκτος της πρωτης - στις 3 εμειναν οι πιο χρησιμοποιημενες.
 
Last edited:


maria

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
117
2
Κερατέα
αλήθεια ..πόσες γέννες βάζει ένας εκτροφέας να κάνει η σκύλίτσα του?

Chloe: Τα posts μεταφέρθηκαν από δω και σβήστηκαν κάποια posts σχετικά με το πού είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα :)
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3518
 
Last edited by a moderator:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22