Πόσες ώρες μέσα στο crate θεωρούνται φυσιολογικές?


Thanassis

Active Member
30 Αυγούστου 2013
33
2
Π. Φάληρο
Την καλημέρα μου παιδιά.
Έχω μια γνωστή η οποία επειδή έχει “υποχρεώσεις” στη ζωή της, πολλές φορές αφήνει υπερβολικά πολλές ώρες το σκύλο της στο κρέιτ και αυτό μου φαίνεται ότι είναι σοβαρό λάθος.
Μιλώ για 20-22 ώρες την ημέρα συνήθως – δηλαδή τις περισσότερες μέρες, ίσα που βγαίνει έξω για βόλτα μια-δυο φορές την ημέρα και αυτές μικρές βόλτες για την ανάγκη του και όχι μεγάλες για να ξεσκάσει/γυμναστεί.

Δεν ξέρω όσα θα ήθελα για τα σκυλιά, αλλά από τα λίγα που ξέρω, αυτό μου φαίνεται “απάνθρωπη” συμπεριφορά για το σκυλάκι.
Παραπονιέται και κλαίει πολύ τακτικά, είναι σαν φυλακισμένο - με κάνει να το λυπάμαι.
Πείτε μου σας παρακαλώ: είναι σωστό αυτό που καταλαβαίνω εγώ ή κάνω λάθος?
Είναι φυσιολογικό για ένα σκύλο να μένει τόσες ώρες μέσα στο κρέιτ?

Στις ενστάσεις μου η αφεντικίνα του δηλώνει ότι λατρεύει το σκύλο της και δεν μπορεί να κάνει χωρίς αυτόν – είναι όμως πραγματική αγάπη όταν στην πραγματικότητα τυραννά το σκύλο της ή μήπως κάτι άλλο?
Τέλος και στο βαθμό που δεν θα μπορέσει να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά: μήπως θα έπρεπε να της προτείνω να ψάξει να βρει και να δώσει το σκύλο της σε κάποιον που να αγαπά τα ζώα και να μπορεί να αφιερώνει το χρόνο που χρειάζεται το πλάσμα αυτό?
Τι γνώμη έχετε?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τι γνώμη να έχουμε... φυσικά, αν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, να δώσει το σκυλάκι σε άλλους ανθρώπους
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν δεν μπορει να αλλαξει την συμπεριφορα της...
αδυνατω να καταλαβω στο 24ωρο ποσες ωρες ειναι σπιτι της?
ποσες ωρες κοιμαται στο 24ωρο?
δεν τρωει σπιτι? συνολικα μπορω να της βρω 8 ωρες ελευθερες... δικες της.. το σκυλι γιατι μενει 22 ωρες στο κρειτ?
να βρει νεο ιδιοκτητη...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
αγαπη το λεει αυτο; αυτο ονομαζεται βασανιστηριο. ολα τα βιβλια λενε 4-5 ωρες μαξ και αυτη το εχει φυλακισμενο 22; Απαραδεκτη με Α κεφαλαιο. φροντισε να τη συνετισεις ή να την πεισεις να χαρισει το σκυλακι καπου που θα του φερθουν με αληθινη αγαπη και ανθρωπια
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
22 ώρες και γιατί δεν ψάχνει να δώσει τον σκύλο κάπου; Η τον έχει ή δεν τον έχει ένα και το αυτό.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Κοιτα κ εγω δουλευω κ λειπω απο το σπιτι αρκετες ωρες μεσα στην ημερα,πολλες φορες μενει μεσα κ 8 κ 9 ωρες που πραγματικα δεν μπορω να κανω κ αλλιως. Αλλα 22 ωρες???? ελεος ρε παιδια,γιατι το πηρε το ζωντανο???? κ στην τελικη το κρειτ ειναι μια εκπαιδευτικη μεθοδος κ οχι κατι στο οποιο θα μενει για παντα ο σκυλος εκει μεσα!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Επαναλαμβάνω:
Δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για "ιδιοκτητες" σκύλων...

Εκτός απο τα ταρατσόσκυλα, τώρα υπάρχουν και τα "καναρινόσκυλα"...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν χρειάζεται να ρωτάς. Αυτό που θεώρησες σωστό βάση του ενστίκτου σου είναι και το σωστό. Άλλο κρέιτ και εκπαίδευση σε αυτό άλλο φυλακή. Άρχισε να την ψήνεις να το δώσει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στις ενστάσεις μου η αφεντικίνα του δηλώνει ότι λατρεύει το σκύλο της και δεν μπορεί να κάνει χωρίς αυτόν –
Αυτο δεν λεγεται αγαπη για τον σκυλο= αλλα εγωισμος!
Ας παρει κανα κουνελακι- ινδικο χοιριδιο. Αυτα κανουν με 2 ωρες εκτος κλουβιου για να "ξεμουδιαζουν".
 


Thanassis

Active Member
30 Αυγούστου 2013
33
2
Π. Φάληρο
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Ήθελα να είμαι σίγουρος ότι σωστά έβλεπα ότι υπάρχει πρόβλημα.

Θα προσπαθήσω να την πείσω να ασχοληθεί περισσότερο με το σκύλο της ή αλλιώς να τον δώσει κάπου που θα μπορεί να ζει καλύτερα.
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Αυτο ειναι βασανιστηριο. Και δεν εκτονωνεται το σκυλι και ειναι ολη μερα σε ενα χωρο που μπορει να κινηθει ελαχιστα και φανταζομαι οτι πολλες φορες θα κανει την αναγκη του εκει μεσα. Φυσικα και πρεπει να βρει ενα αλλο σπιτι στον σκυλο. Το σκυλι τι ηλικια εχει? Ποσο καιρο συμβαινει αυτο? Αν καποιος εχει ενα χαμστερ, περισσοτερες ωρες θα το χει εκτος κλουβιου.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Καλύτερα να μη χάσεις χρόνο για να την πείσεις να ασχοληθεί μαζί του, αλλά ξεκίνα κατευθείαν ψηστήρι για να σωθεί το σκυλί από αυτήν.