Πόσο θα μεγαλώσει το κουτάβι μου


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ιδεα δεν ειχα, τωρα το τσεκαρα, γραφει 230ml
Στην συσκευασία κάθε τροφής αναγράφεται επάνω η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα τροφής, ανάλογα την ηλικία και τα κιλά του σκύλου.
Αυτός είναι ο μπούσουλας που ξεκινάμε.
Αυτό το νούμερο το διαιρούμε δια τρία και βγάζουμε την συνιστώμενη ποσότητα για κάθε γεύμα (αν είναι να ταΐζουμε 3 φορές την ημερα).

Αν δίνεις 230 γραμμάρια τροφής σε κάθε γεύμα, είναι υπερβολικά πάρα πολλά για ένα μικρόσωμο κουτάβι. Απορώ πως τα τρώει δλδ. Μήπως τόσα χωράει το μπολάκι και βάζεις μέχρι την μέση πχ;;
Μήπως εννοείς κάτι άλλο;;
Δεν το χωράει ο νους μου πως ενα τόσο μικρό σκ@το τρώει κοντά 700 γραμμάρια την ημέρα ξηρα :eek:


Σε τέτοια ηλικία πάντως πρέπει να προσέχουμε την διατροφή τους και ποιοτικά και ποσοτικα ώστε να δίνουμε όσο πρέπει για την ανάπτυξή τους.

Δεν είναι τίποτα, μια απλή ζυγαριά κουζίνας είναι αρκετή.

Να σου ζήσει ο χοντρούλης :)
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ιδεα δεν ειχα, τωρα το τσεκαρα, γραφει 230ml
Μην μπερδεύεις τα ml με τα γραμμάρια και πας στο άλλο άκρο, να τον ξελιγώνεις στην πείνα... Το ότι το μπωλάκι χωράει 230ml σημαίνει ότι τον ταϊζεις περίπου 120-150 γραμμάρια ξηράς τροφής, όχι 230!
 


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Μην μπερδεύεις τα ml με τα γραμμάρια και πας στο άλλο άκρο, να τον ξελιγώνεις στην πείνα... Το ότι το μπωλάκι χωράει 230ml σημαίνει ότι τον ταϊζεις περίπου 120-150 γραμμάρια ξηράς τροφής, όχι 230!
Το ξερω οτι διαφερουν , απλως η ετικετα εγραφε για ml οχι για γραμμαρια.
Σε ευχαριστω παντως , δεν ηξερα σε ποσα γραμμαρια αντιστοιχουνε ακριβως.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Το ξερω οτι διαφερουν , απλως η ετικετα εγραφε για ml οχι για γραμμαρια.
Σε ευχαριστω παντως , δεν ηξερα σε ποσα γραμμαρια αντιστοιχουνε ακριβως.
Κάπου εκεί, ίσως και ακόμα λιγότερα, αν κρίνω από το ότι η 12κιλη τροφή που παίρνω για τα "θεριά" μου, χωράει οριακά στα 5 5λιτρα βάζα που τη βάζω! 'Οσο χόρτασε - χόρτασε ο δόλιος!!:LOL::X3:
 
  • Haha
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Αρα τον ταιζα περιπου 400 γραμμαρια τη μερα 4 κιλα πλασμα, ευτυχως που μου το ειπατε , και ειχα απορια γιατι μου τελειωνουν κι εμενα ετσι τα τσουβαλια τροφης και γιατι ειναι χοντρος
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Αρα τον ταιζα περιπου 400 γραμμαρια τη μερα 4 κιλα πλασμα, ευτυχως που μου το ειπατε , και ειχα απορια γιατι μου τελειωνουν κι εμενα ετσι τα τσουβαλια τροφης και γιατι ειναι χοντρος
Αμαν βρε παιδι μου πως δεν το ηξερες αυτο χαχαχα αλλα και ο κτηνιατρος πως δεν ειδε οτι ειναι λιγο μπαλακι χαχαχα ενταξει καλα περασε τοσο καιρο τωρα διαιτα
 
  • Haha
Reactions: EiriniKt


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Αρα τον ταιζα περιπου 400 γραμμαρια τη μερα 4 κιλα πλασμα, ευτυχως που μου το ειπατε , και ειχα απορια γιατι μου τελειωνουν κι εμενα ετσι τα τσουβαλια τροφης και γιατι ειναι χοντρος
Το ότι έχει πάρει κιλακια είναι το λιγότερο καθώς θα τα απορροφήσει στην ανάπτυξη. Απλά μη πάρει παραπάνω αχρειαστα κιλακια :ROFLMAO: .
Σκέψου ότι (ανάλογα την τροφή πάντα) τον ταιζες ως 20 κιλά κουτάβι :ROFLMAO:
Πάλι καλά δε σου έκανε διάρροιες και κολίτιδες το βασικότερο.
Τώρα που ξέρεις όλα καλά θα δεις πως θα αφομοιωθεί το παραπάνω βάρος.
 
  • Love
Reactions: EiriniKt


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf