Πώς θα τον παχύνω;


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Διαροια απο ψωμι εχουν πολλα σκυλια αλλα η απο φρεσκο η απο ολικης αλεσεως και κατι παραξενα, μερικα και απο ψωμι του τοστ.
Ναι με του τοστ εχει προβλημα..
Δεν τρώω σοκολάτα
Ελα? ουτε ο μπλανκο..:p:p

Βασικα λευκη τρωει.., αλλα ουτε αυτο του δινω πια μετα απο τοτε που τα εβγαλε ολα..:):)
Απο τοτε ηρεμισαν και πολλοι φιλοι μου που τους εδινα..:D:D
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Εδώ πολλοί hardcore barfers θάβουν το κρέας στο χώμα και το δίνουν στα σκυλιά τους με σκουληκάκι (extra πρωτεΐνη! :D), τι θα πάθει ο σκύλος αν φάει ληγμένο κρέας?
Ο Μπρούνο θάβει από μόνος του τα μοσχαροκόκκαλα που του δίνουμε για μασούλημα και τα ξεθαύει και τα ξαναμασουλάει με το χωματάκι τους κατά βούληση. Το μόνο πρόβλημα που έχω προσωπικά με αυτή τη διαδικασία είναι ότι μου χαλάει το γκαζόν! :D
 


irishsetter

New Member
10 Ιουνίου 2009
4
0
trikala
Πρόσεξε μην έχει σκουλήκια και γι'αυτό δεν παχαίνει. Πρεπει 4 φορές το χρόνο να δώσεις χάπι για τα σκουλήκια.
Δοκίμασε το milbemax, ειναι πολύ καλό αντιπαρασιτικό χάπι
 


tsitsornia

Member
5 Ιουνίου 2009
9
0
διατροφή

αγαπητέ skylako,θα σου πρότεινα να μπεις στο ιντερνετ και να ψάξεις στο λήμμα dog food conspiracy για να δεις τί πραγματικά περιέχουν οι σκυλοτροφές!!!Για μια τόσο μεγαλώσομη ράτσα οι ενεργειακές απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές και συχνά δεν καλύπτονται από τις φτωχές σε πρωτείνες κονσέρβες κ κροκέτες εμπορίου.Συχνά είναι σκέτες χρωστικές με λίπος κ νερό!Θα βρεις και σπιτικές συνταγές κ με ρυζάκι μόνο που πριν προσθέσεις τα μπαχαρικά σου κ ιδίως το αλάτι αφαιρείς μια μερίδα πχ κοτόπουλο με καρότο,μπρόκολο(που είναι κ αντικαρκινικό),πατάτα,ρύζι κ έτσι τρως κ εσύ κ ο σκυλάκος σου τροφή ελεγμένη.Ψάξε να βρεις αυτές τις συνταγές αξίζει.Εγώ παρήγγειλα από Αγγλία ένα τέτοιο βιβλίο με συνταγές για σκύλους.Μόλις μου ρθει θα σου στείλω κάποιες για μεγαλόσωμες φυλές.Τί τροφή του δίνεις?Μάρκα?Δοκίμασε κάποια κτηνιατρική καλύτερα κ ίσως για πρώτη φάση τροφή puppy starters/lactation που είναι εξαιρετικά πλούσια σε θερμίδες και πρωτείνες.Εμπλούτισέ το με ελαιόλαδο.Δεν είναι τυχαίο ότι στη σκύλα μου όταν θήλαζε έδινα τροφή puppy!!!Διότι χρειαζόταν πολλές πρωτείνες βιταμίνες και ενέργεια.Κάνει διάρροια?έκανες αποπαρασ'ιτωση ?Μια κτηνίατρος που κανε το διδακτορικό της στην αναπαραγωγή και εκτροφή μου πε πως πέρα από το banminth πολύ καλό είναι και το welpan σε συνδυασμό γιατί σε καλύπτει και από παράσιτα που δεν πιάνει το banminth ή άλλα κλασσικά σκευάσματα αποπαρασίτωσης.όσο για τη barf δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη γιατί δεν τη δοκίμασα ακόμη ως μέθοδο αλλά δεν χάνεις κάτι να το ψάξεις αν αποτύχουν τα πρώτα.Κράτα με ενήμερη για την πορεία του σκυλάκου σου!!!
 


tsitsornia

Member
5 Ιουνίου 2009
9
0
διατροφή

σόρυ skylako δεν είχα διαβάσει τα προηγούμενα ποστ.δεν μου πολυαρέσει ούτε εμένα η ιδέα της purina!Γιατί είπες ότι της royal canin σου κάνει συστροφή?γνωρίζω το πρόβλημα απο το ροτβαιλερ που είχαμε με το φίλο μου αλλά ήταν κυρίως θέμα ταχύτητας με την οποία έτρωγε.που τρώει?Κάτω σε μπωλ στο πάτωμα?Αν ναι πάρε του υπερυψωμένο μπωλ.μειώνει την ταχύτητα και το φαινόμενο να καταπίνουν άτσαλα την τροφή κ το νερό.χώρισε τα γεύματα σε μικρά κ συχνά.η συστροφή που ναι πιο συχνή στις γιγαντόσωμες είναι αρκετά επικίνδυνο πρόβλημα κ όσο πιο συχνά συμβαίνει μετά παγιώνεται η κατάσταση,πρέπει να το προλάβεις όσο είναι νωρίς.εγώ πάντως βρήκα εξαιρετική την starters lactation royal canin για αύξηση βάρους κ τόνωση της σκύλας που χε γίνει πετσί κ κόκκαλό μετά τηγέννα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Γιατί είπες ότι της royal canin σου κάνει συστροφή?που τρώει?Κάτω σε μπωλ στο πάτωμα?
Η royal,εχει κιτρικο οξύ που ειναι σημαντικος παραγοντας για συστροφη στομαχου.Ειναι υπερυψωμένο και το νερο και το φαγητο του.Τα γνωριζω αυτα.
Σ' ενα μηνα,φευγω μονιμα για Χανια,απο εκει ειμαι,που εχουμε δικο μας κρεας και θα αλλαξω τη τροφη.Εδω στην Αθηνα δεν γινοταν να παραλαμβανω συνεχως κρεας απο τα χανια,οποτε τωρα που θα κατεβω θα προσανατολιστουμε σε φυσικη τροφη.Ψάχνω να δω ποσοτητες που πρεπει να τρωει απο την καθε ομαδα συστατικων και ελπιζω να μη τα θαλασσωσω(μεγαλος φοβος).Σ' ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.:)
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ειναι το μονο σχετικο θεμα που βρηκα.
Παλια εκανα την βλακεια και εδεινα στην Ηβη μαγειρευτο μαζι με ξηρα γιατι δεν της αρεσε εκεινη η ξηρα σκετη οποτε της βαζαμε μαζι και ρυζι με κρεας.
Τωρα εδω και 2 μηνες περιπου της εχω παρει την sam's field salmon and potato και την τρωει με φοβερη ορεξη (εννοειται κοψαμε να δινουμε και ρυζι με κρεας μαζι) αλλα απο 29 κιλα εχει παει 26 μισο και της δινω και λιγο περισσοτερο απο την συνιστωμενη ποσοτητα.
Της εδωσα σημερα αντιπαρασιτικο χαπι (3 για την ακριβεια) γιατι διαβασα οτι μπορει να ειναι κι αυτος ενας λογος που δεν παχαινουν.
Εν τω μεταξυ το θεμα ειναι οτι και 29 που ηταν 2 κιλα επρεπε να τα παρει για να ειναι τελεια. Τωρα ομως??
Δεν την λες και καχιεκτικο, οταν στεκεται μια χαρα φαινεται το σωμα της αλλα για να ειναι τελεια πρεπει να παρει 4 κιλα.
Της εφτιαξα μακαρονια (αν και ειμαι κατα) και της πηρα και κονσερβες Land Fleisch PUR( που ειμαι και κατα της κονσερβας) για να της δινω εξτρα το μεσημερι.
Εξετασεις ειχαμε κανει και ηταν τελειες.
Πως να την παχυνω??? Να συνεχισω αυτο το εξτρα το μεσημερι?
 
Last edited:




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Παρά πάνω τροφής δεν τρώει;
Τρωει αλλα ποσο να της δινω??
Με τα μακαρονια θα παρει λιγο λιπος ενω με την ξηρα ποσο να παρει?
Συν οτι θα μου βγαινουν και πολυ παραπανω τα λεφτα :(
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Επειδη δεν βλέπω καλα στη φωτογραφία, υπάρχει κάποιο πρότυπο που πρεπει να φτάσει τα 30 κιλα;
Μπορεις να μετρήσεις τα πλευρά της; Εάν ναι, τότε χρειάζεται να παρει βάρος..
Σε τι διάστημα έχασε 2.5 κιλα;
 




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Επειδη δεν βλέπω καλα στη φωτογραφία, υπάρχει κάποιο πρότυπο που πρεπει να φτάσει τα 30 κιλα;
Μπορεις να μετρήσεις τα πλευρά της; Εάν ναι, τότε χρειάζεται να παρει βάρος..
Σε τι διάστημα έχασε 2.5 κιλα;
Οχι δεν υπαρχει προτυπο, δεν ειναι καποια ρατσα και δεν ξερω καν τι εχει μεσα της αλλα οταν ηταν 29 κιλα, πριν 2 μηνες δηλαδη, επρεπε να παρει αλλα 1 με 2 κιλα γι αυτο λεω οτι αν ειναι 30 θα ειναι στα κιλα της. Ναι τα μετραω τα πλευρα της αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο, εννοω δεν ειναι υποσιτισμενη αλλα ειναι αδυνατη.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στο site της royal canin έχει ένα σχεδιάγραμμα που βλέπεις ποια είναι η κατάσταση - περίπου - του σκύλου σου και αν έχει το ιδανικό βάρος.

Royal Canin Greece / Προϊόντα / Προϊόντα / Προϊόντα σκύλου / Dog's body condition - Royal Canin

Το οτι είναι αδύνατη στο είπε ο κτηνίατρος ή εσύ απλά θα την ήθελες πιο τσουπωτή;
Γιατί μπορεί να είναι και το σκαρί της έτσι.
Αυτούς τους 2 μήνες - πέρα από τη διατροφή της - άλλαξε κάτι στις συνήθειές της;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω οταν θελω να παχυνω τον μεγαλο μου, που με οποιαδηποτε τροφη δεν ανεβαινει με τπτ πανω απο τα 40κιλα (οπου φαινονται τα πλευρα του με το ματι) ο μονος τροπος ειναι το αγελαδινο γαλα.....
Παιρνει κιλα ευκολα ετσι.
Θα σου ελεγα αν το δεχεται σαν οργανισμος (δεν κανει διαρροιες αερια κλπ) να το δοκιμαζες....
(και τωρα θα με κραξουνε που το ειπα)

Υ.Γ. Αν ετρωγε περισσοτερη τροφη θα τον παχαινα με φαγητο. Απλα απο καποιο σημειο κ μετα εμενα σταματαει κ κιλα δεν βαζει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
east49 μήπως δεν παχαίνει αλλά πρήζεται?
Υποτίθεται ότι το αγελαδινό γάλα δεν κάνει για σκύλο - μόνο το κατσικίσιο.

Πάντως σε σκύλο που προσπαθούσα κι εγώ ανεπιτυχώς να παχύνω εβαζα στο φαγητό του λίγο βούτυρο, ενώ σε ξένα φόρουμ είχα διαβάζει για λίπος πάπιας που εδώ όμως δεν το βρίσκεις...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Για τους μπαρφερς ειναι πιο εύκολο, αυξανεις τις πρωτεΐνες και το ζωικά λίπη.

Οταν ταϊζεις ξηρά, αν ο σκύλος σου δεν τρώει μεγαλύτερη ποσότητα, μπορείς να δώσεις ξηρά υψηλής ενέργειας για εργασιακούς σκύλους ή αναμεικτη.

Γαλα κατσικίσιο δίνω στα δικιά μου τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
east49 μήπως δεν παχαίνει αλλά πρήζεται?
Υποτίθεται ότι το αγελαδινό γάλα δεν κάνει για σκύλο - μόνο το κατσικίσιο.

Πάντως σε σκύλο που προσπαθούσα κι εγώ ανεπιτυχώς να παχύνω εβαζα στο φαγητό του λίγο βούτυρο, ενώ σε ξένα φόρουμ είχα διαβάζει για λίπος πάπιας που εδώ όμως δεν το βρίσκεις...
Αν τον αφησω μονο με φαγητο οριακα φτανει τα 40κιλα.
Με μισο λιτρο γαλα καθε βραδυ ειχε βαλει πλωρη για πανω απο 45 !!! οπου ειχε εμφανως γεμισει σε πλευρα κ λεκανη.
Με τετοια διαφορα δεν την λες απο προιξιμο!
Επισης του αρεσει τρομερα κ τα κοπρανα ειναι εξ ισου φυσιολογικα με πριν.
 


Tsrk

New Member
20 Μαϊου 2013
1
0
ειχα ενα ροτβαιλερ και αντιμετοπιζα το ιδιο προβλημα..ακου τι θα κανεις ακτα την γνωμη μου..θα πηγαινεις στον κοντινο χασαπη και θα περνεις τα περισεβουμενα του κρεατα και μαζι με μακαρονια θα του τα μαγυρευεις...θα δεις διαφορα..και ακτι ασχετο..τι ξυρα τροφη του δινεις..?κοιταξε την ποιοτητα της..
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Οπως ειπα της δινω την sams field.
Αν της εβαζα παραπανω θα ετρωγε αλλα ειπα να της δινω το μεσημερι καλυτερα μακαρονια με κατι αλλο μαζι γιατι αν της δινω και το μεσημερι ξηρα θα μου βγαινει και πιο ακριβα και δεν νομιζω να παρει πολυ.
Οσο να ναι πιο ευκολα περνουνε με κανονικο φαι.
Επισης οχι δεν αλλαξε κατι στις συνηθειες της.
Παμε βολτα για 2 ωρες και καμια φορα εξτρα περπατημα κανα 2ωρο συνολικα.
Το μονο που αλλαξε ειναι οτι τοτε της εβαζα μαζι με την ξηρα μαγειρευτο και μετα το κοψα, γιατι αυτη την τροφη την τρωει και σκετη ενω την παλια δεν την ετρωγε σκετη.
Φαινεται οτι εχει αδυνατησει και μου το λενε και αλλοι. Οχι δεν κανει μπαμ αλλα φαινεται. Αφου απο 29 πηγε 26 μισο, λογικο ειναι να φαινεται η διαφορα οποτε τωρα θελω να παει σιγουρα παλι 29 και αν γινεται 30-31 για να εχει το τελειο σωμα και μετα θελω να την γυμνασω. Αυτα :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95