Πώς θα το μάθω να "τα κάνει" έξω...


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Είναι εντελώς λογικό αυτό που κάνει η μικρή.
Αφού το έχετε καταλάβει να αλλάζετε την πάνα πιο συχνά!
 




Nemakos

Active Member
1 Σεπτεμβρίου 2012
28
0
το μουρλοκουταβο μας πλεον δεν μας δειχνει τα σημαδια οτι θελει να κανει την αναγκη της.
εχει βρει αλλο κολπο το οποιο μας βολευει κιολας!
εκει που παιζει,ξαπλωνει,μασουλαει ξαφνικα ερχεται στο καναπε μπροστα μας και καθεται ησυχη και μας κοιταει εντονα!μια-δυο το επιασα το "συνθηματικο" και πλεον πορευομαστε ετσι!χαχαχα ολο εκλπηξεις ειναι το ατιμο!
 


ManosSk

Active Member
11 Οκτωβρίου 2012
31
0
Η Ήρα ήρθε κοντά μας αρκετά μικρή. Μετά και από συμβουλές του κτηνίατρου δεν της έχουμε ακόμη αρχίσει εκπαίδευση (σήμερα είναι 46 ημερών).

Της έχουμε ένα μεταλλικό πάρκο όπου μέσα υπάρχει το κρεβάτι της με τα παιχνίδια της, το φαγητό της και το νερό και μια πάνα για την ανάγκη της.

Έχει μάθει μετά από μια εβδομάδα να κάνει την ανάγκη της στην πάνα αλλά μέσα στο πάρκο.
Χτες και σήμερα που βγάλαμε την πάνα έξω και μετά από παρακολούθηση την πηγαίναμε εκεί για την ανάγκη της δεν το κάνει, ενώ αντίθετα μέσα στο πάρκο τα κάνει κανονικά.

Ξέρω ότι είναι μικρή ακόμη και δεν θέλω να τη ζορίσω, αλλά μήπως έτσι συνηθίσει να τα κάνει μέσα στο πάρκο της;

Θα ήταν καλύτερο γι αυτήν να την αφήσουμε έτσι προς το παρόν και όταν θα αρχίσουμε να την βγάζουμε έξω να την εκπαιδεύσουμε να τα κάνει εκεί που πρέπει ή να αρχίσουμε από τώρα απλά για να τα κάνει εκτός πάρκου;
 




jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
καλημερα λεγομαι Δημητρης, δεν εχω ακομα σκυλο, αλλα σκεφτομαι να αποκτησω ενα θηλυκο ροττβαιλερ περιπου 2 μηνων.
Στο παρελθον ειχαμε την οικογενεια ενα ντοπερμαν και πιο παλια ενα λυκοσκυλο, με τα οποια ομως δεν πολυασχοληθηκα λογω ηλικιας.
Θα ηθελα την συμβουλη σας στο εξης :
Καθε πρωι φευγω για δουλεια στις 7 παρα και γυριζω σπιτι κατα τις 4.30 , εκεινες τις ωρες καθως και το βραδυ σκεφτομαι να αφηνω την μικρη σε ενα υπνοδοματιο του σπιτιου στο οποιο θα εχω κατασκευασει ενα ξυλινο σπιτακι με τζαμι μπροστα 1,5 Χ 1m και 1m υψος, μεσα εκει θα τοποθετησω εκτος των αλλων και μια πανα για τα σχετικα....
Το ερωτημα μου ειναι ...θα μπορει να κατσει εκει τοσες ωρες χωρις προβληματα?? θα καταφερω μετα να την μαθω να κανει την αναγκη της εξω ???
Ετσι οπως τα σκεφτομαι καλυτερα να μην παρω καθολου σκυλι η' να περιμενω να συνταξιοδοτηθω πρωτα (ποτε δηλαδη), να σημειωσω οτι στο σπιτι τωρα μενουμε 2 ατομα με τις ιδιες ωρες εργασιας.

Ευχαριστω :)
 
Last edited:


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Λοιπόν...Ο μικρός Δούκας μας τα χαλάει τις τελευταίες μέρες!
Αφού είχαμε αρχίσει μια χαρά και τις τελευταίες 2 βδομάδες μας γρατζουνούσε την πόρτα όταν ήθελε να βγει έξω, την Παρασκευή που μας πέρασε, αφού με ξύπνησε κατά τις 5.30 το πρωί (κοιμάται στο δωμάτιό μας μέσα), τον έβγαλα έξω και έκανε τσίσα μόνο.

Ξαναπέφτω για ύπνο, ξυπνάω στις 6.30, πάω να φάω πρωινό ενώ ο Δούκας κοιμόταν στο δωμάτιο. Ξυπνάει, έρχεται και στέκεται στην πόρτα κλαψουρίζοντας αλλά μέχρι να ντυθώ να τον βγάλω έξω δεν άντεξε και έκανε κακά μπροστά από την πόρτα.

Από τότε, δεν μας προειδοποιεί και πάει και κάνει την ανάγκη του στην πόρτα (μέσα στο σπίτι).
Η γυναίκα μου ισχυρίζεται ότι ο σκύλος έχασε την εμπιστοσύνη που μας είχε από 2 προσπάθειες που έκανα για να συνηθίσει το crate του (που το έχω απομακρύνει από τοτε).

Καμιά συμβουλή;

Υ.Γ. Μέχρι την παρασκευή ακόμα και ολομόναχος στο σπίτι μέσα (ενώ εμείς λείπαμε), ακόμα και για μεγάλο χρονικό διάστημα (8ωρο) κρατιόταν και μας περίμενε να έρθουμε σπίτι να τον βγάλουμε έξω.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Λοιπόν, ο Ροκ είναι ανάποδο σκυλί. Εχει μάθει και κάνει κακά του έξω εδώ και πολύ καιρό αλλά τα τσίσα του με τίποτα, μόνο στην πάνα! Τώρα τον βάζω σε πρόγραμμα να κάνει 2 φορές κακάκια έξω, μια πρωί, μια βράδυ γιατί τον τελευταίο καιρό μας είχε τρελάνει στο ...έσιμο! Τουλάχιστον να κρατιέται. Για να δούμε τί θα καταφέρω.
 


roud

Member
17 Αυγούστου 2012
24
0
Ρε παιδιά ο δικός μου έχει φτάσει 15 μηνών και ακόμα το πρωί που ξυπνάω καμιά βρίσκω τσίσα στο σπίτι σε 2 πολύ συγκεκριμένα σημεία....Η τελευταία βόλτα το βράδυ είναι κατά τις 1 και το πρωί τον πηγαίνω κατά τις 11. Τόσο δύσκολο είναι να κρατηθεί....??? Σκέφτομαι να πάρω αυτά τα σπρέι που απωθούν τους σκύλους. Λέτε να πιάσει? Αλλιώς τι άλλο μπορώ να κάνω?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ρε παιδιά ο δικός μου έχει φτάσει 15 μηνών και ακόμα το πρωί που ξυπνάω καμιά βρίσκω τσίσα στο σπίτι σε 2 πολύ συγκεκριμένα σημεία....Η τελευταία βόλτα το βράδυ είναι κατά τις 1 και το πρωί τον πηγαίνω κατά τις 11. Τόσο δύσκολο είναι να κρατηθεί....??? Σκέφτομαι να πάρω αυτά τα σπρέι που απωθούν τους σκύλους. Λέτε να πιάσει? Αλλιώς τι άλλο μπορώ να κάνω?
Είναι αδιανόητο να τα κάνει μέσα ακόμα σε αυτή την ηλικία. Κάτι δεν έχει καταλάβει σωστά ή μαρκάρει. Έχεις σφουγγαρίσει με ξύδι τις δύο περιοχές που τα κάνει;
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Λοιπόν, ο Ροκ είναι ανάποδο σκυλί. Εχει μάθει και κάνει κακά του έξω εδώ και πολύ καιρό αλλά τα τσίσα του με τίποτα, μόνο στην πάνα! Τώρα τον βάζω σε πρόγραμμα να κάνει 2 φορές κακάκια έξω, μια πρωί, μια βράδυ γιατί τον τελευταίο καιρό μας είχε τρελάνει στο ...έσιμο! Τουλάχιστον να κρατιέται. Για να δούμε τί θα καταφέρω.
Κατάργησε τις πάνες και θα μάθει να κάνει και τα τσισα εξω
 


roud

Member
17 Αυγούστου 2012
24
0
Είναι αδιανόητο να τα κάνει μέσα ακόμα σε αυτή την ηλικία. Κάτι δεν έχει καταλάβει σωστά ή μαρκάρει. Έχεις σφουγγαρίσει με ξύδι τις δύο περιοχές που τα κάνει;
με χλωρίνη....λες να φταίει αυτό?
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά σε όλους σας!!!Θα ήθελα τα φώτα σας για το θέμα της τουαλέτας.Εδώ και 4 μήνες έχω αποκτήσει ένα yorkie.Είναι αρσενικο και 7 μηνών. Το προγραμμα μας πάει ως εξης 7,00 το πρωι τσισα-κακα εξω μετα φαγητο σε μια ωρα παλι εξω για τσισα μέχρι το μεσημερι 3,00 τον κατεβαζω σχεδον καθε ώρα για τσίσα.Το μεσημερι στο crate για τρεις ώρες και μετα πάλι κάθε μια ώρα παμε εξω για να προλαβω τα ατυχηματα μας.Το βράδυ η τελευταια έξοδος είναι γυρω στις 10,30-11,00.Κακά κάνει δυο φορές την ημέραΕαν ξεχαστω τα κάνει οπου βρει φυσικα και όταν πάω να τον βγάλω απο το crate συχνα μόλις με δει του ξεφέβγουν λίγες σταγονες (Βέβαια κανα δυο φορες μου εχει κάνει και κακα στο crate).Τι μπορώ να κάνω για να μην μου τα κάνει στο crate και σε τι ηλικία θα αρχισει να κρατιέτε λίγο πιο πολύ????Πιστευω να τα εγραψα αρκετα αναλυτικα...Κάθε βοήθεια δεκτή...
 


ΈλεναΚικ

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
101
0
37
Χαλκίδα
Παιδιά καλημέρα SOS!!!!!
Η μικρή μου τα έκανε πάντα στην πάνα της κ όχι μέσα. Σ'εμένα όσο την έχω [1μήνα περίπου] τα είχε κάνει μέσα τα τσισα μόνο την 2η μερα λόγω αλλαγης περιβάλλοντος. Πλέον τα κάνει όλα κ στην βόλτα χωρίς πρόβλημα.

Σήμερα ξυπνήσαμε κ βγήκαμε στο μπαλκόνι όπου είναι η πάνα για να κάνει τα τσισοκακά.. ενώ ήμασταν έξω δεν έκανε τπτ κ απλά καθόταν δίπλα μου. Ε πήρα κι εγώ να την χτενίσω όπως κάθε πρωί, αφού τελειώσαμε το χτενισμα μπήκα μεσα να πλύνω τα χέρια μου κ μέχρι να γυρίσω, η κυρία είχε μπει μέσα κ κατουρούσε πάνω στο χαλί δίπλα ακριβώς από το κουβερτάκι που κοιμάται!!!!! :mad:
Γιατί το έκανε αυτό????? Μα να κατουρήσει εκεί που κάθεται κ κοιμάται????? Πως μπορεί να μπερδέψει την πάνα με εκεί που κοιμάται?? Γιατί γυρίζει πίσω στην εκπαίδευση τουαλέτας??
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
πιθανον μπερδεψε την πανα με τον χαλι. η υφη τους ειναι παρομοια και μπερδευονται τα σκυλια. οσο για το οτι παει πισω ατυχηματα θα εχεις παρα πολλα.. την μαλωνεις και συνεχιζεις παλι απο την αρχη.
 


Catherine87

Active Member
3 Μαρτίου 2013
26
1
Καλησπέρα και από μενα..Μολις πριν 3 μερες απεκτησα ενα μαλτεζακι το οποιο στις 8 του μηνα θα κλεισει τους 2 του πρωτους μηνες.
Παροτι ειναι για λιγο καιρο μαζι μου δειχνει να εχει ηδη συνηθισει γιατι δεν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω την λεξη "μαθει" την αγωγη της τουαλετας.
Παρολα αυτα εχω μια απορια. Εχω δημιουργησει εξω στο μπαλκονι ενα μικρο παρκο τυπου crate ωστε οταν θελει τσισα η' κακα του να πηγαινει εκει.Φυσικα δεν βγαινει μονο του εξω αλλα πηγαινει στο τζαμι κ αντιλαμβανομαι πως θελει να κανει την αναγκη του συνηθως αυτο για τα κακα καθως για τα τσισα λογω του οτι κοιμαται πολλες ωρες καθε φορα που ξυπναει τον πηγαινω ωστε να μαθει να συνηθιζει.
Το βραδυ ομως κ λογω του κρυου κατα κυριο λογο η' ας πουμε μια βροχερη μερα οπως σημερα εχω πανα μεσα.Οπου κ εκει πηγαινει ανετα χωρις προβληματα.Μια ή δυο τρεις φορες να ειχαμε ατυχημα στην διαρκεια ολων των ημερων.Ωστοσο αυτο μηπως τον μπερδεψει; Δυο διαφορετικα μερη που μπορει να πηγαινει ;;Κ επιπλεον επειδη διαβαζω διαφορα ειναι τοσο κακο που βγαινει για 5 λεπτα στο μπαλκονι να κανει την αναγκη του λογω της ηλικιας του; Γιατι γενικα τον εχω μεσα στο δωματιο μου οπου εκει εκτυλισσονται κ ολες μας οι δραστηριοτητες..Και ειναι πολυ υπακουος!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Και εγω δυο διαφορετικα σημεια εχω οπου μπορει να πηγαινει,ενα μεσα στο σπιτι και ενα εξω στο μπαλκονι,το προβλημα μου εμενα ομως ειναι πως οταν ειμαι στο σπιτι ξερει καλα που να παει για να κανει τις αναγκες της,οταν λειπω ομως.....ασε.....μαλλον με ¨εκδικειται ¨ που λειπω αρκετες ωρες....:(
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλημερα παιδια. Το κουταβι μου ειναι 2 μηνων και 20 ημερων. Εμαθε απο την πρωτη μερα που ηρθε σπιτι(2 μηνων), να τα κανει στην πανα. Αλλα τωρα τελευταια τα κακα του τα κανει συχνα εξω. Που μπορει να οφειλεται αυτο? Πως εξηγειται οτι αυτο το κανει μονο με τα κακα του? Βεβαια τις περισσοτερες φορες δεν τα κανει σε εντελως ακυρα σημεια. Τα κανει μεν εξω, αλλα πατωντας πανω στην πανα.
 


marietakii

Member
24 Ιουνίου 2013
13
0
Καλησπέρα, άλλη μία απελπισμένη σκυλομαμα γράφει τον πόνο της...Η Ρενέ κοντεύει 9 μηνών πλέον, βόλτα παμε τρεις φορες την ημέρα για να κανουμε τα κακα μας και τσισακια όταν λείπουμε από το σπίτι δεν κάνει τπτ, γενικά μπορεί να κρατηθεί μέχρι 10 ώρες απ΄ότι έχω διαπιστώσει, κάθε βράδυ όμως κάνει κακα και τσίσα μέσα στο σπίτι!!! Μάλιστα τις τελευταίες μέρες αρνήτε πεισματικά να κάνει κακα στη βραδυνή της βόλτα και τα κάνει μέσα στο σαλόνι, υπάρχει περιπτωση να το κάνει για να μας τραβήξει την προσοχή επειδη δεν την αφήνουμε να ανέβει στο κρεβάτι; δεν ξέρω πως να της κόψω αυτή τη συνήθεια... φοβάμαι μη της μείνει κουσούρι και μου μείνει έτσι το σκυλι :/
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Καλημέρα κι απο εμένα παιδιά. Είμαι η Κάτια, είμαι νέα σκυλο-μαμά και έχω ένα καθαρόαιμο λαμπραντοράκι θηλυκό, τη Ντάλια.
Η Ντάλια ειναι 3 μηνών (7/Ιουλίου) και ειναι η 5η μερα που βγαίνουμε έξω για τσισακια κ κακακια μας.
Η ώρα είναι 6.39 το πρωί και μόλις γυρίσαμε από την πρωινή (χαράματα) βόλτα.
Δεν έκανε απολύτως τίποτα έξω και μόλις επιστρέψαμε, διαπίστωσα ότι είχε κάνει τσίσα στο χωλ (λίμνη-προφανώς τα κρατούσε όλη νύχτα γιατί της έβγαλα την πάνα).
Χθες το βράδυ, ήμασταν 1 ώρα έξω και έκανε μόνο τσίτα. Με το που γυρίσαμε, κάνει μια φορά κακά στο χωλ, οπου και τη μάλωσα και μετα παει κ κάνει αλλη μια στο σαλόνι!
Έχω σκοπό να τη βγάζω καθε 3 ώρες για αρχή, αλλά μέχρι στιγμής δεν ειναι καθόλου συνεργάσιμη, μιας κ τα κάνε έξω όποτε το θυμάται !
Μήπως ειναι νωρίς για να απελπίζομαι; υπάρχει κάποια συμβουλή που έχετε να μου δώσετε;
Όταν κάνει μέσα τη μαλώνω, υψώνοντας λίγο τη φωνή και δίνοντας μια δυο στη μουσούδα λέγοντας "μη"-"κακό" κλπ...


υ.γ.: πως βαζω εικόνα προφιλ; παιδεύομαι ποση ώρα...!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)