Πώς μάθατε το recall "ΕΛΑ"


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα παιδιά.
Πώς μάθατε στον σκύλο σας το "έλα",έχω διαβάσει πολλά στο ίντερνετ και θα ήθελα να μου πείτε πιο τρόπο χρησιμοποιήσατε εσείς για recall. Μας έδειξε έναν τρόπο ο εκπαιδευτής,αλλά προσωπικά δε με γεμίζει σαν τρόπος καθώς είναι και βαριά εντολή.
Μας είπε ουσιαστικά ενώ έχω τον σκύλο στο κάτσε να του πω "έλα" και να κάνω πίσω βήματα ενώ κοιτάω τον σκύλο και να τον "τραβάω" από το λουρί. Και μετά πάλι κάτσε και πάρα πολύ χάδι.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα παιδιά.
Πώς μάθατε στον σκύλο σας το "έλα",έχω διαβάσει πολλά στο ίντερνετ και θα ήθελα να μου πείτε πιο τρόπο χρησιμοποιήσατε εσείς για recall. Μας έδειξε έναν τρόπο ο εκπαιδευτής,αλλά προσωπικά δε με γεμίζει σαν τρόπος καθώς είναι και βαριά εντολή.
Μας είπε ουσιαστικά ενώ έχω τον σκύλο στο κάτσε να του πω "έλα" και να κάνω πίσω βήματα ενώ κοιτάω τον σκύλο και να τον "τραβάω" από το λουρί. Και μετά πάλι κάτσε και πάρα πολύ χάδι.
Εγω στο εχω πει οποτε θα σου πω κατι αλλο. Καλησπερα απο τις 11 ποτε εγινες 70 χρονων? Χαχαχαχσ
 
  • Haha
Reactions: Mava








Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καταρχας απο το σπιτι αρχισα εννοειται. οταν γινοταν κατι αλλο ενδιαφερον που ηθελε να ειναι εκει εγω του ελεγα ελα οζι του εδειχνα το πατωμα ακριβως μπροστα μου γιατι λειτουργει καλυτερα με τα σηματα στα χερια ο δικος μου και του εδινα λιχουδια οταν το εκανε. Μετα απο 2 3 φορες που το καταλαβε το εκανε συνεχεια. Στη βολτα μετα με το φλεξι το ειχα να μπορει να παει μακρυα και τον φωμαζα οταν ηταν κενος ο δρομος και δεν ειχε κατι να του τραβηξει προσοχη και εδειχνα παλι. Σταδιακα οταν το εκανε παντα χωρις να υπαρχει ερεθισμα τον φωναζα οταν εβλεπε κατι πχ ανθρωπο, γατα , σκυλο , ενα δεντρο που του αρεσει πολυ να το κατουραει χαχαψχαψα . Για εσενα που τον εχεις στο παρκο κτλ ελευθερο οταν τον φωναζεις εκει και ερχεται να του πιανεις και το κολαρο και μετα να τον επιβραβευεις. Για να μπορεις οταν θες να φυγετε να τον φωναζεις για να τον δεσεις ευκολα. Να μην ερχεται δηλαδη και αν πας να τον δεσεις να φευγει
 
  • Like
Reactions: Sasha


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που θέλει προσοχή με την συγκεκριμένη εντολή, είναι να μην την συνδυάσει ποτέ ο σκυλος με κάτι δυσάρεστο.
Για παράδειγμα δεν τον φωνάζεις για να τον μαλώσεις μετά, δεν τον φωνάζεις για να τον πλύνεις, δεν τον φωνάζεις για να τον δέσεις, δεν τον φωνάζεις για να του δώσεις χαπι κλπ κλπ.

Ξέχασα το σημαντικό...
Ξεκινάς σε μέρη χωρίς αντιπερισπασμους δείχνοντας από απόσταση λιχουδιά/παιχνίδι (ανάλογα τον σκύλο). Επιβραβεύεις κάθε φορά με το που έρχεται. Όταν πιάσει το νόημα προσθέτεις την εντολή (έλα).
Πολλές επαναλήψεις.
Όταν δεις πως το έχει, βάζεις τις λιχουδιές στην τσέπη. Άλλες φορές δίνεις, άλλες δεν δίνεις. Πάντα όμως επιβραβεύεις λεκτικά και με χάδια σαν να έκανε το τελειότερο πράγμα στον κόσμο.
Όταν πλέον βεβαιωθείς πως το έχει πιάσει 100% βγαίνεις σε χώρο με κάποιους αντιπερισπασμους, αλλά αυξάνεις ταυτόχρονα την αξία της λιχουδιάς.
 
Last edited:






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και ποτέ λυτό, σε εξωτερικούς χώρους.
Το βασικότερο.
Επειδή διάβασα πιο πισω αυτό
Για εσενα που τον εχεις στο παρκο κτλ ελευθερο
Δεν θα πετύχει αν το δοκιμάσεις στο πάρκο ελεύθερο ή γενικά σε μη ελεγχόμενο χώρο.
Αυτή είναι η πιο δύσκολη δοκιμασία γιατί υπάρχουν άπειροι αντιπερισπασμοι που δεν μπορείς να ξερεις και να ελέγξεις.
Ταυτόχρονα κινδυνεύεις όχι μόνο να κάψεις την εντολή, αλλά να εμπλακεί και ο σκυλος σου σε καταστάσεις που δεν θα ήθελες να ζήσεις.
Ειδικά αν μιλάμε για κουταβοεφηβακι, μπορεί να γίνει στραβη που δεν θα διορθώνεται μετα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Το βασικότερο.
Επειδή διάβασα πιο πισω αυτό


Δεν θα πετύχει αν το δοκιμάσεις στο πάρκο ελεύθερο ή γενικά σε μη ελεγχόμενο χώρο.
Αυτή είναι η πιο δύσκολη δοκιμασία γιατί υπάρχουν άπειροι αντιπερισπασμοι που δεν μπορείς να ξερεις και να ελέγξεις.
Ταυτόχρονα κινδυνεύεις όχι μόνο να κάψεις την εντολή, αλλά να εμπλακεί και ο σκυλος σου σε καταστάσεις που δεν θα ήθελες να ζήσεις.
Ειδικά αν μιλάμε για κουταβοεφηβακι, μπορεί να γίνει στραβη που δεν θα διορθώνεται μετα.
Γενικά το χωρίς λουρί είναι κάτι που χειρίζομαι πολύ λεπτά γιατί από την αρχή μας είπε ο εκπαιδευτής τον κίνδυνο και "καλύτερα μην". Ναι μεν πάμε τακτικά,αλλά είναι 2-3 κουτάβια που ουσιαστικά μεγαλώνουν μαζί και παίζουν με την ίδια ένταση. Εκτός του πάρκου μαθαίνουμε να αποφεύγουμε όλα τα σκυλιά σιγά σιγά μέχρι να ηρεμήσουμε.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γενικά το χωρίς λουρί είναι κάτι που χειρίζομαι πολύ λεπτά γιατί από την αρχή μας είπε ο εκπαιδευτής τον κίνδυνο και "καλύτερα μην". Ναι μεν πάμε τακτικά,αλλά είναι 2-3 κουτάβια που ουσιαστικά μεγαλώνουν μαζί και παίζουν με την ίδια ένταση.
Καλα κάνεις.
Το δύσκολο σε τέτοιες φάσεις είναι ο χειρισμός μας (αν χρειαστεί επέμβαση) όταν δούμε πως ψιλοξεφεύγει η κατάσταση.

Γενικά είναι πολύ ευεργετική η επικοινωνία με το είδος τους. Μαθαίνουν και εξασκουν την γλωσσα τους και γεμίζουν αυτοπεποίθηση (όταν επιτυγχάνεται η επικοινωνία).
Για αυτό είναι βασικό τα σκυλιά που επιλέγουμε να συναναστραφουν σε αυτή τη φάση (6 μηνών είναι αν θυμάμαι καλά;)) να είναι ισορροπημένα, δεκτικά, καλόβολα και να μην τραμπουκιζουν.

Εκτός του πάρκου μαθαίνουμε να αποφεύγουμε όλα τα σκυλιά σιγά σιγά μέχρι να ηρεμήσουμε.
Αυτό ίσως είναι και υπερβολικό.
Το άλλο άκρο.
Τι εννοείς "να ηρεμήσουμε";;
Τι κάνει δλδ;
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλα κάνεις.
Το δύσκολο σε τέτοιες φάσεις είναι ο χειρισμός μας (αν χρειαστεί επέμβαση) όταν δούμε πως ψιλοξεφεύγει η κατάσταση.

Γενικά είναι πολύ ευεργετική η επικοινωνία με το είδος τους. Μαθαίνουν και εξασκουν την γλωσσα τους και γεμίζουν αυτοπεποίθηση (όταν επιτυγχάνεται η επικοινωνία).
Για αυτό είναι βασικό τα σκυλιά που επιλέγουμε να συναναστραφουν σε αυτή τη φάση (6 μηνών είναι αν θυμάμαι καλά;)) να είναι ισορροπημένα, δεκτικά, καλόβολα και να μην τραμπουκιζουν.



Αυτό ίσως είναι και υπερβολικό.
Το άλλο άκρο.
Τι εννοείς "να ηρεμήσουμε";;
Τι κάνει δλδ;
Πάει προς τα άλλα σκυλιά κατευθείαν καρφί για παιχνίδι. Προφανώς δεν είναι όλα τα σκυλί σε αυτή τη φάση,ούτε όλα τα σκυλιά θα τον δεχτούν.
Όπως και ότι ο δικός μου έχει έντονο παιχνίδι,με τα άλλα κουτάβια έχουν ακριβώς το ίδιο παιχνίδι οπότε δε τα φοβάμαι,ενώ αν έρθει κάποιο ξένο στο χώρο θα τον έχω στο λουρί το δικό μου.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Πάει προς τα άλλα σκυλιά κατευθείαν καρφί για παιχνίδι. Προφανώς δεν είναι όλα τα σκυλί σε αυτή τη φάση,ούτε όλα τα σκυλιά θα τον δεχτούν.
Όπως και ότι ο δικός μου έχει έντονο παιχνίδι,με τα άλλα κουτάβια έχουν ακριβώς το ίδιο παιχνίδι οπότε δε τα φοβάμαι,ενώ αν έρθει κάποιο ξένο στο χώρο θα τον έχω στο λουρί το δικό μου.
Το συντακτικό μου πήγε περίπατο εδώ :ROFLMAO:
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Το συντακτικό μου πήγε περίπατο εδώ :ROFLMAO:
χωρίς λουρι,ανεξέλεγκτο χαχα
Ναι, προσοχή και στα σκυλάκια με τα οποία κάνετε παρέα,μεγαλώνουν και δοκιμάζουν όρια,δυνάμεις κλπ. Κι εμάς η εκπαιδεύτρια δεν μας άφησε ποτέ σκυλοπαρκο. Και μας είχε βολέψει πολύ γαμωτο.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
χωρίς λουρι,ανεξέλεγκτο χαχα
Ναι, προσοχή και στα σκυλάκια με τα οποία κάνετε παρέα,μεγαλώνουν και δοκιμάζουν όρια,δυνάμεις κλπ. Κι εμάς η εκπαιδεύτρια δεν μας άφησε ποτέ σκυλοπαρκο. Και μας είχε βολέψει πολύ γαμωτο.
Μπράβο της!
Ποιά είναι, να εμπλουτίζουμε λίγο και τις γνώσεις μας;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Μπράβο της!
Ποιά είναι, να εμπλουτίζουμε λίγο και τις γνώσεις μας;
Χαχα,το έχω ξαναπεί,είναι η Αρετη Δενδια. Εχει φοβερή προσέγγιση,μας εσωσε,την αγαπάμε.
 
  • Like
Reactions: mareco


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Και εμάς μας είπε να μην πάμε σε σκυλοπαρκο όπως και να μην τον ανεβάζω στο κρεβάτι. Που το ένα μας εκτονώνει απίστευτα και γενικά είναι win-win και για τους δύο προς το παρόν(σκυλοπαρκο). Ε και πείτε μου πως να μην τον ανεβάζω τον λεχριτη στο κρεβάτι,όταν ανεβαίνει και χώνεται αγκαλίτσα να κοιμηθούμε μαζί;
Λέω ας αθετησω και όπου βγει,πάντα οριοθετημένα όλα. Πάντα σταθερά.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ε κοίτα είναι θέμα χαρακτήρα σκυλου. Εμας μας είπε να μην κάνουμε το λάθος να τον ανεβάζουμε καναπε κ κρεβάτι,γιατί είναι κυριαρχικος και πρέπει να μένει ταπεινός,να καταλαβαίνει θέση στην αγέλη. Και γενικά όμως δεν συμφωνεί. Δεν το ενθαρρύνει καθολου,σε κανεναν. Αναγνωριζει γενικα τα αρχεγονα ενστικτα του σκυλου. Γιατί μέσα στη 15ετια που θα τον έχεις,εσύ μπορεί να θέλεις να αλλάξεις αυτή τη συνθήκη. Ο σκύλος όμως αποκλείεται να θέλει. Κ εδώ αρχίζει το πρόβλημα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Ε κοίτα είναι θέμα χαρακτήρα σκυλου. Εμας μας είπε να μην κάνουμε το λάθος να τον ανεβάζουμε καναπε κ κρεβάτι,γιατί είναι κυριαρχικος και πρέπει να μένει ταπεινός,να καταλαβαίνει θέση στην αγέλη. Και γενικά όμως δεν συμφωνεί. Δεν το ενθαρρύνει καθολου,σε κανεναν. Αναγνωριζει γενικα τα αρχεγονα ενστικτα του σκυλου. Γιατί μέσα στη 15ετια που θα τον έχεις,εσύ μπορεί να θέλεις να αλλάξεις αυτή τη συνθήκη. Ο σκύλος όμως αποκλείεται να θέλει. Κ εδώ αρχίζει το πρόβλημα.
Και εμένα είναι κυρίαρχος,αλλά λίγο. Ακριβώς τα ίδια μας έχει πει και εμάς ο εκπαιδευτής. Αλλά ακόμα ψαχνομαι και εγώ τι θέλω και πως. Αλλά πλέον το κρεβάτι-καναπε κλπ σίγουρα έχει εδρεωθει