Πώς να μην τρώει ότι βρίσκει κάτω!


Kate_Nala

Member
14 Δεκεμβρίου 2013
18
0
Καλησπέρα

Για αρχη να ζητήσω συγνώμη εάν το θέμα υπάρχει ξανά ! εγώ και η Ναλα είμαστε καινούργιες στην παρέα (δεν ξέρουμε καν ακόμα πως να βάλουμε φωτο στο προφίλ μας) :)

H δεσποινίδα έχει την μανια να τρώει ότι βρει απο χόρτα στο πάρκο μέχρι το πακέτο με τα τσιγάρα , το τηλεκοντρόλ κλπ υπάρχει κάποιος τρόπος να της το κόψω αυτό? Όταν ήταν μικρή έτρωγε τις γωνίες απο τα έπιπλα με συνέπεια να βρεθώ με ένα πινέλο νερο και πιπέρι και να περνάω όλες τις γωνίες αλλα δεν μπορώ να το κάνω με όλα τα αντικείμενα αν γνωρίζατε κάποιον τρόπο θα το εκτιμούσα

Woof Woof εκ των προτέρων
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αρχικά, να σου πω καλώς ήρθατε στο forum!
Αν θέλεις, πήγαινε και στην ενότητα "Εμείς και τα σκυλιά μας" για να συστηθείτε πιο ολοκληρωμένα!
Ως προς το ερώτημά σου, φοβάμαι ότι εύκολη απάντηση δεν υπάρχει. Κάποια σκυλιά είναι πολύ λαίμαργα εκ φύσεως σε σχέση με άλλα ή απλά κακομαθημένα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια ειδική τεχνική εκπαίδευσης για να εξαλειφθεί πλήρως αυτό το πρόβλημα, αν και αμφιβάλλω.
Ένα κολπάκι, που το εφαρμόζω και στον δικό μου και έχει βοηθήσει αρκετά, είναι να του κόβω προσωρινά τη βόλτα μόλις τρώει από κάτω. Όμως, για να επιτευχθεί σωστά αυτό, είμαστε λίγα μέτρα σε απόσταση από το σπίτι και με το που θα φάει κάτι, τον γυρίζω κατευθείαν πίσω. Δεν έχει νόημα να απέχετε, π.χ. 10 λεπτά και να το κάνεις τότε. Έπειτα από κάποια ώρα δοκιμάζεις να ξαναβγείτε και αν το κάνει ξανά, you know what to do.;)
 


Kate_Nala

Member
14 Δεκεμβρίου 2013
18
0
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

Είμαι τυχερή που είναι πανέξυπνη τα βασικά σηκω κάτσε μεινε έλα τα έμαθε σε 2-3 μέρες , αλλά δεν ξέρω καποια τακτική όσον αφορά το θέμα λαιμαργία ..
Αν και η αληθεια είναι πως το στέκι μας (το παρκακι) είναι ενα 8-10λεπτο απο το σπίτι ..δεν χάνω να το δόκιμάσω ! ευχαριστώ και πάλι :)
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
καλημερα κοριτσακι , εχεις δουλεψει καθολου την εντολη ''αστο '' ?
 


Kate_Nala

Member
14 Δεκεμβρίου 2013
18
0
Kαλημέρα :)

όχι είμαστε αυτοδίδακτες και προσπαθω να της μάθω βλέποντας και κάνοντας που λέμε !

όταν κάνει κάτι η πάει κάπου που δεν θέλω της λέω ''μη'' και ακούει αλλά όταν πρόκειται για το συγκεκριμένο με την μάσα δεν ακούει !
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να αρχισεις εκπαιδευση , σε παιρνει οικονομικα ?
 


Kate_Nala

Member
14 Δεκεμβρίου 2013
18
0
Δεν είναι θέμα το οικονομικό απλα με τόσα που έχω ακούσει δεν το εμπιστεύομαι !
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
καλο θα ηταν να ξεκινησεις τοτε , γιατι με τα πειραματα και οσα ακους γυρω γυρω , και επειδη ισως να μην εχεις την πειρα να κανεις κατι με το σωστο τροπο , να βρεις εναν , της θετικης εκπαιδευσης ομως . Θετικη εκπαιδευση σημαινει οτι τα μαθηματα θα γινουν στο χωρο σας ,θα εκπαιδευτεις εσυ ουσιαστικα στο πως να επικοινωνεις με την κουκλα σου ( ειναι τρελη φατσα , να τη χαιρεσαι :D ) . Σε καμια περιπτωση δεν θα δεχτεις να την αφησεις για εκπαιδευση και να την παρεις μετα , σε καμια ομως .
 


Nala_Dimitris

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2013
110
0
Δεν είναι ανάγκη να αφήσεις το σκύλο σου κάπου για εκπαίδευση. Μπορείτε να κάνετε μαζί. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Όσο για το μασουλημα την έχεις απο κοντά με τον οδηγό και μόλις αρπάξει κάτι της λες μη αστο με δυνατη κοφτη φωνή της το βγαζεις απο το στόμα της το δείχνεις και της ξαναλές μη για να καταλάβει τι δεν θέλεις να κάνει.. Καλός ήρθες..

Sent from my GT-I8750 using Tapatalk
 


Kate_Nala

Member
14 Δεκεμβρίου 2013
18
0
Σε ευχαριστούμε πολύ ειδικά η Νάλα νιώθει κολακευμένη :D

το θέμα είναι πως την βασική εκπαίδευση της την έχω μάθει περπατάει δίπλα μου έρχεται όταν την φωνάζω ακούει αμα της πω ''μη'' .. ουσιαστικά το μόνο μου πρόβλημα είναι αυτό πως τρώει τα πάντα! δεν το ήξερα για την εκπαίδευση κατ οίκον νόμιζα γινόταν μόνο στα κέντρα εκπαίδευσης !
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
ψάξε λίγο να βρεις ενα θετικό εκπαιδευτή. Ερχονται σπίτι σου και μαζί με σένα μαθαίνετε τις εντολές που θέλεις στον σκύλο! Συνήθως δεν κοστίζει όσο να πας σε εκπαιδευτήριο...
 


D

Deleted member 14614

Guest
Τίποτα βρε συ..:)
Κοίτα, δεν έχει νόημα αν είναι να περάσει τόση ώρα. Δεν πρόκειται να καταλάβει γιατί γυρνάτε. Μπορείς να βρεις κάποιον κάδο κοντά στο σπίτι σου που να τον έχει σταμπάρει για φαγητό στις βόλτες σας και να την περάσεις επίτηδες από εκεί. Αν όχι κάδο, τελοσπάντων κάποιο σημείο στο δρόμο. Δεν μπορεί, κάτι θα υπάρχει.
Πάντως, θα συμφωνήσω ότι η καλύτερη λύση είναι μια ολοκληρωμένη εκπαίδευση με την κατάλληλη εποπτεία. Η οποιασδήποτε μορφής εκπαίδευση μπορεί να γίνει στο χώρο του εκπαιδευτή, κατ'οίκον (πιο ακριβή) ή να αφεθεί η Νάλα για κάποιο διάστημα, που καλύτερα να αποφευχθεί. Η βασική εκπαίδευση δεν περιλαμβάνει μόνο να περπατάει δίπλα σου και το "μη". Είναι πρώτα απ'όλα να μάθεις να "διαβάζεις" τα σκυλιά, να συνδεθείς με το δικό σου (αν δεν έχει ήδη γίνει) και μετά οι εντολές.
 
Last edited by a moderator:




Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
την μπερδευεις την καημενη βρε κουκλα μου , της λες ''μη '' , η Ναλα ξερει τι ειναι το μη ? για ποιο λογο της το λες ? και για ποσα πραγματα χρησιμοποιεις τη λεξη μη ? πρασπαθησε να της δειξεις τι θες να κανει , με υπομονη , χωρις φωνες , χωρις αποτομες συμπεριφορες . Ρωτα στον κτηνιατρο σου η τους φιλους σου αν ξερουν καποιον θετικο εκπαιδευτη , μιλα μαζι του , μην την κανεις πειραματοζωωο σε οτι σου λεει ο καθενας , γιατι στο τελος θα χαλασεις τη σχεση σου με την κουκλιτσα σου . Για παραδειγμα , εγω δεν συμφωνω με αυτο που σου ειπε ο Δημητρης πριν , σορι Δημητρη δεν εννοω εσενα συγκεκριμενα , θα καταλαβεις πως το λεω , θα σου πω να κανεις κατι αλλο , αργοτερα θα μπει καποιος αλλος θα σου πει , οχι , ουτε αυτο που λεει ο Δημητρης , ουτε αυτο που λεει η Ιρα ειναι σωστο , το ταδε να κανεις , μετα θα μπει τεταρτος θα σου πει αλλο ... θα το τρελανεις το ζωο , και θα τρελαθες κι εσυ στο τελος , και δουλεια δεν θα γινει .... καταλαβαινεις πως στο λεω , ετσι ?
 


Kate_Nala

Member
14 Δεκεμβρίου 2013
18
0
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]Πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε πως μια εκπαίδευση θα ήταν το καλυτερο .. απλώς μέχρι να με διαφωτίσετε περι κατ οικον εκπαίδευσης δεν ήθελα γιατι όπως κάθε μαμα είχα το άγχος τι και πως και αν θα την βλέπω ! [/FONT]
 


Nala_Dimitris

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2013
110
0
Ιρα έχεις απολυτο δικιο. Πρέπει να έχεις συγκεκριμένη συμπεριφορά στο συνολο των καταστάσεων. Καλύτερη συμβουλή είναι εκπαιδευτής να σου δώσει κατευθύνσεις..

Sent from my GT-I8750 using Tapatalk
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
σε καταλαβαινω κουκλα μου , πιο χαζομανα απο μενα , πεθαινεις απλα .... κι εγω με το πρωτο μου σκυλι μεσα στον πανικο ημουν , τωρα πια ....το χω :D θα δεις τι καλα που θα πανε ολα , σε περιμενει ενα απιθανο ταξιδι με την κουκλα σου , απολαυσε το .....
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Ιρα έχεις απολυτο δικιο. Πρέπει να έχεις συγκεκριμένη συμπεριφορά στο συνολο των καταστάσεων. Καλύτερη συμβουλή είναι εκπαιδευτής να σου δώσει κατευθύνσεις..

Sent from my GT-I8750 using Tapatalk


Καλα μιλαμε βλεπω τη φατσουλα του δικου σου και μου θυμιζει τοσο τον πριγκιπα μου μωρο .... ααααχχχχ
 




Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Μεγαλώνουν πριν καλά καλά το καταλάβεις.. :)

Sent from my GT-I8750 using Tapatalk

ναι ρε γαμωτο , πως περασαν 4 χρονια .... οχι οτι μου λειψε η κουταβοπεριοδος με τις βολτες ανα τριωρο για τσισα , τα μασουληματα παντου , και τα γαυζισματα και κλαματα καθε φορα που πηγαινα στη δουλεια ..... αλλα οπως και να το κανεις , το κουταβι εχει τη γλυκα του