ΡΗΞΗ ΧΙΑΣΤΟΥ


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
Ο σκυλος μου 8 ετων και 3 μηνων ρατσας chow chow με λεισμανιωση εδω και 4,5 χρονια εχει δυστυχως ρηξη χιαστου.Απο χθες το πρωι κουτσαινει στο πισω αριστερο ποδι του,το εχει μαζεμενο και οταν λιγο το ακουμπαει στο περπατημα το μαζευει αμεσως.Απο την λεισμανιωση εχει πειραγμενα νεφρα και η κρεατινινη του σημερα ηταν 3,3.
Τον πηγα σημερα στον κτηνιατρο εβγαλε ακτινογραφια,εκανε και εξετασεις αιματος και η διαγνωση ηταν ρηξη χιαστου.
Ομως στην κατασταση που ειναι τα νεφρα του εχει ρισκο ενα χειρουργειο τετοιο,διαρκειας περιπου 3 ωρων.Ο κτηνιατρος ηταν προβληματισμενος αν πρεπει να το κανουμε η οχι καθως μπορει η ναρκωση να του καταστρεψει τα νεφρα εντελως ειτε την ωρα του χειρουργειο ειτε λιγες μερες μετα,αν δεν το κανουμε θα μεινει κουτσος,δεν υπαρχει αλλη λυση.Περα απο αυτα κοστος χειρουργειου 1000 ευρω, που ομως σε καμια περιπτωση δεν κρινουν το τι θα κανουμε τελικα.
Περιμενω τηλεφωνο απο τον κτηνιατρο να μου πει τι θα κανουμε και δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Δύσκολες αποφάσεις.
Το ότι θα μείνει κουτσός δεν είναι πρωτεύον θέμα.
Δεν θα πονάει συνεχώς;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μπροστά στο παθολογικό πρόβλημα, το ορθοπεδικό μοιάζει μικρό.

Εγώ θα έδινα προτεραιότητα στο παθολογικό.
Ο σκύλος μπορεί να προσαρμοστεί και με 3 πόδια...

Ή αλλιώς παίρνετε το ρίσκο και βλέποντας και κάνοντας...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλησπέρα,

Σε αντίστοιχη περίπτωση εμείς σε μερική ρήξη χιαστού, καθώς το χειρουργείο ήταν απαγορευτικό, πλακώσαμε το σκυλί σε χονδροιτίνες (δώσαμε της solgar με χονδροιτινη γκουκοζαμίνη msm και υαλουρονικό οξύ) και ένα αλλο συμπλήρωμα που δυστυχώς δεν θυμάμαι. Όσο πιο άμεσα τα ξεκινήσεις τόσο καλύτερα. Επίσης την είχαμε περιορισμένη το πρώτο διάστημα. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει κάποια φυσικοθεραπεία, εμείς δεν το συζητήσαμε καθόλου λόγω χαρακτήρα σκύλου. Αν κρίνω απο τη θεαματική βελτίωση που είχε από οταν μετακομίσαμε σε σπίτι με κήπο πρέπει να βοηθάει.

Το σκυλί πόναγε και στην ακτίνα φάνηκαν και οστεόφυτα γύρω απο τη ρήξη, εμάς όμως βοήθησε πολύ το ότι είναι μόνο 18 κιλά και με τον καιρό έφτιαξε μόνο του. Πλέον δεν κουτσάινει καθόλου. Σε ελαφριά και μικρόσωμα σκυλια υπάρχει η πιθανότητα να φτιάξει μόνο του αλλά εσείς δεν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία.
Ένας πολύ καλός μου φίλος έχει δύο μεγαλόσωμα σκυλιά με μερική ρήξη, δεν προχώρησε σε χειρουργείο, το προβλημά έχει φτιάξει στο 90% και πλέον κουτσαίνουν μόνο μετά απο έντονη άσκηση.

Καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου με τα νεφρά, είχα σκύλο με νεφρά και δυσκολα θα προχωρούσα κι εγω σε τοσο μεγάλο χειρουργείο, μόνο αν ήταν σημαντικό για τη ζωή του. Πέρα όμως απο την κρεατινίνη η εικόνα στον υπέρηχο και στα ούρα πως είναι;
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
τα ουρα του δειχνουν οτι υπαρχει νεφροπαθεια και αυτην προσπαθουμε ολα τα τελευταια χρονια να την κρατησουμε οσο μπορουμε σε ελεγχο,με τροφη renal kai renitec.
ο σκυλος ειναι 39 κιλα,δυσκολευεται στο περπατημα αρκετα και ειδικα οταν ειναι καθιστος ζοριζεται να σηκωθει ορθιος,δεν δειχνει να πονα ακομα και αν του πιανω το ποδι και του κανω μασαζ.
Δυστυχως διαβαζω πως σε σκυλους που επαθαν ρηξη χιαστου σε ενα ποδι εχουν πολλες πιθανοτητες να το παθουν και στο αλλο.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δεν ειναι απόλυτο αυτό, ελπίζω να μη σας συμβεί. Δες και για το λάδι κάνναβης, υπάρχει και αντίστοιχη ομάδα στο fb Groupes Facebook ( βοηθάει και στα νεφρά :) )
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
μιλησα σημερα με κτηνιατρο που ειχε δει παλαιοτερα τον σκυλο λογω της λεισμανιωσης που εχει και ξερει το ιστορικο του.
του ειπα για την ρηξη χιαστου και τον ρωτησα την γνωμη του για χειρουργειο,μολις του το ενεφερα γελαγε!
μου ειπε υπαρχει κτηνιατρος που δεχτηκε να χειρουργησει τον σκυλο με αυτη την νεφρικη κατασταση που εχει;αδιανοητο!ουτε να το σκεφτεις!αν το κανεις καταδικασες τον σκυλο!αστον οπως ειναι!
 
  • Like
Reactions: mareco


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δεν ειναι απόλυτο αυτό, ελπίζω να μη σας συμβεί. Δες και για το λάδι κάνναβης, υπάρχει και αντίστοιχη ομάδα στο fb Groupes Facebook ( βοηθάει και στα νεφρά :) )
καλησπέρα, το είχα ακούσει οτι το λάδι κάναβης βοηθά στα νεφρα, δεν έχω βρει όμως κάπου κάποια τεκμηρίωση για αυτο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο δικός μου είχε πάθει ρήξη χιαστού και στα δύο γόνατα (με ένα χρόνο διαφορά ανάμεσα). Το πρώτο το είχαμε χειρουργήσει, το δεύτερο πέρασε από μόνο του, οπότε πιστεύω πως είναι εφηκτό (εξαρτάται βέβαια και από τη ζημιά). Οπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι, υπάρχουν αρκετά που μπορείτε να προσπαθήσετε πριν το χειρουργείο. Εκτός από τα συμπληρώματα και τις φυσιοθεραπείες, καλό θα ήταν να ξεκινήσετε από μικροπράγματα πχ. ο σκύλος να χάσει βάρος εάν είναι υπέρβαρος κλπ... Κατά τ' άλλα ούτε εγώ θα τολμούσα να κάνω τέτοιο χειρουργείο με πηραγμένα τα νεφρά, απ' την άλλη αν ο σκύλος ταλαιπωρείται και πονάει... δύσκολη απόφαση, το καλό είναι ότι υπάρχουν εναλλακτικές που μπορείτε να δοκιμάσετε.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
ο σκυλος οντως ειναι υπερβαρος,φοβομουν λογω των νεφρων του και του εδινα ρεναλ τροφη ισως και λιγη παραπανω για να του κανει καλο και μετα φοβομουν να του δωσω λιγοτερη μην του κανω κακο.
ο πρωτος κτηνιατρος μου εδωσε μονο canosan και οχι παυσιπονα, ο δευτερος μου ειπε πως μπορω για λιγες μερες να του δωσω παυσιπονο tramal που δεν πειραζει τα νεφρα και flexadin advanced.
ποιο συμπληρωμα θα βοηθησει περισσοτερο μαζι φυσικα με την διαιτα που θα του κανω σιγα σιγα λογω των νεφρων του ;
 
  • Like
Reactions: mareco


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
www.baltodogbrace.com
Δες λιγο αυτο,βοηθαει πολυ και θα κραταει και την επιγονατιδα και θα ξεκουραζει και το αλλο ποδι που παιρνει τωρα ολο το βαρος.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
καλησπέρα, το είχα ακούσει οτι το λάδι κάναβης βοηθά στα νεφρα, δεν έχω βρει όμως κάπου κάποια τεκμηρίωση για αυτο.
Kαλησπέρα. Πράγματι, δεν πρέπει να υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη έρευνα πάνω σε αυτό, υπάρχουν όμως κάποια σκόρπια άρθρα. Εγω το είδα στην πράξη, 2 χρόνια με pronefra, χωρίς αλλαγή στην διατροφή η κρεατινίνη έπαιζε μεταξύ 2-2.5 και η ουρία αρκετά πάνω απο το φυσιολογικό. Πήρε λάδι κάνναβης (ανθρώπινο full spectrum 5%) για 3 μήνες και στις επόμενες εξετάσεις η κρεατινινη ήταν στο 1,6. Απο κει και πέρα και μέχρι να φύγει η κρεατινίνη ήταν μεταξύ 1,6-1,8, μειώθηκε επίσης και η ουρία και η εικόνα των νεφρών στον υπέρηχο ήταν καλύτερη (λογικό ίσως αφού το λάδι μειώνει τις φλεγμονες).
Συγγνώμη για το οφ τοπικ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ο σκυλος οντως ειναι υπερβαρος,φοβομουν λογω των νεφρων του και του εδινα ρεναλ τροφη ισως και λιγη παραπανω για να του κανει καλο και μετα φοβομουν να του δωσω λιγοτερη μην του κανω κακο.
ο πρωτος κτηνιατρος μου εδωσε μονο canosan και οχι παυσιπονα, ο δευτερος μου ειπε πως μπορω για λιγες μερες να του δωσω παυσιπονο tramal που δεν πειραζει τα νεφρα και flexadin advanced.
ποιο συμπληρωμα θα βοηθησει περισσοτερο μαζι φυσικα με την διαιτα που θα του κανω σιγα σιγα λογω των νεφρων του ;
Είναι λίγο δύσκολο μιας και ο σκύλος έχει θέμα με τα νεφρά, θέλει προσοχή με τα συμπληρώματα. Ψάξε για κουρκουμά, λάδι σολωμού, βιταμίνη C (Ester C κατά προτίμηση) και βιταμίνη Ε. Δες και με το γιατρό σου εάν κάνουν λόγω νεφρών. Κάποιο συμπλήρωμα με γλουκοσαμίνη, χονδροϊτίνη και MSM. Επίσης πάρ'το πάρα πολύ σοβαρά ο σκύλος να χάσει βάρος, θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά και θα τη νιώσει και ο σκύλος. Δεν κάνει να είναι υπέρβαρος όχι μόνο λόγω των αρθρόσεων, αλλά και λόγω άλλων θεμάτων υγείας που μπορούν να παρουσιαστούν. Φυσιοθεραπείες και υδροθεραπείες σίγουρα θα κάνουν καλό. Μην κόψετε τις βόλτες, είναι και αυτές πολύ σημαντικές, απλά κάν'τες μικρότερες σε διάρκεια και πιο συχνές.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επίσης πολύ σημαντικό είναι όταν σηκώνεται από το ξάπλα καθώς και οι εναλλαγές κατευθύνσεων την ώρα που τρέχει(αν τρέχει) κατά την δραστηριότητα έξω.
Διαχειρίσου τα αναλόγως...
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
σε επικοινωνια μου σημερα με τον κτηνιατρο που εκανε την διαγνωση για ρηξη χιαστου μου ειπε πως αφου το εξετασε το θεμα,ειδε και ολες τις αιματολογικες του σκυλου τα τελευταια 2 χρονια μου ειπε πως η κρεατινινη του ειναι σταθερη αυτα τα δυο χρονια στο 3,5 και αυτο τον κανει να θεωρει πως μπορουμε να προχωρησουμε σε χειρουργειο.Απλα την προηγουμενη μερα θα του βαλω κατι επιθεματα που βαζουν οι καρκινοπαθεις για τον πονο ετσι ωστε τη νεπομενη μερα η αναισθησια να ειναι η οσο το δυνατο ηπιοτερη. Αυτο μου ειπε πρεπει να γινει μεσα σε ενα μηνα αλλιως μετα δεν θα γινεται τιποτα.
σε ερωτηση μου τι ποσοστο δινει να παει κατι στραβα μου ειπε το πολυ 20%.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα αυτό το ρίσκο χωρίς να εξαντλήσω όλες τις άλλες δυνατότητες. Βέβαια ο σκύλος δικός σου, η απόφαση δική σου, και η ευθύνη επίσης...

Εγώ θα ευχηθώ να πάνε όλα καλά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτο μου ειπε πρεπει να γινει μεσα σε ενα μηνα αλλιως μετα δεν θα γινεται τιποτα.
Κουταμάρες. Το πολύ που μπορεί να γίνει σε ένα μήνα είναι να αναπτηχθεί scar tissue γύρω από το τραύμα και να σταθεροποηθεί το γόνατο, να αποφύγετε και το χειρουργείο.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
αγορασα σηεμρα το WEJOINT PLUS που περιεχει


Υδροχλωρική Γλυκοζαμίνη500mg
Φυσικό Κολλαγόνο Τύπου ΙΙ40mg
Θειική Χονδροϊτίνη200mg
Οργανικό Θείο (MSM)125mg
Έλαιο Krill (EFA)100mg
Αρπαγόφυτο4.8mg
Βιταμίνη C50mg
Θειικός Ψευδάργυρος30/10.92mg
Θειικό Μαγγάνιο6.2/2mg

με προβληαμτιζει το αρπαγοφυτο καθως οπως διαβασα To Devil’s Claw ή αλλιώς Αρπαγόφυτο είναι ένα βότανο που χρησιμοποιείται παραδοσιακά για την ανακούφιση των πόνων στις αρθρώσεις και για μυοσκελετικά προβλήματα π.χ. οσφυαλγία, ισχιαλγία, τενοντίτιδα. Το δραστικό συστατικό του βοτάνου είναι η ουσία αρπαγοσίδη. Να μη χρησιμοποιείται από άτομα με καρδιακές αρρυθμίες, νεφρικές και ηπατικές παθήσεις, όπως επίσης και από ασθενείς με πεπτικό έλκος. Να μην λαμβάνεται παράλληλα με αντιπηκτικά.Η λήψη του κατά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό αντενδείκνυται, όπως και στις γυναίκες που προγραμματίζουν μια εγκυμοσύνη. ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Λετε να μην το δωσω τελικα;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατί δεν παίρνεις ένα χωρίς Devil's Claw? Πάρε ένα απλό με χονδροϊτίνη γλουκοσαμίνη MSM και μπορείς να δώσεις και Ester C ξεχωριστά για να είσαι ήσυχος. Εγώ δίνω Chondro Super (Canvit) αν μπορείς να το βρεις Ελλάδα είναι φτηνό και πολύ καλό.

Πάντως όταν έδινα Flexadin (περιέχει Devil's Claw) δεν είχε ανεβάσει τιμές στο σκύλο μου (αλλά δεν έχει θέμα με τα νεφρά).
 
  • Like
Reactions: Hlianna