Ρήξη χιαστού


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και τα' χουμε πει τόσο αναλυτικά εδώ.
Σήμερα το μεσημέρι κάναμε το δύο στα δύο.... :(
Δεκαέξι μήνες μετά ακριβώς.....
Δεν έκανε τίποτα η κακομοίρα, κυνηγούσαν μια μπάλα μαζί με το Μπρούνο, κι εκεί που έτρεχε (εντάξει, έτρεχε πολύ βέβαια) σταμάτησε και δεν πάταγε το πόδι της.
Πήγαμε στο γιατρό, να 'ναι καλά ο άνθρωπος πήγε Μεγάλο Σάββατο απόγευμα στο ιατρείο για να μας δει, κι απλά επιβεβαίωσε το αναμενόμενο.
Σε μια βδομάδα ξαναμπαίνουμε χειρουργείο....
:(:(:(
Περαστικά και να πάνε όλα καλά με την εγχείρηση!

Και εμείς 2/2, με 1 χρόνο διάλειμμα ενδιάμεσα. Το πρώτο το εγχειρήσαμε, το δεύτερο όχι. Γλυκοσαμίνη και χονδροϊτίνη κάθε μέρα απ' τη μέρα που φάγαμε και το δεύτερο γόνατο..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και σε εμάς ο γιατρος μας είπε ότι το 80% των σκύλων με ρήξη χιαστού το παθαίνουν και στο άλλο πόδι:(
Κρίμα Σοφία και όλα να πάνε καλά και με το δεύτερο χειρουργειο σας εύχομαι!
Να μας πεις τα νέα σας μόλις χειρουργηθεί. Μόσχευμα θα βάλετε;
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Γλυκοσαμίνη και χονδροϊτίνη κάθε μέρα απ' τη μέρα που φάγαμε και το δεύτερο γόνατο..
Κι εμείς το ίδιο, ξεκινάμε άμεσα

Και σε εμάς ο γιατρος μας είπε ότι το 80% των σκύλων με ρήξη χιαστού το παθαίνουν και στο άλλο πόδι:(
Κρίμα Σοφία και όλα να πάνε καλά και με το δεύτερο χειρουργειο σας εύχομαι!
Να μας πεις τα νέα σας μόλις χειρουργηθεί. Μόσχευμα θα βάλετε;
Το ξέρω, στο πίσω μέρος του μυαλού μου το είχα πάντα, και πάντα προσπαθούσαμε να προσέχουμε με το παιχνίδι της,
Μου λέει ο φίλος μου χθες ότι έπρεπε να είμαστε πιο συντηρητικοί, αλλά πόσο να προσέξεις πια?
Μιλάμε για σκυλί με τρομερή ενέργεια, παρά τα εξίμισι πλέον χρόνια της και παρά τη στείρωση είναι ένα ζωντανό μονίμως στη πρίζα. Να μην την αφήναμε να ξανατρέξει στη ζωή της δηλαδή?
Τι να πω....

Ναι l.Kyveli, μόσχευμα θα βάλουμε.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές, εύχομαι κι εγώ να ΄ναι τα τελευταία!
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Πολλα εραστικα ευχομαι, να πανε ολα καλα και γρηγορη αναρρωση

Ποια συμπληρωματα δινετε για τα ποδια??
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μου λέει ο φίλος μου χθες ότι έπρεπε να είμαστε πιο συντηρητικοί, αλλά πόσο να προσέξεις πια?
Μιλάμε για σκυλί με τρομερή ενέργεια, παρά τα εξίμισι πλέον χρόνια της και παρά τη στείρωση είναι ένα ζωντανό μονίμως στη πρίζα. Να μην την αφήναμε να ξανατρέξει στη ζωή της δηλαδή?
Τι να πω....

Ναι l.Kyveli, μόσχευμα θα βάλουμε.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές, εύχομαι κι εγώ να ΄ναι τα τελευταία!
Δεν μπορείς να υποχρεώσεις έναν σκύλο υψηλής ενέργειας όπως τα δικά μας να ζήσει μια αφύσικη για αυτόν ζωή προληπτικά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Δεν έχω σκοπό να τον ξεθεώνω αλλά ούτε να τον κλείσω μέσα και να τον πηγαίνω μικρές βόλτες όλη του την ζωή για να μην πάθει και το άλλο πόδι. Ήδη δειλά δειλά τον πηγαίνω για παιχνίδι, αν δω ότι το παρακάνει τον μαζεύω γιατί ακόμα έχουμε πρόσφατο το χειρουργείο. Αλλά εάν είναι να πάθει και στο δεύτερο πόδι θα το πάθει...αλλιώς να τα έχουμε να ζουν σε κρέιτς για να μην πάθουν ποτέ τίποτα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σήμερα πήγαμε για τον τελευταία (ελπίζω) έλεγχο στο πόδι του Έλβις. Βγάλαμε ακτινογραφίες και στα δύο πόδια, το μη χειρουργημένο ευτυχώς δεν δείχνει κανένα σημάδι προβλήματος και το χειρουργημένο έχει επουλωθεί τέλεια, το οποίο βέβαια αποδυκνύει και η κίνηση του σκύλου.
Ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος με την εξέλιξη του, και όταν τον ρώτησα για τις δραστηριότητες που επιτρέπεται να κάνει μας είπε ότι μπορεί να κάνει τα πάντα, μεγάλες βόλτες , τρέξιμο κλπ, απλά η γνώμη του είναι ότι λόγω μεγάλου ποσοστού εμφάνισης ρήξης και στο άλλο πόδι, να μην προκαλούμε την τύχη μας ,εννοώντας να μην τον αφήνουμε να το παρακάνει στο τρέξιμο, πράγμα που δεν κάνει και από μόνος του όμως καθότι τεμπέλαρος με περικεφαλαία!!!

Έχασε και τρία κιλά και είναι στα 35 τώρα, αδύνατος μεν αλλά ότι πρέπει για τις ποδάρες του!

Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον κύριο Βλαχόπουλο για την άριστη επέμβαση ( [FONT=Calibri,sans-serif][SIZE=+1]Tibial Tuberosity Advancement[/SIZE][/FONT][FONT=Calibri,sans-serif][SIZE=+1] (TTA SURGERY)) [/SIZE][/FONT]που έκανε στον σκύλο μας και του έδωσε την δυνατότητα να ζήσει μια φυσιολογικότατη ζωή από δω και πέρα χωρίς να ατροφήσει το ποδάρι του ή να κουτσαίνει έστω και λίγο.

Και να ευχαριστήσω και όλους εσάς για την συμπαράσταση τις δύσκολες ημέρες του χειρουργείου πριν 9 μήνες !!!! :D
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το ζήσαμε και ανησυχήσαμε μαζί σου όλο αυτό... αυτόν τον σκύλο αν και δεν τον έχω συναντήσει ποτέ μου τον νοιώθω σαν δικό μου...

Σιδερένιος και πάντα υγιής!!!!!!!!!!!
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
σιδερενιο το κουκλακι σου κυβελη!!τι ευτυχια οταν ολα ειναι περαστικα!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω δεν το εζησα αν και ειχα διαβάσει το θεμα!
Να ειναι μια και καλή μια δύσκολη ανάμνηση όλο αυτό που περάσατε!
 






vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κάτι που ζηλεύω στα σκυλιά είναι ότι με το που νιώσουν λίγο καλά είναι σαν να μην έγινε τίποτα. Γιατί να μην μπορούμε κι εμείς να κάνουμε το ίδιο; Μακάρι να ήταν η τελευταία σας λαχταρά. :)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το ζήσαμε και ανησυχήσαμε μαζί σου όλο αυτό... αυτόν τον σκύλο αν και δεν τον έχω συναντήσει ποτέ μου τον νοιώθω σαν δικό μου...

Σιδερένιος και πάντα υγιής!!!!!!!!!!!
Για άλλη μια φορά με χόρτασε ο γλυκός σου λόγος, σε ευχαριστώ πολύ Τάκη :) :)

σιδερενιο το κουκλακι σου κυβελη!!τι ευτυχια οταν ολα ειναι περαστικα!!
Δεν λες τίποτα, ξεχνιούνται όλα, ευχαριστώ!

Εγω δεν το εζησα αν και ειχα διαβάσει το θεμα!
Να ειναι μια και καλή μια δύσκολη ανάμνηση όλο αυτό που περάσατε!
Σε ευχαριστώ! :)

Μπραβο, αυτα ειναι ωραια νεα! :) ;) Μονο χαρες να εχετε απο εδω και περα! :grin:
χαχαχααα ευχαριστούμε, και για εσάς τα καλύτερα εύχομαι!

Σιδερένιος ο ομορφάντρας και αγύριστα να είναι!!!!!
Ευχαριστώ πολύ!

Κάτι που ζηλεύω στα σκυλιά είναι ότι με το που νιώσουν λίγο καλά είναι σαν να μην έγινε τίποτα. Γιατί να μην μπορούμε κι εμείς να κάνουμε το ίδιο; Μακάρι να ήταν η τελευταία σας λαχταρά. :)
Μα αυτή είναι η μαγεία τους, ζουν την κάθε στιγμή απαλλαγμένα από κακές αναμνήσεις, τις περισσότερες φορές τουλάχιστον :)

ΜΠΡΑΒΟ!!!
πολύ ευχάριστα τα νέα σας Μυρτώ...!:D
Σε ευχαριστώ πολύ Μαργαρίτα!!

Κάναμε τις ακτινογραφίες χωρίς νάρκωση και αυτή τη φορά, τρόμαξε λίγο ο μπουνταλάς αλλά γλύτωσε τα φάρμακα!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Μυρτώ μου πολύ χαίρομαι για το κούκλο σου!!! Οπως είπε κι ο Τάκης,μπορεί να μην τον έχω γνωρισει αλλά νιώθω ότι τον ξέρω πολύ καιρο και πάντα κοιτούσα για να μαθαίνω νεα του!!
Ολα να είναι περαστικά και μόνο χαρες να εχετε απο δω και πέρα μαζί με την υπόλοιπη "αγέλη"!!:):)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Είδες τελικά που η φύση προνοεί για τα αγαπημένα της πλάσματα;
Ηταν γραφτό του, να βγει τεμπελάκος, ενάντια στο πρότυπο της ράτσας του, έτσι για να αυτοπροστατεύεται εφ'όρου ζωούλας του :rolleyes:

Στο εξής, να 'ναι πάντα γερός ο λεβεντάκος σου :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU