ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


ARIS1

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
62
7
LAMIA
καλημερα στην παρεα.παιδια εχω ενα προβλημα με τον σκυλο στο αυτοκινητο.μου κανει εμετο ακομη και μετα απο πολλες ωρες που εχει φαει.ειναι 6 μηνων μηπως γι αυτο η θα το κανει παντα?καθε φορα που θελω να παω καπου και να τον παρω μαζι μου με προβληματιζει το θεμα.θελω την αποψη σας.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ειχα παρομοιο προβλημα. Ο κτηνιατρος μου προτεινε 2 λυσεις.
calmivet: ειναι ηρεμιστικο οποτε αναλογα με τη δοση θα ησυχασει ή θα κοιμηθει.
cerenia: ειναι αντιεμετικο, δεν εχει καποια παρενεργεια ειναι πολυ καλο και διαρκει πολυ, αλλα ειναι αρκετα ακριβο.

Σιγα σιγα ο σκυλος θα συνηθιζει και θα χαμηλωνεις τη δοση.
Εμεις λυσαμε το προβλημα μας οταν αρχισαμε εκπαιδευση και 3 φορες την εβδομαδα μπαιναμε στο αυτοκινητο. Σε 2 εβδομαδες ειχε συνηθισει, τωρα δεν χρειαζεται κανενα φαρμακο.
 


ARIS1

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
62
7
LAMIA
αντιεμετικο εδωσα και εγω αλλα δεν θελω να του δινω συνεχεια.ακομη και στην ποιο μικρη αποσταση πχ σουπερ μαρκετ κανει εμετο
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα , με σβηστο το αμαξι μπαινετε μεσα μολις δεις σιελορια βγενεται και πατε βολτουλα με τα ποδια, σιγα σιγα μεγαλονης την ωρα που μενεις μεσα. Σε λιγες μερες το βαζει μπροστα και απλος καθεστε μεσα μολις δεις σαλια πατε παλι βολτουλα , μετα ξεκινατε μικρες βολτουλες σιγα σιγα σινιθιζει και όλα καλα, θελει λιγο χρονο μη το φορτωνης φαρμακα παντα πριν μεγαλο ταξιδι 8 -12 ωρες χωρις φαει και λιγο νερο.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Τις περισσοτερες φορες ειναι ψυχολογικο. Για να το ξεπερασει πληρως θα πρεπει να το αντιμετωπισει αρκετα συχνα τον πρωτο καιρο. Αν μπαινει στο αυτοκινητο 1 φορα στις 10 μερες δυσκολα θα το ξεπερασει.

Τα αντιεμετικα θα βοηθησουν εσενα κυριως και οχι το σκυλο, απο το να καθαριζεις συνεχεια το αυτοκινητο.

Ουτως ή αλλως ο σκυλος σου θα χρειαστει καποιο χρονο για να το ξεπερασει, απο εσενα θα εξαρτηθει ποσο αποφορτιση θα του κανεις και ποσα φαρμακα θα του δωσεις.

Το σημαντικο ειναι οτι και να αποφασισεις να μην αποθαρρυνεσαι απο το να παιρνεις το σκυλο μαζι.
 


5 Μαρτίου 2014
23
0
Το έχει και ο σκύλος του κολλητού μου αυτό το θέμα.. Ακόμη και στην πιο μικρή απόσταση σάλια και εμετοί. Και με χαπάκια δεν είναι εντελώς καλά, απλά είναι λίγο καλύτερα από ότι θα ήταν. Του δίνει ηρεμιστικά βέβαια και όχι αντιεμετικά, αλλά δεν κοιμάται απλ'α νταγκλιάζεται και δεν είναι τόσο στρεσαρισμένος. Ο δικός σου είναι ακόμη κουταβάκι, οπότε πολύ πιθανό μεγαλώνοντας να το ξεπεράσει. Διαφορετικά, χαπάκι, box μεταφοράς απαραιτήτως με πάνα μέσα και όσο μπορείς λιγότερες μετακινήσεις! Συμβαίνει δυστυχώς κάποιοι σκύλοι να είναι πιο ευαίσθητοι στη ναυτία, όπως και οι άνθρωποι.

Δοκίμασε να τον εξοικειώσεις βέβαια τώρα που είναι μικρός. Ανα τακτά διαστήματα βάζε τον στο αμάξι και κάντε μια μικρή βόλτα στο τετράγωνο. Σταδιακά μεγάλωνε τις αποστάσεις. Σιγά-σιγά ίσως το συνηθίσει!
 




DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
καλημερα στην παρεα.παιδια εχω ενα προβλημα με τον σκυλο στο αυτοκινητο.μου κανει εμετο ακομη και μετα απο πολλες ωρες που εχει φαει.ειναι 6 μηνων μηπως γι αυτο η θα το κανει παντα?καθε φορα που θελω να παω καπου και να τον παρω μαζι μου με προβληματιζει το θεμα.θελω την αποψη σας.
Καλησπέρα. Υπάρχουν πολλά σκυλιά που ζαλίζονται, ακριβώς όπως οι άνθρωποι. Δεν έχει να κάνει με το αν του αρέσει το αυτοκίνητο ή ο προορισμός. Τώρα που τον παρατηρείς ότι κάνει κάθε φορά εμετούς, δίνε Cerenia στα μεγάλα ταξίδια. Στα υπόλοιπα μην τον ταΐζεις ακριβώς πριν τη διαδρομή και προσπάθησε να οδηγείς όσο το δυνατόν πιο ήρεμα. Όταν μεγαλώσει ενδέχεται να συνηθίσει και να σταματήσει τους εμετούς, όπως έκανε και ο δικός μου.
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Καλησπέρα! Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα χαπάκια calmivet? Όλο από τον κτηνίατρο ζητάω και μάλλον ήρθε η ώρα να τα αγοράσω από κάπου, αλλά όπου έχω ψάξει μου έχουν πει οτι είναι σε έλλειψη. Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να τα βρω?Δεν θελω να πάω σε κανένα petshop(που πουλάνε ζωάκια) :(.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Γιατί τα χρειάζεσαι τα calmivet;
Και...γιατί να μην τα ζητήσεις από τον γιατρό σου, να έχει κι αυτός γνώση της χρήσης τους;

Είναι κτηνιατρικά φάρμακα. Θεωρητικά, θα τα βρεις μόνο σε pet shop, που έχουν άδεια και συνεργάζονται με κτηνιάτρους.
 
  • Like
Reactions: Alexia


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Eξοικείωση αργά και σταθερά με το αυτοκίνητο, κάθε μέρα τον βάζεις λίγο μέσα για πολύ μικρές βολτούλες , αν δεις ότι το ανέχεται καλά αυξάνεις σταδιακά την ώρα.
Θεωρώ περιττή επιβάρυνση του σκύλου ηρεμιστικά για το αυτοκίνητο, υπάρχει σίγουρα εναλλακτικός τρόπος, το έχω δοκιμάσει με τον σκύλο μου που 7 ετών που την πήρα έκανε εμετό σε βόλτα μισής ώρας και τώρα τα πάει μια χαρά. Την βοήθησε πολύ και το box μεταφοράς, ίσως ο περιορισμός την κάνει να νοιώθει περισσότερη ασφάλεια.
 
  • Like
Reactions: Alexia


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Γιατι ο κτηνιατρος μου τα χρεωνει 5ευρω τα δυο χαπακια και ειδα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ πιο φθηνα. Ο ιδιος μου τα πρωτοεδωσε και μου ειπε να της δινω καθε φορα. Σε μικρες και κοντινες αποστασεις ομως δεν της δινω, αν και αυτη μου κανει καθε φορα εμετο. Της δίνω σε ταξίδια τουλάχιστον τριών ωρών γιατι την πιανει τρελη ανησυχία. Την έχω πάντα στο πίσω κάθισμα, με την ζώνη ασφαλείας και μισάνοιχτο παράθυρο (με πιάνει ο σβέρκος μου κάθε φορά). Τι άλλο να κάνω???:(:(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Να δοκιμάσεις box. Πολύ συχνά, αποτελεί ανέλπιστη λύση.
Και έξω, πάνω-κάτω τόσο θα τα βρεις, όσο στον γιατρό σου. Και θεωρώ προτιμότερο, να έχει την γνώση της χορηγίας τους.
 
  • Like
Reactions: Alexia


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Η σχέση του σκύλου με το αυτοκίνητο είναι όπως και η σχέση του παιδιού με το αυτοκίνητο εάν από μικρό είναι εξοικειωμένο σιγά σιγά ελαχιστοποιείται η περίπτωση προβλήματος. Έτσι και σε ένα ενήλικο λίγο λίγο σιγά σιγά θα συνηθίσει. Εάν είναι στις περιπτώσεις που και ενήλικοι άνθρωποι χρειάζονται χάπια για να ταξιδέψουν αυτό το κρίνει ο γιατρός.

Απλά είναι ζαλάδα το θέμα του εμετού ή στρες???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Στα σκυλιά είναι στρες.
Και όντως κάποια, δεν το ξεπερνούν ποτέ. Απλώς εύχεσαι, να το βελτιώσουν με τον καιρό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Τα φάρμακα ρε παιδιά υπάρχουν για τις περιπτώσεις που δε μπορείς να αντιμετωπίσεις αλλιώς ένα πρόβλημα. Αν τα παραχρησιμοποιείς αλλάζεις και τη "χημεία" του οργανισμού και ελλείψει φαρμάκων ο οργανισμός δεν έχει την κατάλληλη "εκπαίδευση" να αντιμετωπίσει μόνος του τις καταστάσεις τις οποίες έχει συνηθίσει να αντιμετωπίζει μέσω φαρμάκων* (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή).

Κοινώς γιατί βρε tarantoula να δώσεις calmivet? Έχεις προσπαθήσει αργά και σταθερά να συνηθίσει το σκυλί σου το αυτοκίνητο όπως σου λέει η I.Kyveli και δε γίνεται και το σκυλί είναι υπερβολικά αγχωμένο/τρελαίνεται στους εμετούς? Αν όχι, πρώτα δοκιμάζεις τα πάντα και μετά καταφεύγεις στο ηρεμιστικό.

*(Αν ήταν να μου δίναν εμένα ηρεμιστικό όταν ήμουν μικρή που για χρόοοονια ξερνοβολούσα σαν το γατί μέσα στο αυτοκίνητο, τώρα κάθε φορά που έμπαινα σε αυτοκίνητο έπρεπε να κουβαλάω φαρμακείο μαζί μου).

Α, τώρα είδα και τα παραπάνω 2 ποστς. Αν είναι μόνο το στρες, βοηθάει πολύ να κάνεις ευχάριστη την εμπειρία, αν όχι μέσα στο αυτοκίνητο, τουλάχιστον εκεί που πας. Δηλαδή αν το βάζεις στο αυτοκίνητο μόνο για να το πας π.χ. στον κτηνίατρο, πάντα αγχωμένο θα ναι. Αν το βάζεις στο αυτοκίνητο και συχνά ο προορισμός είναι ένα μέρος που θα περάσει πολύ καλά, πολύ πιθανόν μετά να ψοφάει να μπει γιατί θα "λαχταράει" να φτάσει εκεί που πάτε.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Στα σκυλιά είναι στρες.
Και όντως κάποια, δεν το ξεπερνούν ποτέ. Απλώς εύχεσαι, να το βελτιώσουν με τον καιρό.
Προφανώς γιατί είναι κάτι που δεν συνήθισαν ή κάτι φοβήθηκαν. Την μικρή 20 μέρες από όταν την πήρα κάναμε ταξίδι 470 χλμ (μέσα στο κλουβί μεταφοράς) το μόνο που έγινε ήταν..... κακάκια (δράμα στον περιφερειακό Αγρινίου :confused:)

Αλλά πριν κάνουμε ταξίδι την είχα κάθε μέρα μικρές αποστάσεις από τότε είναι η καλύτερη συνοδηγός!!!!
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Μακάρι ρε παιδιά να μην ειχα προβλημα! Στις κοντινές αποστάσεις δεν της δίνω γιατί δεν θελω να την επιβαρύνω, αν και μου κάνει εμετό. Δεν με πειράζει το καθάρισμα. Αλλά στις μεγάλες αποστάσεις (σε χωριά που συνήθως υπάρχουν και στροφές) θελω να της το δίνω το χαπι γιατι κάνει συνεχως εμετο σε ολη την διάρκεια (σάλια βγαζει). Επίσης στον κτηνίατρο πάμε με τα πόδια (ασε που παιζει να ειναι το μοναδικό σκυλί που χαίρεται οτν τον βλέπει). Στο αυτοκίνητο την βάζω οταν πάμε στο πάρκο (φλοίσβο, Τατόι, άλιμο, κτλ) για να παίξει τα σαββατοκύριακα. Την ζώνη ασφαλειας την συνήθισε και δεν εχω προβλημα. Κάθεται ή ξαπλώνει άνετα. Να αγοράσω τωρα box? Ειναι σχεδον 7 μηνων τώρα, θα της περάσει αργοτερα ή πλεον θα ζαλίζεται σε κάθε ταξίδι?
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μακάρι ρε παιδιά να μην ειχα προβλημα! Στις κοντινές αποστάσεις δεν της δίνω γιατί δεν θελω να την επιβαρύνω, αν και μου κάνει εμετό. Δεν με πειράζει το καθάρισμα. Αλλά στις μεγάλες αποστάσεις (σε χωριά που συνήθως υπάρχουν και στροφές) θελω να της το δίνω το χαπι γιατι κάνει συνεχως εμετο σε ολη την διάρκεια (σάλια βγαζει). Επίσης στον κτηνίατρο πάμε με τα πόδια (ασε που παιζει να ειναι το μοναδικό σκυλί που χαίρεται οτν τον βλέπει). Στο αυτοκίνητο την βάζω οταν πάμε στο πάρκο (φλοίσβο, Τατόι, άλιμο, κτλ) για να παίξει τα σαββατοκύριακα. Την ζώνη ασφαλειας την συνήθισε και δεν εχω προβλημα. Κάθεται ή ξαπλώνει άνετα. Να αγοράσω τωρα box? Ειναι σχεδον 7 μηνων τώρα, θα της περάσει αργοτερα ή πλεον θα ζαλίζεται σε κάθε ταξίδι?
tarantoula όπως είπε η mareco δεν είναι ζαλάδα στρες είναι. Συνέχισε με μικρές αποστάσεις από αυτά που λες βγάζει σάλια δηλ είναι απλά αγχωτικό το θέμα όχι στομαχικό. Όταν μπαίνει στο αυτοκίνητο χωρίς να ξεκινήσετε στρεσάρεται?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αξίζει σε κάθε περίπτωση, να αγοράσεις box. Θα την βοηθήσει πολύ. Το πιθανότερο είναι, να της περάσει κάποια στιγμή. Αλλά δεν μπορεί και κανείς, να στο πει με σιγουριά.

Εννοείται ότι την έχεις νηστική και χωρίς νερό έτσι;

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ. Σε παλαιότερη συζήτηση, έχουμε μιλήσει και για άλλο χάπι, που δεν μπορώ με τίποτα τώρα, να το θυμηθώ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3