ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Cerenia, το βρήκα.
Και ταπεινή δραμαμίνη μπορείς να δοκιμάσεις, τώρα που το θυμήθηκα κι αυτό :rolleyes:
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Εννοείται ότι την έχεις νηστική και χωρίς νερό έτσι;

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ. Σε παλαιότερη συζήτηση, έχουμε μιλήσει και για άλλο χάπι, που δεν μπορώ με τίποτα τώρα, να το θυμηθώ.
Ναι εννοειται οτι ειναι νηστική, γι αυτο βγαζει μονο σαλια!Δηλαδή θελω να πω οτι, οταν ζαλιζεται, αν και δεν εχει φαει τιποτα για να βγαλει, κάνει την "κίνηση" του εμετου και βγαζει σαλια στο τελος.
Μηπως εννοεις το cerenia? Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι αντιεμετικο, αλλά θα ειναι υπερβολικά ανησυχη με αυτό γιατι δεν φερνει υπνηλια. Ασε που νομιζω οτι κανουν 22ευρω τα τεσσερα χαπια.
Το box ειναι για μην κουνιεται απο την θεση της?Γιατι ουτε με την ζωνη ασφαλειας κουνιεται.
Αντι για box αν της πάρω κατι τετοιο κάνει? Για μεγαλόσωμα? http://www.miniinthebox.com/gr/wate...rted-colors_p331514.html?pos=ultimately_buy_4
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Στο έγραψα ήδη το cerenia ;)
Είναι πολύ ακριβότερο όντως. Αλλά δεν είναι ηρεμιστικό. Απλώς καταπολεμεί την ναυτία. Αποτελεσματικά όμως. Σε περίπτωση χρήσης, θα ρωτήσεις οπωσδήποτε τον γιατρό σου, για την δοσολογία. Δραμαμίνη δεν έχω δοκιμάσει. Μπορείς να δοκιμάσεις άμεσα, κάνοντας μια διαδρομή...εκπαιδευτική :sneaky:

Το box δεν είναι μόνο, για να μην κουνιέται από την θέση της. Οσο πιο κλειστός και περιορισμένος ο χώρος, τόσο πιο ασφαλή νοιώθουν και θεωρητικά, τόσο πιο ήρεμα είναι. Αν χρειαστεί, μπορείς ακόμη και να το κουκουλώσεις, για να μην έχει ορατότητα προς τα έξω και να κατεβάσει ακόμη περισσότερο, τα ρολλά της.

Το link που έβαλες, δεν είναι για την δική σου περίπτωση. Βασικά...πεταμένα λεφτά. Δεν έχει κανένα βαθμό ασφαλείας. Μόνο για καθαριότητα του αυτοκινήτου ενδείκνυται. Να μην το πάρεις.

Και νερό, δεν πρέπει να της δώσεις παρά ελάχιστο, για αρκετές ώρες πριν.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το cerenia είναι ένα πανίσχυρο κτηνιατρικό φάρμακο κατά του εμετού. Χρησιμοποιείται σε βαριές περιπτώσεις και πάντα με την συμβουλή του γιατρού.
Το έδωσα και εγώ στη μικρή μου όταν τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα
 
  • Like
Reactions: mareco


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Η καθαριότητα ειναι το τελευταιο που με απασχολει. Φανταζομαι οτι αυτη η θήκη θα έχει και εσοχή που θα μπαινει και η ζωνη ασφαλείας οποτε θα μπορεί να κουλουριάζεται εκει μέσα (αλλα δεν ξερω αν θα χωραει αργοτερα). Σε καμια 10αρια μερες εχω παλι κτηνιατρο για τις εξετασεις αιματος και το εμβολιο της λεισμανιωσης, οποτε θα τον ρωτησω.
Σκεφτομαι, τωρα που καθομαι τα πρωινα, να την βαζω στο αυτοκινητο και να αρχισω τις βολτες γυρω γυρω εδω κοντα. Υπάρχει περιπτωση να παθει τιποτα από τους εμετους αν μου κάνει καθε μερα? εννοείται οτι μετα θα πίνει νερο και θα ψιλοτρωει οταν γυριζουμε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Το cerenia είναι ένα πανίσχυρο κτηνιατρικό φάρμακο κατά του εμετού. Χρησιμοποιείται σε βαριές περιπτώσεις και πάντα με την συμβουλή του γιατρού.
Το έδωσα και εγώ στη μικρή μου όταν τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα
Το έχω δώσει κι εγώ στο παρελθόν. Μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: takisft


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Δηλαδη το κόλπο για να μην κάνει εμετο ειναι να μην πολυκουνιέται από την θεση της?Να ειναι περιορισμενη?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δηλαδη το κόλπο για να μην κάνει εμετο ειναι να μην πολυκουνιέται από την θεση της?Να ειναι περιορισμενη?
Εγώ...πιο αναλυτικά, δεν μπορώ να στα γράψω :rolleyes:
 




tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Αν θυμαμαι καλά μου χε πει καλυτερα για τα αλλα δυο. Θα τον ξαναρωτησω ομως.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αν θυμαμαι καλά μου χε πει καλυτερα για τα αλλα δυο. Θα τον ξαναρωτησω ομως.
Η δραμαμίνη δεν είναι κτηνιατρική. Σε αντίθεση με τα άλλα δύο.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους, να προσθέσουμε οτι στην ναυτία του σκύλου (και των ανθρώπων) το σημαντικότερο είναι ο τρόπος που οδηγούμε.
Τις πρώτες φορές η οδήγηση πρέπει να είναι πολύ αργή και πολύ ήρεμη, γύρω-γύρω απο το σπίτι, ωστε μόλις δούμε να ζαλίζεται να παρκάρουμε και να το λήξουμε γι αυτήν την ημέρα γιατί ο καινούργιος σκύλος όχι μόνο δεν συνέρχεται αρκετά με 5-10 λεπτά περπάτημα για να συνεχίσει την διαδρομή, αλλα αν τον πιάσει πολύ η ναυτία (σε σημείο που να κάνει 2-3 φορές εμετό) μπορεί και να χρειάζεται όλη την επόμενη μέρα ή και δύο μέρες για να συνέλθει.
Καλύτερα δηλαδή κατα την γνώμη μου να τον εξοικειώνουμε κάθε δεύτερη-τρίτη μέρα και για αρχή μόνο σε πολύ αργές, ήρεμες και σύντομες διαδρομές.
Απο εκεί και ύστερα αυξάνουμε ή την διάρκεια της διαδρομής ή την δυσκολία της, ποτέ και τα δύο. Όταν δηλαδή ο σκύλος δεν επηρρεάζεται πλέον απο 15 λεπτά πολύ ήρεμη οδήγηση, μια ημέρα τον πηγαίνουμε 15 λεπτά σε πιό γρήγορη διαδρομή ή με λακκούβες ή με απότομα σταματήματα-ξεκινήματα. Μετά απο 2-3 μέρες τον πηγαίνουμε 30 λεπτά πολύ ήρεμη οδήγηση, και ούτω καθ εξής.
Αν βάζουμε τον καινούργιο σκύλο στο αυτοκίνητο και τον πηγαίνουμε μια ώρα διαδρομή με τον τρόπο που συνήθως οδηγούμε οι περισσότεροι, ειδικά σε στροφές, είναι λογικό και να κάνει συνέχεια εμετό και ίσως και να του μείνει ψυχολογικό και να δυσκολευτεί πολύ να το ξεπεράσει.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Δούλεψέ το όπως με το box...
Βάλτην 2-3 φορές μέσα με σταματημένο το αυτοκίνητο, καθίστε 10-15 λεπτά, δως της και κανά σνακ...
Μετά βάλτην μέσα κάνε μια βόλτα 2-3 λεπτών και όταν τελειώσει, μεζεδάκι...
Σταδιακά αυξάνεις την ώρα και τσουπ, έχεις ταξιδάκι...
 
  • Like
Reactions: Alexia




m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με τη Ραλλού και δεν επηρεαζόταν από τον τρόπο οδήγησης, ακόμα και σταματημένο να ήταν το αυτοκίνητο είχε σάλια και έκανε εμετό... Σε διαδρομή 20 λεπτών είχε τύχει να κάνει 7 φορές εμετό! Το πρόβλημα διορθώθηκε μόνο όταν αναγκαστήκαμε να κάνουμε σχεδόν καθημερινά διαδρομές. Μετά από 2 μήνες ήταν άλλος σκύλος. Τώρα ώρες να είναι μέσα στο αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα είτε έχει φάει είτε όχι. Ούτε τα αντιεμετικά μας βοήθησαν ποτέ. Οπότε κι εγώ σου προτείνω καθημερινές διαδρομές, θα παιδευτείτε λίγο και οι δύο αλλά θα συνηθίσει.
 


Pinelopi27

New Member
21 Μαϊου 2021
2
0
29
Ειχα παρομοιο προβλημα. Ο κτηνιατρος μου προτεινε 2 λυσεις.
calmivet: ειναι ηρεμιστικο οποτε αναλογα με τη δοση θα ησυχασει ή θα κοιμηθει.
cerenia: ειναι αντιεμετικο, δεν εχει καποια παρενεργεια ειναι πολυ καλο και διαρκει πολυ, αλλα ειναι αρκετα ακριβο.

Σιγα σιγα ο σκυλος θα συνηθιζει και θα χαμηλωνεις τη δοση.
Εμεις λυσαμε το προβλημα μας οταν αρχισαμε εκπαιδευση και 3 φορες την εβδομαδα μπαιναμε στο αυτοκινητο. Σε 2 εβδομαδες ειχε συνηθισει, τωρα δεν χρειαζεται κανενα φαρμακο.
Καλησπέρα...πανε πολλά χρόνια από το σχόλιο σας αλλά τώρα γράφτηκα εδώ και ήταν το πρώτο που βρήκα...έχω το ίδιο θέμα με το σκυλάκι Μ που είναι 2 χρονών 7 κιλά...αύριο θα ταξιδέψουμε με καράβι και μετά 1 ώρα το πολύ με αμάξι...τις βόλτες με το αμαξι δεν τις αντέχει και πολύ και πήρα σήμερα τον κτηνίατρο και τον ρώτησα για να δώσω priperan και Μ είπε να του πάω το σκυλί καμιά ώρα πριν ταξιδέψουμε να του κάνει αντιεμετικη ένεση...δεν είναι κάπως υπερβολή για αντιεμετικη ένεση?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3