ΣΟΚ : Σκάνδαλο με τις ευθανασίες της PETA !


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Την έντονη οργή και κριτική των ζωόφιλων που οδήγησε ακόμα και στη δημιουργία site (petakillsanimals.com ) προκάλεσε η διέρρευση στον Τύπο των ευθανασιών των ζώων που είχε αναλάβει η παγκοσμίως γνωστή οργάνωση για τα δικαιώματα των ζώων PETA.
Από το 1998 η PETA ''κοίμισε'' 21.339 σκυλάκια και γατάκια που θα μπορούσαν να έχουν υιοθετηθεί ! Η αναφορά της PETA για το 2008 προς το Υπουργείο Υπηρεσιών Γεωργίας & Καταναλωτών της Βιρτζίνια αναφέρει ότι η οργάνωση ευθανάτωσε το 95% των ζώων που είχε αναλάβει την προηγούμενη χρονιά ενώ βρήκε σπίτια υιοθεσίας για μόλις 7 ζώα ,από τα 2.216 . Δηλαδή σκοτώνουν περίπου 6 ζώα την ημέρα !


Η συνέχεια και σοκαριστικές φωτογραφίες στο
http://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67

 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
τι έπρεπε να τα κάνει δηλαδή να τα στοιβάζει σε kennel ή να τα αφήνει ελεύθερα στους δρόμους ή να τα σκοτώνουν αυτοκίνητα ή να τα φολιάζουν οι "καθαροί"???? τι πρέπει να γίνει? η κριτική είναι εύκολη την λύση θέλω να μου πείτε!!!!!!!!!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
τι έπρεπε να τα κάνει δηλαδή να τα στοιβάζει σε kennel ή να τα αφήνει ελεύθερα στους δρόμους ή να τα σκοτώνουν αυτοκίνητα ή να τα φολιάζουν οι "καθαροί"???? τι πρέπει να γίνει? η κριτική είναι εύκολη την λύση θέλω να μου πείτε!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρω τι να κάνει, αυτοί υποτίθεται οτι είναι οι ειδικοί..... αλλά 7 στα 2000 δεν ειναι και κανένα συγκλονιστικό ρεκόρ υιοθεσιών για μια τέτοια οργάνωση.

Το θέμα Δρόμος ή κλουβα ή ευθανασία, το έχουμε ξανασυζητήσει..... εγώ προσωπικά τείνω προς το "δρόμος" (χωρίς να είμαι σε καμια περίπτωση απόλυτη, για προφανείς λόγους), εκτός αν το ζώο θα υιοθετηθεί εύκολα ή είναι άρρωστο, οπότε ενδύκνειται η κλούβα. Για μένα η ευθανασία είναι μόνο για περιπτώσεις που το ζώο υποφέρει και δεν έχει ελπίδα γιατρειας.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Η δική μου γνώμη είναι ότι αν μια φιλοζωϊκή δε μπορεί να φροντίσει αδέσποτα ζώα (λόγω χώρου, χρημάτων, οτιδήποτε) καλά θα κάνει να τα αφήσει στην ησυχία τους. Ποιός τους δίνει το δικαίωμα να το παίζουν θεοί; Νομιμοποιούνται να αφαιρούν ζωές; Καλύτερα να μην τα αναλαμβάνουν. Ο φόνος δεν είναι λύση.
Λύση θα ήταν π.χ. υποχρεωτική στείρωση σκύλων ιδιωτών όπως και υπάρχει σε κάποια μέρη. Να έμπαινε ποινή σε πιθανό ζευγάρωμα, σιγά μη το δηλώνανε. Δηλωμένα σκυλιά, έστω και φορολογημένα ώστε να μην αγοράζονται για δώρα, πλάκα και να μη πετιούνται.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δεν μιλάμε για οποιαδήποτε φιλοζωϊκή οργάνωση...
...μιλάμε για την PETA ένα απ' τα μεγαλύτερα φιλοζωϊκά κινήματα στον κόσμο με τεράστια προβολή και υποστήριξη από υψήλα κλιμάκια της πολιτικής και προσωπικοτήτων των γραμμάτων και τεχνών.

Μιλάμε για την PETA, που κάθε χρόνο κάνει στην Ελλάδα τον βίο αβίωτο για το θέμα των αδεσπότων!
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αλήθεια πως νομίζετε ότι γίνετε ώστε οι "πολιτισμένες" χώρες της Ευρώπης αλλά και η Αμερική να μην έχουν αδέσποτα? Πως το εξηγείτε? Από τις στειρώσεις λέτε? από το chip λέτε? ή μήπως από την υπέρτατη και ανδιαμφισβήτητη φιλοζωϊά τους????????
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αλήθεια πως νομίζετε ότι γίνετε ώστε οι "πολιτισμένες" χώρες της Ευρώπης αλλά και η Αμερική να μην έχουν αδέσποτα? Πως το εξηγείτε? Από τις στειρώσεις λέτε? από το chip λέτε? ή μήπως από την υπέρτατη και ανδιαμφισβήτητη φιλοζωϊά τους????????
Από όλα τα παραπάνω ΚΑΙ απο το γεγονός ότι πολλές απ'αυτές κάνουν και ευθανασίες (επίσης, ποιος είπε οτι δεν έχουν αδέσποτα?? ). Δεν ξέρω προσωπικά τι ισχύει σε άλλες χώρες με τις ευθανασίες (εκτός απο την Αμερική οπου δίνουν και παίρνουν), αλλά θα ήθελα ενα παραδειγμα χώρας οπου δεν κάνουν ευθανασιές χωρίς λόγο, αν κάποιος έχει ασχοληθεί με τα φιλοζωικά έξω....

εσύ δηλαδή συμφωνείς με την εν λόγω πρακτική? σου φαίνεται τόσο λογικό?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ αντιλαμβάνομαι πως είναι μια δραστική λύση..
Aυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μια τέτοια πράξη την βαφτίζουμε φιλοζωία?

Δεν είναι φιλοζωία.., είναι μια καλή και αποτελεσματική σκούπα..
Τίποτα παραπάνω..

Δεν μπορείς να κανεις κάτι?
Αστα στην τύχη τους..
Τι θα τα πατήσουν τα αυτοκίνητα?
Θα φάνε φόλα?
Θα σκοτωθούν σε αγέλες?
και αν δεν?
και αν κάποιος τα υοθετήσει?
Από ποτε ο ανθρωπος προβλέπει και προδικαζει το μέλλον?



Αυτό δεν είναι φιλοζωία..
Είναι η γρηγορη και αποτελεσματική λύση που θα μπορούσε να το έκανε οποιαδήποτε οργάνωση μη φιλοζωική..

Το ότι το έχουν βαφτίσει έτσι, προφανώς το έχουν κάνει για τις αντιδράσεις των άλλων.. φυσιολογικών ζωόφιλων..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Aπ την μεριά της η PETA ισχυρίζεται στο site της ότι ''είναι εύκολο να δείχνουμε με το δάχτυλο αυτούς που αναγκάζονται να κάνουν την βρώμικη δουλειά που είναι αποτέλεσμα μιας αδιάφορης κοινωνίας και της αναπαραγωγής κουταβιών και γατιών που καταλήγουν αδέσποτα, αλλά εμείς δε θα γυρίσουμε ποτέ την πλάτη σε κακοποιημένα αδέσποτα ζώα , ακόμα κι αν το καλύτερο που μπορούμε να τους προσφέρουμε είναι η ανώδυνη απελευθέρωση από έναν κόσμο που δεν έχει αρκετές ΄΄καρδιές΄΄ αλλά και σπίτια γι αυτά''.
και αφου πω για πολλοστη φορα οτι ουτε η ΡΕΤΑ ουτε η ΜΕΤΑ με ενδιαφέρουν σαν οργανωσεις

εχω ξαναπει στο παρελθον οτι ΑΝ αποκτουσαμε παιδεία * ΙΣΩΣ ημουν υπερ της ευθανασίας των αδέσποτων ζωων ΥΠΟ καποιες προυποθεσεις.

εχω ξαναπει επισης στο παρελθον οτι ΟΣΑ ζωα και αν στειρωθουν ΟΣΑ ζωα και αν υιοθετηθουν ΟΣΟ δεν υπάρχει παιδεια * ΔΕΝ θα υπάρξει λυση

για αυτο τον λόγο θεωρω και οτι οι διαφορες οργανωσεις ΔΕΝ βοηθουν στην ΛΥΣΗ του προβλήματος αλλα ΑΠΛΑ το καλυπτουν

πρωτοβουλίες οπως της SAPT ειναι η μοναδικη ελπίδα για να υπάρξει ΛΥΣΗ στο προβλημα

* παιδεια = http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273&highlight=γιατι+ζευγαρωνουμε
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εχει κανεις κανενας το ντοκυμαντερ (νομιζω απο Κουλογλου) για την PETA??????
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και αφου πω για πολλοστη φορα οτι ουτε η ΡΕΤΑ ουτε η ΜΕΤΑ με ενδιαφέρουν σαν οργανωσεις

εχω ξαναπει στο παρελθον οτι ΑΝ αποκτουσαμε παιδεία * ΙΣΩΣ ημουν υπερ της ευθανασίας των αδέσποτων ζωων ΥΠΟ καποιες προυποθεσεις.

εχω ξαναπει επισης στο παρελθον οτι ΟΣΑ ζωα και αν στειρωθουν ΟΣΑ ζωα και αν υιοθετηθουν ΟΣΟ δεν υπάρχει παιδεια * ΔΕΝ θα υπάρξει λυση

για αυτο τον λόγο θεωρω και οτι οι διαφορες οργανωσεις ΔΕΝ βοηθουν στην ΛΥΣΗ του προβλήματος αλλα ΑΠΛΑ το καλυπτουν

πρωτοβουλίες οπως της SAPT ειναι η μοναδικη ελπίδα για να υπάρξει ΛΥΣΗ στο προβλημα

* παιδεια = http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273&highlight=γιατι+ζευγαρωνουμε
Μπραβο βρε Μακη!!!!:):)
Συμφωνω απολυτα!!!!!:):)
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Σημασία έχει αν συμφωνώ εγώ ή ποια είναι η πραγματικότητα? Μπορώ να σου πω με τι διαφωνώ καλύτερα... διαφωνώ με το να βλέπω το κουφάρι ενός σκύλο στην Λαυρίου εδώ και ένα μήνα να λιώνει χωρίς κανένας να το μαζέψει, με ενοχλεί να βλέπω ένα σκυλάκι στα φανάρια να κοιτάζει σαν χαμένο την μια μέρα και την επόμενη να το βλέπω χαλκομανία στον δρόμο, με ενοχλεί να βλέπω γατάκια πεταμένα στα σκουπίδια, με ενοχλούν οι φιλοζωικές οργανώσεις που τα παίρνουν χοντρά και όταν τους πάρεις τηλέφωνο να έρθουν να μαζέψουν κάποιο ζώο σου λένε ότι δεν έχουν χώρο ή δεν μπορούν, με ενοχλεί το κράτος που αδιαφορεί πλήρως, με ενοχλούν "οι καθαροί άνθρωποι" που πιστεύουν οτι για την βρώμα αυτής της γης φταίνε τα αδέσποτα, με ενοχλούν οι "φιλόζωοι" που εξανθρωπίζουν τα κατοικίδιά τους, με ενοχλεί που δεν έχουμε καμία παιδεία για το θέμα, με ενοχλεί η υποκρισία της PETA, ΜΕΤΑ, ΣΕΤΑ και λοιπών και με ενοχλούν και πάρα πολλά άλλα πράγματα που θα ήθελα σελίδες για να γράψω αλλά δεν με ενοχλεί να προσφέρω έναν αξιοπρεπή θάνατο σε ένα ζώο την στιγμή που οτιδήποτε άλλο θα ήταν χειρότερο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όπως είπε κι ο Μακης μόνο η παιδεία είναι λύση!Μόνο αν αντιμεωπιστεί η αιτία του προβλήματος μπορεί και να λυθεί!
Αν αιμοραγείς δεν καταφέρνεις τιποτα με το να σκουπίζεις το αίμα που έχει στάξει στο πάτωμα!;)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Που πήγαν όλα τα σκυλιά?

η πολύ ωραία αφίσα του AKC για τις διαβόητες "φιλοζωικές" PETA & HSUS και το BSL

 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είμαι υπερ της ευθανασίας μόνο υπό ορισμενες προυποθέσεις.
Όταν το ζώο υποφέρει χωρίς έλπίδα να γίνει καλά,όταν ένα σκυλί έιναι τόσο επιθετικό και επικινδυνο και καμία εκπαιδευση δεν μπορεί να το σώσει.
Τώρα ξέρω ότι στην Αμερική...τα αδεσποτα παραμένουν στα pounds ένα συγκεκριμένο διάστημα και μετά αν δεν βρεθεί ιδιοκτήτης τους κάνουν ευθανασία..με αυτό διαφωνώ κάθετα...αλλά τα νούμερα της ΡΕΤΑ είναι τραγικά...δεν είναι δυνατόν να έδωσαν για υιοθεσία μόνο 7 ζώα...εκτός αν λόγω της οικονομικής κρίσης που περασαν οι Αμερικάνοι...μειώθηκαν και οι υιοθεσίες..δεν είναι απίθανο.
Τι να πω...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η PETA γενικά δεν θέλει ναα δίνει σκυλιά για υιοθεσία!Δεν θέλει να υπάρχουν ζωα που να σχετιζονται με ανθρωπους...
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ. Και αυτό που λέει το AKC ("read the fine print") ισχύει. Φέτος όλες οι αγαθοεργίες που υποστήριξα ήταν για σκύλους και το πρόγραμμα για τους αστέγους (ανθρώπους) του γυμνασίου της γειτονιάς μου. Υποστήριξα ένα καταφύγιο στην Ελλάδα, το σωστικό όμιλο Μουφίων στην Αμερική και τον μπόγια στο Μίσιγκαν διότι το καταφύγιό του επέλεξε να προωθήσει το Μουφ σε υιοθεσία και μάλιστα δώσανε μάχη κατά διαφόρων "φιλόζωων" γκιοσσών και έτσι δεν έφαγε το Μουφάκι μου η μαρμάγκα... Αν και η Αμερική υπερέχει στην προώθηση παιδείας από την Ελλάδα, έχει κι εδώ προβλήματα με αδέσποτα και παπυμιλλάδικα κλπ. Δυστυχώς το αρχικό καταφύγιο που στείλανε το Μουφ όταν το βρήκανε δέχεται 5000 σκυλιά το χρόνο από τα οποία θανατώνουν τα 2500...:(:(:(:(:(

Τέλος ναι, οι υιοθεσίες στην Αμερική μειώθηκαν πολύ λόγω κρίσης, όπως και η εγκατάλειψη σκυλιών. Σε κάποια φάση η πρόεδρος του σωστικού στο Μίσιγκαν είχε σε ένα μήνα 10 καθαροαιμότατα Μούφια (Αυστραλέζους). Φανταστείτε τι γινότανε δηλαδή με τα μη Μούφια! Και φυσικά είχανε και τους 69 Αυστραλέζους της παπυμιλλούς που δεν μπορούσε να τους πουλήσει ούτε μέσα από το ίντερνετ....
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.838
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU