Σενάριο τροχαίου κ σκύλος


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Είναι δρόμοι ήπιας κυκλοφορίας, αυτοί στο Ψυχικό τουλάχιστον.
είχε και παρτέρια πας δηλαδή zig zag θα ξαναπεράσω αν δω αν έχει πινακίδα
Ok, είναι τα λεγόμενα "γούνερφ" στην τεχνική γλώσσα.... δηλαδή, το "next best thing to πεζόδρομος"...
Ο πεζός κλπ., προηγείται σε κάθε περίπτωση... και ΔΕΝ "απαιτείται" η προσοχή του... αντίθετα, απαιτείται αυξημένη προσοχή του οδηγού και μειωμένη ταχύτητα...

Υ.Γ. mareco, "ήπιας κυκλοφορίας" ορίζεται, για παράδειγμα, ο δικός μου δρόμος (στο σπίτι)... που, αν τολμήσεις και τον διασχίσεις χωρίς να προσέξεις... θα σε λιώσει ο μ@λ$κας που κατεβαίνει με 70km/h!!!:mad:
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κοίτα...αυτοί οι δρόμοι που λέει το Μαράκι, έχουν ταμπέλες "ήπιας κυκλοφορίας".
Είχαν τουλάχιστον.
Αν είχε χτυπήσει πεζός, θα συμφωνούσα εννοείται μαζί σου. Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση, δεν νομίζω ότι θα έβρισκε το δίκιο της, αν οι συνθήκες του οδηγού, ήταν έννομες. Ο σκύλος πετάχτηκε στον δρόμο. Για οποιοδήποτε λόγο. Αρα...πολύ αμφιβάλλω, ότι θα έβρισκε τον μπελά του ο οδηγός. Αν είχε χτυπήσει σοβαρά ή θανάσιμα ο σκύλος, θα έκλαιγε με μαύρο δάκρυ ο ιδιοκτήτης, αλλά πέρα απ'αυτό, όλα μέλι-γάλα. Αν είχε υπάρξει ζημιά στο αυτοκίνητο, πιστεύω ότι ο οδηγός, θα το κυνήγαγε, και ενδεχομένως, θα τα κατάφερνε. Ετσι νομίζω, τουλάχιστον.
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
έχετε δίκιο και οι 2 τελικά
Δρόµοι Ήπιας Κυκλοφορίας είναι οι πεζόδροµοι στους οποίους επιτρέπεται η
υπό όρους κίνηση οχηµάτων.
http://www.tovima.gr/files/1/2012/02/29/nok για web.pdf


το θέμα είναι Μαρία ότι δεν πετάχτηκε στον δρόμο από την στιγμή που είναι ΟΛΟ πεζοδρόμιο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ειλικρινά, δεν ξέρω πως θα ερμηνευόταν νομικά όλο αυτό.
Εικάζω, όχι υπέρ του σκύλου. Η μάλλον...του ιδιοκτήτη του.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ειλικρινά, δεν ξέρω πως θα ερμηνευόταν νομικά όλο αυτό.
Εικάζω, όχι υπέρ του σκύλου. Η μάλλον...του ιδιοκτήτη του.
Κάπως έτσι, δυστυχώς... τουλάχιστον στην Ελλάδα...

Υ.Γ. Τι μου θύμισες, πάντως, "παιδάκι" μου, που ξέχασα να σου αναφέρω το απόγευμα: Η πρώτη "δουλειά" που πήρα, σαν νεαρός Μηχανικός (πρώτη από καμιά εκατοστή, μέχρι σήμερα)... ήταν η κυκλοφοριακή μελέτη του προαστίου που διαμένεις...:) και, τότε, διέμενα κι εγώ...
 
Last edited:


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Ερώτηση: Το αφισάκι που ακριβώς το έχετε? Κολλημένο στο παράθυρο ή μέσα στο ντουλαπάκι? Και αν είναι στο ντουλαπάκι, ποιος θα το δει σε περίπτωση ατυχήματος? Αφού όλοι θα ασχολούνται με τους επιβάτες και οχι με το τι χαρτιά υπάρχουν μέσα στο ντουλάπι!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ok...γιατί μου φάνηκε κάπως...αστεία επικριτικό το ύφος της ερώτησης...:rolleyes:

Τα αφισάκια -δύο είναι- είναι πλαστικοποιημένο Α4.
Εννοείται δεν είναι κολλημένο σε παράθυρο -τζίζους δηλαδή, είπαμε άλλα όχι κι έτσι :D

Υπάρχει ένα στην πόρτα του συνοδηγού, στο πλαινό ραφάκι, σε κοινή θέα δηλαδή και το άλλο πίσω στο πορτμπαγκάζ, πάλι στηριγμένο σε σημείο, σε κοινή θέα. Δεν χρειάζεται να ψάξει κανείς πολύ δηλαδή. Αλλωστε...φαντάζομαι, αν εγώ είμαι σε φάση...σπίτσλες...και το αμάξι δεν είναι μια άμορφη μάζα λαμαρίνας, γούνας, κρέατος [sorry για το πρωινό splater], κάποιος θα σκεφτεί να ψάξει κάπου, για να βρει στοιχεία μου. Ακόμη και ανοίγοντας τα ντουλαπάκια. Δεν νομίζεις; :)
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Ok...γιατί μου φάνηκε κάπως...αστεία επικριτικό το ύφος της ερώτησης...:rolleyes:
Όχι όχι παρεξήγηση!!!!Δεν είχα καμία τέτοια προδιάθεση!
Θα το κάνω και εγώ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις!Απλά δεν ξέρω που αλλού να το βάλω εκτός από το ντοσιέ με το δίπλωμα και την άδεια.
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα.
Πράγματι είναι ένα θέμα που δεν με είχε απασχολήσει, αλλά θα έπρεπε.

Μπορώ να πω όμως μια άλλη ιστορία, για να προσθέσω ενδεχόμενη αντίδραση της αστυνομίας...

Είχα στο σπίτι το ροτβάιλερ, και ξεχάστηκα κι έβαλα συναγερμό. Κουνήθηκε ο σκύλος, χτύπησε ο συναγερμός, γάβγισε ο σκύλος.

Οι γείτονες άκουσαν τον συναγερμό και τα γαβγίσματα, και κάλεσαν την αστυνομία.
Ησύχασε ο σκύλος, σώπασε και ο συναγερμός, αλλά όταν έφτασαν οι αστυνομικοί έξω από την πόρτα, ο σκύλος ξανακουνήθηκε και ξανάρχισε και ο συναγεμός. Από την παρουσία των αστυνομικών έξω από την πόρτα, ο σκύλος εξαγριώθηκε, και... χτυπούσε με τα πόδια του το πόμολο για να ανοίξει την πόρτα να βγει έξω, να επιτεθεί στους επικείμενους εισβολείς. Η πόρτα κλειδωμένη, δεν άνοιγε.

Οι αστυνομικοί, ακούγοντας το πόμολο, τον συναγερμό και τα γαβγίσματα, συμπέραναν πως... μέσα στο σπίτι έχει εγκλωβιστεί κάποιος διαρρήκτης, και προσπαθεί να βγει ενώ του επιτίθεται ο σκύλος. Τράβηξαν τα πιστόλια, κι ετοιμάστηκαν να πυροβολήσουν τον σκύλο πίσω από την πόρτα. Κάποιος γείτονας τους είπε πως... μπορεί να πυροβολήσουν τον υποτιθέμενο διαρρήκτη αντί του σκύλου, κι έτσι συγκρατήθηκαν, με τα όπλα στην σκανδάλη.

Σε αυτήν την φάση τους πέτυχε μια φίλη μου, που είχε ειδοποιηθεί ότι χτυπάει ο συναγερμός και έτρεξε αυτή στο σπίτι, αφού εγώ ήμουν μακριά και δεν μπορούσα να επιστρέψω...

Άνοιξε την πόρτα, ηρέμησε τον σκύλο (διότι γνωριζότανε καλά), κι ηρέμησαν και οι αστυνομικοί και αποχώρησαν.


Παρά λίγο, θα έβρισκα το σπίτι μου αμέρικαν μπαρ και το σκυλί σκοτωμένο!!!

-----------------

Ανάλογα τον σκύλο, εάν ας πούμε εγώ τραυματιστώ και το ροτβάιλερ θεωρήσει ότι με προστατεύει, μέσα στο τρακαρισμένο αυτοκίνητο, είναι πιθανόν να το πυροβολήσουν!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Προσωπικά, το θεωρώ πολύ πιθανό. Ως ηλίθια φυσικά αντίδραση, σε παράλογα υπερβολικό φόβο και άγνοια.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ανάλογα τον σκύλο, εάν ας πούμε εγώ τραυματιστώ και το ροτβάιλερ θεωρήσει ότι με προστατεύει, μέσα στο τρακαρισμένο αυτοκίνητο, είναι πιθανόν να το πυροβολήσουν!!!
Υποθετικά σενάρια πάντα ...αλλά αν η ζωή σου κινδύνευε και κρινόταν σε μικρό χρονικό διάστημα ...και ο σκύλος εξακολουθούσε να σε προστατεύει ?
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ένας που ξέρει πως να φερθεί με έναν σκύλο, θα τον ηρεμούσε. Όμως ο κάθε αδαής που θα πλησιάσει, λογικό είναι να μην ξέρει πως να φερθεί, οπότε ο σκύλος 99,9% θα αγριέψει για να με προστατεύσει.