Σιρόπι Vomex A


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
επειδη προκειται να κανουμε ενα μεγαλο (8 ωρες) ταξιδι μιλησα με τον κτηνιατρο σημερα και μου ειπε να του εδινα ενα ηρεμηστικο για να ειναι πιο ανωδυνο.
Μου εδωσε ενα σιροπι (Vomex A) 10 mg για 16 kg βαρος!το οποιο εχει δρασει για 5 ωρες περιπου.το συγκεκριμενο σιροπι μου ειπε οτι ειναι για παιδια κανονικα.
το εχει δοκιμασει κανεις ?καμια παραπανω πληροφορια?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εδώ τους δίνουνε ένα αντιαλλεργικό χαπάκι, το Benadryl, αλλά αν το παρακάνει κανείς μπορεί να του μείνει ο σκύλος σέκος. Εδώ το πήρε βλακωδώς μια φορά μια φίλη μου να κοιμηθεί διότι είχε άσχετες αϋπνίες και κατέληξε στο νοσοκομείο με πλύση στομάχου, ψυχιάτρους, κοινωνικούς λειτουργούς και μπάτσους να τη ρωτάνε αν ήθελε να .... αυτοκτονήσει!! Δεν ήθελε, αλλά οι Αμερικάνοι πάντα φαντάζοντι το χειρότερο. Οπότε προσοχή με τα φάρμακα. Είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να βρεις άλλον τρόπο? Η Stilwell π.χ. χρησιμοποιεί κουρτίνα και τα εκπαιδεύει κατά την οδήγηση και τα καταφέρνει εύκολα.
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
το πρωτο προβλημα ειναι οτι ο σκυλος δεν εχει μαθει το crate γιατι δεν μου αρεσει!βεβαια σε αυτην την περιπτωση χρειαζεται!οποτε θα αρχισω να του το μαθαινω τωρα αν και ειναι λιγο αργα!
το ταξιδι θα ειναι με τρενο και οχι με αμαξι.βεβαια να διευκρινησω πως θα ταξιδεψω με βραδυνο τρενο και θα ειμαι μαζι με τον σκυλο.
γενικα μεγαλο ταξιδι δεν εχω ξανα κανει μαζι του.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γιατι να δωσεις ηρεμιστικο ενω δεν ξερεις οτι πραγματι το χρειαζεται? Τι θα σου προσφερει? Τι περιμενεις να συμβει? Να φλιπαρει ο σκυλος?
Για τουαλετα θα μπορεσει να κρατηθει? Τι ηλικια εχει?
Αν ανησυχεις για κατι, ισως πρεπει να σπασεις το ταξιδι σε δυο κομματια με διαλειμμα ενδιαμεσα κανενα διωρο για βολτα, ηρεμια και τουαλετα. Με το τραινο γινεται.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
μιλησα με κτηνιατρο του περιεγραψα την κατασταση και μου προτεινε αυτην την λυση!
θεωρω πως αν ηρεμησει με το σιροπι θα εινα καλυτερα και γιαυτον.αφου στην περισοτερη διαδρομη θα κοιματε.
με την τουαλετα δεν εχει προβλημα κρατιεται ανετα 10 ωρες.ειναι 10 μηνων!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Συγνωμη που επιμενω, αλλά ποια κατασταση περιεγραψες στο κτηνιαρο? Μονο εγω ειμαι που από τις περιγραφές δεν βλεπω καμιά κατασταση?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα ηρεμηστικά μπορούν να έχουν σοβαρές παρενέργειες, εγώ δεν θα τα χρησιμοποιούσα αν υπήρχαν και άλλες λύσεις (ενώ εδώ δεν ξέρεις καν αν υπάρχει πρόβλημα).
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το θεμα είναι ότι ο ιδιοκτητης φοβαται ΜΗΠΩΣ παρουσιαστει προβλημα και ο κτηνιατρος βρηκε ευκαιρια να πουλησει ένα κουτι Vomex.
Δες πώς θα παει. Το πολύ πολύ να ταλαιπωρηθειτε λιγο. Αν αγχωθει και στενοχωρηθει, χάιδεψε τον και μιλα του.
Αν δωσετε τωρα ηρεμηστικο, μπορει να χρειαζετε να δινετε παντα στα ταξιδια.

Η πινσερινα μου που είναι ιδιαιτερα νευρικη λογω φυλής, ταξιδεψε αναλογες ωρες με τραινο χωρις κανενα προβλημα. Περασε μια χαρά με χάδια και αγαπούλες. Ουτε crate ουτε τιποτα.
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μα για ποιο λογο το ηρεμιστικο;Εχετε ξαναταξιδεψει και ειχε προβλημα;Δαγκωνε τα καγκελα;Αυτοτραυματιστηκε;Δεν καταλαβα κατι;
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
δεν ξερω λετε καλυτερα να μπω και αν δω οτι δεν την παλευει να του δωσω αλλιως να την βγαλουμε ετσι?

η αληθεια ειναι οτι ο κτηνιατρος μου πουλησε ακριβως τα mg που χρειαζομαι και οχι ολο το κουτι,

απλα ειπε οτι αφου δεν εχει μαθει σε crate ισως να μην αντεξει ανετα!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν θα παθει τιποτα αν ασχολεισαι μαζι του. Βρες και καμια κοπελιτσα επιβατισσα που τον γλυκοκοιταζει και πες της οτι ο σκυλος ειναι αγχωμενος και θελει συμπαρασταση (ακομα και αν δεν την χρειαζεται) :D
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
το κακο ειναι οτι οταν κλαψουριζει σηκωνει τον τοπο ολο!προβλεπω δυσκολο ταξιδι!
αν εχει και ενα κονγκ με τις αγαπημενες του λιχουδιες ισως ειναι καλυτερα.

καλυτερα να ειναι νυστικος πριν το ταξιδι και κατα την διαρκεια??
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ προτείνω να μάθει σιγά σιγά το crate του..
Ένα τρικ είναι εφόσον σιγά σιγά το συνηθίσει..(έχει γραφτεί βήμα βήμα το πως) ειναι να το βάλεις και διπλα από το πλυντήριο για να συνηθίσει και τους κραδασμούς και τον θόρυβο ενώ θα είναι μέσα σε αυτό.

Όσον αφορά τα ηρεμιστικά ούτε εγώ θα τα έδινα.., αν πάλι πιστεύεις πως δεν θα γίνεται διαφορετικά δοκίμασε τα μια φορά όσο είσαι εδώ..να δεις πως αντιδράει για να μην γίνει κανένα απρόοπτο και μετά αν είναι δώσε του στο ταξίδι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
το κακο ειναι οτι οταν κλαψουριζει σηκωνει τον τοπο ολο!προβλεπω δυσκολο ταξιδι!
Το θεμα ειναι σε ποιες περιπτωσεις κλαψουριζει. Μπορει να κλαψουριζει μονο οταν μενει μονος του, κατι που δεν θα γινει τωρα. Μονο εσυ ξερεις πότε κλαψουριζει.
Αν ενοχλει την ωρα που εισαι παρων, υπαρχει το μαλωμα και η διορθωση.

Ισως καλυτερα να τον ταϊσεις πριν για να μην αρχισει ανησυχια λογω πεινας. Εξαλλου το τραινο δεν ζαλιζει.

Δεν χρειαζεται να το πω αλλά εχε μαζι σου νερο, ενα μπωλ για να πινει, μπολικο χαρτί και μερικες σακουλες.

Πιστευω οτι απο καποια ωρα και μετα θα βαρεθει και θα πεσει να κοιμηθει.

Αν ο σκυλος ηταν εκπαιδευμενος, ολα θα ηταν πολυ πιο ευκολα. Δεν ξερω βεβαια, μπορει και να ειναι.

Με τον κοσμο πώς τα παει? Ειναι κοινωνικοποιημενος ή αν μπει κανενας περιεργος επιβατης ή κανει καποιος καποια αποτομη κινηση, θα αγριεψει, φοβηθει κλπ?
Εχει μαθει σε κλειστους χωρους? Με την πολυκοσμία πώς τα παει?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ δεν πιστεύω πως πρέπει να το ταΐσει πριν..

Tο stress δεν θα το γλιτώσει..καλύτερα μόλις ηρεμήσει και προσαρμοστεί..γιατί με όλη την τσίτα που θα έχει.. ίσως τα κάνει εμετό..

Συμφωνώ με μπερνα.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
με τον κοσμο καλα τα παει ειναι αρκετα κοινωνικοποιημενος,βεβαια υπαρχουν και οι εξερεσεις οπως καθε σκυλος και ο δικος μου μπορει να τρομαξει λιγο απο αποτομες κινησεις οταν βρισκεται σε κατασταση strees.
θα ξεκινησω ετσι και αν δω οτι δεν γινεται αλλιως θα του το δωσω στην διαρκεια της διαδρομης.
αν χρειαστει να του δωσω ομως δεν ξερω αν θα τα καταφερω με τη συριγγα,καμια καλυτερη ιδεα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εγώ προτείνω να μάθει σιγά σιγά το crate του..
Ένα τρικ είναι εφόσον σιγά σιγά το συνηθίσει..(έχει γραφτεί βήμα βήμα το πως) ειναι να το βάλεις και διπλα από το πλυντήριο για να συνηθίσει και τους κραδασμούς και τον θόρυβο ενώ θα είναι μέσα σε αυτό
Πολύ καλή ιδέα !!!

Κι εγώ δεν είμαι υπέρ του ηρεμιστικού. Για τον σκύλο τουλάχιστον, γιατί μου φαίνεται ότι περισσότερο άγχος έχεις εσύ :) Εκτός αν είχε πρόβλημα υγείας ή μεγάλο πρόβλημα συμπεριφοράς. Ειδικά αφού θα μπορείς να τον έχεις μαζί σου, δεν βλέπω τον λόγο. Βέβαια εσύ ξέρεις τον σκύλο σου. Να είσαι πάντως προετοιμασμένος και εξοπλισμένος, όπως σου λέει ο Αρης, για τυχόν ατυχήματα. Για την περίπτωση που τελικά χρειαστεί, δες μήπως υπάρχει κάτι σε χάπι ή υγρό. Γιατί όντως, η ενέσιμη μορφή αν και πιο δραστική είναι λιγότερο πρακτική. Εκτός αν τα καταφέρνεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981