Σιρόπι Vomex A


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
αν χρειαστει να του δωσω ομως δεν ξερω αν θα τα καταφερω με τη συριγγα,καμια καλυτερη ιδεα?
Αν είναι υγρό, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν ήταν χαπάκια θα είχες περισσότερες επιλογές
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
οχι δεν ειναι σε ενεσιμη μορφη,υγρο ειναι και θα το δωσω αν χρειαστει με συριγγα για να μπορω να υπολογισω τα mg.

γιατι ομως τοσο κατηγορηματικο οχι σε ηρεμηστικο αφου θα γινει μια φορα?

ο γιατρος μου το προτεινε αφοβα να το παρω δεν μου ανεφερε τπτ για παρενεργεις

αντιθετα μου το προτεινε κιολας.
ενταξει σιγουρα ειναι η ευκολη λυση αυτο απλα σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα και για τον ιδιο τον σκυλο μιας και θα αποφυγει την ταλαιπωρια.
η αληθεια ειναι οτι και εγω θα προτιμουσα να περναγε το ταξιδι και εγω να κοιμομουν.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγω ειμαι κατα των φαρμακων γενικοτερα εκτος κι αν υπαρχει σοβαρος λογος, ειδικα κατα των ψυχοφαρμακων. Αυτα τα φαρμακα μπορουν να φημιουργησουν σοβαρες επιπλοκες, και πιστεψε με, δε θα σου αρεσει καθολου να τον βλεπεις να κουτουλαει. Τα φαρμακα ειναι μια ευκολη λυση, οχι ομως παντα και η καλυτερη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν σου λέει κανένας για παρενέργειες ή ότι θα πάθει κάτι. Αλλίμονο. Ούτε με μία ούτε με δύο φορές.
Απλώς ρε παιδί μου, όπως και για τον εαυτό σου θα έλεγες ότι, άσε καλύτερα ας μην πάρω ένα φάρμακο παραπάνω χωρίς λόγο, το ίδιο σου λέμε και για τον σκύλο σου. Οχι ότι θα πάθει κάτι (αν και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις) αλλά γιατί να μην το αποφύγεις αν μπορείς;
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
α θε με τρελανουν οι γιατροι..
πηγα σε αλλον σημερα και μου ειπε πως το vomex A ειναι αντιεμετικο και οχι ηρεμηστικο.μου εδωσε καποια αλλα χαπακια αυτος τα οποια επειδη εκοψε την καρτελα για να μου δωσει 2 βλεπω μονο τα τελευταια γραμματα τελειωνει σε ....vet.
εγω απλα πηγα να ρωτησω για το vomex A και αυτος απο μονος του μου προτεινε να του δωσω ηρεμιστικο και οχι αντιεμετικο.δεν νομιζω πως το εκανε για να πουλησει απλα το θεωρουσε την καλυτερη λυση.

ακομα απο σημερα αρχισαμε ενταντικα μαθηματα crate μιας και δεν εχει μπει ποτε μεσα στην ζωη του.
μου φαινεται πως πιανει ο τροπος.
οποιος θελει θα του τον πω με π.μ. γιατι αν το πω δημοσια θα πεσουν ντοματες:D:p:D
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να μην του δώσεις τίποτα χωρίς να ξέρεις αν θα έχει πρόβλημα.

Ταξιδεύω συχνά με τα σκυλιά μου και δεν έχουν πάρει πότε κάτι. Εδω τα κουτάβια στις 10 εβδομάδες είχαν κάνει πάνω από 1.500χμ. και δεν πάθανε τίποτα.

Συνέχισε την εκπαίδευση για να συνηθίσει το crate και όλα θα πάνε μια χαρά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
α θε με τρελανουν οι γιατροι..
πηγα σε αλλον σημερα και μου ειπε πως το vomex A ειναι αντιεμετικο και οχι ηρεμηστικο.μου εδωσε καποια αλλα χαπακια αυτος τα οποια επειδη εκοψε την καρτελα για να μου δωσει 2 βλεπω μονο τα τελευταια γραμματα τελειωνει σε ....vet.
εγω απλα πηγα να ρωτησω για το vomex A και αυτος απο μονος του μου προτεινε να του δωσω ηρεμιστικο και οχι αντιεμετικο.δεν νομιζω πως το εκανε για να πουλησει απλα το θεωρουσε την καλυτερη λυση.

ακομα απο σημερα αρχισαμε ενταντικα μαθηματα crate μιας και δεν εχει μπει ποτε μεσα στην ζωη του.
μου φαινεται πως πιανει ο τροπος.
οποιος θελει θα του τον πω με π.μ. γιατι αν το πω δημοσια θα πεσουν ντοματες:D:p:D
CALMIVET ίσως.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
ενταξει ειπα οτι θα ξεκινησω χωρις να του δωσω κατι και αν δω πως στην διαδρομη εχει προβλημα τοτε θα του δωσω.
απλα οταν ταξιδευεις με δικο σου οχημα ο σκυλος νιωθει πιο ασφαλεις γιατι και το οχημα του ειναι γνωστο και οι επιβατες.
με τρενο ομως ουτε το μερος ξερει ουτε τους επιβατες οποτε θα ειναι στρεσογωνα κατασταση γιαυτον σιγουρα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
απλα οταν ταξιδευεις με δικο σου οχημα ο σκυλος νιωθει πιο ασφαλεις γιατι και το οχημα του ειναι γνωστο και οι επιβατες.
Δεν έχω δικό μου αεροπλάνο, τρένο, πλοίο, λεωφορείο, ... και όμως τα σκυλιά μου πάντα ταξιδεύουν χωρίς ηρεμιστικό ή κάτι άλλο :p
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
σορυ νομιζα πως ειχες:p

θα ανοιγα ποστ αλλα δεν ανοιγω γιατι ειναι ο πλεον ακαταληλος τροπος εκμαθησης crate σε ανα απογευμα .ασχετα αν στον δικο μου φαινεται να επιασε
τον περιγραφω συντομα :
το βλεπει για πρωτη φορα τον αφηνω να το μυρισει και να το ψαξει.
πεταω μεσα ζαμπον μπαινει διστακτικα το παιρνει και βγαινει.
το επαναλαμβανω αυτο 10 φορες περιπου αν 3 λεπτα.
τον βαζω μεσα χωρις ιδιετερες δυσκολιες του κλεινω πορτα και καθομαι διπλα του αρχιζω να του μιλαω και να του δινω διαρκως ζαμπον.
τον αφηνω 20 λεπτα και τον βγαζω.
τον ξανα βαζω μετα απο μια ωρα τον αφηνω 20 λεπτα ξανα του δινω και ζαμπον.
τον ξανα βγαζω και το βαζω ξανα απο 1 ωρα περιπου του δινω λιγο ζαμπον και μετα την πεφτει για υπνο.
ειναι 45 λεπτα μεσα κ μονο μια φορα γκρινιαξε.

:p
ειναι ο πλεον λαθος τροπος αυτος αλλα δεν θα του γινει συνηθεια το crate ειναι λυση αναγκης!
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
γιατι τα βηματα που επρπε να τα κανω σε μερες εγω τα εκανα σε ωρες..
του το εφερα αποτομα..
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
CALMIVET ίσως.
το calmivet κανει παρενεργειες σε αρκετους σκυλους.
Σπασμοι,τρεμουλο,ασταθεια,ερεθισμος ματιων.
αρκετοι γιατροι δεν το συστηνουν
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
σαφως.

αλλα το calmivet ειναι καπως χειροτερα απο καποια αλλα.

(κατα την γνωμη μου και απο τς εμπειριες μου)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τι είδους ανάγκη; Μην μου πεις, για να βάλεις σταγόνες στο αφτί...
Κατά κανόνα δεν θα προτείναμε κανένα.
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλημέρα.. Ο Άρης είναι 7 μηνών και από τότε που τον έχουμε σε οποιοδήποτε ταξίδι είτε μια ώρα είτε δύο έκανε εμετό. Τώρα λοιπόν που ήρθε η ώρα για ένα λίγο μεγαλύτερο ταξίδι για να μην ταλαιπωρηθεί ούτε αυτός με τις αναγούλες ούτε εγώ με το μάζεμα ρώτησα τον γιατρό αν μπορώ να κάνω κάτι. Μου πρότεινε το vomex σαν αντιεμετικό και όχι σαν ηρεμιστικό.. Είναι τόσο λάθος να το πάρει? Στο συγκεκριμένο ταξίδι και εγώ θα πάρω γιατί παθαίνω και εγώ το ίδιο! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981