Σιτρονέλα


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα μιας και πάμε μπρος ολοταχώς στους επικίνδυνους μήνες.
Σήμερα αποφάσισα να πάρω στον μικρό σιτρονέλα,λέω νταξει σιτρονέλα είναι πόσο λάθος επιλογές μπορώ να κάνω χωρίς να ψάξω. Εν τέλει έφυγα χωρίς να πάρω κάτι :ROFLMAO: .
Πήγα να πάρω της perfect care,κάτι που είχα πως δεν έχει κτηνιατρικη συνταγή και είναι απλά ένα κλασικό προϊόν εμπορίου.
Μετά βρέθηκα απέναντι σε δύο επιλογές. Το ένα δεν είναι σιτρονέλα αλλά κάτι παρεμφερές που μ'αρεσε και θέλω να το ψάξω τώρα(infront)
Και μετά της aqua,μια απλά "κλασική" επιλογή.
Έχεις ποια σιτρονέλα χρησιμοποιείται και γιατί;
IMG20230408152355.jpgIMG20230408152403.jpg
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Καλησπέρα μιας και πάμε μπρος ολοταχώς στους επικίνδυνους μήνες.
Σήμερα αποφάσισα να πάρω στον μικρό σιτρονέλα,λέω νταξει σιτρονέλα είναι πόσο λάθος επιλογές μπορώ να κάνω χωρίς να ψάξω. Εν τέλει έφυγα χωρίς να πάρω κάτι :ROFLMAO: .
Πήγα να πάρω της perfect care,κάτι που είχα πως δεν έχει κτηνιατρικη συνταγή και είναι απλά ένα κλασικό προϊόν εμπορίου.
Μετά βρέθηκα απέναντι σε δύο επιλογές. Το ένα δεν είναι σιτρονέλα αλλά κάτι παρεμφερές που μ'αρεσε και θέλω να το ψάξω τώρα(infront)
Και μετά της aqua,μια απλά "κλασική" επιλογή.
Έχεις ποια σιτρονέλα χρησιμοποιείται και γιατί;
View attachment 77063View attachment 77064
Το πιο βασικό είναι να είσαι συνεπής σε καλή αμπουλα,πχ vectra και να του έχεις κάνει εμβόλιο. Το σπρέι είναι επικουρικό μετρο,αρκεί σιτρονελα η/και αλλα αιθέρια ελαια. Μην φορτώσεις το ζώο κι άλλο με αλλα χημικά, όπως του infront. Καλύπτεσαι από εξωπαρασιτα κ σκνιπες με τα προαναφερθέντα. Αρα εγώ λέω το δεύτερο σπρέι.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Πότε μου δεν αγόρασα σπρέι του εμπορίου, πάντα το έφτιαχνα μόνος μου. Αγοράζω μείγμα αιθερίων ελαίων και το φτιάχνω.
Συγκεκριμένα παίρνω αυτό:
αρχείο λήψης.jpeg
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Το πιο βασικό είναι να είσαι συνεπής σε καλή αμπουλα,πχ vectra και να του έχεις κάνει εμβόλιο. Το σπρέι είναι επικουρικό μετρο,αρκεί σιτρονελα η/και αλλα αιθέρια ελαια. Μην φορτώσεις το ζώο κι άλλο με αλλα χημικά, όπως του infront. Καλύπτεσαι από εξωπαρασιτα κ σκνιπες με τα προαναφερθέντα. Αρα εγώ λέω το δεύτερο σπρέι.
Α κάτσε, ούτε το infront έχει χημικά από ο,τι βλέπω,μπερδεύτηκα μ άλλο. Νομίζω το δεύτερο πάντως είναι μια χαρά,no need for special spray, αν κάνεις τα δύο βασικά.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Το πιο βασικό είναι να είσαι συνεπής σε καλή αμπουλα,πχ vectra και να του έχεις κάνει εμβόλιο. Το σπρέι είναι επικουρικό μετρο,αρκεί σιτρονελα η/και αλλα αιθέρια ελαια. Μην φορτώσεις το ζώο κι άλλο με αλλα χημικά, όπως του infront. Καλύπτεσαι από εξωπαρασιτα κ σκνιπες με τα προαναφερθέντα. Αρα εγώ λέω το δεύτερο σπρέι.
Καλά ενδω και αμπούλα είναι τα στάνταρ.
Σιτρονέλα για καθαρά προληπτικό και για μια λίγη παραπάνω προστασία μιας και είναι κάτι ότι φυτικό. Δεν έχει διάρκεια δυστυχώς
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Πότε μου δεν αγόρασα σπρέι του εμπορίου, πάντα το έφτιαχνα μόνος μου. Αγοράζω μείγμα αιθερίων ελαίων και το φτιάχνω.
Συγκεκριμένα παίρνω αυτό:
View attachment 77065
Δε φαίνεται καλά.
Δεν έχω ιδέα από αυτά είναι η αλήθεια,ούτε τι είναι ούτε πως φτιάχνονται
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Σπρέι σιτρονέλας μπορείτε να φτιάξετε μόνοι για μεγάλη οικονομία. Εγώ αντί του έτοιμου σπρέι Landmark Citronella, χρησιμοποιώ το αντίστοιχο προϊόν Landmark Citronella (συμπυκνωμένο έλαιο), που μπορεί να βρεθεί ευκολότερα σε καταστήματα με ήδη για πουλιά σε διάφορες συσκευασίες και δίνει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με ανάμιξη 10ml σε 1 λίτρο νερού.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το ιnfront δεν είναι σιτρονέλα ούτε έχει την ίδια χρήση, αν δε κάνω λάθος είναι χημικής συστασης και δεν ενδείκνυται να το χρησιμοιούμε συχνά οπως την σιτρονέλα, το γραφει και στις οδηγίες.
Είναι χρησιμο αν βρεις κανα αδεσποτο γατακι η σκυλάκι να το ψεκασεις για αμεση αποπαρασιτωση, ως εκει. Δεν το χρειάζεται ενας σκύλος που εχει ηδη αμπουλα κτλ και μένει εντος πολης, θα απέφευγα να το χρησιμοποιήσω χωρις λόγο.

Γενικα παρε μια σιτρονελα οποια να ναι, παρομοιες ολες ειναι, εγω διαλέγω οποια δε με ενοχλει στην οσμη τόσο, δε χρειάζεται να το υπεραναλύεις, συμπληρωματικο μέτρο είναι.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU