Σιτρονέλλα


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
Μα και η σιτρονέλα για ανθρώπους δε φτιάχτηκε? Η υπάρχει ειδικό παρασκεύασμα για σκυλιά? (εγώ απο φαρμακείο ήμουν διατεθημένη να την πάρω, όχι από πετσοπ).

Σωστή η παρατήρησή σου, αλλά εγώ πάντα αναρωτιόμουν αν πράγματι και τα σκυλοσαμπουάν ας πούμε (ακόμα και τα ακριβά) είναι πραγματι διαφορετικά απο τα ανθρώπινα (ή ας πουμε τα μωρουδιακά, που είναι λιγότερο ισχυρά).... Ξέρει κανείς άν έχουν διαφορά στο pH κτλ? ή αν κάποιο συστατικό στα ανθρώπινα σαμπουάν είναι πράγματι απαγορευτικό για το σκύλο?? (είχα δεν είχα πάλι οφ τοπικ βγήκα....:rolleyes:)

Πάντως σιγά να μην ξέρει ο κτηνίατρος αν το σπρέι του κορρέ κάνει ή όχι διαφορά στο σκύλο.....50-50 είναι η απάντηση που θα πάρεις!
το σαμπουαν του ανθρωπου δεν κανει για το σκυλο γιατι εχει αλλο ph η σιτρονελλα ομως ειναι μια ειτε για ανθρωπο ειτε για σκυλο.
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
μπορουμε να φτιαξουμε ενα δικο μας σκευασμα που να προστατευει κι απο διροφιλαρια ή μονο τα ετοιμα του εμποριου κανουν δουλεια???
Θεωρητικά ναι.σιτρονελλα μεντα και νήμ λάδι είναι τα πλέον αποτελεσματικά αιθέρια για κουνούπια και σκνίπα. Προσοχή με τον ευκαλυπτο. Δεν είναι από τα "αθώα" έλαια.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τι εννοείς για τον ευκάλυπτο;
Εσύ για κουνούπια και σκνίπες τι έλαια βάζεις Hopsi;
 


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
σε μισό λίτρο απιωνισμενου βάζεις 15 σταγόνες σιτρονελλα. Το πολύ 20.
δεν ειναι πολυ λιγο?? εγω ειχα παρει ενα μικρο μπουκαλακιαθαρη σιτρονελα και την εβαζα ετσι αδιαλυτη, επειδη ομως δεν ηταν πρακτικη εχω παρει ετοιμο σπρυ σιτρονελας που ειναι πολυ δυνατο στη μυρωδια. ειχα δοκιμασει και διαφορα αντικουνουπικα για ανθρωπους αλλα διαρκουν μονο για λιγες ωρες
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
ξερεις μηπως δοσολογια??? θελω να φτιαξω ενα σκευασμα σπιτικο που να προστατευει και απο διροφιλαρια....
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
απαντώ συνολικά παιδιά γιατι δυσκολεύομαι με τις παραθέσεις από την μπακατελα. Κατ αρχάς το απιωνισμενο είναι ο σωστός διαλυτης κ οχι νερό βρύσης. Το γιατι είναι θέμα χημείας. Πάμε παρακάτω. Οχι, το μείγμα για εφαρμογή στον σκύλο μας δεν είναι με λίγες σταγόνες. Παραπάνω σταγόνες μπορούν σε βάθος χρόνου να δημιουργήσουν δερματικα κ αλλα προβλήματα κυρίως στα νεφρα. Ένα από αυτα είναι και ο ευκαλυπτος. Έχει υψηλή πτητικότητα. Η χρήση ενδείκνυται για καθαρισμό, φλεγμονές απολύμανση κ είναι κυρίως αντισηπτικο. Το χρησιμοποιώ με εισπνοες τον χειμώνα στις μικρέσ, για απολύμανση του σπιτιού μου μαζί με γερανι και για τσιμπούρια ενίοτε. Για τα πετούμενα χρησιμοποιώ τα έλαια που ανέφερα πιο πάνω μαζί με γερανι. Με προσοχή η μεντα.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
κι επειδη ξέχασα. Θελει κάθε 4 ώρες ψεκασμα περίπου. Τρίβοντας το τρίχωμα. Αν το κάνετε κάθε μέρα θα δείτε δύο πράγματα. Απίστευτα απαλό τρίχωμα και βέβαια θα μυρίζει το σκυλί αιθέρια. Απλά θελει κάθε μέρα για εβδομάδες.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
τέλος να πω πως αυτό που κανω εγώ είναι ότι εχω το σπρέυ με 4 έλαια για τα πετούμενα κ βάζω κ στο σβέρκο κ βάση ουράς ένα μείγμα με βάση λάδι για τα τσιμπούρια.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν κατάλαβα!
Πρέπει να ψεκάζουμε τα σκυλιά μας κάθε 4 ώρες αν θέλουμε να έχουμε αποτέλεσμα στα κουνούπια σκνίπες;
 






nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Αν θελετε για τα κουνουπια δωστε του να τρωει μια μικρη σκελιδα σκορδο , αφου την εχετε διαλυσει και βαλτε την στην τροφη.
Εκτος απο το οτι θα βοηθησει στην απομακρυνση των κουνουπιων , κανει καλο και στην καρδια.

Hopsi ρε φιλε δεν ειναι πολλες οι 20 σταγονες ελαια σιτρονελλας?Βαζω κοντα στις 10 και ο σκυλος μυριζει για ωρα , μαλλον δεν μυριζει εντονα , αλλα μυριζει.

Υπαρχουν και ακτι αυτοκολλητα σιτρονελλας τα οποια τα σπας και αναδιουν αρωμα σιτρονελλας.Ειναι και καλα για τα παιδικα κρεββατακια , αλλα και στο crate μια χαρα μπαινουν.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
κανονικά είναι 15 σταγονες αλλά εξαρτάται κ από τα κιλά του σκυλου. Ο αριθμός αυτόσ είναι για περίπτωση μόνο χρήσης σιτρονελλας. Κ σαφώς εξαρτάται από το πόσο απιωνισμενο νερό βάζουμε :)
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Απιονισμενο ε?Γινεται καλυτερη χημικη αντιδραση η κατι τετοιο?Ερωτω γιατι βαζω νερακι βρυσης , μηπως δεν κανω κατι καλα?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Με το νερο της βρυσης δεν γινεται σωστη ομογενοποιηση.....λενε
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Απιονισμενο ε?Γινεται καλυτερη χημικη αντιδραση η κατι τετοιο?Ερωτω γιατι βαζω νερακι βρυσης , μηπως δεν κανω κατι καλα?
απ'οτι ειπε η Hopsi διαλυεται καλυτερα στο απιονισμενο....σιγουρα το σκετο νερο δεν ειναι λαθος....
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
παρα πολύ σωστά τα λέτε. Το απιωνισμενο κάνει ένα ευρώ το πολύ. Θα το βρείτε στα σούπερ μάρκετ εκεί που έχει τα σπρέυ κλπ για το σιδέρωμα. Το απλό έτσι; γιατι έχουν βγει κ με άρωμα. Σε λίγο θα βγει κ με γεύσεις.τι να πει κανείς. Το απλό νερό δεν βοηθά. Δεν προκαλεί πρόβλημα. Απλά δεν διαλύει το αιθέριο ώστε να έχει την βελτιστη αποτελεσματικότητα το αιθέριο ελαιο. Κατά τη γνώμη μου κ εφόσον καποιος έχει πληρώσει για τα έλαια, αξίζει τον κόπο να κάνει σωστά το μείγμα. Άλλωστε το μπουκάλι απιωνισμενου βγάζει αρκετές δόσεις. Τέλος κ όπως εχω τονίσει αρκετές φορές, οχι πάνω από 4 αιθέρια στο μείγμα γιατι μετα χάνουν την αποτελεσματικότητα τους.
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3