Σιχ Τσου ή Μαλτεζάκι;


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
Γεια σας! Σκοπεύω να πάρω έναν σκύλο για μέσα στο σπίτι, οπότε θέλω μια μικρόσωμη ράτσα. Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα στα σιχ τσου και τα μαλτεζάκια αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω τι θα ήταν πιο ιδανικό. Επειδή είμαι φοιτήτρια με δύσκολο πρόγραμμα, αναπόφευκτα θα πρέπει να το αφήνω μόνο του μερικές ώρες. Επιπλέον, αν γαυγίζει πολύ και δυνατά σε ακατάλληλες, θα προκαλέσει πρόβλημα (έλειψη επαρκούς ηχομόνωσης στην πολυκατοικία,δυστυχώς). Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα! Μια και είσαι φοιτήτρια, μήπως να το αφήσεις για μετά το πτυχίο; Και εξηγώ: Αν το πάρεις καλοκαίρι και ασχοληθείς με την εκπαίδευσή του συστηματικά δεν θα έχει πρόβλημα από Σεπτέμβρη να μένει κάποιες ώρες μόνο του. Όμως για πόσες ώρες μιλάμε; Η σχολή σου τί απαιτήσεις έχει, έχει πχ εργαστήρια, πόσες ώρες θα περνάς εκεί; Με τις βόλτες του θα πρέπει να είσαι πολύ σχολαστική και να έχεις πρόγραμμα, αυτό το πρόγραμμα θα μπορέσει να ταιριάξει με το δικό σου, πχ εξόδους με φίλους, τριήμερα κτλ; Το οικονομικό είναι επίσης σημαντικό, η αγορά του σκύλου από εκτροφείο, εμβόλια, τσιπ, η προίκα του. Αν όλα αυτά τα έχεις υπολογίσει κι αν έχεις υποστήριξη κι απ' τους δικούς σου, τότε οκ...
 


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
Αρχικά, σκόπευα να το πάρω μετά τον Σεπτέμβρη, να περάσει το καλοκαίρι αλλά έτυχε και βρήκα μέσω γνωστών μου υποψήφιους γονείς και για τις δύο ράτσες,χωρίς να μπλέξω με εκτροφείς. Για τις ώρες που θα μένει μόνο του, δεν θα είναι πάνω απο 5 συνεχόμενα και καθώς έχω και συγκάτοικο με πολύ πιο "ελαφρύ" πρόγραμμα, θα έχω μια έξτρα βοήθεια. Μένω 40' από την πόλη μου οπότε και οι γονείς μου αλλά και πολλοί φίλοι μου είναι διτεθειμένοι να με βοηθάνε αν προκύψει ένα έκτακτο ταξίδι. Το μόνο πρόβλημα μου είναι η επιλογή της ράτσας, όλα τα άλλα σε διαβεβαιώ τα έχω σκεφτει και τα έχω συζητήσει διεξοδικά
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
αλλά έτυχε και βρήκα μέσω γνωστών μου υποψήφιους γονείς και για τις δύο ράτσες,χωρίς να μπλέξω με εκτροφείς.
... μπουμπουνητά ακούω στο βάθος.
vasiliki έρχεται καταιγίδα, πάρε ομπρέλα, βάλε αδιάβροχο και γαλότσες :barefoot:.
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αυτό με τον εκτροφέα θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για έναν απλό λόγο: η κάθε φυλή έχει κληρονομικές παθήσεις (δεν γνωρίζω ποιές είναι των μαλτέζ και των σιχ-τσου) και οι επίσημοι εκτροφείς είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τις ανάλογες εξετάσεις στους υποψήφιους γονείς πριν τους ζευγαρώσουν, ούτως ώστε να είναι όσο το δυνατόν εξασφαλισμένη η υγεία των κουταβιών. Οι εξετάσεις αυτές μπορεί να κοστίζουν αρκετά... Οι γνωστοί των γνωστών σου τις έχουν κάνει; Αυτά στα λέω γιατί έχω φίλους που την έχουν πατήσει...
 


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
τα σιχ τσου συγκεκριμένα, τα έχει ο αδερφός μιας φίλης μου και δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.,αντιθέτως είναι εξαιρετικά και τα δυο Γενικά εγώ θα προτιμούσα να υιοθετήσω ένα αδέσποτο αλλά οι γονείς μου επιμένουν για σκυλί ράτσας. Οπότε η γνώμη σου είναι να στραφώ εν τέλει σε εκτροφείς;
 


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
και τελικά, έχεις εμπειρία με κάποια από τις δύο ράτσες; καμία συμβουλή πάνω σε αυτο;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
η συμβουλή μου είναι να στραφείς σε εκτροφείς, ναι. Από σιχ δεν ξέρω να σου πω, όμως έχω φίλους με μαλτέζ και είναι πολύ έξυπνα, ζωηρότατα και εκπαιδεύσιμα σκυλιά, όμως μπορεί να γίνουν πολύ φωνακλάδικα. Αυτό βέβαια πιστεύω ότι οφείλεται κυρίως στους κηδεμόνες και όχι τόσο στη φυλή...
 
  • Like
Reactions: maraki267




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εγώ πάλι ξέρω μόνο από σιχ.
Πεισματάρικα, με προσωπικότητα. Έχουν πολλή ενέργεια.
Ζηλιάρικα. Συναγερμοί.
Θέλουν καθημερινό βούρτσισμα-καθάρισμα-περιποίηση.
Είναι λαίμαργα και παχαίνουν εύκολα.
Προσοχή σε προδιάθεση προγναθισμού (φαίνεται μετά τον 7ο μήνα), οφθαλμικές παθήσεις, δυσπλασίες-επιγονατίδες κλπ. Όλα κληρονομικά, όλα επώδυνα και πολυέξοδα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
elpinor, θα τα συστηνες σαν σκυλια βασει της εμπειριας σου; απ'οσο εχω δει και εχω ακουσει μου τα παρουσιασαν ως ιδανικα. δεν γαυγιζουν, δεν μαδανε, δεν θελουν πολλες βολτες
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
απ'οσο εχω δει και εχω ακουσει μου τα παρουσιασαν ως ιδανικα. δεν γαυγιζουν, δεν μαδανε, δεν θελουν πολλες βολτες
Αν αυτό είναι για σένα ο ιδανικός σκύλος, μήπως να ξανασκεφτείς την απόκτηση οποιουδήποτε σκύλου;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Και γαυγίζουν και μαδάνε και βόλτες θέλουν όπως όλα τα σκυλιά.
Με την προϋπόθεση ότι έχεις ένα -κατά το δυνατόν- υγιές σιχ (αφού θα το έχεις πάρει από σοβαρό εκτροφέα) θα πρέπει να εντάξεις στο πρόγραμμα σου:
1.για την περιποίηση του τουλάχιστον 1.5 ώρα την ημέρα. Πρόχειρο βούρτσισμα το πρωί, κοτσίδι, καθάρισμα μάτια. Καθάρισμα πατούσες-κοιλιά μετά από κάθε βόλτα. Επιμελές βούρτσισμα κάθε βράδυ.
2. 3 βόλτες την ημέρα άλλη 1-1.5 ώρα.
3. Παιχνίδι-εκπαίδευση 1-2 ώρες.
Έχεις 4-5 ώρες κάθε μέρα να αφιερώσεις στο σκυλί σου μόνο για τα βασικά;
Και φυσικά όλα αυτά αφού ενηλικιωθεί. Γιατί η τρελή κουταβοπερίοδος απαιτεί πολύ περισσότερο από τον χρόνο σου.
Δεν ξέρω ποιο ήταν το μέτρο σύγκρισης αλλά δεν είναι σκυλιά που τα έχεις, τους δίνεις ένα πιάτο ξηρά, τα πας μια βόλτα και τα ξεχνάς.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Οπότε η γνώμη σου είναι να στραφώ εν τέλει σε εκτροφείς;
Η εννοια "εκτροφεας" ειναι λιγο αοριστη.Θεωρεις τον αδερφο της φιλης σου εκτροφεα;Αν ναι,τι εχει κανει αυτος για να δικαιολογησει αυτον τον "τιτλο";Δεν γνωριζω αν οντως ειναι εκτροφεας ο εν λογω κυριος,απλα δεν σημαινει πως οποιοσδηποτε ζευγαρωνει δυο σκυλια,ειναι και εκτροφεας,ετσι;
 


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
@Beyond Wonderland δεν τον θεωρω εκτροφεα ουτε και ο ιδιος θεωρει τον εαυτο του ως τετοιο. Εχει αρσενικο-θηλυκο τα οποια λογικα θα ζευγαρωσουν οποτε απλα θα μου δωσουν κουταβι αν στραφω σε αυτους.
 


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
@Xotikouli μαλλον ηταν λαθος η διατυπωση μου. συμφωνα με οσα εχω ακουσει και εχω ψαξει, τα περισσοτερα χαρακτηριστικα των σιχ τσου συμβαδιζουν με οσα ταιριαζουν στα κριτηρια μου. Βεβαια η πραγματικοτητα διαφερει πολυ απο ενα κειμενο ή μια κουβεντα που μου λεει καποιος. αυτος ειναι και ο λογος που στραφηκα εδω , για να ακουσω απο πρωτο χερι τις συμβουλες σας προτου παρω το σκυλο
 


vasiliki.

Member
19 Μαρτίου 2016
18
3
27
@elpinor , οσα μου λες περι χτενισματος ισχυουν για αυτα στα οποια αφηνεις το τριχωμα να μακρυνει; ή και για τα κοντοκουρεμενα; θεωρω δεδομενο το οτιολη μου η καθημερινοτητα και το προγραμμα θα προσαρμοστει ωστε να ανταπεξελθω στις απαιτησεις του ζωντανου, με τις βολτες και την εκπαιδευση. επισης θελω να μου πεις αν ισχυει το οτι ειναι λιγο πιο δυσκολο να τα εκπαιδευσεις σαν ρατσα, γιατι και αυτο το διαβασα. Οσο για την κουταβοπεριοδο , τα εχω ηδη περασει με ενα ροτβάιλερ το οποιο φιλοξενησα μερικες εβδομαδες ενω αυτο ηταν μολις 1 μηνα, οποτε ειμαι προετοιμασμενη για αυτο(ή τουλαχιστον οσο προετοιμασμενη μπορει να ειμαι)
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
@vasiliki.
Εξαρτάται από το τι εννοείς κοντοκουρεμένα. Αν εννοείς με 2+cm τρίχα, ναι ισχύει. Η τρίχα τους είναι σαν μετάξι και τζιβιάζει εύκολα. Αν εννοείς ξυρισμένα, όχι φυσικά. Το ερώτημα είναι, γιατί να αποκτήσεις μια μακρύτριχη φυλή, αν έχεις σκοπό να την κουρεύεις γουλί.
Όσον αφορά το θέμα της εκπαίδευσης, δεν είναι και τα πιο εύκολα σκυλιά. Είπαμε, πεισματάρικα και ισχυρογνώμονα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τα κουτάβια φεύγουν απο τη μανα τους στις 8 εβδομάδες, το λιγοτερο. Οποιοδήποτε σκυλί, αν δε του δώσεις τον απαιτούμενο χρονο θα γαβγίζει, θα κανει ζημιές και γενικότερα τη ζωη σου πατίνι. Αν εισαι, πράγματι, διατεθειμένη να θυσιάσεις σημαντικό μέρος του χρόνου και προσπάθεια για τον σκυλο, θα εχεις αυτο που θέλεις. Αλλα θαύματα δε γίνονται... Αν δεν ασχοληθείς οσο πρεπει, δε θα εχεις τα αποτελέσματα που ψάχνεις και σε αυτο ενα 40% ειναι το ταπεραμέντο του σκύλου (αν η ράτσα λεει πως ενα σκυλί δε γαβγίζει πολυ, κανεις δε σου εγγυάται οτι το δικό σου σκυλί-κυρίως απο φίλο φίλης κλπ- θα υπακούει στο "πρότυπο συμπεριφοράς") και ενα 60% ειναι η δικιά σου αντιμετώπιση απέναντι στο σκυλί για το καθε τι που προκύπτει, ή καλυτερα η πρόληψη για να μη προκύψει το καθε τι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3