Σκοτσέζικο Τεριέ


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα



Το σκοτσέζικο τεριέ η Scottish terrier ανήκει στην ομάδα 3 και είναι ένα απο τα 5 Τεριέ της Σκοτίας.

Τα βασικότερα χαρακτηριστηκά του είναι το σχετικά μικρό προς μεσαίο μέγεθος του, τα μυτερά αυτιά του και το μοναδικό ταπεραμέντο του!

Σας παραθέτω το στάνταρ της φυλής στα αγγλικά κατά τον F.C.I:


FCI-Standard N° 73 / 02.02.1998 / GB

SCOTTISH TERRIER





ORIGIN : Great Britain.

DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 24.06.1987.

UTILIZATION : Terrier.

CLASSIFICATION F.C.I. : Group 3 Terriers.
Section 2 Small-sized Terriers.
Without working trial.

GENERAL APPEARANCE : Thick-set, of suitable size to go to ground, short-legged, alert in carriage and suggestive of great power and activity in small compass. Head gives impresssion of being long for size of dog. Very agile and active in spite of short legs.

BEHAVIOUR AND TEMPERAMENT : Loyal and faithful. Dignified, indépendent and reserved, but courageous and highly intelligent. Bold, but never aggressive.

HEAD : Long without being out of proportion to size of dog.

CRANIAL REGION :
Skull : Length of skull enabling it to be fairly wide and yet retain narrow appearance, nearly flat.
Stop : Slight but distinct between skull and foreface just in front of eye.

FACIAL REGION :
Nose : Large and, in profile, line from nose towards chin appears to slope backwards.
Muzzle : Foreface strongly constructed and deep throughout. Skull and foreface of equal length.
Jaws/Teeth : Teeth large with perfect and regular scissor bite, i. e. upper teeth closely overlapping the lower teeth and set square to the jaws.
Cheeks : Cheek bones not protruding.
Eyes : Almond-shaped, dark brown, fairly wide apart, set deeply under eyebrows with keen, intelligent expression.
Ears : Neat, fine texture, pointed, erect and set on top of skull but not too close together. Large, wide-based ears highly undesirable.

NECK : Muscular and of moderate length.

BODY : Topline of body straight and level.
Back : Proportionately short and very muscular.
Loin : Muscular and deep.
Chest : Well rounded ribs flattening to deep chest and carried well back. Powerful coupling ribs to hindquarters.

TAIL : Moderate length giving general balance to dog, thick at root and tapering towards tip. Set on with upright carriage or slight bend.

LIMBS

FOREQUARTERS : Head carried on muscular neck of moderate length showing quality, set into sloping shoulders. Chest fairly broad and hung between forelegs. Brisket well in front of straight, well boned forelegs.
Elbows : Must not be out nor placed under body.
Pastern : Straight.

HINDQUARTERS : Remarkably powerful for size of dog. Big, wide buttocks.
Thigh : Deep.
Stifle : Well bent.
Hocks : Short, strong, turning neither in nor out.

FEET : Good size, well padded, toes well arched and close-knit, forefeet slightly larger than hindfeet.

GAIT / MOVEMENT : Smooth and free, straight both back and front with drive from behind and level gait throughout.


COAT

HAIR : Close-lying, double coat ; undercoat short, dense and soft ; outer coat harsh, dense and wiry, together making a weather-resisting covering.

COLOUR : Black, wheaten or brindle of any shade.

SIZE AND WEIGHT :
Height at withers 25,4-28 cm ( 10-11 ins) ; weight 8,6-10,4 kg ( 19-23 lbs).

FAULTS : Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.

Any dog clearly showing physical or behavioural abnormalities shall be disqualified.

N.B. : Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.

 








Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όχι, προς το παρόν 2 μου φτάνουν. Ήδη με κοιτά ο κόσμος σαν τρελοευρωπαια που έρχομαι με 2 σκυλιά διακοπές στην Ελλάδα, νομίζουν ότι δεν μιλάω ελληνικά και ακούω διάφορα ...:D
Φαντάσου να τους λέω ότι ψάχνω δωμάτιο και έχω και 3 σκυλιά :eek:
Είναι από τη πρώτη γέννα του Scottish της εκτροφεας της Toya
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και τι 3 σκυλια...?
ΤΕΡΙΕΡ!!!!:eek::eek::eek: ποπο..ουτε να το φανταστω δεν θελω..:eek::eek::maria::paja1:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Όχι, προς το παρόν 2 μου φτάνουν.
Απο καιρό θέλω να σε ρωτήσω πως είναι η ζωή στο σπίτι -και οχι μόνο- με 2 westie, καθώς το θέμα με καίει....:D
Εάν μπορείς γράψε μας ένα θεματάκι :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι..ναι συμφωνω με μιλου..
πες μας πως ειναι να εισαι με δυο τετοια τερατακια!!:):)?
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Αχ! Αυτό το Σκοτσέζικο τερριέ με έχει ξετρελάνει!!! Θέλω να πάρω ένα αλλά στην Ελλάδα σίγουρα αδύνατο!!! Δεν θα το βρώ πουθενά!!!

Το θέλω για να παίζουν με το Νινάκο μου! Το σκοτσέζικο είναι πιο σοβαρό από το westie και θα έχει πλάκα να τα βλέπεις να μαλώνουν γιατί ο δικός μου θα τον ενοχλεί!!! :D :D :D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όχι Ελίνα, ΔΕΝ θα έχει πλάκα (να τα βλέπεις να μαλώνουν).

Το Σκοτσέζικο Τέρριερ ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με το Ουέστι. Έχει πολύ πιο έντονο ταμπεραμέντο, μεγαλύτερα δόντια (και πολύ πιο δυνατά σαγόνια), περισσότερη δύναμη, περισσότερη "αγάπη" για να δαγκώνει και να μάχεται, πολύ περισσότερο πείσμα και πολύ περισσότερη κυριαρχικότητα.

Γενικώς είναι από τα "κακά σκυλιά".
Μ'αρέσουν ! (όπως σχεδόν όλες τις φυλές με έντονο ταμπεραμέντο) αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ να τσακώνεται.

Θα σου πω ένα "πχ":
Ξέρω περίπτωση με μια κυρία που είχε ένα Λάσα (7 ετών) και πήρε Σκοτσέζικο κουτάβι. Όταν έγινε 8 μηνών το κουτάβι του έκανε ευθανασία γιατί δεν άντεχε άλλο να πλακώνει στο ξύλο το Λάσα της (αρσενικό και ισχυρός χαρακτήρας μάλιστα). Φαντάσου! ΠΑΡ'ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΚΙΑΣ!

Δεν διέθετε την όρεξη κι υπομονή να εκπαιδεύσει τους σκύλους της και δεν έβρισκε αμέσως νέο σπίτι για το κακόμοιρο το Σκοτσέζικο κουτάβι της -και το ΘΑΝΑΤΩΣΕ!
Η αλήθεια είναι πως αν δεν έκανε τίποτα, το Σκοτσέζικο Θα ΘΑΝΑΤΩΝΕ το Λάσα, με απόλυτη βεβαιότητα.

Φυσικά, δεν σε συγκρίνω με αυτήν την βλαμμένη (αν την δω μπροστά μου θα την δαγκώσω ΕΓΩ!) απλώς σου δείχνω με "πχ" τα χειρότερα για να ξέρεις πόσο ΔΕΝ ΕΧΕΙ πλάκα να τσακώνονται τα Σκοτσέζικα.

Έχουν μεγάλο κεφάλι και μύες (πόδια μόνο δεν έχουν!) πολύ νεύρο, και όταν ανοίγεις το στοματάκι τους, εμφανίζονται μεσ' στο μαύρο, ΔΟΝΤΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥ (όμως με μεγαλύτερο "τσαμπουκά" και πείσμα από πίσω τους!).

ΔΕΝ λέω πως δεν πρέπει κανείς με άλλο σκύλο να πάρει και Σκοτσέζικο Τέρριερ ποτέ.

Απλώς λέω πως πρέπει να προετοιμαστεί κατάλληλα και προπαντώς να ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ κατάλληλα ΌΛΟΥΣ τους σκύλους και ΟΛΑ τα μέλη της οικογένειας, για έναν σκύλο που ΛΑΤΡΕΥΕΙ να τσακώνεται και το κάνει ΠΟΛΥ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Μπορεί το Σκοτσέζικο να μάθει να συνυπάρχει με άλλους σκύλους. Απλώς, δυσκολεύεται περισσότερο από σχεδόν ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους.

Από την άλλη, και μόνο ένα σκύλο αν έχεις και είναι Σκοτσέζικο, πρέπει να το "δουλεύεις" συνεχώς στο να μην επιτίθεται σε άλλα ζώα.

Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ και το Πίτ-Μπουλ όσον αφορά τους ξένους σκύλους, μπορεί να μάθει να "κρατιέται" και να συμπεριφέρεται πολιτισμένα (υπό όρους πάντα μην ζητάμε και παράλογα πράγματα) αλλά θέλει πολύ δουλειά και να έχουμε το νου μας (να τον προσέχουμε πολύ) εφ' όρου ζωής...

Δηλαδή Ελίνα αν θα φοβόσουν να πάρεις Πιτ-Μπουλ γιατί ίσως να μεγάλωνε και να έβλαπτε το Ουέστι σου, θα πρέπει να φοβάσαι μάλλον περισσότερο να πάρεις Σκοτσέζικο.

Κι αυτό γιατί Α) λόγο διαφοράς μεγέθους το Πιτ πολύ πιθανό να μην θεωρούσε το Ουέστι "άξιο μάχης" και β) το Πιτ είναι ΠΟΛΥ πιο παιχνιδιάρικο και ΓΛΥΚΟ και ανεκτικό/αγαπησιάρικο σαν χαρακτήρας από το Σκοτσέζικο Τέρριερ!
 
Last edited:


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Σε ευχαριστώ για όλα αυτό που μου είπες Dr.Zhivago!!!

Αλλά πραγματικά έχω δαβάσει πολλά για αυτή τη ράτσα και καταλαβαίνω τον βαθμό επιθετηκότητάς τους!!!

Δεν θα το έπερνα σε καμία περίπτωση για να βλάψει το westie μου!

Όσον αφορά αυτό που είπα επάνω ήταν τελέιως στην πλάκα καθώς δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα!

Pit Bull έχουμε επίσης αλλά σε καμία περίπτωση, αν και έχει πολύ καλό χαρακτήρα, δεν τα έχω φέρει μέχρι τώρα σε επαφή και ούτε πρόκειται στο μέλλον!!!

Τα Σκοτσέζικα μου αρέσουν πάρα πολύ εμένα και της οικογένειάς μου και το σκευτόμαστε πάρα πολύ αν θα πάρουμε!

Αν όμως γίνει αυτό ξέρω ότι θέλει πάρα πολύ καλή δουλειά από εμάς και από έναν έμπειρο εκπαιδευτή για να μην έχουμε κανένα θύμα!!! :eek:
 


monsieur

Member
4 Φεβρουαρίου 2009
8
0
αθηνα
γεια σου με λενε μαρια και σου γραφω για να σου πω οτι εχω ενα σκωτσεζικο τεριε και ειναι ενας αγγελος ειναι το πιο αγαθο και καλοσυνατο πλασμα στο κοσμο.αυτα που αναφερονται παραπανω δεν ισχυουν.ακουγονται υπερβολικα!μονο στοργη και αγαπη του δινω και αυτο περνω!ειναι υπακουος και τα παει τελεια με τα υπολοιπα σκυλια!οπου παω τον παιρνω μαζι μου και εχει πολους φιλους οπως ενα μπιγκλ ενα γκολντεν ριτριβερ κτλ.η γνωμη μου ειναι να μη φοβηθεις καθολου να αποκτησεις ενα σκωτσεζικο.ειναι μαγεια!εγω τον εφερα απο αγγλια.εδω στην ελλαδα δυστηχως δεν υπαρχουν!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλώς ήρθες:):)

θέλεις να μας πεις 2 πράγματα περισσότερο για το σκυλί σου..

Π.χ απο που το πήρες.

Μην ξεχνάς ότι σε κάθε φυλη τα χαρακτηριστικά στην ιδιοσυγκρασία όσο και στην μορφολογία δεν είναι τυχαία..
Οποτε δεν κρίνουμε τα χαρακτηριστικά μιας φυλης βάση μιας η δυο περιπτώσεων.
Αλλα βάση στο πρότυπο της φυλης ,που είναι η λεπτομερής περιγραφή μιας συγκεκριμένης φυλης που σκιαγραφεί την προσωπογραφία του ιδανικού εκπροσωπου της .
Στο πρότυπο περιλαμβάνεται η ιδανική σκελετική δομή,η ιδιοσυγκρασία,το βάδισμα,ο τύπος-όλες οι πτυχές του σκύλου.

O κάθε υποψήφιος ιδιοκτητης που επιλεγει μια φυλη πρέπει να γνωρίζει τον εκπρόσωπο της φυλης που έχει επιλέξει.
Εχεις διαβάσει για τα scottish?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Και τι ηλικία έχει ακριβώς;

Δεν είναι κυριαρχικά και "πολεμοχαρής" όταν είναι μικρά.
Στην λατρεία τους για καβγά... δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα πιτ-μπουλ.
ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ. Φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις, αλλά τα πολύ "ήπια" Σκόττι, συχνά απορρίπτονται στις εκθέσεις από τους κριτές, ότι δεν έχουν τον ΣΩΣΤΟ χαρακτήρα για τη φυλή, (και ας έχουν και πιο εύκολο χαρακτήρα!).

Είναι σκύλος που έχει ΜΕΓΑΛΗ ιδέα για τον εαυτό του.... με όλη την γοητεία (και εννίωτε προβλήματα) που συνεπάγονται. Εκτράφηκαν γι' αυτό (να επιτίθονται σε τριχωτά άγρια θηράματα με μένος και πάθος, σε όλες τις συνθήκες και εδάφη και ΚΑΤΩ από το έδαφος ακόμα, σε λαγούμια.)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Καλώσ ήρθες και να σου ζήσει!
Πώς τον λένε;
Αν μπορείς βάλε μας καμια φώτο να τον απολαύσουμε!:)
 






monsieur

Member
4 Φεβρουαρίου 2009
8
0
αθηνα
γεια σε ολους.τον πηρα μεσο του κενελ κλαμπ της αγγλιας.ειναι 2 χρονων και εχω διαβασει απειρα πραγματα για τα σκωτσεζικα.σε καποια εχεις δικιο απλα ακουγονται πολυ υπερβολικα.ναι εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του και τον αφηνουμε σε καποια πραγματα να εχει την τελευταια λεξη ναι η αληθεια ειναι οτι οποτε βλεπει μικρα ξενα παιδακια τα γαβγιζει και τα ζηλευει αλλα οχι με τετοιο τροπο οπως περιγραφετε παραπανω.απλα δειχνει τη παρουσια του!δεν μπορω να στο εξηγησω μα εχει φοβερη επικοινωνια ειναι πολυ εξυπνα σκυλια απλα πρεπει να βρεις το κουμπι τους.μια ισορροπια.οπως ειπα και παραπανω για να υπαρχει αυτη η ισορροπια του εχουμε δωσει το δικαιωμα να διεκδικει καποια πραγματα χωρις να του χαλαμε χατηρι.πχ.δεν με νοιαζει να του πω κατσε κατω.δεν τον διαταζω ποτε.εχει μαθει να ζει οπως ζουμε εμεις.πχ μπαινω στη μπανιερα να κανω μπανιο το ιδιο θα κανει και αυτος.για να καταλαβεις ζουμε σαν αγελη με αρχηγο.εχω βαλει καποιες φωτογραφιες θα προσπαθησω να βαλω και αλλες!ανακαλυψα το φορουμ κατα τυχη αλλα εχω ενθουσιαστει!