Σκουπιδο-κούταβα 2-3 ημερών


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
To συμβόλαιο υιοθεσίας κολλάει πολλούς. Εμένα δεν θα με ενοχλούσε αλλά κάποιοι το φοβούνται σαν να είναι της εφορίας. Μήπως το τσιπάρισμα στο όνομα τους σε κτηνίατρο με εσένα παρούσα σε καλύπτει εξίσου;
Πρακτικά το Συμβόλαιο Υιοθεσίας δεν παρέχει καμία ουσιαστική κάλυψη... αμα είναι να κακοπεράσει ο σκύλος ή να ξανα εγκαταληφθεί, δε σε σώνει κανένα συμβόλαιο. Αλλά η αντίδραση του υποψηφίου στην ιδέα, λέει πολλά. Αυτός που δε θέλει να βάλει τη τζίφρα του σε πέντε δέκα βασικά πράγματα, για οποιοδήποτε λόγο, δεν είναι κατάλληλος.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
To συμβόλαιο υιοθεσίας κολλάει πολλούς
Αυτό γιατί τους φοβίζει? Δε το καταλαβαίνω....
Απο τη στιγμή που αποφασίζουν να υιοθετήσουν σκύλο δεν το ξέρουν ότι πρέπει να γίνει συμβόλαιο υιοθεσίας?
Εκτός αν δεν το θέλουν με τη προυπόθεση ότι αν γίνει κάτι να μπορούν να τον αμολήσουν χωρίς συνέπειες για τους ίδιους! Ξέρω κι εγώ? Τι να πω.....
Με τόσα που ακούμε....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Έλεος ένα χαρτί είναι που γράφει ότι θα φροντίζουν τον σκύλο και θα ζει μαζί τους.

Φταίω κι εγώ ίσως, ίσως ακούγομαι πολύ αυστηρή επειδή έχω με αγχώνει πολύ το γεγονός να τον δώσω σε κάποιον άγνωστο.
To ξέρω αλλά έχω ακούσει πολλούς να μην τους αρέσει η ιδέα του χαρτιού αυτού. Και μεγαλύτερη κάλυψη από το τσιπ δεν προσφέρει το συμβόλαιο υιοθεσίας.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Αυτό που λέει η Πηγή είναι βασικά!
Όλγα το ξέρω, κι εγώ λέω το εξής. Αν ο άνθρωπος δεν είναι κατάλληλος και θέλει να κάνει λαμογιά δεν θα δεχτεί να τσιπαριστεί ο σκύλος στο όνομα του. Έχω ακούσει υπεύθυνο ιδιοκτήτη να θεωρεί απαράδεκτο το συμβόλαιο υιοθεσίας. Γιατί δεν ξέρω και δεν συμμεριζομαι την άποψη του. Τέλως πάντων μια γνώμη είπα. :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
H αποσταση τους κολλαει... υπαρχουν τοσα αδεσποτα στα καταφυγια στην Αθηνα που σκεφτονται οτι θα εχουν εναλλακτικη που δε θα τους αναγκασει να ταξιδεψουν. Ετσι πιστευω... Αυτος που θα ερθει Ολγα θα θελει τον Prince μονο, γιατι αυτο το κουταβι του εκανε κλικ και δε θελει αλλο. Θυμαστε τον Τσε ? Τα παιδια που τον πηραν ηρθαν απο Κομοτηνη, εμειναν ενα βραδυ Αθηνα, πηγαμε κτηνιατρο για τσιπακι και τον πηραν και εφυγαν. Ηθελαν μονο αυτον.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να βλέπεις! Κάτι τέτοιο ονειρευόμουν κι εγώ για τον Prince!
Δεν νιώθω άνετα να κάνω "εκπτώσεις", με αγχώνει αυτή η σκέψη. Ίσως δεν θα έπρεπε να το βλέπω τόσο συναισθηματικά, τι να πω. Θα το προσπαθήσω :)

Μυρτώ μου, άμα ο άλλος δε θέλει να έρθει, δε θέλει να υπογράψει συμβόλαιο, δεν θέλει το ένα το άλλο το παράλλο...ε δεν είμαι και η Ιουλια παππυσ γουορλντ εδώ το καλό κουτάβι πάρε κόσμε πάρε :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Μυρτώ μου, άμα ο άλλος δε θέλει να έρθει, δε θέλει να υπογράψει συμβόλαιο, δεν θέλει το ένα το άλλο το παράλλο...ε δεν είμαι και η Ιουλια παππυσ γουορλντ εδώ το καλό κουτάβι πάρε κόσμε πάρε :p
Άμα δεν θέλει να έρθει δεν το συζητώ, απλά δεν ενδιαφέρεται αρκετά. κι εγώ όταν έδινα τον τζιμάκο αυτός που τον ήθελε για κουδούνι ήθελε να του το πάω να τον δει. Και μιλάμε για την ίδια πόλη. Πάντως αν κατάλαβες ότι σου είπα να αρχίσεις τις εκπτώσεις κατάλαβες λάθος. Δεν εννοούσα αυτό. Και για να το πω πιο αναλυτικά να γίνω κατανοητή.
Εφόσον το συμβόλαιο υιοθεσίας δεν διασφαλίζει κανέναν ουσιαστικά και κάποιοι έχουν κόλλημα να βάλουν την υπογραφή τους εκεί γιατί δεν σε καλύπτει το microchip που πραγματικά καλύπτει τον σκύλο σε περίπτωση απώλειας του και μπαίνει και εκεί η υπογραφή του κατόχου (στο έντυπο που στέλνεται στον κτηνιατρικό σύλλογο).
Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι αυτός που τον σκύλο τον θέλει πάσει θυσία δεν θα κολλήσει σε τέτοιες @@.. Εκτός αν είναι κανένας ψείρας.
 
Last edited:




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ πάντως δεν αντιλαμβάνομαι για ποιούς λόγους μπορεί ενας σοβαρός και συνειδητοποιημένος άνθρωπος να μη θέλει να υπογράψει συμβόλαιο υιοθεσίας. Ο μόνος λόγος είναι οτι δε θέλει να δεσμευτεί.....
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Εγώ πάντως δεν αντιλαμβάνομαι για ποιούς λόγους μπορεί ενας σοβαρός και συνειδητοποιημένος άνθρωπος να μη θέλει να υπογράψει συμβόλαιο υιοθεσίας. Ο μόνος λόγος είναι οτι δε θέλει να δεσμευτεί.....
Αυτό πιστεύω κι εγώ.....
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Εγώ πάντως δεν αντιλαμβάνομαι για ποιούς λόγους μπορεί ενας σοβαρός και συνειδητοποιημένος άνθρωπος να μη θέλει να υπογράψει συμβόλαιο υιοθεσίας. Ο μόνος λόγος είναι οτι δε θέλει να δεσμευτεί.....
Ρε παιδιά θα με τρελάνετε;;; Με το τσιπ δεν δεσμεύεται; ;)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ρε παιδιά θα με τρελάνετε;;; Με το τσιπ δεν δεσμεύεται; ;)
Στο συμβολαιο αναφερονται πολυ περισσοτερα πραγματα σχετικα με τη διαβιωση του σκυλου... αν και πρακτικα οπως ειπε η Kopritis δε σου εξασφαλιζει τιποτα περισσοτερο απο την καλη διαθεση του υποψηφιου.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Με τίποτε από τα δύο δε δεσμεύεται πραγματικά. Αλλά ο σοβαρός άνθρωπος θα επιδιώξει να υπογράψει συμβόλαιο και να βάλει τσιπ.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Αυτος που θα ερθει Ολγα θα θελει τον Prince μονο, γιατι αυτο το κουταβι του εκανε κλικ και δε θελει αλλο.
Αυτό που λέει η Αμαλία είναι σωστό. Και εγώ όταν είδα σε αγγελεία τον Μάξ δεν υπήρχε συζήτηση, αυτόν ήθελα, όσο και αν προσπάθησε το καταφύγιο να με αποτρέψει να τον πάρω και με παρεπεμπε σε άλλα ημίαιμα Ροτ και άλλα μεγαλώσομα σκυλιά τίποτα δεν μου άλλαζε το μυαλό και το ίδιο έπαθα όταν είδα στο ίδιο καταφύγιο τον Ιβάν, κόλησα, πως το λένε βρε παιδί μου, έγινε το κλίκ. Όταν έγινε αυτό η απόσταση (Αθήνα - Χαλκίδα) για μένα ήταν ένα τίποτα (την οποία απόσταση την έκανα 2 φορές μέσα σε 1 μήνα, μία φορά για τον Μάξ και μία για τον Ιβάν).

ΑΛΛΑ.....μιας και ανέφερες την αυστηρότητα σου Όλγα, να πω και εγώ ότι στο παρελθόν (πρίν την Ζήβα) είχα πάλι κάνει κλικ με ένα παρατημένο Chow Chow και παρόλο που επικοινώνησα με το άτομο που φιλοξενούσε το σκυλί αντιμετώπισα μεγάλο πρόβλημα όπου το άτομο όντως δυσκολευόταν να με εμπιστευεί και να μου δώσει το σκυλί, δυσκολευόταν να βρεθούμε να με δεί απο κοντά, κλπ. Άρα, Όλγα (μην με παρεξηγήσεις) μήπως πρέπει και εσύ λίγο να χαλαρώσεις και να γίνεις ποιο "ανοιχτή" στο θέμα ότι θα δώσεις τον Prince και θα φύγει τελικά απο εσάς;

Εγώ δεν είμαι στην Αττική, είμαι στην Εύβοια.
Η Αθήνα είναι περίπου 120 χλμ μακριά απο δω.

Εγώ όπως είπα και παραπάνω θα σου πρότεινα αν όντως απο το τηλέφωνο έβρισκες άτομα που ενδιαφερόντουσαν να κανόνιζες μια μέρα να κατέβεις Αθήνα και να πας να δεις 2-3 απο αυτούς και να κρίνεις απο κοντά την κατάσταση.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
24032012034.jpg25032012035.jpg

Μωρά μου όμορφα *agapoylas*

Μα κοιτάξτε φάτσα στην πρώτη φωτογραφία!!! Έχετε ξαναδεί τέτοια φάτσα??????
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ναι όταν κοιμούνται ή έστω όταν νυστάζουν είναι τόσο γλυκά *agapoylas*
Όοοοολες τις υπόλοιπες ώρες............*demonio*

όχι εντάξει πλάκα κάνω, μόνο όταν γυρίζω από τη δουλειά και βρίσκω ένα χωλ στάβλο θέλω να τα σκοτώσω. Θα μεγαλώσουν και θα κρατιούνται που θα πάει....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12