Σκουπιδο-κούταβα 2-3 ημερών


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Κάποιος που θεώρει τον εαυτό του ως ανώτατο δημιούργημα της φύσης και όλα τα υπόλοιπα όντα τα κατατάσσει στα αναλώσιμα , τότε μάλλον αυτός είναι το λάθος της φύσης.
 


smike

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
81
0
Αθηνα
και μετα σε αλλο θεμα τιθεται το ερωτημα γιατι οι φιλοζωοι γινονται μισανθρωποι ....
Μπραβο σε εσενα και μπραβο στη λαρα τη κουκλαρα!!!!!
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Nα σας πω ρε παιδιά τι σκέφτομαι όταν βλέπω αυτές τις φώτο με τη Λάρα και τα κουτάβια;;
Οκ είμαι υπερ της στείρωσης και στείρωσα για χ,ψ λόγους αλλά βλέποντας τη Λάρα με το μητρικό της ένστικτο τόσο υπέροχα ανεπτυγμένο,αυτό το μεγαλείο της φύσης δεν σας κάνει να σκεφτείται γιατί αυτή η τόσο καλή μαμά να μην έχει την ευκαιρία να προσφέρει αυτό το πράγμα σε δικά της κουτάβια;;
Ας μη μιλήσουμε για υπερπληθυσμό αδέσποτων,ημίαιμων κλπ γνωστά και σεβαστά από όλους μας,δείτε το λίγο πιο ''ρομαντικά''

Εντιτ: Παρασύρθηκα από το ρομαντισμό μου και παρέλειψα να δώσω συγχαρητήρια σε σένα και τη Λάρα γιατί είστε 2 υπέροχες μαμάδες!!

ΥΓ.Τώρα που η Λάρα υιοθέτησε μωράκια εσύ έγινες γιαγιά;; ;)
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Στο τέλος θα παίζουμε συγκρουόμενα στον ουρανό με τόσα καβαλημένα συννεφάκια.:D
<< φύγε από εκεί , εκεί παρκάρω εγώ >>:p
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Οσο τρυφερη και αν ειναι η εικονα μετα γυριζω και βλεπω το σκατουλι μου που το βρηκα φοβισμενο κουταβι κατω απο μια μπουλντοζα να κρυβεται ενα βραδυ και μου φευγει ολος ο ρομαντισμος.
Μετα γυριζω και βλεπω την Baroque που ηταν κουταβομηχανη και παλι μου φευγει ο ρομαντισμος.
Μια τοσο καλη μαμα οσο η Λαρα αν ηταν οντως στην φυση μπορει να μην γινοταν ποτε μητερα. Δεν γινονται ολα τα θυληκα στις αγελες μανες, γιατι οι αγελες υπολογιζουν αλλα πραγματα περα απο την συναισθηματικη δυναμη.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Οσο τρυφερη και αν ειναι η εικονα μετα γυριζω και βλεπω το σκατουλι μου που το βρηκα φοβισμενο κουταβι κατω απο μια μπουλντοζα να κρυβεται ενα βραδυ και μου φευγει ολος ο ρομαντισμος.
Μετα γυριζω και βλεπω την Baroque που ηταν κουταβομηχανη και παλι μου φευγει ο ρομαντισμος.
Μια τοσο καλη μαμα οσο η Λαρα αν ηταν οντως στην φυση μπορει να μην γινοταν ποτε μητερα. Δεν γινονται ολα τα θυληκα στις αγελες μανες, γιατι οι αγελες υπολογιζουν αλλα πραγματα περα απο την συναισθηματικη δυναμη.
Καταλαβαίνω πως το λες και εγώ της ίδιας άποψης είμαι αλλά μια τόσο τρυφερή εικόνα με παρέσυρε να το σκεφτώ λίγο διαφορετικά
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά όσο εσείς παρασύρεστε από τις τρυφερές εικόνες της λάρας με τα κουταβάκια εγω σκέφτομαι τον μ@λ@κα που τα ξεφορτώθηκε και την μαμά της λάρας που σε δύο μήνες θα κάνει πιο δύσκολο αγώνα από αυτόν που κάνει τωρα για να τους βρει σπίτια και γίνομαι τούρκος..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εύχομαι να έκανα σκ@τά μετρήσεις εχτές.

Πριν λίγο τα ζύγισα (περίμενα να κάτσουν ακίνητα στη ζυγαριά και γράφω αυτό το νούμερο)

Αγοράκι 299gr
Κοριτσάκι 1 252 gr
Κοριτσάκι 2 250 gr

Δε μπορεί να έχασαν 20 γραμμάρια απο χτες το βράδυ έτσι? Μάλλον κάτι έκανα λάθος χτες.

:-|
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η αλήθεια είναι πως τα τάισα πριν καμια ώρα, ενώ εχτές αμέσως μετά το τάισμα.
Αλλά και πάλι πολλά δεν είναι?
Δεν τρώνε σε καμία περίπτωση 20gr το καθένα σε κάθε γεύμα....

Η ζυγαριά είναι ένας μικρός κύκλος και εχτές έβαλα πάνω ένα χάρτινο κουτάκι, μηδένισα τη ζυγαριά, και μετά ζύγισα το κάθε κουτάβι.
Αλλά το κουτάκι ήταν μεγάλο και κουνιόταν μαζί με το κουτάβι και έπαιζε πολύ ο αριθμός στη ζυγαριά.
σήμερα χρησιμοποίησα ένα σουρωτήρι που ο πάτος του είναι όσο η ζυγαριά και δεν κουνιόταν καθόλου. Τα νούμερα δεν επαιζαν.
Μάλλον οι σημερινές μετρήσεις είναι οι σωστές.

τελοσπάντων θα ξαναμετρήσω μετά το επόμενο τάισμα, πάλι με το σουρωτήρι.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μπα :(
Τα ζύγισα τώρα και με το κουτάκι που τα ζύγισα χτες και πάλι ίδια νούμερα έβγαλα:(
έχασαν 20 γραμμάρια το καθένα :(
ΓΑΜΩΤΟ.

Θα προσπαθήσω να τα ταϊσω κι άλλο.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ο κτηνίατρος που έχουμε εδώ λέει όλα καλά.
Τα είδε αμέσως αφού βγήκαν από τον σκουπιδοτενεκέ.
Είπε φαγητό και ζέστη και όλα καλά θα πάνε.
Πιστεύει ότι έχουν θηλασει έστω και για λίγο τη μάνα τους και έχουν πάρει το πρωτογαλα (έτσι το λένε?) άρα δεν έχουν ανάγκη, θα ζήσουν.
Είναι του στυλ "η φύση ξέρει" "σκυλιά είναι δεν παθαίνουν τίποτα" κλπ

Η δικιά μου κτηνίατρος (που πηγαίνω τα σκυλιά μου όταν προκύψει κάτι σοβαρό) είναι 35 χλμ μακριά, λίγο δύσκολο να της τα πάω.
Αυτή είναι στο άλλο άκρο. "κάνε κι αυτό, κι εκείνο και το άλλο, πρόσεξε το τάδε" κλπ
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ναι, πρωτόγαλα το λένε. Λογικά θα θήλασαν λιγάκι.
Αν μπορεί και η γιατρίνα σου να ΄ρθει να τα δει, καλό θα ήταν. Αν και η Λάρα έχει αναλάβει ρόλο μάνας και γιατρού. :)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν τρώνε ούτε 20γρ το καθένα σε κάθε τάισμα? Λίγο μου ακούγεται συγκριτικά με το βάρος τους.
Θα κάνω χαζή ερώτηση... Δεν είναι επειδή σε περνάω για ξανθιά, κάθε άλλο! :) Απλά την έχουν πατήσει πολλοί, γι'αυτό ρωτάω.
Τα μπουκαλάκια που πουλάνε τα pet shop για νεογέννητα σκυλογατάκια συνήθως δεν έχουν τρύπα στην πιπίλα.
Της έχεις κάνει τρύπα? Και αν ναι είναι αρκετά μεγάλη?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Έχεις προσπαθήσει να τα ταίσεις με σύριγγα και όχι με το μπιμπερό?
Ρωτάω, μήπως και σου έρθει πιο εύκολο, γιατί με το μπιμπερό δεν ξέρεις καν αν ρουφάνε..
Ενώ με τη σύριγγα θα ξέρεις σίγουρα πόσα γραμμάρια τρώνε!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως, με την Λάρα θα κερδίσουν την εκπαίδευση από την μάνα τους που θα είχαν χάσει....
Άρα όποιος τα πάρει μόνο καλότυχος θα είναι!

Αν θες δοκίμασε και με κανονικό μπιμπερό για ανθρώπους, έχουν μεγαλύτερο στόμιο κι εμένα όσες φορές έχει τύχει να χρειαστώ μου φάνηκε ευκολότερο από ότι με κουταβίσιο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχει δίκιο ο φοίβος είναι μεγαλούτσικα οπότε δοκίμασε με ανθρώπινο μπιμπερό.
Όσο για τη σύριγγα αν τα κρατάς όρθια και οχι ανάποδα και την βάζεις στο πλάι σιγά σιγά δεν θα τα πνίξεις.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Το ανθρώπινο μπιμπερό μου φαίνεται τεράστιο για τα στοματάκια τους, ίσως σε λίγες μέρες!

Τρύπα έχω κάνει :D Βασικά όχι τρύπα, σταυρό. Μια χαρά τρέχει το μπιμπερό το έχω τσεκάρει.
Τρώνε περίπου 7-8 γραμμάρια σε κάθε γευμα. Μετά διώχνουν την πιπίλα και μόλις ταα αφήνω στη Λάρα και τα γλύφει κοιμούνται. Αλλά τα ταϊζω πολύ συχνά μέσα στη μέρα, μόλις ακούω κλάμμα τσουπ χώνω το μπιμπερό στο στόμα.

Έφυγα για ένα μισάωρο το πρωί και τα άφησα πάνω στο κρεβάτι μου με τη Λάρα. Όταν γύρισα, η Λάρα είχε πάρει το ένα κοριτσάκι (το πιο μικρό) το είχε φέρει στον καναπέ και καθόταν μαζί του και το "θήλαζε".

Με σύριγγα δε μπορώ. Ροτφάνε με το μπιμπερό, αφού μειώνεται το γάλα απο μέσα. Κάνουν και τον χαρακτηριστικό ήχο :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf