Σκυλάκι 3-4 κιλά


Alicia

New Member
10 Απριλίου 2011
1
0
γεια σας,ψαχνω εδω και καιρο ενα μικροσωμο σκυλακι,εως 3-4 κιλα,αλλα ολοι τα πουλανε.ενα μπορει καποιος να με βοηθησει,θα με εκανε πολυ χαρουμενη.
 
Last edited by a moderator:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν καταλαβαίνω Alicia τι ακριβώς θέλεις. Ψάχνεις σκύλο και δεν βρίσκεις? Έχεις παει σε καταφύγιο?
 
Last edited by a moderator:


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
3 κιλά δεν είναι σκύλος :) είναι λούτρινο !υπάρχουν και σκυλιά που δεν είναι ράτσα αλλα μικρόσωμα
 
Last edited by a moderator:




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
3 κιλά δεν είναι σκύλος :) είναι λούτρινο !υπάρχουν και σκυλιά που δεν είναι ράτσα αλλα μικρόσωμα
Πάρτο πίσω και ζήτα συγνώμη στο Ρούμπυ! :p

Στο θέμα: κοίτα σε κανένα καταφύγιο. θες "ράτσας" ;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
3-4 υπάρχουν πολλά σκυλάκια ολοζώντανα και καθόλου λούτρινα!

Στα καταφύγια τα τόσο μικρόσωμα υιοθετούνται σχετικά γρήγορα έχω την εντύπωση, οπότε μπορείς να επισκεφτείς το πιο κοντινό σου καταφύγιο και να μιλήσεις μαζί τους, ώστε να να έχουν υπ`όψιν όταν βρεθεί ένα τόσο μικρόσωμο σκυλάκι (αν δεν υπάρχει ήδη).
Ένα σκυλάκι δλδ μέχρι 10 κιλά (μικρόσωμο είναι και 10 κιλά) δεν θα το ήθελες? Γιατί τέτοια υπάρχουν αρκετά νομίζω!
Ρίξε και μια ματιά στις Αγγελίες του φόρουμ!

Διάβασε και την ενότητα Εκτροφή, Αναπαραγωγή και Επιλογή του φόρουμ, νομίζω θα σου φανεί χρήσιμη :)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λίγο με τα κιλά είναι μπερδεμένο το θέμα...τα κιλά σε ένα σκύλο πάνε ανάλογα με τον όγκο του και όχι το μέγεθός του. Κάποια είναι πιο γεροδεμένα (pug π.χ.) και ενώ είναι μικρόσωμα ακούς π.χ. 8-9 κιλά και σε μέγεθος/ύψος είναι όσο το ημίαιμο 4 κιλο Yorkie της κολλητής μου.
Δεν είναι κριτήριο για να αποκτήσεις σκύλο. Εάν θέλεις μικρόσωμο τότε πρέπει να κοιτάς το μέγεθος αυτό καθ΄αυτό. Συνήθως τα μικρόσωμα οι ιδιώτες όχι μόνο δεν τα χαρίζουν,τα μοσχοπουλάνε.
Θα συμφωνήσω να κοιτάξεις σε διάφορα καταφύγια και όλο και κάτι θα βρεις ή θα συζητήσεις σοβαρά μαζί τους για να σε έχουν στα υπόψη.

Εάνέχεις θέμα δε οικονομικό (αν δεν κατάλαβα καλά ζητώ συγνώμη) μην περιμένεις να βρεις και σκύλο ράτσας και τζάμπα, εκτός αν πετύχεις να το χαρίζει κάποιος για χψ λόγους που σίγουρα όμως δεν θα είναι κουτάβι.

3 κιλά δεν είναι σκύλος :) είναι λούτρινο !
Εμένα στο 1,800 δλδ τι είναι μπρελόκ..??? :shock: :D
 
Last edited:


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Δεν εννοούσα οτι δεν υπάρχει! πλάκα έκανα! εννοώ οτι δεν πας να βρεις σκύλο με τ να σκέφτεσαι τα κιλά του!
όπως είπε και η Crysoula "Κάποια είναι πιο γεροδεμένα (pug π.χ.) και ενώ είναι μικρόσωμα ακούς π.χ. 8-9 κιλά και σε μέγεθος/ύψος είναι όσο το ημίαιμο 4 κιλο Yorkie της κολλητής μου"
xaxa ναι μπρελοκ ειναι ! ::p
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εννοείται πως το μέγεθος είναι ένα κριτήριο.
άλλωστε ορίζει και το κόστος ανατροφής του σκύλου όπως και το επίπεδο δραστηριότητάς του
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Παιδιά για να μην παρεξηγηθώ... έκανα διαχωρισμό κιλών και μεγέθους, ώστε η κοπέλα να μην αποκλείει από το μυαλό της ένα σκυλί 6-8 κιλών επειδή θέλει ένα μικρόσωμο...!!!

Επειδή όμως τέθηκε το θέμα της άσκησης ένα κατά τα άλλα μικρόσωμο σκυλί μπορεί να χρείζει αρκετής άσκησης (π.χ. ένα Τζακ Ράσελ)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κατάλαβα πολύ καλά τι είπες Χρυσούλα, γι' αυτό άλλωστε έκανα quote στη Louna λέγοντας ότι για μένα ένα απ' τα κριτήρια είναι και τα κιλά :)
όχι σημαντικό... ομολογώ (δηλαδή δεν θα είχε διαφορά μεγάλη αν ο σκύλος μου ήταν 10 κιλά αντί για 4). Κάποια παραδείγματα:
Δεν οδηγώ και ούτε πρόκειται, και άρα είμαι καταδικασμένη να χρησιμοποιώ ΜΜΜ όταν δεν με πηγαίνουν άλλοι, είναι ευκολότερο να κουβαλάω ένα τετράκιλο σκυλί, παρά ένα οκτάκιλο.
Επίσης, έχει παραστεί ανάγκη να τον κουβαλήσω με τα πόδια εκτάκτως στον κτηνίατρο πάνω από μια φορά. Και δεν είναι ακριβώς δίπλα.
Στις διακοπές κάθε χρόνο με το crate στο καράβι κ.ο.κ.
Με βολεύει το βάρος του...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Για να είμαι ειλικρινής ως νέα σκυλομάνα και ως εχουσα αυτοκίνητο δεν τα έφαγα στη μάπα όλα αυτά ακόμη και έτσι όπως τα θέτεις δεν έχεις και άδικο... (έρχεται καλοκαιράκι και θα σε νιώσω...!!).
Δεν μπορώ να πω... το θέμα της μετακίνησης είναι δύσκολο, και η απάντησή μου περί όγκου δεν την περιελάμβανε διότι στο μυαλό μου είχα μάλλον την εικόνα του σκύλου στο σπίτι, στη βόλτα, στη παραλία, όχι όμως και στη μεταφορά αυτή καθ' αυτή...
Ίσως ενδόμυχα με τη μικρή να φτάνει το πολύ τα 2,5 να μιλάω και εκ του ασφαλούς... :p
Με έβαλες σε σκέψεις τώρα...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ε καλά εσύ εκ του ασφαλούς μιλάς :D
Σκέψου τώρα σκηνικό:
Κατεβαίνω στο λιμάνι του νησιού νύχτα, χωρίς αμάξι, με βαλίτσα, σκύλο και κλουβί μεταφοράς, του οποίου το πορτάκι σπάει.
Αυτοκίνητα και φορτηγά να φεύγουν από δίπλα, να σέρνω βαλίτσα μέσα στην κούραση και την ταλαιπωρία του ταξιδιού, ο σκύλος στο λουρί να ΜΗ ΘΕΛΕΙ να περπατήσει γιατί έχει τρομάξει από τα φώτα, το θόρυβο, τα φορτηγά που περνάνε δίπλα.
Τον βουτάω παραμάσχαλα, κουβαλάω το κλουβί, σέρνω και τη βαλίτσα και φεύγω βρίζοντας.
Ε... αν ήταν 2,5 κιλά καλύτερα θα ήταν.
Αν ήταν ΜΙΣΟ κιλό θα ήταν ακόμα καλύτερα!!!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Χαχαχαχαχαχα... sorry που γελάω, αντιλαμβάνομαι ότι θα ήταν τραγική η κατάσταση, αλλά μου ακόυγεται η περιγραφή "όλα του γάμου δύσκολα...". :D

(Τώρα που λες για κλουβί μεταφοράς, βρήκα ένα καταπληκτικό Γερμανικής κατασκευής για γάτες και σκύλους έως 11 κιλά... αντέχει όσο δε φαντάζεσαι και γίνεται και κάμπριο παρακαλώ!!)
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πες μου ότι είναι σαν κι αυτό!!!

24..jpg

Λοιπόν alice σκυλάκι δε σου βρήκαμε, σου βρήκαμε όμως εξοπλισμό για αργότερα!!! :shock:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Θα συμφωνήσω με chloe..

Μπορεί το μικρόσωμο των 8 κιλών να συγκαταλέγεται στα μικρόσωμα όμως δεν έχει την ευκολία που έχει ένα πραγματικά μικρόσωμο των 3-4 κιλών.
Τα οχτώ κιλά ειδικά για μια κοπέλα φαίνονται όταν πρέπει να το κουβαλήσεις γρήγορα με τα πόδια κάπου..αν έχεις και crate βάζεις τουλάχιστον κάνα κιλό ακόμα, άρα πάμε στα 9 κιλά..
και μετά ξεκινάνε τα προβλήματα που τα πιο μικρόσωμα την "σκαπουλάρουνε" σίγουρα πιο εύκολα..
Δεν τον βάζεις εύκολα στο σαλόνι μέσα σε πλοίο όπως τα πολύ μικρόσωμα που για κάποιους είναι πιο χαριτωμένα και δεν τα λαμβάνουν τόσο αρνητικά (λες και αν έχουν π.χ. αλλεργία αυτή θα κοιτάξει την ποσότητα που θα την προκαλέσει), φυσικά το μέγεθος καθορίζει την δαπάνη του φαγητού μεθερμηνεύοντας αυτό χρηματικά.., φυσικά και το επίπεδο άσκησης μεγαλώνει (ανάλογα βέβαια και την φυλή) και με το μέγεθος..

Ένα σκυλάκι 8 κιλών δεν είναι τόσο μανιτζέβελο όσο ένα πιο μικρόσωμο, δεν κρίβεται δεν διαφέρει πρακτικά σε τέτοια θέματα με ένα ακόμα πιο μεγαλόσωμο των δέκα κιλών.

Προσωπικά επειδή το προηγούμενο σκυλί μου ήταν 5 κιλά και το τωρινό σχεδόν 8 βλέπω μεγάλη διαφορά σε πρακτικό επίπεδο και αυτά όλα μιλώντας για κάποια θετικά που έχουμε στο μυαλό μας όταν ακούμε "μικρόσωμο".

Σαν να λέμε ένα σκυλί 8 κιλών είναι ένα σκυλί 4 κιλών και άλλο ένα 4 κιλών....στο γυμναστήριο θα αυξάναμε το βάρος στο διπλάσιο αν θέλαμε να γυμναστούμε..

Δεν τρέχεις εύκολα με το 8κιλό ..στα δέκα πλέον το έχεις πάρει απόφαση και παίρνεις ταξί..ανάλογα βέβαια πόσο γυμνασμένος είσαι..:D


και κάτι πολύ σημαντικό.. στα 3-4 κιλά στο αεροπλάνο το παίρνεις στην καμπίνα, στα 8 κιλά πάει κάτω..και αυξάνεις έτσι και τα λεφτά που πληρώνεις σε σύνολο..
 
Last edited: