Σκυλί γειτόνισσας γαβγίζει ασταμάτητα.


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Από εκεί πήρα περιληπτικά την απάντηση αν ο σκύλος βγαίνει έξω ή τον αφήνουν να γαβγίζει, δεν τον αγαπάνε και όπου αλλού και να πάει, καλύτερα. Και δεν το παρακολουθώ το σκεπτικό.
Ούτε κι εγώ το παρακολουθώ το σκεπτικό αλλά πάλι δεν τέθηκε τέτοιο θέμα εδώ. Άλλο το "ο σκύλος βγαίνει έξω" κι άλλο να είναι μονίμως έξω με ελάχιστη ανθρώπινη παρουσία. Άλλο το "τον αφήνουν να γαβγίζει" κι άλλο να λυσσομανάει με τις ώρες και κανείς να μην ενδιαφέρεται...
Προσωπικά δεν του έχω κρέιτ (άντε, καλά, κλουβί) όχι για κάναν άλλο λόγο αλλά ποτέ μέχρι τώρα δε μου φτάναν τα λεφτά, πάντα υπήρχε κάτι άλλο πιο επείγον. Κανένα θέμα δεν έχω με αυτό, έχω φροντίσει ανάλογα. Όμως όταν φεύγω ο σκύλος μένει μέσα, στο δωμάτιό μου για τον πολύ απλό λόγο ότι καθόλου δε θέλω να γυρίσω καμμιά μέρα και να τον βρω τέζα στην αυλή απο κάτι που έφαγε ή από ταρζανιά που έκανε. Και συγκεκριμένα στην περιοχή εδώ δεν είναι λίγοι αυτοί που κλάψανε τα σκυλιά τους με τέτοιον τρόπο. Δεν συζητάω για την κουτάβα που φιλοξενώ, η οποια είναι και μικρή και χωράει να βγει στον δρόμο ούτε και ξέρω από πόσες μεριές, δεν την προορίζω για χαλκομανία στην άσφαλτο...
Όσο για το γάβγισμα, το να αφήνεις το σκυλί σου να λυσσομανάει με τις ώρες δείχνει έλλειψη σεβασμού τόσο προς το σκυλί όσο και προς τον γείτονα ο οποίος έχει επίσης δικαιώματα.
Και τέλος: έχω καταλάβει ότι η ευτυχία ενός σκυλιού εξαρτάται από τον ιδιοκτήτη κι ένα σκυλί πορεί να είναι εξίσου ευτυχισμένο και με άλλον ιδιοκτήτη, αν του καλύπτει τις ανάγκες. Αν δεν ήταν έτσι, τότε όλα τα παρατημένα που ξαναυιοθετήθηκαν θα πέθαιναν από μαρασμό.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κουράγιο. Ξέρω ότι εσύ αντιμετωπίζεις πρόβλημα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα συγκριτικά με εμένα. Ίσως να καταφέρεις κάτι με εισαγγελική παρέμβαση όπως αναφέρουν και οι υπόλοιποι. Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχουν κι άλλοι γείτονες που ενοχλούνται; Ή μάλλον υπάρχουν και απλά φοβούνται να διαμαρτυρηθούν όπως και στη δική μου γειτονιά. Θυμάμαι πριν μερικές εβδομάδες, ο πατέρας μιας οικογένειας απέναντι μας ήρθε στο πατέρα μου και του είπε ψιθυριστά για το ότι ενοχλείται και αυτός απ΄το σκυλί. Εκνευρίστηκαν τότε και οι δικοί μου και μάλωσαν μαζί του. Περίμεναν όλοι να βγάλουμε εμείς το φίδι απ΄την τρύπα. Ασ' τα.
Επειδη ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου οι γειτονες μου με τον σκυλο, πρεπει να πω, οτι τους φοβαμαι και λιγο!
Και οχι, δεν υπαρχουν αλλοι αμεσοι γειτονες! Εγω ειμαι ακριβος διπλα ( ειναι ολο μονοκατοικιες) , απο πανω της μενει η αδελφη της- και απεναντι εχει ενα συνεργειο αυτοκινητων που ειναι τα βραδυα κλειστο. Οι υπολοιποι ειναι πιο μακρια.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
πήρα περιληπτικά την απάντηση αν ο σκύλος βγαίνει έξω ή τον αφήνουν να γαβγίζει, δεν τον αγαπάνε και όπου αλλού και να πάει, καλύτερα.
Βρε καλή μου, που τα διαβαζεις αυτα που γραφεις; ποιος εγραψε "δεν τον αγαπανε"; οτι δεν ασχολουνται οσο και οπως πρεπει, για αυτό και γαβγίζει ο σκυλος τοσες ωρες και ενοχλει ολη την γειτονια. Αυτο εχουμε γραψει ολοι...
Μπορει να το αγαπανε οσο κανεις αλλος σκυλοιδιοκτητης, αλλα τελικα εχουν εναν εκτεθειμενο σκυλο που ενοχλει την γειτονια=fact.
Ασχέτως λόγου (ειτε γιατι βαριουνται, ειτε γιατι εχουν αντικειμενικες δυσκολιες,ειτε γιατι δεν ξερουν, ειτε,ειτε,ειτε...)το αποτελεσμα μετραει.Να λυπηθούμε τον σκυλο ναι, βεβαιως. Να λυπηθουμε τους ιδιοκτητες; προσωπικά,οχι!
δωσε λιγη προσοχη στις λεξεις και σε αυτα που γραφει ο καθενας, γιατι στο μυαλο σου κρατας οτι θες να κρατησεις και μετα εκτροχιαζονται οι συζητησεις...
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
o_OΝτροπή!!
Πες εκεί ένα, "δεν είναι του γούστου μου" και καθάρισες.
Κατάλαβες, ότι προσέβαλες μόλις όλες τις 50άρες του forum;
Δε θα ΄θελα..
Οουπς! Δε το σκέφτηκα αυτό.

*cough* *cough* Εεεε, απλά δεν είναι του γούστου μου, παιδιά. Μια χαρά έιναι οι περισσότερες 50άρες..


Πως ήμουν; :p
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Επειδη ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου οι γειτονες μου με τον σκυλο, πρεπει να πω, οτι τους φοβαμαι και λιγο!
Και οχι, δεν υπαρχουν αλλοι αμεσοι γειτονες! Εγω ειμαι ακριβος διπλα ( ειναι ολο μονοκατοικιες) , απο πανω της μενει η αδελφη της- και απεναντι εχει ενα συνεργειο αυτοκινητων που ειναι τα βραδυα κλειστο. Οι υπολοιποι ειναι πιο μακρια.
Δύσκολη περίπτωση. Ίσως να ισχύει αυτό με την εισαγγελική παρέμβαση στο οποίο αναφέρονται οι περισσότεροι. Δες εάν μπορεί να σου φανεί χρήσιμο. Αλλιώς, μιας και όπως λες, επειδή ο γείτονας σου είναι ζώο (με τη κακή την έννοια - δε θέλω να προσβάλω τα κανονικά ζώα), απαιτούνται δραστικά μέτρα. Σπάσε κανένα τζάμι αυτοκινήτου, πέτα καμιά πέτρα στα παράθυρα του.....εεεεεεεε, θέλω να πω, ξαναμίλα του.......Πάντως αν είσαι Θεσσαλονίκη προσφέρομαι να βοηθήσω :X3:

Πάντως, πέρα από τη πλάκα, επειδή ξέρω τι περνάς, να ξέρεις ότι έχεις τη στήριξη μου τηλεπαθητικά μέσω του site :LOL:
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Φαίνεται ότι όλη η γειτονιά έχει βαλθεί να μας κάνει μια χοντροκομμένη φάρσα. Δεν εξηγείται αλλιώς ρε! Ο άλλος γείτονας μου που μένει ακριβώς πάνω από αυτή τη γειτόνισσα μου, έφερε ένα γατάκι. Το έχει αφήσει έξω στο μπαλκόνι και αυτό νιαουρίζει συνέχεια. Ρε σεις, δε σας κάνω πλάκα θα τους βάλω φωτιά.

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ελπίζω να μην εννοείς στα ζώα.

Είναι λίγο τα νευρα σου ταραγμένα νομίζω. Έχω υπάρξει η ενόχληση στη γειτονιά επειδη κρατουσα ενα θηριάκι για 2 μέρες και ήρθαν οι γείτονες με δαδες, τους ζητησα συγγνώμη ένα βραδυ υπομονή ακόμα. Και μιλάω για ανθρώπους που εχουν σκυλιά σε μπαλκόνια! Δωστους λίγο χρόνο να προσαρμοστουν κι αν δεν, τοτε κάνεις παρατηρηση.
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Ελπίζω να μην εννοείς στα ζώα.

Είναι λίγο τα νευρα σου ταραγμένα νομίζω. Έχω υπάρξει η ενόχληση στη γειτονιά επειδη κρατουσα ενα θηριάκι για 2 μέρες και ήρθαν οι γείτονες με δαδες, τους ζητησα συγγνώμη ένα βραδυ υπομονή ακόμα. Και μιλάω για ανθρώπους που εχουν σκυλιά σε μπαλκόνια! Δωστους λίγο χρόνο να προσαρμοστουν κι αν δεν, τοτε κάνεις παρατηρηση.
Ναι αλλά αν η γειτονιά έχει γενικώς και μονίμως μπαλκονολαγνεία στο θέμα ζώα, εκεί αλλάζει το θέμα...
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Ελπίζω να μην εννοείς στα ζώα.

Είναι λίγο τα νευρα σου ταραγμένα νομίζω. Έχω υπάρξει η ενόχληση στη γειτονιά επειδη κρατουσα ενα θηριάκι για 2 μέρες και ήρθαν οι γείτονες με δαδες, τους ζητησα συγγνώμη ένα βραδυ υπομονή ακόμα. Και μιλάω για ανθρώπους που εχουν σκυλιά σε μπαλκόνια! Δωστους λίγο χρόνο να προσαρμοστουν κι αν δεν, τοτε κάνεις παρατηρηση.
Έχω κάθε δικαίωμα να είμαι ταραγμένος. Μπορεί να είμαι μέτριος σε χίλια δυο άλλα πράγματα αλλά στο θέμα της ησυχίας είμαι άριστος μαζί και η οικογένεια μου. Όπως τους σεβόμουν και τους σέβομαι όλα αυτά τα χρόνια, απαιτώ κι αυτοί να κάνουν το ίδιο. Και το πρόβλημα με το σκύλο λαμβάνει μέρος εδώ και τρεις μήνες. Όσον αφορά τον άλλο γείτονα με τη γάτα, έχει κι εκείνος προηγούμενο. Είχε καμιά δεκαριά γάτες που τις άφηνε ελεύθερες και μπαινόβγαιναν στην αυλή μας. Όχι μόνο, λοιπόν, έκαναν φασαρία αλλά άφηναν και ακαθαρσίες σε δικό μας χώρο.

Μη με παρεξηγείς. Δε σου μιλάω επιθετικά. Κουβέντα κάνω. Αλλά η υπομονή έχει και τα όριά της. Εσύ έχεις δίκιο που κατέκρινες τους γείτονές σου οι οποίοι μέσα σε δύο μέρες ήρθαν και σου έβαλαν τις φωνές. Στη γειτονιά μου είναι κάπως διαφορετικό.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για τις γάτες στην αυλή σας, λίγο καταβρεγμα οπότε σας έρχονται και δεν θα αργήσουν να μάθουν ότι ο χώρος είναι περιοχή που δεν αξίζει τον κόπο να έρχονται. Εκπαιδευονται κι οι γάτες, μη νομίζεις...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Έχω κάθε δικαίωμα να είμαι ταραγμένος. Μπορεί να είμαι μέτριος σε χίλια δυο άλλα πράγματα αλλά στο θέμα της ησυχίας είμαι άριστος μαζί και η οικογένεια μου. Όπως τους σεβόμουν και τους σέβομαι όλα αυτά τα χρόνια, απαιτώ κι αυτοί να κάνουν το ίδιο. Και το πρόβλημα με το σκύλο λαμβάνει μέρος εδώ και τρεις μήνες. Όσον αφορά τον άλλο γείτονα με τη γάτα, έχει κι εκείνος προηγούμενο. Είχε καμιά δεκαριά γάτες που τις άφηνε ελεύθερες και μπαινόβγαιναν στην αυλή μας. Όχι μόνο, λοιπόν, έκαναν φασαρία αλλά άφηναν και ακαθαρσίες σε δικό μας χώρο.

Μη με παρεξηγείς. Δε σου μιλάω επιθετικά. Κουβέντα κάνω. Αλλά η υπομονή έχει και τα όριά της. Εσύ έχεις δίκιο που κατέκρινες τους γείτονές σου οι οποίοι μέσα σε δύο μέρες ήρθαν και σου έβαλαν τις φωνές. Στη γειτονιά μου είναι κάπως διαφορετικό.
Πως σε καταλαβαινω...
Εδω σε μενα να δεις τι γίνεται! Πως να μην ειμαι ταραγμενος! Εχω κάθε δικαιωμα...
Πετανε πουλια ανεξελεγκτα και κελαϊδούν μανιωδώς! Ειδικα την αυγή γινεται χαμός!
Τους βαζεις φολα ή δεν τους βάζεις;
Ασε που οπου ναναι θα εμφανιστουν και τα τζιτζίκια...
ΕΛΕΟΣ πια!
Τι περναμε κι εμεις οι άνθρωποι ρε γαμωτο! Πως τολμουν τα σκυλια να γαυγίζουν, τα πουλια να κελαϊδάνε, τα τζιτζικια να τραγουδάνε!
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Πως σε καταλαβαινω...
Εδω σε μενα να δεις τι γίνεται! Πως να μην ειμαι ταραγμενος! Εχω κάθε δικαιωμα...
Πετανε πουλια ανεξελεγκτα και κελαϊδούν μανιωδώς! Ειδικα την αυγή γινεται χαμός!
Τους βαζεις φολα ή δεν τους βάζεις;
Ασε που οπου ναναι θα εμφανιστουν και τα τζιτζίκια...
ΕΛΕΟΣ πια!
Τι περναμε κι εμεις οι άνθρωποι ρε γαμωτο! Πως τολμουν τα σκυλια να γαυγίζουν, τα πουλια να κελαϊδάνε, τα τζιτζικια να τραγουδάνε!
Καλή η απόπειρα ειρωνίας αλλά δε ταιριάζει στο συγκεκριμένο θέμα. Πραγματικά, αναφέρομαι σε στοιχειώδη πράγματα που κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να αποτρέψει και εσύ μου μιλάς για τζιτζίκια στη ζέστη και πουλιά που κελαηδούν. Ειλικρινά, περίμενα να εμφανιστεί άτομο σαν κι εσένα. Η άποψη που αντιπαραθέτεις τυγχάνει τέτοιας βλακείας που το πιο πιθανό είναι ότι τρολλάρεις. Αλλιώς κάτι δε πάει καλά.

Βρες και κάποιο άλλο παρόμοιο θέμα με άνθρωπο που παραπονιέται επειδή είναι άρρωστος και θέλει να κοιμηθεί και πες του να αυτοκτονήσει ώστε να μη διαταράξει το κάρμα των παραμελημένων σκυλιών που γαβγίζουν.

Μετά θα σου δώσω τη διεύθυνση να περάσεις απ' τη γειτονιά μου να βρεθείς με τη γειτόνισσα μου και να κάνετε διαμαρτυρία στους δρόμους υπέρ των δικαιωμάτων του να κάθεστε και να τα ξίνετε ενώ το κατοικίδιο σας υποφέρει.
 
Last edited:


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Για τις γάτες στην αυλή σας, λίγο καταβρεγμα οπότε σας έρχονται και δεν θα αργήσουν να μάθουν ότι ο χώρος είναι περιοχή που δεν αξίζει τον κόπο να έρχονται. Εκπαιδευονται κι οι γάτες, μη νομίζεις...
Αυτό συνέβαινε μερικά χρόνια πριν οπότε τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα.
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Και προφανώς δεν εννοούσα τα ζώα στο προηγούμενο σχόλιό μου. Ήταν καθαρά σαρκαστικό. Το κατοικίδιο δε φταίει για τη χαζομάρα του ιδιοκτήτη.
 
Last edited:


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Συγγνώμη αλλά μήπως στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να σας απασχολεί το παραμελημένο ζώο παρά το γαύγισμα? Για κάποιο λόγο γαυγίζει. Το ταίζουν, του έχουν νερό?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μετά θα σου δώσω τη διεύθυνση να περάσεις απ' τη γειτονιά μου να βρεθείς με τη γειτόνισσα μου και να κάνετε διαμαρτυρία στους δρόμους υπέρ των δικαιωμάτων του να κάθεστε και να τα ξίνετε ενώ το κατοικίδιο σας υποφέρει.
να σου δωσω εγω μια διευθυνση ενως τυπα να δεις εξω απο το μαγγαζι του κατι τετραπαχα αδεσποτακια που δεν μπορουν να κινηθουν περιμενωντας να τα ταισει;;
αν ναι να σου δωσω και την διευθυνση του σπιτιου του μετα να πας να δεις τι γαμοσταυριδη ριχνει σε καθε γειτονα που εχει σκυλο και τον ενοχλει και η ανασα του.
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
να σου δωσω εγω μια διευθυνση ενως τυπα να δεις εξω απο το μαγγαζι του κατι τετραπαχα αδεσποτακια που δεν μπορουν να κινηθουν περιμενωντας να τα ταισει;;
αν ναι να σου δωσω και την διευθυνση του σπιτιου του μετα να πας να δεις τι γαμοσταυριδη ριχνει σε καθε γειτονα που εχει σκυλο και τον ενοχλει και η ανασα του.
Πίστεψέ με, δε θα έμπαινα καν στο κόπο να κάνω προφίλ στη σελίδα αν είχα παρόμοια συμπεριφορά. Από καθαρή συνείδηση και μόνο έχω εκνευριστεί (κάπως προφανές). Αλλά απ' ότι φαίνεται, έχεις και εσύ τις ίδιες ορέξεις με το/τη τύπο/τύπισσα που με ειρωνεύτηκε προηγουμένως. Λίγη σκέψη δε θα έβλαπτε.
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Συγγνώμη αλλά μήπως στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να σας απασχολεί το παραμελημένο ζώο παρά το γαύγισμα? Για κάποιο λόγο γαυγίζει. Το ταίζουν, του έχουν νερό?
Ναι και στα δύο. Το πρόβλημα, φαντάζομαι, έχει να κάνει με τη βόλτα. Του ανοίγει μόνο τη πόρτα του σπιτιού και το αφήνει να βγει 5 μέτρα μακριά από την είσοδο για περίπου μισή ώρα.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αν δεν εγραφες για τις γατες, πιθανο να μη σε ειρωνευοταν κανενας. Γραφοντας ομως και για αυτες, αρχισες να φαινεσαι για ατομο που αδυνατει να "συμβιωσει" με ζωα γενικοτερα. Απο οσο ξερω, οι γατες δε λερωνουν οπου ναναι, οσες φορες σουλατσαριζαν στον κηπο μας, εκαναν την αναγκη τους σε συγκεκριμενο σημειο και τα καλυπταν κιολας! Επισης σε γλιτωνουν απο ποντικια και κατσαριδες... Με την ιδια λογικη, γεμιζουμε με προκες οποιαδηποτε επιφανεια δε θελουμε να χεσουν τα πουλια, εχω γειτονισσα που ακρωτηριαζει ενα υπεροχο δεντρο που εχουμε στον ακαλυπτο, γιατι "λερωνει" τον δικο της και παει λεγοντας. Και καπου εκει χανουμε τη μπαλα, στα πλαισια της μεταλλαγμενης "ταξης και καθαριοτητας" στο μικρο μας τσιμεντόκοσμο κι αμα παραγινει ενοχλητικη η κατασταση, ριχνουμε και καμια φολιτσα..
Βλεπεις, απο αλλη οπτικη ξεκινησες την αναρτηση σου αλλά άλλο πραγμα ξετυλιγεται σιγα-σιγα..
Προτιμοτερο λοιπον θα ηταν να εριχνες το βαρος της εγνοιας σου για τη μοιρα του σκυλου που κακοποιειται, μην ξεχνας, σε σκυλοφορουμ μπηκες, παρα να υπερθεματιζεις για το ποσο θες την ησυχια σου κυριως. Πραγμα ακρως σεβαστο αλλα δευτερευον κατα τη γνωμη μου.
 
Last edited:


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Αν δεν εγραφες για τις γατες, πιθανο να μη σε ειρωνευοταν κανενας. Γραφοντας ομως και για αυτες, αρχισες να φαινεσαι για ατομο που αδυνατει να "συμβιωσει" με ζωα γενικοτερα. Απο οσο ξερω, οι γατες δε λερωνουν οπου ναναι, οσες φορες σουλατσαριζαν στον κηπο μας, εκαναν την αναγκη τους σε συγκεκριμενο σημειο και τα καλυπταν κιολας! Επισης σε γλιτωνουν απο ποντικια και κατσαριδες... Με την ιδια λογικη, γεμιζουμε με προκες οποιαδηποτε επιφανεια δε θελουμε να χεσουν τα πουλια, εχω γειτονισσα που ακρωτηριαζει ενα υπεροχο δεντρο που εχουμε στον ακαλυπτο, γιατι "λερωνει" τον δικο της και παει λεγοντας. Και καπου εκει χανουμε τη μπαλα, στα πλαισια της μεταλλαγμενης "ταξης και καθαριοτητας" στο μικρο μας τσιμεντόκοσμο κι αμα παραγινει ενοχλητικη η κατασταση, ριχνουμε και καμια φολιτσα..
Βλεπεις, απο αλλη οπτικη ξεκινησες την αναρτηση σου αλλά άλλο πραγμα ξετυλιγεται σιγα-σιγα..
Προτιμοτερο λοιπον θα ηταν να εριχνες το βαρος της εγνοιας σου για τη μοιρα του σκυλου που κακοποιειται, μην ξεχνας, σε σκυλοφορουμ μπηκες, παρα να υπερθεματιζεις για το ποσο θες την ησυχια σου κυριως. Πραγμα ακρως σεβαστο αλλα δευτερευον κατα τη γνωμη μου.
Ζητάω συγγνώμη αν δε τοποθετήθηκα σύμφωνα με τους όρους της σελίδας και αν παρεκτράπηκα τόσο πολύ ας ειδοποιήσει κάποιος κάποιον διαχειριστή για να διαγράψει το θέμα μου.

Το πως ζει και το πόσο μπορεί να ανέχεται ο καθένας τα ζώα που μπορεί να κάνουν φασαρία τριγύρω του είναι καθαρά προσωπικό του πρόβλημα και έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται σε περιπτώσεις που υπάρχει δυνατότητα ελέγχου από ιδιοκτήτη. Γι' αυτό δε έμεινα στα πουλιά που κελαηδούν και στα τζιτζίκια που κάνουν φασαρία το καλοκαίρι (όπως είπε προηγουμένως ο/η epial). Το σκυλί της γειτόνισσας και οι γάτες του γείτονα είναι κατοικίδια και μπορούν να τα προσέχουν. Πολύ πιο συχνά θα γαβγίσει το παραμελημένο σκυλί της γειτόνισσας παρά κάποιο αδέσποτο.

Και αναφέρθηκα στις γάτες γιατί τυγχάνει να έχει γάτες ο γείτονας μου. Αν είχε άλλο ζώο και υπήρχε πρόβλημα τότε θα αναφερόμουν ευθέως και σε εκείνο. Και δε υπάρχει καμία λογική στο επιχείρημα ¨σε γλιτώνουν από ποντίκια και κατσαρίδες". Δε θα κάτσω καν να το σχολιάσω γιατί φαντάζομαι λογικό άτομο είσαι και καταλαβαίνεις ότι είναι εντελώς ανούσιο.

Επίσης, κόψτε λίγο τις σπόντες που κάνετε απέναντί μου σχετικά με τη φόλα γιατί έχουν καταντήσει ανόητες. Δεν έχω καμία πρόθεση να βλάψω κανένα ζώο. Και ο όρος ζώο προσδιορίζει μια μεγάλη γκάμα ζωντανών. Να μη χρησιμοποιείται, λοιπόν, από άτομα που παθιάζονται με σκυλάκια και γατάκια και μετά γουστάρουν τα μπιφτεκάκια τους και τα ψαράκια τους και κάνουν απεντόμωση κάθε μήνα. Και οι αρμόδιοι του θέματος ας ενημερώνουν ανθρώπους και ας ελέγχουν το περιβάλλον που ζούνε προτού τους επιτρέψουν να πάρουν κατοικίδιο.

Τρεις φορές έκανε συζήτηση ο πατέρας μου με τη γειτόνισσα μου περί σωστής περιποίησης του σκυλιού και είμαστε στα πρόθυρα του να καλέσουμε την αστυνομία αλλά μόνο εμείς θα εμπλακούμε στη φασαρία ενώ οι υπόλοιποι γείτονες που υποτίθεται ότι νοιάζονται θα πίνουν το καφεδάκι τους μέσα στο σπίτι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη